• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kunićarstvo

mare

Član
Tu od
3 Velj 2014
Poruka
65
Re: Kuničarstvo

Eto Mare, ja te pozivam na slavonski doručak, ali sa nekonvencionalnim sastojcima!!!
:icon_kidra:

E da znas da sam se zazelila slavonskih dorucaka
Ovdje u Dalmaciji je tesko Slavoncu prezivit!Mislim ne koristim bas dalmatinsku kuhinju,pre siromasna je.Jako malo jela uopce postoji i namirnice su uglavnom iste...al daba fali ona klima
Ajd ovdje osusi kobasicu da valja nema sanse,ako stavis prave sastojke kao kamen je.Zato i stavljaju slanine/ sala tonu da ne budu kao kamen a dices to jest,pari da sapunjaru(bijelu slaninu) jedem.Moram sto hitnije kod svojih otic,upadam u krizu :D:
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Re: Kuničarstvo

Eto vidiš, nisam ni znao da si Slavonka!!
Ja sutra idem nazad za Njemačku i znam da ce mi nedostajati moja Slavonija, kao i svake godine!!
Ali moram jer i u dojčlandu me čekaju moji kunići! Al' ipak su mi draži ovi u RH, moje životinje, moji ljudi i moja klima....
 

slawen

Član
Tu od
15 Lis 2014
Poruka
75
Re: Kuničarstvo

Pravim (pravio) i ja! A dimljeni kunić šmeka jednako, ako ne i bolje od pršuta! Kiselog kupusa i kunić iz pušnice....hhhmmm
koliko mora stajati u pacu daj recept
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Re: Kuničarstvo

Slawene, sasvim jednostavno! "salamura" jednako kao i za svinjsko meso! Kunića držim unutra tjedan dana, potom ga izvadim, ali ga ne perem od soli vec direktno u pusnicu! Dimis ga jednako kao i svu sitnariju dok ne dobije zlatno-smedu boju!!
Za kobasice nemam recepta, to ide "odoka"...ovisi koliko imaš kunićjeg mesa! Soli uvijek 2%, paprike ljute 1,5%, a slatke 1,5-1,8%, ovisno o boji koju želiš postići...
 

antonio11

Član
Tu od
27 Pro 2013
Poruka
268
Re: Kuničarstvo

daj recept taj od kobasica antpnio

Potrebno: 4 kg mesa od kunića 1,600kg slanine 110gr soli 90gr slatke mljevene paprike 10gr tucane ljute paprike 20gr beijog luka 5gr bibera

ne moraš se ti držati baš svega kako piše ovdje ti možeš napraviti kako ti voliš ja sam radi po ovom receptu i nisu ljute
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Re: Kuničarstvo

E da, i ja sam zaboravio češnjak!! Njega ide 1%!!!
Kao sto je kolega rekao, ti ne moraš tako raditi, to je sve individuaoni! Tako ja radim, i moram reći da je prilično pikantno!! Ja tako volim...
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
ako smijem koji dodati komentar

mislim da je kuniću dovoljno 3-4 dana u pacu,prve koje sam držao više od toga bili su mi pre slani,ali sve ovisi o okusu,veličini...
ni u pušnici mu ne treba dugo jer njegovo meso nema neki intenzivan okus pa se dim lijepo osijeti i nakon samo par dana na dimu...

što se tiće kobasa isto bi naglasio da ne trebaju biti u pušnici kao one od čiste svinjetine,jer kad sam ih držao isto vrijeme na dimu imale su mi malo pre jak okus dima,ali sve ovisi i koliko svinjetine stavljate...naravno i ovo je stvar osobnog ukusa

dobat tek svima :(rofl):

Potrebno: 4 kg mesa od kunića 1,600kg slanine 110gr soli 90gr slatke mljevene paprike 10gr tucane ljute paprike 20gr beijog luka 5gr bibera

ne moraš se ti držati baš svega kako piše ovdje ti možeš napraviti kako ti voliš ja sam radi po ovom receptu i nisu ljute

kakva je to tucana paprika? nisam to nigdije vidio

imao sam priliku jesti kobasice u tvom kraju bila je odlična,ali ni malo ljuta,"gazda" mi je rekao da vi ne pravite ljuto kao mi u Slavoniji
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Re: Kuničarstvo

ako smijem koji dodati komentar

mislim da je kuniću dovoljno 3-4 dana u pacu,prve koje sam držao više od toga bili su mi pre slani,ali sve ovisi o okusu,veličini...
ni u pušnici mu ne treba dugo jer njegovo meso nema neki intenzivan okus pa se dim lijepo osijeti i nakon samo par dana na dimu...

