• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kunićarstvo

Tu od
23 Svi 2011
Poruka
265
Re: Kuničarstvo

Pozdrav!
trebam jedan savjet tj. nije savjet nego mišljenje.
moja najbolja ženka koju sam ikada imala prije 5 dana je 4.put okotila. inače sam znala lani kada bi joj jedan mladi ispao iz kotilice natrag ga vratila. no valjda ove vrućine im smetaju pa jučer i danas su 4 ispala van. već poprimaju dlaku i ja sam ih tj.pokušavala sam dva mlada u kotilicu stavit no tražili su majku koja je bila do kotilice. no ta dva puta sam prije tog čina rukom pogladila ženku da ih ne odbaci te sam ih pomoću sijena ubacila unutra. sad je mene strah da li ih ona može i sada odbaciti ili ne?
 

žećo

Član
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
388
Re: Kuničarstvo

molim za pomoć danas mi je ženka kalifornijska uginula,ujutro ju idem hraniti ne vidim nikakve probleme, popodne idem dati frišku vodu i isto ništa,dođem navečer i ona je gotova
e sad ta ženka ima 6 malih starih dva tjedna,oni pomalo grickaju sijeno,smjesu od pehre nisam im dal jer se bojim da nebi bila prejaka
kaj da radim? da ima dajem mlijeko za piti ili?
Šteta za ženku i za male jer nitko se još nije pohvalio da je uspjesno spasio leglo od dva tjedna.Pokušaj sa peletima, a za mlijeko ,neki kazu kuhano a neki savjetuju kiselo(osobno sam za ovo drugo)
Pozdrav!
trebam jedan savjet tj. nije savjet nego mišljenje.
moja najbolja ženka koju sam ikada imala prije 5 dana je 4.put okotila. inače sam znala lani kada bi joj jedan mladi ispao iz kotilice natrag ga vratila. no valjda ove vrućine im smetaju pa jučer i danas su 4 ispala van. već poprimaju dlaku i ja sam ih tj.pokušavala sam dva mlada u kotilicu stavit no tražili su majku koja je bila do kotilice. no ta dva puta sam prije tog čina rukom pogladila ženku da ih ne odbaci te sam ih pomoću sijena ubacila unutra. sad je mene strah da li ih ona može i sada odbaciti ili ne?
..ne bi ih trebala odbaciti ako ste vec dugo na " ti "
 

LONE81

Član
Tu od
30 Stu 2012
Poruka
61
Re: Kuničarstvo

molim za pomoć danas mi je ženka kalifornijska uginula,ujutro ju idem hraniti ne vidim nikakve probleme, popodne idem dati frišku vodu i isto ništa,dođem navečer i ona je gotova
e sad ta ženka ima 6 malih starih dva tjedna,oni pomalo grickaju sijeno,smjesu od pehre nisam im dal jer se bojim da nebi bila prejaka
kaj da radim? da ima dajem mlijeko za piti ili?

mišljenja sam da su premali da opstanu,probaj svašta,ali najpametnije bi bilo podbacit pod dr majku,ali pažljivo ih utrljati u njenu dlaku i pomješati s ostalima njenim mladima
 
D

DUKS II

Guest
Re: Kuničarstvo

ženka neće odbaci male
1. obavezno prije uzimanja malih golim rukama uzmi malo dlake iz gnjezda i dobro natrljaj ruke sa tom dlakom
2. preporučljivo je da se prije odlaska u kunićarnik kod kunića ne peru ruke sa sapunom ili bilo kakvim deterdžentom jer kunić ima jako razvijen njuh . Kako je kolega žešćo rekao ako ste sa kunico ( zečicom ) već dovoljno dugo ona je navikla na vaš miris . Iz osobnog iskustva znam da je dovoljno za prilagodbu neki tri do četiri tjedna
3. pogledajte kolika vam je visina na kotilici jer mali iz kotilice nebi trebali moći izići da starosti 18 dana



Sada odgovor kolegi kunićaru kojem je uginula kunica

Ja bi vam preporučio pehrinu hranu za kuniće dok su uz majku tj. hranu od starosti 21 dan
Što se tiča mljeka ja bi vam preporučio da dajete mlječnu dopunu tipa ( dopune za male prasce radi se o standardnoj mlječnoj dopuni kada krmača nema mljeka ili jednostavno dobije neku upalu ) ovu dopunu imate za uzeti u svakoj malo boljoj poljoprivrednoj apoteki i to najčešće u rinfuznom pakovanju tako da možete dobiti koliko vam treba stime da tražite od prodavača upute za primjenu kao za prasce samo vi radite manju količinu .I slobodno im daj da jedu suhu travu ili djetelinu što imaš i smjesu za kuniće kako sam ti rekao ali najbolje nazovi pa pitaj u pehri točan naziv za tu smjesu i ako uspiješ naći tu mlječnu dopunu mislim da mora uspijeti
Ovaj savjet sam dobio odstarih uzgajivača kunića iz njemačke hvala dragom Bogu nije mi trebalo
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
D

