• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kunićarstvo

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Re: Kuničarstvo

Stvarno ne znam kako to ide sa izložbama, nisam još nikada izlagao! Ja sam samo pričao iz vlastitog iskustva!!
U njemačkoj imam nekoliko prijatelja uzgajivača i oni izlažu, i znam da ako je manje od 5 mladih u leglu, ocjena odmah pada jer uzgoj ne odgovara standardu rase! Kod švaba je to malo drukčije regulirano nego kod nas, kod njih možeš tetovirati samo do 4 tjedna starosti, moraš tetovirati cijelo leglo i tek tada postoji mogućnost izaći na izložbe s kunićima...
Ali meni osobno je to nevažno, pošto ih ne izlažem, kako u njemačkoj tako ni kod nas!!
 

japac

Član
Tu od
13 Lip 2014
Poruka
85
Re: Kuničarstvo

Imam jedan problem a to je da sam pario mladu zečicu i kad se trebala okotiti našao sam samo jednoga koji se bio smrznuo, ništa se nije načupala niti uredila gnijezdo kao što mi ostale rade. Kakva su vaša iskustva, nakon koliko vremena se opet može pariti? Imam dvije sestre i obje su parene u isto vrijeme i ova druga se okotila prije 7 dana i sve je OK.
 

antonio11

Član
Tu od
27 Pro 2013
Poruka
268
Re: Kuničarstvo

Imam jedan problem a to je da sam pario mladu zečicu i kad se trebala okotiti našao sam samo jednoga koji se bio smrznuo, ništa se nije načupala niti uredila gnijezdo kao što mi ostale rade. Kakva su vaša iskustva, nakon koliko vremena se opet može pariti? Imam dvije sestre i obje su parene u isto vrijeme i ova druga se okotila prije 7 dana i sve je OK.

to ti je do ženke neke sve dobro naprave a neka ne napravi ni gnjezdo i normalno da se mladi smrznu
ja sam ovu svoju tri dana poslje bio pario i ponovno je primila a ako ti ženka i drugi put razbaca mlade ona je zakolji i nabavi drugu
 

japac

Član
Tu od
13 Lip 2014
Poruka
85
Re: Kuničarstvo

Ma vidio sam ja još par dana prije nego što se trebala kotiti da se čudno ponaša. Ona prva je sve sijeno sama u zubima odnijela u kotilicu i složila uz stranice, a ova druga nije ni počela slagati gnijezdo. Ja stavio sijeno i ona samo ležala tamo. Parit ću je ponovo pa ćemo vidjeti
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Re: Kuničarstvo

Moguće da ako si ih pario sa istim mužjakom kojemu je prvi puta u kratkom razmaku da nije uspio dobro oploditi drugu ženku.Pogotovo ako joj nije bio termin.Mlado se vjerojatno nije razvilo i već se krepano okotilo.
 

japac

Član
Tu od
13 Lip 2014
Poruka
85
Re: Kuničarstvo

Moguće da ako si ih pario sa istim mužjakom kojemu je prvi puta u kratkom razmaku da nije uspio dobro oploditi drugu ženku.Pogotovo ako joj nije bio termin.Mlado se vjerojatno nije razvilo i već se krepano okotilo.

Pario sam ih u razmaku od 3 dana, a mužjak mi je dosta "lijen" kad je parenje u pitanju. Skače on ali nije to onako kako bi trebalo
 

matimar

Novi član
Tu od
29 Sij 2014
Poruka
27
Re: Kuničarstvo

Sinoć oko 22.00 sati mi se okotila jedna ženka iako sam se nadao da će se i druga okotiti, a parene su 11.11. kod dva mužjaka, u kotilici lijepo napravila gnijezdo dlake ko u priči, ali se nije okotila u gnijezdu nego pored i ostavila ih je ne pokrivene, kada sam došao oko 22.30 pogledam u kotilicu vidio sam hrpu malih i nisam mogao vjerovati koliko ih ima , nisam ih brojio, a imaih sigurno više od 10 komada, pa sam male prebacio u gnjezdo i pokrio dlakom, nadam se da će biti u redu jer je hladno i da se neće smrznuti, ovo joj je prvi okot.
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Re: Kuničarstvo

Imaš mužjaka koji su totalno nezainteresirani i mlaki. Može biti da ga ženka dok je mlad kod pripusta istuće pa se kasnije tako drži da ga moraš molit da skoći.Vatreni mužjak hoće gajbu srušit i upari ženku kad ova i nije raspoložena.Po meni mužjak je važniji od ženke.
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Re: Kuničarstvo

