• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kunićarstvo

žećo

Član
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
388
pozdrav Romina i dobro došla !:D
Sulfadimidin im neće škoditi,naprotiv škodit će im ako ga ne dobiju,prijeko potreban im je naročito ako ih hraniš zelenom travom.
Dok su s majkom smiju jesti sve što i ona(i zeleno),a kad ih odvojiš nastaviš hraniti istom hranom uz dodatak sulfadimidina.
Po mom mišljenju zelena trava je dobra za mliječnost ženki,a za mlade kuniće je bolje sijeno,ili za brži tov suha djetelina uz uvijek pune hranilice ječma i zobi.Najlakše je hraniti gotovom peletiranom smjesom za kuniće,pa ko što voli nek izvoli :D .
Kuniće uzgajaš čisto iz hobija ili .....????
 
M

Maxistar

Guest
Pitanje u vezi kotilice. Kolika bi trebala da bude visina pregrade na kotilici (ili otvora) da mladi ne bi izlazili iz gnezda? U nekoliko postova je bilo govora o cigli, sto znaci nekih 5-6cm.
 

exsa

Član
Tu od
28 Ožu 2011
Poruka
139
Pitanje u vezi kotilice. Kolika bi trebala da bude visina pregrade na kotilici (ili otvora) da mladi ne bi izlazili iz gnezda? U nekoliko postova je bilo govora o cigli, sto znaci nekih 5-6cm.

Čini mi se da se nismo shvatili oko cigle.
Cigla je pomenuta u kontekstu da je teško išta preporučiti, a da se ne zna prema čemu se ide u konačnici.
Inače kotilica može biti unutar ili izvan kaveza.
U koliko je dobra majka mladi redovno nahranjeni i pokriveni oni samo spavaju i tada je cigla kao najprimitvnija unutarnja kotilica dovoljna
U koliko se rade prave kotilice bilo vanjske ili unutarnje prema knjizi autora

Mr inž. ROMAN KOPANJSKI
UZGOJ KUNIĆA
Ulazni otvor mora se nalaziti na
visini od 8-10 cm od dna što sprečava da mladi pre vremena
napuste gnezdo“.

U koliko majka ne hrani mlade ili nema dovoljno mlijeka tada se može otvor podignuti i na 1 m, ali ništa od podmlatka.
Lijep pozdrav!
exsa
 
M

Maxistar

Guest
Izgleda da ja nisam shvatio ciglu :) ali sada je sve jasno. Hvala puno.

Kada je vec tu naslov knjige i ime autora da priupitam za literaturu. Sta vi iskusni kunicari preporucujete od literature i gde to moze da se nabavi?
 

exsa

Član
Tu od
28 Ožu 2011
Poruka
139
Izgleda da ja nisam shvatio ciglu :) ali sada je sve jasno. Hvala puno.

Kada je vec tu naslov knjige i ime autora da priupitam za literaturu. Sta vi iskusni kunicari preporucujete od literature i gde to moze da se nabavi?

Knjiga čiji naslov sam dao je davno pisana i opširna, ali ima odgovore na gotovo sva pitanja.
Skinuo sam je sa neta http://www.4shared.com/file/167771629/98a8ae03/uzgoj_kunica.html evo pa pogledaj
 
M

Maxistar

Guest
Prva liga! Hvala puno!

Trebali bi da uvedemo neko skupljanje poena i nagrade za ove eksperte koji ovako nesebicno pomazu nama amaterima i pocetnicima ;-)
 
Tu od
23 Svi 2011
Poruka
265
pozdrav Romina i dobro došla !:D
Sulfadimidin im neće škoditi,naprotiv škodit će im ako ga ne dobiju,prijeko potreban im je naročito ako ih hraniš zelenom travom.
Dok su s majkom smiju jesti sve što i ona(i zeleno),a kad ih odvojiš nastaviš hraniti istom hranom uz dodatak sulfadimidina.
Po mom mišljenju zelena trava je dobra za mliječnost ženki,a za mlade kuniće je bolje sijeno,ili za brži tov suha djetelina uz uvijek pune hranilice ječma i zobi.Najlakše je hraniti gotovom peletiranom smjesom za kuniće,pa ko što voli nek izvoli :D .
Kuniće uzgajaš čisto iz hobija ili .....????