DUKS II

Guest
Re: Kuničarstvo

Kod kalifornijskih ne pravim nikakve pauze parenja, ni ljeti ni zimi.
35-i ili 36-i dan od okotnje idu na parenje i to mi se pokazalo najbolje,

molim te lijepo mi reci gdje to ima da se nepravi pauza i što je najbitnije koliko ti takve ženke dugo ostaju u ciklusu rasplodni ženki i kakve rezultate dobivaš tj koliko ti okot varira ? U kakvim uvjetima držiš ženke ?
Koliko mi je znano kod svih pasmina se preporučuje odmor .
Kod uzgoja za izložbe i kod tetoviranja , Tetovator ne bi smio tetovirati niti jednog kunića koji se okotio poslije 30. Lipnja

MOLIM TE ISKRENI ODGOVOR

sad ja još jedino ne znam zašto ovakav zakon imaju uzgajivači kunića za izložbe ako nije potreban odmor kod kunića
 

žećo

Član
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
388
Re: Kuničarstvo

Za pohvalu je odanost kunićara koji uvozi rasplodni materijal,pravilne selekcije ,izlaganje na izložbama itd sve u najboljoj namjeri očuvanja rase! :icon_super:
... ali ...
ja uzgajam kalifornijske kuniće isključivo za meso za osobne potrebe ,a najbolji primjerci idu za rasplod.
Dobru ženku držim desetak okota,mogla bi i duže ali nema potrebe.Jesenski su najnapredniji ali manji radman mesa plus više sala,Proljetni su mi sporiji ali radman je 59%.Oni koji se kote po najvećim vrućinama ništa ne zaostaju.Proljev i zapek samo u nekoliko sučajeva u proljeće ko d tek odbijenih.
Naj bolje su se pokazale one koje kote 8 jer ih sve fino odhrane,one koje redovito kote 12 othrane max 10 i u startu su sporiji.(trebalo bi dva-tri dana po okotnji od takvih okota odbaciti par lošijih)
Kod ishrane ženki nema kalkuliranja već samo najbolja hrana .
Uvjeti nisu klimatizirani(ako si na to mislio) ali je malo pitomije nego vani.
Prošlo ljeto sam pravio pauzu parenja pa ih poslije nisam uspio upariti do sredine jeseni.
Kad ostavljaš sjeme nekog cvijeća ili povrća biraš ga sa najboljeg povrća i najljepšeg cvijeća,jeli tako,...je..
tako i kod kunića..ostavljam za rasplod samo od ženki koje; ostaju skotne od prve,kote min 5 legala godisnje od 8 do 10 kom,koje othranjuju sve male.itd i nikad ne bih za rasplod trazio zenke kojima su mame i babe kotile dva legla godisnje iako izgledaju perfektno.

Ženke sa 4 mjeseca starosti nisu spremne za rasplod,jedno je spolna zrelost a drugo je spremnost za rasplod,mišljenja sam da je potrebno 6 mjeseci kod kalifornijskih
:drink:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

MarinSisak

Član
Tu od
4 Svi 2009
Poruka
255
Re: Kuničarstvo

molim za pomoć danas mi je ženka kalifornijska uginula,ujutro ju idem hraniti ne vidim nikakve probleme, popodne idem dati frišku vodu i isto ništa,dođem navečer i ona je gotova
e sad ta ženka ima 6 malih starih dva tjedna,oni pomalo grickaju sijeno,smjesu od pehre nisam im dal jer se bojim da nebi bila prejaka
kaj da radim? da ima dajem mlijeko za piti ili?

Kupi im zamjensko mlijeko za macice i s time ih hrani na bocicu.

evo i procitaj ovo http://www.tarraland.com/bebe.html
 
S

smoki

Guest
Re: Kuničarstvo

duks pauza je od uzgajivaća do uzgajivaća da npr imam uzgajivačnicu koja je zimi i ljeti na +4 stupnja nebi radio pauzu nikako ali kad su vremenski uvjeti u igri onda mi je bilo bitno radit po jakoj zimi i največoj vručini jer je nastajala mogučnost da ostanem bez neke ženke ili okota a to si nisam htio priuštit a to da si poveča produktivnost uopće nije problem ako ne radi pauzu...;)
 

Zajec

Član
Tu od
1 Velj 2013
Poruka
125
Re: Kuničarstvo

molim za pomoć danas mi je ženka kalifornijska uginula,ujutro ju idem hraniti ne vidim nikakve probleme, popodne idem dati frišku vodu i isto ništa,dođem navečer i ona je gotova
e sad ta ženka ima 6 malih starih dva tjedna,oni pomalo grickaju sijeno,smjesu od pehre nisam im dal jer se bojim da nebi bila prejaka
kaj da radim? da ima dajem mlijeko za piti ili?

