• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kunićarstvo

H

Hrvach

Guest
Kunići se moraju držati u odvojenim kavezima kad su za rasplod, makar su moji prije držali kuniće u štali pod jaslama sve puštene pa opet nije bilo problema,ali zašto se igrati. Gajbe nisu skupe za napraviti i stvarno nije nikakav problem složiti ih. U tovu može biti više kunića zajedno, čak se mogu držati u nekoj prostoriji po 20-30 komada, samo onda postoji problem ako se uzima npr. mužjak za rasplod moguće je da su mu ženke odgrizle jaja jel su mužjaci u "pubertetu" jako napasni prema ženkama a one nisu spremne na parenje. Ja sam prije držao sve muške zajedno i sve ženke zajedno i nikad nije bilo problema.
 
D

djuradj.umkovic

Guest
Evo kviz o kunicima ko hoce da proba neka skine ga skine ima 44kb tako da vam nece trebati puno vremena.Kada odgovorite na sva pitanja vas skor ce biti poslat na moju mail adresu a ja cu ga u vidu skor liste okaciti na ovaj forum.Pozdrav svima.

http://www.megaupload.com/?d=HGEELKL4
 
D

djuradj.umkovic

Guest
Neznam dali sam te bas razumeo ali pozeljno je da postoji mala dascica koja ce sprecavati male kunici dok su jos jako mali da izlaze iz kucice.Znaci obicna dascica koju stavis na ulaz kotilice(ne visa od 10cm).Pozdrav.
 
M

Maxistar

Guest
Hvala Djuradj

Moje pitanje se u stvari odnosilo na kotilicu. Sta je zapravo kotilica i u kakvom odnosu je sa ostatkom kaveza? Da li je to deo kaveza, nekakva pregrada?
 
D

djuradj.umkovic

Guest
Pa mozes ako ti ja kavez velik da pregradis kavez najbolje od poda pa skroz do plafona sa malim otvorom da zecica moze da udje ili da napravis kutiju probusis rupu na kavezu i kutiju prikacis sa spoljne strane kaveza.Recimo ovako je kod mene



Uploaded with ImageShack.us
 
M

Maxistar

Guest
Wauw! Slika i kaveza i kotilice! Ovo je prava pomoc! Svaka cast!

e sad kada je ovako dobro krenulo da ispitam bar sto se vremena i ciklusa tice.

zapamtio sam iz ranijeg posta da kunice mogu da se pare od 4 meseca starosti. takodje sam zapamtio da je najbolji indikator promena na polnom organu i podizanje zadnjeg dela tela pri prelasku rukom po ledjima. takodje sam procitao da parenje treba ponoviti 5 dana nakon prvog parenja.

pitanje: kako se racuna " trudnoca"? od kog dana se pocinje brojanje i koliko dana traje ciklus do okota?
 
D

djuradj.umkovic

Guest
Racunas od dana kada si pustio zecicu pod zeca i posle toga 30 dana zecica treba da se okoti.Medjuti uvek se moze desiti da zecica zakasni 2 dana ili da pozuri 2 dana tako da je ciklus od 28 do 32 dana.
 
M

Maxistar

Guest
Ako sam dobro zapamtio, 7 dana posle okota zecica opet moze da se pari....cekaj pa to znaci da ona moze da se okoti 10 puta godisnje?!?!
 
D

djuradj.umkovic

Guest
Ako je imala manje od sest zeceva i ako je pre kocenja bila debela moze odmah da se pusti pod zeca cim se okoti.
 

exsa

Član
Tu od
28 Ožu 2011
Poruka
139
Moje pitanje se u stvari odnosilo na kotilicu. Šta je zapravo kotilica i u kakvom odnosu je sa ostatkom kaveza? Da li je to deo kaveza, nekakva pregrada?

Pridružujem se dobrodošlici
Na ovakva parcijalna pitanja teško je dati odgovore. Ipak je potrebno znati što u konačnici želiš.
Npr. ja sam započeo sa jednom zečicom i dva kaveza napravljena od starih ormara.
Zečicu sam na parenje nosio kod susjeda (naravno njegovog mužjaka).
Kada se je trebala kotiti u jednom daljem kutu sam postavio dvije cigle (visina 6 cm) koje su predstavljale barijeru tek okoćenim mladuncima i potrebnu količinu suhog sijena koje je zečica složila iza cigala i zajedno sa dlakom napravila gnijezdo gdje se i okotila.
U koliko je sve u redu to je dovoljno dok mladi ne progledaju 12-15 dana kada sam cigle maknuo.
Nakon odbića mlade sam prebacivao u drugi kavez, a zečicu ponovno kod susjeda na seks.
Mladi mogu biti zajedno do spolne zrelosti. A onda pod nož ili odvajanje.
Poznajem neke koji stalno samo tako i rade.
Danas imam zečinjak od pocinčane mreže, vanjske kotilice od lima i ostalo što se može naći na forumu ili u literaturi veličine koja odgovara mojim potrebama.
Mislim da kratka škola držanja kunića do konačne odluke je najbolja uz praktičnu nastavu.