što se tiće kobasa isto bi naglasio da ne trebaju biti u pušnici kao one od čiste svinjetine,jer kad sam ih držao isto vrijeme na dimu imale su mi malo pre jak okus dima,ali sve ovisi i koliko svinjetine stavljate...naravno i ovo je stvar osobnog ukusa

Potpisujem!!
Jedino salamuru ne, jer ja volim slano i ljuto,ali kao što je već rečeno-stvar okusa!!
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

slawen

Član
Tu od
15 Lis 2014
Poruka
75
Re: Kuničarstvo

Potrebno: 4 kg mesa od kunića 1,600kg slanine 110gr soli 90gr slatke mljevene paprike 10gr tucane ljute paprike 20gr beijog luka 5gr bibera

ne moraš se ti držati baš svega kako piše ovdje ti možeš napraviti kako ti voliš ja sam radi po ovom receptu i nisu ljute
sta se smatra pod slaninu dali cista masnoca od čega se čvarci rade ili da ima i mesa na njoj
 

slawen

Član
Tu od
15 Lis 2014
Poruka
75
Re: Kuničarstvo

ako smijem koji dodati komentar

mislim da je kuniću dovoljno 3-4 dana u pacu,prve koje sam držao više od toga bili su mi pre slani,ali sve ovisi o okusu,veličini...
ni u pušnici mu ne treba dugo jer njegovo meso nema neki intenzivan okus pa se dim lijepo osijeti i nakon samo par dana na dimu...

što se tiće kobasa isto bi naglasio da ne trebaju biti u pušnici kao one od čiste svinjetine,jer kad sam ih držao isto vrijeme na dimu imale su mi malo pre jak okus dima,ali sve ovisi i koliko svinjetine stavljate...naravno i ovo je stvar osobnog ukusa

dobat tek svima :(rofl):
kolega da li im vadis kosti kad se dime ili sa kostima sušiš
 

žećo

Član
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
388
Re: Kuničarstvo

Izdimio sam stotinjak kunića na sljedeći način;24 sata u pacu i 24 sata u pušnici(od toga dim oko 20 sati).
 

slawen

Član
Tu od
15 Lis 2014
Poruka
75
Re: Kuničarstvo

Žećo ista salamura ko za svinjsko ili
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
s kostima




(Powered by frubar.net)

Izdimio sam stotinjak kunića na sljedeći način;24 sata u pacu i 24 sata u pušnici(od toga dim oko 20 sati).

kao što rekoh,netreba im puno ...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Re: Kuničarstvo

Ja dimim/sušim cijelog kunića!
Kao što je nas par već reklo, sve je stvar osobnog ukusa! Zavisi s čim se suši meso, ako ga sušiš na željezničkom pragu (šliperu) onda ti je dovoljno i 2 sata dok ne dobije "boju" a uz njega popijes casicu katrana i milina...
Ima ljudi koji još meso sa hrastom suše ili piljevinom ne daj bože!!
Ja znam da ništa, ali ništa što zahtjeva kvalitetu ne ide na brzinu!
Vrijeme je presudno!!
 

žećo

Član
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
388
Re: Kuničarstvo

Za svinjsko ide uz suhi pac i mokri pac jer je meso drugačije i veći su komadi.
Kuničije meso brže upije sol kroz cijelu strukturu mesa i već za nekoliko sati pliva u slanoj vodi,polovice ili čitave kuniće zavisno o obliku posude okreneš da svi jednako budu u toj slanoj vodi,a možeš dodati i neke druge začine,npr biber u zrnu ..

za slaninu-kakvu imaš,bolja je tvrđa sa leđa
dimiš sa kostima jer ne sušiš već samo dimiš,a ovo bez kostiju bi trebalo probati jer tad možeš i sušiti,pa upotreba bez termičke obrade
 

slawen

Član
Tu od
15 Lis 2014
Poruka
75
Re: Kuničarstvo

ša da se stavi u mrezicu pa kao buđola
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

slawen

Član
Tu od
15 Lis 2014
Poruka
75
Re: Kuničarstvo

Ja dimim/sušim cijelog kunića!
Kao što je nas par već reklo, sve je stvar osobnog ukusa! Zavisi s čim se suši meso, ako ga sušiš na željezničkom pragu (šliperu) onda ti je dovoljno i 2 sata dok ne dobije "boju" a uz njega popijes casicu katrana i milina...
Ima ljudi koji još meso sa hrastom suše ili piljevinom ne daj bože!!
Ja znam da ništa, ali ništa što zahtjeva kvalitetu ne ide na brzinu!
Vrijeme je presudno!!
nisam još cuo da netko suši sa pragovima ili hrastom sačuvaj bože
 
Na vrh