• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kunićarstvo

H

Hrvach

Guest
Ovaj podni način držanja kunića je bio "popularan" prije 30g dok se je držala stoka,a kunići su služili da čiste ono kaj padne na pod,a i bili su dobri za meso. Ako imaju dosta prostora ženke neće dirati mlade jedna drugoj. Ne zaboravite da i u prirodi kunići žive u kolonijama koje neki put broje i nekoliko stotina jedinki.
 
V

ventilator

Guest
Na otvorenom bi onda mogle ići 4,5 zečica na nekih 30-tak kvadrata??

meni je ta takozvana stala je prije služila kao dio za bacanje biološkog otpada(sta bi počupao trave po vrtu bacio bi tamo,ili kore od bilo kakvog voća) i tamo sam ubacio kuniće (ima jedno 15-17 kvadrata) :)
 
V

ventilator

Guest
Ovaj podni način držanja kunića je bio "popularan" prije 30g dok se je držala stoka,a kunići su služili da čiste ono kaj padne na pod,a i bili su dobri za meso. Ako imaju dosta prostora ženke neće dirati mlade jedna drugoj. Ne zaboravite da i u prirodi kunići žive u kolonijama koje neki put broje i nekoliko stotina jedinki.

to ti je još "in" kod starijih ljudi po selima,znam kad podem kod bake i djeda dosta ljudi to tako radi pa sam i ja ,nekako mi je ljepse vidit kuniće kad imaju vise prostora nego zatvorene u malim kavezima
 
S

smoki

Guest
u jednu ruku je lijepo vidit kako skakuču ali mi koji se bavimo, na veliko radimo na očuvanju pasmine i na pravljenje novih krvnih linija,te pazimo na da ne dođe do krvnog srodstva,da ne dođe do epidemije u bolesti,cijepljenje,pazimo na izgled kunića...sve što mi radimo to se u ovom sistemu držanja ne radi,kolega ima kuniće u štali sa kravama i još nema leglo da je preživilo 2 tjedna,sad ih je odvojio žicom od ostale živine čak i kokoša da nebi došlo do kokcidioze i mogu ti reči da ima mladih ko u priči a uzeo je kalifornijske od mene i zadovoljan je jer nisu zahtjevni a opet napreduju brže od križanaca i u ovom sistemu...
 
D

duba0s

Guest
Definitino najbolji kunici za tov i za vlastite potrebe panon bijeli ili hajkom kunic, to sto se tice kunica za meso
jako ukusni a meso kao kod piletine topi se u ustima
 

mali zeko

Novi član
Tu od
15 Velj 2013
Poruka
19
meni je ta takozvana stala je prije služila kao dio za bacanje biološkog otpada(sta bi počupao trave po vrtu bacio bi tamo,ili kore od bilo kakvog voća) i tamo sam ubacio kuniće (ima jedno 15-17 kvadrata) :)

A da li je mužjak stalno s njima ili ga odvajaš?
 
V

ventilator

Guest
u jednu ruku je lijepo vidit kako skakuču ali mi koji se bavimo, na veliko radimo na očuvanju pasmine i na pravljenje novih krvnih linija,te pazimo na da ne dođe do krvnog srodstva,da ne dođe do epidemije u bolesti,cijepljenje,pazimo na izgled kunića...sve što mi radimo to se u ovom sistemu držanja ne radi,kolega ima kuniće u štali sa kravama i još nema leglo da je preživilo 2 tjedna,sad ih je odvojio žicom od ostale živine čak i kokoša da nebi došlo do kokcidioze i mogu ti reči da ima mladih ko u priči a uzeo je kalifornijske od mene i zadovoljan je jer nisu zahtjevni a opet napreduju brže od križanaca i u ovom sistemu...

ma znam nije lako ako imaš stoku,ja sam vec rekao da kunice ne drzim radi nikakvih izložba nego samo iz zezancije,nije mi bitno jeli križan ili cistokrvan,bitno mi je da je lijep za oko ,a da se tu i tamo neki gulaš napravit ako ih ima viška :icon_mrgreen:
 

mbudinski

Član
Tu od
27 Stu 2012
Poruka
132
pozdrav duba

kako napreduje peletirka. ja sam za sad riješio problem razbacivanja hrane da mele kod odbijanja ne stavljam u tzv. odbijališta ( skroz sam izbacio te kaveza ) nego ih odmah stavljam u tovilice gdje mi manje razbacuju - skoro ništa, ali sam i dalje zainteresiran za izradu peletirke ako bude dobro funkcionirala ( oprosti svi čekamo tebe da ju završiš valjda jer si je prvi počeo raditi ) neznam kako napreduje kod zibe. jesi probao pikati ženke za tjeranje?
 