ako su maleni stari 15 dana oni već polagano grickaju pa im sve polagano možeš ponuditi od sijena , mrkve,peršina , celera,pelete ( KUN-I- spec. ) voča : jabuka,kruške banane po malo
ne previše, raznoliko svega po malo.bitno je da bar malo jedu. mlijeko ako su navršili 2 tjedna ne preporuča se davati jer mlijeko ženke kuniča sadrži jako nizak sadržaj laktoze i šečera PH- 5/6 .a oni su za ova 2: tjedna unjeli od majke dovoljne količine imuniteta za crijevnu floru. teško je pogoditi sa mlijekom ,najsličnije je kao što reče Marin mlijeko u prahu od mačke, pa zatim rarijeđeno kozje mlijeko pa razne kombinacije sa dodacima.to ako su starosti od 5 do 10 dana ali sve je to riziko kod malih kuniča nažalost dogodi se najgore. vodu im osiguraj pa im par dana stavi u vodu trisulfon prah pa nakon toga muvisell prah ne opet predugo piše ti doziranje na ambalaži preventive radi. nezna kaj da ti rečem žao mi je ali, ja bi tak probal. Probaj još na špricu ako nebudu htjeli jesti dječje kašice a pehrine pelete samelji u mlinčeku za kavu pomješaj u kašicu i hrani od 5/7 ml. po obroku 3 do 4 puta.
 
Tu od
23 Svi 2011
Poruka
265
Re: Kuničarstvo

Šteta za ženku i za male jer nitko se još nije pohvalio da je uspjesno spasio leglo od dva tjedna.Pokušaj sa peletima, a za mlijeko ,neki kazu kuhano a neki savjetuju kiselo(osobno sam za ovo drugo)

..ne bi ih trebala odbaciti ako ste vec dugo na " ti "

nažalost loše vijesti. ujutro nisam bila ja kod njih nego majka i mačak je jednog izvujao iz gajbe(neznam kako ali sumnjam od kud) a dva su ispala valjda s tim trećim i sva sreća ništa im nije. stavila ih je u gajbu k ženki i ja svakih par sati idem pogledati da li je sve ok. mladi su stari 7 dana.
e sad neznam s ćimebi gajbu "zatvorila" bolje rečeno zaštitila da mi i ovu noć mačak ne bi još kojeg izvujao?
kao je gjaba drvena i stara jedna letvica mi je otpala i ja sam na to mjesto stavila nadomjestak-dasku iste širine ali malo kraću od te jer mi u tom trenutku bilo jedino pri ruci. do sada nije bilo nikakvog incidenta s tom gajbom.
 
D

DUKS II

Guest
Re: Kuničarstvo

mislim da ovakav lijepo opisan razlog izlaska kunića iz kotilice upućuje samo na jedno

DA SE PRESTANEŠ BAVITI KUNIĆARSTVOM ILI NAPOKON NAPRAVIŠ PRAVE BOKSOVE JER KOLIKO MI JE POZNATO TI IMAŠ TAKVI PROBLEMA VEĆ GODINU NAJMANJE :mur::mur::mur::mur::mur::mur::mur:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

dusansk

Član
Tu od
21 Pro 2012
Poruka
200
Re: Kuničarstvo

Imam 3.kalifornijske ženke stare 4. mjeseca . Kad bi bilo najbolje da ih pripustim "majstoru", već sad ili da sačekam još mjesec, dva ???
 

robi ka

Član
Tu od
30 Sij 2013
Poruka
258
Re: Kuničarstvo

Imam cudan slucaj.Ovako jedna zenka kalifornijska mi je izgubila dlaku ispod vrata i ja sam mislio da je to od možda pojilice koju ima na flasu pa kad pije da joj to smeta,pa sam mislio da je to od hranilice koju sam joj napravio od drveta onaku normalnu pa sam joj kupio onu pravu hranilicu za kunice.Ona ima jedno leglo.Medutim i druga zenka je izgubila isti dlaku ispod vrata zasto nije mi jasno.Sad me zanima u cemu sam ja pogrijesio.Davam im vode prije posla oko pola pet ujutro,nakon posla i prije spavanja svježu vodu dobivaju,hranim ih sa peletima za odbice pomijesanu sa zobi i jecmom i sijena uvijek imaju koliko hoce.Mijesta imaju,gajba je dosta velika.Bio sam kod veterinara i on to jos nikad nije vidio.Normalno jedu sve normalno .Drugi su mi ok dva mužijaka su normalna,mladi normalni,usi ciste.Zasto su mi izgubile dlaku ispod vrata? Dali je netko imao takav slucaj?
 

