• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kunićarstvo

Bosko

Član
Tu od
18 Tra 2014
Poruka
87
Re: Kuničarstvo

Ženka orijaš(mješanka belgijskog i šarca) već dva puta parena,a ne koti se.Danas joj je 32.dan i već sam izgubila svaku nadu:=:)Stara je deset mjeseci i ima oko 7kg.Cijela godina mi propade zbog nje,a žao mi je zaklati,jer je strašno pitoma i dobra.Da li je kilaža u pitanju i kolike su šanse za okot,ako joj kilažu skinem?Da joj dam još jednu šansu ili da ide u lonac?Molim one koji su imali slično iskustvo da me posavjetuju.

Kilaža (7 kg ) ne mora biti upitna jer debela zečica se teško pari i koti. Debela ne znači i teška jer salo ne važe puno zato bi je bilo dobro izmršaviti to jest uskratiti joj zrnatu hranu, Uz travnu hranu bi joj trebalo davati i peršinovog lišća on je pun E vitamina a također bi joj bilo dobro dati E vitamine u vodu za piće. Zečica se ne naganja tri dana nego samo jedan dan. Također bi trebalo pregledati kako ju je zec oplodio dali je vani ili unutra sjeme a možda ni zec nije dobar. Zečica se opire zecu onda kada je skotna tada ciči i bježi od njega a kada se ne naganja tada samo legne i šuti da bi je zec oplodio ona mora zadnji kraj podići.
 
Posljednje uređivanje:

nera007

Član
Tu od
21 Lis 2013
Poruka
163
Re: Kuničarstvo

Kilaža (7 kg ) ne mora biti upitna jer debela zečica se teško pari i koti. Debela ne znači i teška jer salo ne važe puno zato bi je bilo dobro izmršaviti to jest uskratiti joj zrnatu hranu, Uz travnu hranu bi joj trebalo davati i peršinovog lišća on je pun E vitamina a također bi joj bilo dobro dati E vitamine u vodu za piće. Zečica se ne naganja tri dana nego samo jedan dan. Također bi trebalo pregledati kako ju je zec oplodio dali je vani ili unutra sjeme a možda ni zec nije dobar. Zečica se opire zecu onda kada je skotna tada ciči i bježi od njega a kada se ne naganja tada samo legne i šuti da bi je zec oplodio ona mora zadnji kraj podići.

Zadnji put sam vidjela da se mužijak dva puta prevrnuo,ona se nije opirala,samo je ležala u jednom dijelu kaveza i pomalo ''režala''(ne znam kako da se izrazim).Prije deset dana napravila gnijezdo i skinula dlaku,pa sam se ponadala.S tim zecom čovjek nema problema,oplodio je njegove ženke.Pokušat ću da joj dajem samo travu i sijeno,izbacit ću žitarice,pa opet pokušati.Stvarno mi je draga i žao mi ju zaklati,puno sam nade ulagala u nju.Hvala na savjetu!
 

Bosko

Član
Tu od
18 Tra 2014
Poruka
87
Re: Kuničarstvo

Zadnji put sam vidjela da se mužijak dva puta prevrnuo,ona se nije opirala,samo je ležala u jednom dijelu kaveza i pomalo ''režala''(ne znam kako da se izrazim).Prije deset dana napravila gnijezdo i skinula dlaku,pa sam se ponadala.S tim zecom čovjek nema problema,oplodio je njegove ženke.Pokušat ću da joj dajem samo travu i sijeno,izbacit ću žitarice,pa opet pokušati.Stvarno mi je draga i žao mi ju zaklati,puno sam nade ulagala u nju.Hvala na savjetu!

Samo moraš voditi računa kada se bude naganjala moraš je stalno pregledati tek kada bude posve promijenula boju otprilike ljubičasta boja tada je moraš isti dan nositi pod zeca. Sa zecom je ostavi neko vrijeme nemoj je odmah vaditi čim zec skoči. Neka sa njim ostane 5-10 minuta.
 

