• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kunićarstvo

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,925
Re: Kuničarstvo

Pročitao sam gotovo 400 strana ovog dijela foruma, ali svejedno imam pitanja.
Upravo sam u završnoj fazi izrade nastambe za kuniće. Mislim uzeti hibride Haykom, dvije ženke i jednog mužjaka. Moje pitanje se odnosi na uređenju dijela kotilice...... Unutar boksa bih pregradio jedan dio i to pretvorio u kotilicu. Zanima me da li je bolje u tom dijelu postaviti daske za pod ili može biti žica s tacnom? I da li je uopće, unutar boksa, bolja žica s rupama 12x12 ili 19x19?
Hvala na odgovoru.
Moj ti je savjet ako već hoćeš tzv tacnu ,da umjesto žice staviš bukove letvice razmaka 1,5cm.A još bolje punu dasku,jer čišćenje ne možeš izbjeći.Kad prazniš te tacne ,tako možeš i postrugat dasku.Na daski ti neće dobiti žuljeve ai hrana neće propadati. Ženka se neće kotiti na žici,.Imaš na yutubu kako to rade snalažljivi Rusi samo upiši kroliki kletka. .
 

renatofil

Član
Tu od
16 Stu 2014
Poruka
42
Re: Kuničarstvo

Od žice ne odustajem unutar ostalog dijela boksa. Kotilica može drvena, al dalje bih svakako žicu. E sada, stavio bih radije žicu 19x19, jer mi se 12x12 čini pregustom. Taj dio mi još niste razjasnili.
 
Posljednje uređivanje:

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,925
Re: Kuničarstvo

Ako stavljaš žicu uzmi triput cinčanu jer će ti obićna od mokraće pohrđat i puknut.O promjeru odlući sam,važno da ti kuglice propadaju u tacnu ,a malima noge ne zapinju i tako se ne ozljede.Ima hajkoma koji narastu do 7kg tzv.xxl .Ne znam jesi li kad vidio žuljeve na kunićima ,takav mužjak je skoro pa neupotrebljiv za parenje.Već sam napisao da se najbolje uči na svojim greškama.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

renatofil

Član
Tu od
16 Stu 2014
Poruka
42
Re: Kuničarstvo

Imao sam davno prije kao što sam već i naveo novozelandske i podovi su bili drveni. Noge s im skoro stalno bile prljave od mokraće. Ne znam, pokušao bih sada s žicom i nagnutim tacnama iz kojih bi mokraća odmah otekla u kanalizaciju.
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Re: Kuničarstvo

Za rase koje ti planiras držati može slobodno žica, kotilica je drvo, ali i tamo gdje je žica obavezno stavi na jedan dio punu podlogu gdje ce kunići moći ležati i spavati! Ni tebi nije baš ugodno cijeli život privesti bosih nogu na makadamu...
Ako im je udobno za živit, onda su i rezultati uzgoja bolji....
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Re: Kuničarstvo

Entuzijast, možeš slobodno uprivati kuniće u tzv. X-srodstvu, znači otac+kći, ili majka+sin, samo njihovo potomstvo ne ostavljati za rasplod, niti prodaje živih! Dapače, to ti je plansko incestualno uparivanje i mladi prve generacije dobiju samo pozitivne osobine roditelja, ali uvijek budu krupniji...
Znači to ti ništa ne smeta...
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,925
Re: Kuničarstvo

Imao sam davno prije kao što sam već i naveo novozelandske i podovi su bili drveni. Noge s im skoro stalno bile prljave od mokraće. Ne znam, pokušao bih sada s žicom i nagnutim tacnama iz kojih bi mokraća odmah otekla u kanalizaciju.
Ne držiš ih doslovno na dasci nego na stelji koja može biti slama ,sijeno ,hoblovinje,krupna piljevina isl.Pametan i zdrav kunić će vršiti nuždu u jednom kutu koji počistiš a na to mjesto pomakneš stelju. Povremeno nadodaš frišku tako da nikad nisu na goloj dasci.Kod generalke izbaciš sve i staviš novo.To sa tacnama će užasno smrdit ak ne budeš ćistio svaki dan..
 