MarinSisak

Član
Tu od
4 Svi 2009
Poruka
255
Re: Kuničarstvo

Imam 3.kalifornijske ženke stare 4. mjeseca . Kad bi bilo najbolje da ih pripustim "majstoru", već sad ili da sačekam još mjesec, dva ???
Ako ti se ne zuri pricekaj jos 2 mj, jedno je spolna zrelost a drugo spremnost za rasplod ;)
 

MarinSisak

Član
Tu od
4 Svi 2009
Poruka
255
Re: Kuničarstvo

Imam cudan slucaj.Ovako jedna zenka kalifornijska mi je izgubila dlaku ispod vrata i ja sam mislio da je to od možda pojilice koju ima na flasu pa kad pije da joj to smeta,pa sam mislio da je to od hranilice koju sam joj napravio od drveta onaku normalnu pa sam joj kupio onu pravu hranilicu za kunice.Ona ima jedno leglo.Medutim i druga zenka je izgubila isti dlaku ispod vrata zasto nije mi jasno.Sad me zanima u cemu sam ja pogrijesio.Davam im vode prije posla oko pola pet ujutro,nakon posla i prije spavanja svježu vodu dobivaju,hranim ih sa peletima za odbice pomijesanu sa zobi i jecmom i sijena uvijek imaju koliko hoce.Mijesta imaju,gajba je dosta velika.Bio sam kod veterinara i on to jos nikad nije vidio.Normalno jedu sve normalno .Drugi su mi ok dva mužijaka su normalna,mladi normalni,usi ciste.Zasto su mi izgubile dlaku ispod vrata? Dali je netko imao takav slucaj?


Pozdrav Robert!

Nisa nikada imao takav slucaj, mozda je moguce da su se pocupale ako su se kotile nedavno? Druga moguca opcija je gljivicna ili paraizitna oboljenja... to se da rijesit ljekovima, ali veterinar bi trebao znati prepoznati ako se o tome radi? Sta je on tocno rekao, na sta sumnja? Jeli dao kakvu terapiju?

BOROVIC

Ovisi o prodaji; zivi/ocisceni, mladi/stari, ovisi o kolicini, ugl od 50-300 kn ;)
 
B

borovic

Guest
Re: Kuničarstvo

Namjeravam uzgajati kuniće pa bih prvo htio riješiti tržište, siguran plasman. Za početak bih kupio dvije čistokrvne kalifornijske.
300 kn? Kakav je to kunić? :icon_scratch:
 

žećo

Član
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
388
Re: Kuničarstvo

To ti je premalo i za početak,a kunića imaš i po 100 eura za kom.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

uskok

Član
Tu od
13 Sij 2013
Poruka
116
Re: Kuničarstvo

robi ka- dali je poćetak bolesti bilo vlažno oko njuške prema vretu i jako crvenilo kože?
 

žećo

Član
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
388
Re: Kuničarstvo

Imam cudan slucaj.Ovako jedna zenka kalifornijska mi je izgubila dlaku ispod vrata i ja sam mislio da je to od možda pojilice koju ima na flasu pa kad pije da joj to smeta,pa sam mislio da je to od hranilice koju sam joj napravio od drveta onaku normalnu pa sam joj kupio onu pravu hranilicu za kunice.Ona ima jedno leglo.Medutim i druga zenka je izgubila isti dlaku ispod vrata zasto nije mi jasno.Sad me zanima u cemu sam ja pogrijesio.Davam im vode prije posla oko pola pet ujutro,nakon posla i prije spavanja svježu vodu dobivaju,hranim ih sa peletima za odbice pomijesanu sa zobi i jecmom i sijena uvijek imaju koliko hoce.Mijesta imaju,gajba je dosta velika.Bio sam kod veterinara i on to jos nikad nije vidio.Normalno jedu sve normalno .Drugi su mi ok dva mužijaka su normalna,mladi normalni,usi ciste.Zasto su mi izgubile dlaku ispod vrata? Dali je netko imao takav slucaj?

Ja sam imao jedan takav slučaj kod mužjaka crvenog novoz,, na butu sa strane, nije imao dlake veličine kovanice 20 drahmi.S vremenom je prošlo samo od sebe.U Osijeku na pijaci sam vidio kod njemačkog šarca da nema dlake po cijelim leđima,vlasnik je rekao da to nije ništa.
(I moj slučaj i taj iz OS i sad kod tebe,sve u šestom mjesecu)
Nisi pogriješio ni u čemu i sretan uzgoj.

evo sad vidim i na stranici 302 kolega maras...opala dlaka s buta .. post 10.06.opet 6. mj:icon_scratch:
 
Posljednje uređivanje:

Najnoviji postovi

Na vrh