Bosko

Član
Tu od
18 Tra 2014
Poruka
87
Re: Kuničarstvo

A možda se okoti pa pojede mlade...?:(emo):

Zečica koja se koti nešto starija možda 10 mjeseci ona zna kod prvog okota pojesti mlade. Tada je treba odmah idući dan pustiti pod zeca.
 

nera007

Član
Tu od
21 Lis 2013
Poruka
163
Re: Kuničarstvo

Zečica koja se koti nešto starija možda 10 mjeseci ona zna kod prvog okota pojesti mlade. Tada je treba odmah idući dan pustiti pod zeca.

Ići će ona meni u lonac,ako pojede mlade:(nod):
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Re: Kuničarstvo

Kilaža (7 kg ) ne mora biti upitna jer debela zečica se teško pari i koti. Debela ne znači i teška jer salo ne važe puno zato bi je bilo dobro izmršaviti to jest uskratiti joj zrnatu hranu, Uz travnu hranu bi joj trebalo davati i peršinovog lišća on je pun E vitamina a također bi joj bilo dobro dati E vitamine u vodu za piće. Zečica se ne naganja tri dana nego samo jedan dan. Također bi trebalo pregledati kako ju je zec oplodio dali je vani ili unutra sjeme a možda ni zec nije dobar. Zečica se opire zecu onda kada je skotna tada ciči i bježi od njega a kada se ne naganja tada samo legne i šuti da bi je zec oplodio ona mora zadnji kraj podići.


ili me nisi razumio ili ...evo šta kaže dr.vet.

Spolni ciklus ženki kunića protječe u nekoliko faza i ciklički se ponavlja, ali se krvarenje ne javlja niti u jednoj od tih faza. Ovulaciju kod ženki kunića izaziva akt parenja. Za oko 10 sati poslije parenja, pod utjecajem endokrinih hormona, folikuli brzo pucaju. Ako se ženka ne pari, folikuli propadaju jedan za drugim u ciklusu od oko 18 dana (5 - 39), a novi sazrijevaju. Spremnost za parenje je osobito velika za 1-2 dana kada folikuli dozriju. To vrijeme odgovara "gonjenju" - estrusu. Ženka tada postaje nemirna, slabije jede i često čupka krzno nastojeći pripremiti gnijezdo. Kod ženki u estrusu javljaju se promjene na vanjskom dijelu spolovila koje je povećano i plavo-crvene boje. Estrus traje 3 - 5 dana.
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Re: Kuničarstvo

Zečica koja se koti nešto starija možda 10 mjeseci ona zna kod prvog okota pojesti mlade. Tada je treba odmah idući dan pustiti pod zeca.

ja večinom ostavljam zečice da se razviju...i još mi nijednom nisu pojele mlade tak da ova tvrdnja o "starijim" zečicama ne stoji

PS.samo dajem komentare ne želim nikoga uvrijediti !
 

dusansk

Član
Tu od
21 Pro 2012
Poruka
200
Re: Kuničarstvo

Zaboravio sam pitati u vezi čupanja tj.linjanja kunića koliko taj proces kod njih traje ?

Dal' neko zna odgovor na moje pitanje ??? Niko ne odgovara.....:(whew):
 

Bosko

Član
Tu od
18 Tra 2014
Poruka
87
Re: Kuničarstvo

ja večinom ostavljam zečice da se razviju...i još mi nijednom nisu pojele mlade tak da ova tvrdnja o "starijim" zečicama ne stoji

PS.samo dajem komentare ne želim nikoga uvrijediti !

Ja sam se u to uvjerio kod svojih kunića a ako sumnjaš u to što sam napisao posjeti stranicu gospodina Tome Kapitana pa ćeš tu također naći nešto o tome.
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Re: Kuničarstvo

Ja sam se u to uvjerio kod svojih kunića a ako sumnjaš u to što sam napisao posjeti stranicu gospodina Tome Kapitana pa ćeš tu također naći nešto o tome.

upravo i ja govorim iz SVOG iskustva i nikad mi se nije desilo da mi zečica pojede mlade

naravno da sam posjetio stranicu g.Kapitan-a...
 

nera007

Član
Tu od
21 Lis 2013
Poruka
163
Re: Kuničarstvo

upravo i ja govorim iz SVOG iskustva i nikad mi se nije desilo da mi zečica pojede mlade

naravno da sam posjetio stranicu g.Kapitan-a...