uskok

Član
Tu od
13 Sij 2013
Poruka
116
srebreni kunić

mali zeko ovisno o kojoj smijesi i o kojem uzrastu te zanima, znaći ako hoćeš rasplodne ženke onda ti je moja preporuka da niti jedan obrok nebude bez kvalitetnog sijena ako misliš na tov onda KUN-II F uz malo jećma i zobi je sasvim uredu( ovo je samo moje mišljenje).
 

žećo

Član
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
388
@mali zeko
...sijeno im treba najviše zbog vlakana a peleti imaju dovoljnu količinu vlakana(obavezni zbog probave)i imaju sve što kuniću treba...ali...sijeno je poželjno radi svojih dugih vlakana,kunić jedući sijeno proizvodi više sline i olakšava probavu,bolje brusi zube,a i liječi stres na taj način.
Što se tiče tova bez sijena a uz pelete,to da ali ko što kaže uskok,za rasplodne obavezno sijeno.
 
D

duba0s

Guest
pozdrav duba

kako napreduje peletirka. ja sam za sad riješio problem razbacivanja hrane da mele kod odbijanja ne stavljam u tzv. odbijališta ( skroz sam izbacio te kaveza ) nego ih odmah stavljam u tovilice gdje mi manje razbacuju - skoro ništa, ali sam i dalje zainteresiran za izradu peletirke ako bude dobro funkcionirala ( oprosti svi čekamo tebe da ju završiš valjda jer si je prvi počeo raditi ) neznam kako napreduje kod zibe. jesi probao pikati ženke za tjeranje?

Peletirka stoji cekam da kolega zavrsi rupe na matrici, skroz na terenu u Zg. pa nikako da zavrsi, nisam ih cjepio odusto sam od toga
 

robi ka

Član
Tu od
30 Sij 2013
Poruka
258
Moja Pepa njemacki sarac se je danas okotila. Male je pokrila sa sijenom tako da se ni ne vide,a dlaku bas nisam vidio da je ima. Kad sam posvijetlio u kotilicu samo se je sijeno micalo kao na vavalovima,i ja sam jako sretan. Moje i njene prve bebe. I da vas pitam sto sad da ja radim,kad ce poceti izlaziti van da ih vidim.
 

LONE81

Član
Tu od
30 Stu 2012
Poruka
61
Moja Pepa njemacki sarac se je danas okotila. Male je pokrila sa sijenom tako da se ni ne vide,a dlaku bas nisam vidio da je ima. Kad sam posvijetlio u kotilicu samo se je sijeno micalo kao na vavalovima,i ja sam jako sretan. Moje i njene prve bebe. I da vas pitam sto sad da ja radim,kad ce poceti izlaziti van da ih vidim.

mladi počnu cca 20ak dana nakon okota izlaziti,preporučujem da ih se ne dira rukama do tada.Mada bi bilo pametno pogledati da nema koji uginuli prilikom koćenja,izbaciti ga bez dodirivanja ostalih(pincetom,štapićima od drveta-s njima možeš i malo razgrnuti gnijezdo da vidiš situaciju).Mišljenja sam da odvojiš zečicu prije te kontrole da ne gleda diranje gnijezda(ovo govorim jer sam imao loših iskustava)
 

zibba

Član
Tu od
9 Ožu 2012
Poruka
365
Ja sam svima dirala malce da ih prebrojim nakon 3-4 dana, vidim ima li uginulih, mamu prvo malo pomazila da primim njezin miris, odmaknula dlaku, lagano ih poodmaknula da prebrojim i vratila na hrpu i pokrila. Kasnije opet malo pomazim mamu i to je to.
 

hb11

Član
Tu od
30 Lip 2011
Poruka
287
Ja sam svima dirala malce da ih prebrojim nakon 3-4 dana, vidim ima li uginulih, mamu prvo malo pomazila da primim njezin miris, odmaknula dlaku, lagano ih poodmaknula da prebrojim i vratila na hrpu i pokrila. Kasnije opet malo pomazim mamu i to je to.

U potpunosti potpisujem...:cool2:
 

Najnoviji postovi

Na vrh