Najbolje je nešto "između"! Ja sam imao i romantičare i silovatelje! Ne valja ni jedno ni drugo!
Moj prethodni orijaš je zečice uvijek opario, htjela ona to ili ne! Nije bilo moljenja one stvari,...kad mu daš ženku, a ona neće, on ju ganja po kavezu do iznemoglosti, a onda skoči,.pa ako neda- on ugrize! Jednoj mi je 1/4 uha odgrizao, a jednoj komad kože s leđa! Na početku mi se to sviđalo, ali kad je počeo gristi, završio u loncu! A sad imam jednog koji bi se prvo upoznavao sa "ljubavnicom", pa fino legne kraj nje, pa malo liže dlaku na glavi, pa joj nosi sijeno!! Budala totalna! Kad mu daš ženku, treba mu sat vremena da pokuša skočiti!!
Sve poludilo, sve....
 

japac

Član
Tu od
13 Lip 2014
Poruka
85
Re: Kuničarstvo

imaš mužjaka koji su totalno nezainteresirani i mlaki. Može biti da ga ženka dok je mlad kod pripusta istuće pa se kasnije tako drži da ga moraš molit da skoći.vatreni mužjak hoće gajbu srušit i upari ženku kad ova i nije raspoložena.po meni mužjak je važniji od ženke.
ovaj skače ovisno o volji. Nekad skoči na nju prije nego ona dotakne nogama kavez i u 5 minuta se izvrne 3 puta a nekad skoči pa siđe i tako nekoliko puta i ništa. Probat ću ga našopati sa peršinom, zadnji put je upalilo
 

japac

Član
Tu od
13 Lip 2014
Poruka
85
Re: Kuničarstvo

Imam jednog mladog mužjaka mješanca i taj je ko na baterije. Pustio sam mu ženku u kavez, opalio je dva puta dok se nije ni snašla. Ovaj što ga imam za rasplod je hykom i baš je lijep krupan ali je lijen
 

Dabio

Član
Tu od
28 Velj 2012
Poruka
523
Re: Kuničarstvo

Dali je možda netko imao problem da mu zečica nije mogla na noge.. Meni se evo dešava to po drugi puta i to svaki puta nakon okota... Prošle godine mi se jedna ženka okotila i nakon okota jedno 10-ak dana nije mogla na zadnje noge ,ali nakon par dana mučenja ponovno je stala i evo i sada je živa i uredno se koti.. Ovo mi se ponovilo ponovno prije mjesec i pol sa drugom ženkom okotila se i nakon 3 dana ostaje paralizirana nemože uopće na noge srećom sam imao jednu okoćenu ženku pa sam malce podmetnuo i evo svi preživjeli i ova ih uredno prihvatila i othranila.. Nego da se vratim na ovu ženku što nije mogla na noge mislio sam je zaklat kada sam je takvu vidio ali taj dan nije bilo vremena sljedeći dan se digla na prednje noge pa mi je ulila nadu da se možda oporavi brao sam joj travu stavio trisulfon u vodu i nakon par dana se digla i počela hodat ,međutim ostala joj jedna zadnja noga ukoćena i tako se razvlačila nekih 15 dana i nakon nekog vremena i ta zadnja noga se oporavila tako da mi je zečica preživjela još se oporavlja jer je sve to iscrpilo ,ostavio sam je samo zbog toga što je dobra majka 4 puta se kotila i nikada nije okotila ispod 8 komada radi se o čistoj Kaliforniji... Što se tiče prehrane niša joj ne fali svoje kuniće hranim kvalitetno uredno dajem muvisel vitamine ,poslije okota im dajem pelete koje imaju sve potrebne vitamine,e sada neznam koji je raqzlog ovome... Kada sam se počeo baviti kunićarstvom kupio sam Kaliforniju od jedne cure sa oglasa koja drži oko 50 ženki Kalifornije i nju sam tada zvao za ovaj slučaj od prošle godine i rekla mi da mi se ženka nije očistila nakon okota i da nema šanse da preživi jer dobiva sepsu,ali eto ja imao dva ovakva slučaja i obe se ženske izvukle...
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Re: Kuničarstvo

Ja sam imao takav slučaj, ali davno! Međutim nisam bio strpljiv kao ti, pa sam to riješio po kratkom postupku! Jedino što se to kod mene nije dogodilo nakon kočenja, već iz čista mira!! I zadnje noge su joj bile kompletno ukocene i hladne, obe nekako izbačene na stranu! Bila je totalno paralizirana od kuka pa dolje! Bilo mi ju žao tako gledati, pa sam joj skratio muke!!
Poslije tog slučaja mi se to nije više nikad dogodilo!!
 