Meni su bitnija iskustva od bilo kakve literature.Zato,hvala obojici na informacijama,pokušat ću s njom još jednom pa šta nam Bog da.Neće se baciti:(mm):pozdrav!
 

Bosko

Član
Tu od
18 Tra 2014
Poruka
87
Re: Kuničarstvo

upravo i ja govorim iz SVOG iskustva i nikad mi se nije desilo da mi zečica pojede mlade

naravno da sam posjetio stranicu g.Kapitan-a...

Onda si mogao tu pročitati o starijoj zečici kojoj je to prvi okot da se nije dovoljno otvorila i da je okotila mrtve mlade.
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Re: Kuničarstvo

Onda si mogao tu pročitati o starijoj zečici kojoj je to prvi okot da se nije dovoljno otvorila i da je okotila mrtve mlade.

sad mi nije jasno o čemu mi to... :confused:
govora je bilo o "starijim"zečicama kanibalima,a sad o nedovoljno otvorenim
i mrtvo okočenim mladima -posve različite stvari
 

Entuzijast

Aktivni član
Tu od
18 Sij 2014
Poruka
206
Re: Kuničarstvo

Mislim da Bosko hoće reći da zečice koje se pripuštaju kada pređu određenu dob (zavisno od rase) imaju okoštalu zdjelicu te uslijed poteškoća koje zbog toga imaju pri okotu kote mrtve mlede koje potom i pojedu. Ne mora biti kod svake zečice ali se dešava.( Ako sam i ja dobro pokopčao tematiku)
 

Entuzijast

Aktivni član
Tu od
18 Sij 2014
Poruka
206
Re: Kuničarstvo

Evo i jedan citat sa str Zecovi za neznalice
˝U ženki koje prvo leglo imaju u starosti preko 10 mjeseci starosti u pravilu smrtnost iznosi 75%. Naime, zbog potpunog sraštavanja simfize zdjelice, plodovi ne mogu lagano proći porođajni kanal, budu ugnječeni i uginu. Porod može biti otežan i ako je otac puno veći od ženke, te je u tom slučaju mladunčad prevelika za njen porođajni kanal. Najbolje je potražiti pomoć veterinara, jer mogu biti ugroženi životi ne samo mladunčadi, nego i majke.
 

nera007

Član
Tu od
21 Lis 2013
Poruka
163
Re: Kuničarstvo

Imam mlade od domaće kunice stare 8 dana.Danas sam dvoje primijetila u drugom ćošku kaveza,valjda su se zbog vrućine odvojili.Da li bih ih večeras vratila u gnijezdo ili to oni mogu sami?Izbjegavam da ih diram,osim u nuždi.
 

Bosko

Član
Tu od
18 Tra 2014
Poruka
87
Re: Kuničarstvo

Imam mlade od domaće kunice stare 8 dana.Danas sam dvoje primijetila u drugom ćošku kaveza,valjda su se zbog vrućine odvojili.Da li bih ih večeras vratila u gnijezdo ili to oni mogu sami?Izbjegavam da ih diram,osim u nuždi.

Slobodno ih možeš dirati samo ruke moraš natrljati sa dlakom i slamom iz gnijezda da dobiju njezin miris.Bilo bi dobro da ih odmah spojiš da bi jeli kad i ostali kunići.
 

Bosko

Član
Tu od
18 Tra 2014
Poruka
87
Re: Kuničarstvo

U temi profesionalno kunićarstvo sam napisao da ako zečica ima prvi okot sa 10 i više mjeseci može okotiti mrtve mlade i da je u tom slučaju treba odmah pripustiti i drugi okot bi trebao biti u redu ali to se zna dogoditi i kod starijih zečica kod kojih se pravi pauza u koćenju pa zbog pauze ali i debljine zna imati težak okot. Ja svoje zečice ne pripuštam kada su velike vrućine.
 

nera007

Član
Tu od
21 Lis 2013
Poruka
163
Re: Kuničarstvo

Slobodno ih možeš dirati samo ruke moraš natrljati sa dlakom i slamom iz gnijezda da dobiju njezin miris.Bilo bi dobro da ih odmah spojiš da bi jeli kad i ostali kunići.

Ok,hvala!
 

Najnoviji postovi

Na vrh