Inače skoro sam pročitao na net-u od nepoznatog autora:
¯ nakon blistave reklame i lažnih priča o velikim zaradama preko noći uzgajivači započinju s uzgojem velikog broja životinja
¯ savjet! - prije nego se pristupi uzgoju kunića potrebno je dobro proučiti svu dostupnu literaturu te se konzultirati s uspješnim uzgajivačima, a zatim proizvodnju proširivati prema stečenom iskustvu
¯ Kunići su životinje koje zahtijevaju svakodnevnu pažnju (nedjelje, praznici)
¯ Odluka o vrsti proizvodnje; za meso, meso i krzno, samo za krzno, za vunu ili za izložbe (ovisno o zahtjevima tržišta) …..
Uz želje za uspješnim nastavkom lijep pozdrav!
exsa
 

MarinSisak

Član
Tu od
4 Svi 2009
Poruka
255
Maxistar dobrodošao!

Moj savijet je da odeš do nekog uzgajivača, vidiš kaveze, kuniće, popričaš s čovijekom.... mislim da ce ti onda stvari postat puno jasnije ;)
 

Miso

Član
Tu od
8 Lip 2011
Poruka
40
Pozdrav, evo ja sam novi clan ovog foruma, i to samo zbog kunica. Buduci da smo imali oduvjek zeceve za meso prvenstveno, od oca sam ja nastavio uzgoj. Zenima me sljedece - u pitanju je proljev, redovno od cjelog legla(7komada) mi ostane 3-5 komada zivih nakon odvajanja od majke. Zanima me jeste li ikad upjesno izljecili proljev. Svaki puta kad ih odvojim u roku dan ili dva dobiju proljev, nekada jos kad su s majkom. pravim novi kompleks boksova pa ocekujte sliku.
 

MarinSisak

Član
Tu od
4 Svi 2009
Poruka
255
Za pocetak dobrodosao! :)

Nakon koliko ih odvajas od majke, cime ih hranis?

Predpostavljam da se radi kokcidiozi (crijevna bolest) odrasli su kliconose mladi, oboljevaju. Uspjesno se lijeci sulfadimidinom. Ponekad dode do "prezasicenosti objekta" tj uzrocnici bolesti se nastane u kavez i bolest se stalno javlja, to se rjesava temeljitim pranjem i dezinfekcijom kaveza i okoline, dobro je i ostaviti kaveze prazne neko vrijeme da prezivjeli mikroorganizmi uginu bez domacina (kunica) :)
 

žećo

Član
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
388
Miso
Daješ li mladima nakon odvajanja kokcidiostatik?Najbolje je početi davati 2 dana prije odvajanja pa nastaviti još 3 dana.Ako su kavezi stari trebalo bi ih temeljito dezinficirati ili izmjeniti podnice.Moguće i da je hrana uzrok tomu.
Na sreću neznam kako se proljev liječi ni kako izgleda.
Očekujemo sliku boxova :) :)
 
H

Hrvach

Guest
@ Exsa svaka čast na poruci, pogotovo ovaj zadnji dio. Slažem se da je najlakše nabavit životinju i onda si misliš da ih samo pogledaš jednom dnevno,a lova curi ko blesava, to neide tako.

@ Mišo, dobrodošao na forum, polako se skupljamo mi kunićari. Šta se tiče proljeva, moguće je da ga dobiju ako se ženkama daje zeleno za jelo, preko mlijeka neke tvari uđu u mlade i to im smeta, inače je nepisano pravilo da nije dobro davati ženkama zeleno barem prvi tjedan od okota, makar im ja ne dajem dok god doje. Inače se odraslim kunićima daje aktivni ugljen smrvljen u hranu.
 

Miso

Član
Tu od
8 Lip 2011
Poruka
40
Dajem im sijeno i granule, vodu im mjenjam 4 puta dnevno, nakon 60 dana ih odvajam. Buduci da su boksovi stari mislim da je to uzrok, zato i pravim nove. Zećo koji kocidostatik preporucujes, dajem im sulfadimidin i pro-digest. Koristite li vitamine i minerale?
 
H

Hrvach

Guest
Ja svojima dajem muvisel od vitamina i to svakih 10-14 dana. Odvajaj ih ranije,s 30 dana, sve dalje je mučenje ženke, oni su veliki,malo je mjesta,a to šta su s njom im ništa ne znači. Boksove možeš dezinficirati s plinskim plamenikom (brener po domaći) ako su metalni, ako su drveni onda spužva i izosan ili one kocke koje se zapale pa dim dezinficira (to imam doma pa ako te zanima kak se zove javim ti)
 

nikola2101

Član
Tu od
3 Kol 2010
Poruka
94
kolko bi onda bilo otimalno vrijeme da se kunići odvoje od majke?
da ne bude preranio( nedovoljno se razviju) ili prekasno ( da smetaju zečici)?
u nekim litarturama je navedeno da je dovoljno 20 dana za odbiće?
kakva su vaša iskustva o tome?
 
M

Maxistar

Guest
Potpuno se slazem da uzgajanje zivotinja nije ni malo laka stvar. Na kraju krajeva i to spada u domen poljoprivrede i stocarstva. Zato i postavljam parcijalna i detaljna pitanja. Ja nisam ni blizu realizacije ovog projekta vec sam samo u fazi skupljanja informacija za detaljan plan rada.

Sto se tice prostorije i drzanja kunica; imam na raspolaganju dve prostorije tipa garaze/podruma u kojima ne bi bilo nista drugo osim kunica. Koliko je kunicima potrebna prirodna svetlost i da li je problem drzati ih u nekom polumraku posto ove prostorije nisu bas osvetljene?
 

Najnoviji postovi

Na vrh