trenutno svih hranim (mlade od obje kunićke i njih) gotovom peletiranom hranom a ujutro im dajem suhog kruha sa posijem pomiješano. inače im kada ga imam dajem i zob te sijenom. ovo sa zelenom travom me je mučilo jer sam jučer bila kod nije mi baš susjed ali blizu mene živi, e pa s njegovim samcem sam parula sve tri kunićke(a i njemu sam prodala jednog samca i samicu(kunićku) i njegovi kunići imaju 3 mjeseca. i on im daje zeleno i još su s majkom.
pa lani sam krenula iz hobija s obzirom na to da sam nezaposlena.
jedino me muči to da li ću uspjeti ih prodati. a već sam se dvaput zeznula kada je bilo odvajanje tj. što je muško a što žensko. koliko sam shvatila oni se počnu prodavati kad navrše 6 mjeseci?
 
Posljednje uređivanje:
H

Hrvach

Guest
Mogu se prodavati od mjesec dana starosti na dalje, sve ovisi za šta su namjenjeni. Ako su za obradu (meso) onda treba čekati kad imaju min. 2,5-3 kg živi i onda se kolju, a ako nekome treba za raspolod starost ne igra ulogu u prodaji. Spol se razlikuje tako da primiš kunića i lagano nategneš spolno područje (neznam kak da se izrazim,a da nisam nepristojan:lol::rolleyess:) Uglavnom,ako izađe nešto van, onda je muško,ako ne izađe onda je žensko. Isto tako provjeriš za jaja. Najgore je ako se zezneš za spol kad prodaješ za rasplod, ljudi izgube povjerenje u tebe i gubiš kupce,makar nisi namjerno fulao.

Cestitam Hrvach!

Mogla bi i neka slika da padne kad bude bilo prilike...

Past će slike i to uskoro, samo da se ženke malo primire i odmore od okota pa ću slikati gnijezda, neću ih sad uznemiravati. Kolko mi se čini da su oba legla velika, sigurno preko 6 komada je u svakom. Mame su za razliku od prvi puta jako brižne i stalno slažu gnijezdo i pokrivaju mlade. Kolko vidim da mali sisaju i po 4 puta dnevno,a ne 2 puta kak piše u knjigama. Ženke su mi dosta debele,pa razmišljam da ih sad pripustim na 5 dan i onda poslije toga odmor pa pripuštanje na 18 dan.
 
H

Hrvach

Guest
Lijepo izgleda,ali ne vjerujem da su dobri dok ne probam:finga: Mogli bi se dogovorit, neko donese kuniće, neko za pit,a ja ću uzet kilu kruha da baš ne dođem praznih ruku:drinkers::finga: Inače meni su kunići jako lijepe životinje, pogotovo pod pekom u kombinaciju s krumpirom:lol:
 

MarinSisak

Član
Tu od
4 Svi 2009
Poruka
255
Kunica svi imamo, rakije/vina vecina ima, kruh cemo ispod peke i udri :D

Jel ima tko becke plave ili francuske srebrne za prodat?

Sta mislite jel mogu francuski ovnoliki bit na na podu od jelovih daskica, s razmakom bez slame, da ne dobiju zuljeve?

Uzet cu si jednu novu pasminu od nabrojanih. Nikako da se odlucim a i problem mi je nac becke plave u 2 krvne linije, a za frncuske srebrne nisam nikoga naso da ima, a sta je najbolje moj stari ih je imao dok sam bio beba :)
 

žećo

Član
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
388
=MarinSisak

I mene zanimaju bečki plavi!!!!!!!
A što se tiče ovnolikih,ja ih imam na letvicama, na žici s prostirkom i na žici bez prostirke i ništa im nesmeta.
 

MarinSisak

Član
Tu od
4 Svi 2009
Poruka
255
=MarinSisak

I mene zanimaju bečki plavi!!!!!!!
A što se tiče ovnolikih,ja ih imam na letvicama, na žici s prostirkom i na žici bez prostirke i ništa im nesmeta.