japac

Član
Tu od
13 Lip 2014
Poruka
85
Re: Kuničarstvo

pozdrav svima. Evo da se malo nadovežem ja sam sebi pravio gajbu za kuniće i na pod sam stavljao plastićne letvice i ja sam s time prezadovoljan. Kunići su čisti a ne reže noge a sav izmet prođe između letvica i plastika ne trune. Kunići za klanje budu na žici sa okom 12.5x25
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Re: Kuničarstvo

njuškam ja malo po njuškalu (oglasnik) rubliku kunići i čudim se kako ima identičnih kunića ko moji,kad malo bolje pogledam ono moji :eek: neko mi maznio sliku, i to neki iz mog kraja

mix panon x kalifornioja



(Powered by frubar.net)

da neispane da sam ja ukro sliku evo još jedna





(Powered by frubar.net)
 

krunomar2

Član
Tu od
31 Ožu 2013
Poruka
38
Re: Kuničarstvo

renatofil

Ako si se odlučio za žicu ja bih ti radije preporučio žicu 12x12 mm jer iz iskustva ti govorim da kod žice većih oka mladi kad prvi puta izađu iz kotilice znaju zaglaviti zadnju nogu kroz žicu da bez pomoći se ne mogu osloboditi, a da ne govorim o vanjskim prelomima kostiju.
Možda je bolje za pod staviti plastične letvice o kojima govori japac.

I još jedna stvar: Vodi računa o visini praga kotilice kako mladi nebi mogli prerano izlaziti iz kotilice.

Pozdrav.
 

nera007

Član
Tu od
21 Lis 2013
Poruka
163
Re: Kuničarstvo

Ja sam na pod stavila rešetke od starog frižidera,čvrste i ne štete se lako.Dovoljno su široke da im noge ne propadaju a kada pripremem kotilicu za ženku nekoliko dana ranije na taj rešetkasti pod stavim skovane letve.Čim mali porastu izvadim ih.Primijetila sam da uživaju mokriti i vršiti veliku nuždu po drvenom podu i po ćoškovima gdje ona zastaje(još nisam skužila zašto).Nakraju sam sve zamijenila rešetkom i sve pet.
 

number 9

Član
Tu od
21 Srp 2011
Poruka
115
Re: Kuničarstvo

njuškam ja malo po njuškalu (oglasnik) rubliku kunići i čudim se kako ima identičnih kunića ko moji,kad malo bolje pogledam ono moji :eek: neko mi maznio sliku, i to neki iz mog kraja

mix panon x kalifornioja



(Powered by frubar.net)

da neispane da sam ja ukro sliku evo još jedna





(Powered by frubar.net)

Reci mi da li si išao dalje u križanje s mixom?Ja sam sada puštao tako križanog mužjaka na ženku kalifornijskog,dao mi ga susjed,od tog zeca nijedna ženka nije okotila manje od 8 komada,a skače ko luđak.
Mislim ga puštati 6 mjeseci,i ništa ne ostavljati za rasplod od toga.
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Re: Kuničarstvo

Kad mi je žena bila na burzi doslovno nam je to bio jedini mesni obrok.Tad me nije zanimala ni kilaža ni prirast jer se nisu stigli udebljat.

I sigurno si imal bolju krvnu sliku nego sad :D

Sent from my move 2 using Tapatalk 2
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Re: Kuničarstvo

Nera007, za orijaške rase ti je žica, neovisno koja, doslovce smrt! Od toga ćeš imati više štete nego koristi! I nemoj zaboraviti da te rase trebaju najmanje 1qm prostora! Ne znam koliki je tvoj hladnjak, ali sumnjam da jedna rešetka ima tu kvadraturu!!
Obavljaju nuždu na daske zato što ih stajanje na rešetki boli, i ne mogu se opustiti!!
Bolje ti je češće čistiti, nego imati bolesne kuniće!! Ako su zdravi i uživaju život u kunićarniku, tada imaš bolji podmladak i bolje napreduju, a i drvo se može jako dobro zaštititi sa određenim lakovima i bojama!!
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Re: Kuničarstvo

Reci mi da li si išao dalje u križanje s mixom?Ja sam sada puštao tako križanog mužjaka na ženku kalifornijskog,dao mi ga susjed,od tog zeca nijedna ženka nije okotila manje od 8 komada,a skače ko luđak.
Mislim ga puštati 6 mjeseci,i ništa ne ostavljati za rasplod od toga.

nisam išao u danja križanja,jer jednostavno nemam mjesta za toliko kunića,ali definitivno bi se isplatilo ostavit takav mix za danji rasplod,svi su isti,lijepo napreduju,veči su od čiste kalifornije...
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,925
Re: Kuničarstvo

Ja sam isto pripustio neke čudne kombinacije. Novozelandskog crvenog sa hilom,kalifornijskog sa panonkom,panonca sa hilom.:(rofl)::(rofl):
 

Najnoviji postovi

Na vrh