Dabio

Član
Tu od
28 Velj 2012
Poruka
523
Re: Kuničarstvo

Vidio sam da ide na bolje pa sam joj dao šansu ,ali eto oporavlja se i ide na bolje sada normalno hoda i cijelo vrijeme dok je bila paralizirana jela je normalno .. Neki kunićari su mi rekli da je mogouće da su miševi prenijeli bolest,ali bas ne postoji nikakva mogućnost da miš dođe u bilo koji boks sve je dobro zaštićeno.. Ali sve u svemu ove godine sam zadovoljan sa prinosom kunića uginulo samo par tovljenika...
 

renatofil

Član
Tu od
16 Stu 2014
Poruka
42
Re: Kuničarstvo

Ovako je to izgledalo kod mene.
Ovo je bio jedan moj stari zečinjak od prije petnaestak godina. Mislio sam da je i u boljem stanju, ali kada sam krenuo u renoviranje......bio sam malo zatečen.
Krenuo sam u obnovu, takoreći od nule.

01.jpg


Ovo su kotilice:
02.jpg


04.jpg


Ovo su vratašca s jaslama:
03.jpg


Bit će još slika kako radovi budu napredovali. Sada sam u fazi postavljanja odvodnih limova i podova.
U ovu "katnicu" mislim useliti Haykome...... dvije cure i jednog dečka.
 

antonio11

Član
Tu od
27 Pro 2013
Poruka
268
Re: Kuničarstvo

Ovako je to izgledalo kod mene.
Ovo je bio jedan moj stari zečinjak od prije petnaestak godina. Mislio sam da je i u boljem stanju, ali kada sam krenuo u renoviranje......bio sam malo zatečen.
Krenuo sam u obnovu, takoreći od nule.

01.jpg


Ovo su kotilice:
02.jpg


04.jpg


Ovo su vratašca s jaslama:
03.jpg


Bit će još slika kako radovi budu napredovali. Sada sam u fazi postavljanja odvodnih limova i podova.
U ovu "katnicu" mislim useliti Haykome...... dvije cure i jednog dečka.

bude to bilo dobro samo tako nastavi
oće biti ko sutra u bjelovaru na prodaji malih životinja
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Re: Kuničarstvo

Ja bih išao ali najvjerojatnije neću.Kad zbrojim put tamo i natrag ,pa ulaz pa popit pojest...A o prenapuhanim cijenama prenapuhanih prodavaća prenapuhane kvalitete da ne govorim. Izgubim cijeli dan da mi rit vidi puta.
 

nera007

Član
Tu od
21 Lis 2013
Poruka
163
Re: Kuničarstvo

Mojim malcima je 14 dana i ja sam ih neki dan ogradila ciglama da ne bi izašli iz gnijezda.Sad već pomalo izlaze,valjda kako je otoplilo.Kada bih uklonila te cigle,mogli bi koristiti cijelu polovinu kaveza,pa me zanima da li bi se znali sami vratiti ili da ostavim cigle još koji dan?
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Re: Kuničarstvo

K'o ne drži orijaše, neka si ih niti ne nabavlja!! Ja ću poluditi s njima, evo sad mi ova ženka sto je jedina ostala i ima 6 mladih, dobila stomatitis!! Nikad mi se to još nije dogodilo kod odraslih kunića, pogotovo ne kod ženke koja je preko 2 godine stara! A ni kod šarca, ni mladih niti starih!! Imam orijaše otkad znam za kuniće, nekad su bili križani, a u zadnjih 5-6 godina samo čistokrvne i to je jednostavno za popi..ti!!
Samo se nadam da će uspiti odgojiti mlade da mi iziđu iz gnijezda i onda joj je to kraj, a i mom uzgoju čistokrvnih "belgijskih"!
Uvijek se znalo dogoditi da u leglu bude nekoliko "balavih i slinavih", ali da zečica to dobije!!
Prelazim na uzgoj samo šarca jer s njim nikakvih neugodnih iznenađenja nema, a budu i veći i teži od orijaša...
 
Na vrh