Ja sam ih naso u velikoj gorici, al ima samo jednu krvnu liniju, zvao sam covijka u kutinu, kaze da su mu bili bolesni pa se oporavlja od gubitaka, nema nista za prodat....
Mislim ja da cu uzet onda ovnolike plavo bijele, a mozda bude i par beckih samo da nadem jos nekog da mi proda :)
 
M

Maxistar

Guest
Ljudi za rakiju nemojte da se brinete nista, ima prvoklasne domace pun podrum i to od 42%, 45%, 50% i 55% pa ko kakvu voli :) a kako vam je krenulo sa gnezdima kunica nece faliti, samo razanj moze da bude mali ;-)
 
H

Hrvach

Guest
Nedaj bože da će falit kunića, a ako uzmeš ovu rakiju od 55% pitanje je kad ćemo i kako ćemo nakon toga doma. Ako red bull daje krila, ova rakija daje pogon na sve 4. Danas ću slikat gnijezda pa ću staviti slike da vidite kak napreduju oni kunići koje sam kupio prije i da vidite mlade nade za ražanj.
 

Miso

Član
Tu od
8 Lip 2011
Poruka
40
Moj novi zečnjak je od jelovih dasaka sa letvicama pri kraju boksa od nekih 27cm duzine, taj dio gdje je izmet sam tri puta lakirao s lakom za camce da ne potruni i da ne grickaju. Prostirku cu im staviti od slame, ali samo malo slame jer ce im biti vruce. Inace sam boksove pravio prema uputama T. Kapitana tako da vjerujem da ce posluziti svrsi. Inace razmisljam svoje kalifornijske krizati s panon bjelima(dolaze mi u subotu) i od susjeda uzeti novozelandske zenke i tu se da onda kombinirati. Danas sam rjesio slamu u zalihama godinu dana, djetelinu takoder, tritikal i zob isto, jos mi ostao kukuruz i zob te sijeno. Do subote ocekujte slike boksova i "moje dječice" u njima. Danas nakon vise od godinu dana pokusaja da izljecim zeceve kad dobiju proljev, mali zekan kako vidim se polako oporavlja od proljeva i to ce mi biti prvi uspjesno izljeceni zečić, postao je zivahniji i jede uz sijeno i hranu. Ali mislim da je vise strah u njemu nego bolest.
 

MarinSisak

Član
Tu od
4 Svi 2009
Poruka
255
Nedaj bože da će falit kunića, a ako uzmeš ovu rakiju od 55% pitanje je kad ćemo i kako ćemo nakon toga doma. Ako red bull daje krila, ova rakija daje pogon na sve 4. Danas ću slikat gnijezda pa ću staviti slike da vidite kak napreduju oni kunići koje sam kupio prije i da vidite mlade nade za ražanj.

Hrvac pa doma za 2-3 dana :)
 
H

Hrvach

Guest
@ Miso Očekujemo slike, vidim da će kunići imati sličnu ishranu ko i moji, s kukuruzom nemoj pretjerivati jel će se brzo udebljati i dobiti podbratke, a to smanjuje plodnost kod ženki. Ja svojima dajem jedan klip na 2 dana i nemam problema s tim. Inače čuo sam da je zob najkvalitetnija žitarica za ishranu domaćih životinja, jel zna neko nešto o tome?

@ Marin Doći ćemo za 2-3 dana doma, samo je pitanje jel će nam brave promjenit.
 
M

Maxistar

Guest
E jes mi krivo sto i ja ne mogu postaviti fotografije kaveza...kojih nemam. Ali zato cu postaviti slike zaliha rakije ;-). Valjda nece biti totalni off topic....
 

žećo

Član
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
388
hrvach@
....što se tiče zobi,to je žitarica kojoj nema premca kod ishrane kunića,a i kod ljudi naravno(kod peradi je druga pjesma)
Kao stvorena za kuniće;vlakna topiva u vodi,visok sadržaj proteina("korisnih" aminokiselina)minerala na tone !!
 

Najnoviji postovi

Na vrh