• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kunićarstvo

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,925
Re: Kuničarstvo

Zečevi jedu u prirodi što nađu , a u gajbama što im daš. Nešto po prvi ,a i zadnji put.Tritikal ne smije biti svjež tj. friški ni vlažan,niti tretiran kemikalijama.
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,925
Re: Kuničarstvo

Ja sam nedavno svojima promijenio način prehrane.Po novom im hranilice nisu prepune kao prije nego tek kad pojedu zadnje zrno dobiju novu hranu.Ionako nisam bio zadovoljan sa prirastom.Prije su samo rasipavali i jeli što im paše ,a sada pojedu čak i sav kukuruz.Na onaj način nisam puno postigao osim što sam dosta hrane bacao,a kunići su mi se često napuhnuli i nikad nisu bili gladni.Sad više ne buraju nego zainteresirano jedu svu hranu.A kilaža kad dospije,nemože biti gora nego je.
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Zečevi jedu u prirodi što nađu , a u gajbama što im daš. Nešto po prvi ,a i zadnji put.Tritikal ne smije biti svjež tj. friški ni vlažan,niti tretiran kemikalijama.

moji jedu sve ne gledam jel friško il dobro osušeno,samo primječujem da radije jedu friško...doslovno s njive u zdjelu

Ja sam nedavno svojima promijenio način prehrane.Po novom im hranilice nisu prepune kao prije nego tek kad pojedu zadnje zrno dobiju novu hranu.Ionako nisam bio zadovoljan sa prirastom.Prije su samo rasipavali i jeli što im paše ,a sada pojedu čak i sav kukuruz.Na onaj način nisam puno postigao osim što sam dosta hrane bacao,a kunići su mi se često napuhnuli i nikad nisu bili gladni.Sad više ne buraju nego zainteresirano jedu svu hranu.A kilaža kad dospije,nemože biti gora nego je.

nemoj se živcirat što se tiče prirasta,bitno je da imaš friških kunića u hladnjaku
nekad mi za 3mj.budu 3kg a nekad ih hranim 4-5mj.da bi dosegli navedenu "konzumnu" kilažu,o čemu ovisi taj famozni prirast u 10g.uzgoja još nisam skužio
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,925
Re: Kuničarstvo

Kad mi je žena bila na burzi doslovno nam je to bio jedini mesni obrok.Tad me nije zanimala ni kilaža ni prirast jer se nisu stigli udebljat.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Re: Kuničarstvo

Kao što Jimmy veli tako je i kod mene! Već tri generacije držimo kuniće i još ne znam koji su razlozi! Nekad, kad zečica okoti 4-5 malih, oni rastu k'o ludi i budu duplo veći od ostalih, a nekad je obratno! Nekad su veći preko zime, a nekad po ljuti, a nekad od dvije sestre, sa istim brojem mladih i istom hranom jedni znaju biti po 4 kg za 3 mj., a drugi jedva 3 kg! Mislim da taj "fenomen" ne može nitko objasniti, to mogu biti samo nagađanja!!

Robelar..
Ja svojima oduvijek ograničavam zrnastu hranu! Zečica dobije ujutro 1 jogurtovu času zrna i sijeno u neograničenim količinama, a navečer pola klipa kukuruza, uz to mrkve, jabuke, kupusa i sl.
Da ih zrnom hranim bez ograničenja dobio bih kod ženki samo salo...
Muški dobiju isto, samo pola porcije!!
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,925
Re: Kuničarstvo

Na SveSvete sam odvojio 6 hila malih starih 30 dana.Od tad su na čistoj smjesi i sijenu.Baš me zanima šta će biti.
 

antonio11

Član
Tu od
27 Pro 2013
Poruka
268
Re: Kuničarstvo

ja sam zadnje leglo (tri kalifornijska) hranio sa čistom smjesom i sijenom i sa 3.5 mjeseca su imali 3 kile žive vage i na kraju su završili u kobasama ja mislim da je to dobro i da bi takvu kilažu postigli i kada bi ih hrano sa čistom čakovečkom smijesom
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,925
Re: Kuničarstvo

Za sada dobro jedu i svi su isti, a ako se koji odvoji po velićini ostavit ću za rasplod.Očekujem da najviše dobiju između 2. i 3. mjeseca.
 

Entuzijast

Aktivni član
Tu od
18 Sij 2014
Poruka
206
Re: Kuničarstvo

Evo ja sam jučer vagao ona dva malca koji su mi se okotili onak neplanski dok nisam skužio da je zečica primila zeca. Bilo ih je samo dva jer je zec čini mi se bio puno premlad ( oko 5 mjeseci ali križani orijaš sad ima oko 7 kg i još raste) Znači okoćeni su 24.8 to je sad 83 dana i jedan je 3150g a drugi nešto sitno manji sve sam se ja iznenadio. Hrana pola ječam pola smjesa plus sjeno trava i otpaci iz vrta samo kao poslastica.:)
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,925
Re: Kuničarstvo

Sve što ovdje izjavim nemojte uzeti zdravo za gotovo.Ne želim nikoga uvrijediti ili omalovažiti njegov trud.Sa kunićima se nadmudrujem tridesetak godina i govorim samo ono iz vlastitog iskustva.Neke kuniće kao npr. orijaš ne treba ni pomišljati klati sa 3 kg., dok druge npr. hibride netreba pustiti preko toga.E sad da li će neko hraniti jednog orijaša 6mj. ili dva hibrida ishraniti u tom periodu možemo raspravljati.
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Re: Kuničarstvo

Bravo, robelar!!
Potpuno sam tvog mišljenja!
Iako se i orijaš/orijaški šarac mogu slobodno klati kad su tri kg teški! Iz vlastitog iskustva znam da se svi kunići do te težine, tj. do starosti od oko tri mjeseca jednako razvijaju, u potpunosti neovisno o rasi i da svi imaju podjednaku težinu sa tri mjeseca! Razlika se primjećuje tek nakon cca. 100 dana!
Što se ishrane tiče je također svejedno dali hranis jednog orijaša 6 mj. ili dva panonca/kalifornije 3 mjeseca! Jedina razlika je što ćeš imati više mesa od dva srednja nego od jednog orijaškog jer velike rase rastu do dvije godine, znači da to nije proporcionalno!
Do sad sam već naveo da je sve samo stvar ukusa tko kakve kuniće radije drži/uzgaja!!
Meni osobno su draži "veliki", a mom stricu srednje rase! A oba smo počeli sa "domaćim"!
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,925
Re: Kuničarstvo

Da ,i ja sam poćeo sa domaćim tzv. štalskim.Kotili su se ko ludi ,jeli sve mokro ,za smjesu i ljekove nikad nisu čuli.Zadnji put sam ih vidio prije par godina kod jedne bake.Danas kad ti neko veli da ima domaće pod tim misli na mix raznih rasa u koje je obavezno ubačen ili šarac ili orijaš da bude veći.Sa tim se ubacuju i loše karakteristike suprotne onim koje sam naveo, i to nema veze sa štalskim.
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,925
Re: Kuničarstvo

Evo ja sam jučer vagao ona dva malca koji su mi se okotili onak neplanski dok nisam skužio da je zečica primila zeca. Bilo ih je samo dva jer je zec čini mi se bio puno premlad ( oko 5 mjeseci ali križani orijaš sad ima oko 7 kg i još raste) Znači okoćeni su 24.8 to je sad 83 dana i jedan je 3150g a drugi nešto sitno manji sve sam se ja iznenadio. Hrana pola ječam pola smjesa plus sjeno trava i otpaci iz vrta samo kao poslastica.:)

Ako su ta dva od onog činčilastog nije čudo da su veliki.Koje su boje.?
 

Entuzijast

Aktivni član
Tu od
18 Sij 2014
Poruka
206
Re: Kuničarstvo

Jesu od njega.Ženka siva ista ko otac a mužjak bijeli sa sivim ušima i nosom.Baš sam zadovoljan s prirastom još ako se popravi brojno stanje legala zec će ostati u poslu:cool2:
Slike su od prije mjesec dana.
 

Prilozi

  • Mužjak.jpg
    Mužjak.jpg
    30.3 KB · Pregleda: 62
  • Ženka.jpg
    Ženka.jpg
    32.9 KB · Pregleda: 66

renatofil

Član
Tu od
16 Stu 2014
Poruka
42
Re: Kuničarstvo

Pročitao sam gotovo 400 strana ovog dijela foruma, ali svejedno imam pitanja.
Upravo sam u završnoj fazi izrade nastambe za kuniće. Mislim uzeti hibride Haykom, dvije ženke i jednog mužjaka. Moje pitanje se odnosi na uređenju dijela kotilice...... Unutar boksa bih pregradio jedan dio i to pretvorio u kotilicu. Zanima me da li je bolje u tom dijelu postaviti daske za pod ili može biti žica s tacnom? I da li je uopće, unutar boksa, bolja žica s rupama 12x12 ili 19x19?
Hvala na odgovoru.
 
Posljednje uređivanje:

LONE81

Član
Tu od
30 Stu 2012
Poruka
61
Re: Kuničarstvo

Preporučio bih Vam dasku,ženka grebe,ruje,dok pravi gnijezdo,a ,malci se okreću prevrću i na goloj žici(kad dođu do nje) bi došlo do ozljeđivanja kad tad!Bitno je da kotilica bude lako dostupna radi kontrole legla,i lakšeg čišćenja!:icon_weed:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Entuzijast

Aktivni član
Tu od
18 Sij 2014
Poruka
206
Re: Kuničarstvo

Ostavi ženku da imaš par takve neobićne boje.

Već sam razmišljao o tome da je ostavim lijepa je duga i formasta te odlično raste ali onda bih morao radi nje nabaviti drugog zeca da se ne pare u srodstvu (otac - kći) a ne isplati mi se držati dva zeca na tri zečice.Jedno od riješenja mi je to da su obje zečice sad pripuštene pa ću vidjeti rezultate ako se poveća broj mladunaca u odnosu na prošli put (4) on ostaje a ako ne nabaviti ću novog zeca i to najvjerojatnije Kalifornijskog u Virovitici na izložbi u 1. mj a ovaj ide najvjerojatnije u 3. mj za sadnu vinograda na ražanj a zečica ostaje.
 

Najnoviji postovi

Na vrh