• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kunićarstvo

Entuzijast

Aktivni član
Tu od
18 Sij 2014
Poruka
206
Razumijem sve vas koji se ove godine borite s koje kakvim sr....ma!
A ja baš ovu god odabrao da počnem uzgajati kuniće što mi je dugogodišnja želja. Pa onda od dvije zečice jedna okoti jedno druga dva pa slijedeći turnus nikako da ostanu skotne pa prva ništa a druga četiri sad jedna krepa a za drugu tek čekam šta će biti oko 10tog debela je ko krava pa će mo vidjeti. Mislim da će mo ovu god rado brzo zaboraviti .

Što se tiče hrane sijeno si sam kosim na vrtu i u voćnjaku i to je miješavina zbilja raznolikih trava i kunici mi ga jako rado jedu samo sam se ove god napatio birajući termine za košnju da izbjegnem kišu znao sam o prognozi više od DMHZ-a:mad::
Ječam mi uzgaja otac za svinje pa povremeno zibnem po vreću od njega kao i kuruz koji im rijetko dajem pošto ga baš i ne vole sad im dam pokoji klip to još i poglobaju granule Valpovkine i Čakovačke te su mi se za sad pokazale ponajbolje a i nije puno veći izbor u poljoapotekama a kelj kupus zelenu prosušenu travu voćei dr dobiju više kao slatkiše da se malo izdovolje i to je u biti to. Pokušati ću pronaći još i zobi da im uvedem malo raznolikosti u zrnatu hranu.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Entuzijast, ...
Iz tvojih usta u Božije uši!!
Da sam imao manje kunića, ova godina bi mi bila presudna!!!
Sad sam pao na 5 zečica, što nisam imao ni kao klinac sa 10 godina.
Jedino mi mužijaci napreduju k'o korov, a kad sam trebao muške, onda je kompletan podmladak bio ženski!! Al' eto da se i pohvalim (tješim samog sebe!), mužijak šarac što sam ga uvezao iz dojčlanda je za koji dan godinu dana star, a vaga pokazuje 11,2 kg!!
Ako ovako nastavi ja prezadovoljan (već sada sam happy)! I on je sad bio tata ovih 16 malih, znači da dobro "šprica"...
Mladi orijaš je sad oko 6 mj. i ima 6,5 kg, ali je u zadnje vrijeme počeo rasti, pa zato mrša,tj.gubi na težini, ali doći ce i on na svoje...
Zaklao za pušnicu starog šarca, točno 5,5 kg čistoga!! A zečice...hmmm, njih hranim, a kote,tj.odhranjuju manje malih nego nečija krmača!!
Još malo, još malo, pa onda krećemo u nove pobjede!!!

Što se tiče hrane sijeno si sam kosim na vrtu i u voćnjaku i to je miješavina zbilja raznolikih trava i kunici mi ga jako rado jedu samo sam se ove god napatio birajući termine za košnju da izbjegnem kišu znao sam o prognozi više od DMHZ-a:mad::
Ječam mi uzgaja otac za svinje pa povremeno zibnem po vreću od njega kao i kuruz koji im rijetko dajem pošto ga baš i ne vole sad im dam pokoji klip to još i poglobaju granule Valpovkine i Čakovačke te su mi se za sad pokazale ponajbolje a i nije puno veći izbor u poljoapotekama a kelj kupus zelenu prosušenu travu voćei dr dobiju više kao slatkiše da se malo izdovolje i to je u biti to. Pokušati ću pronaći još i zobi da im uvedem malo raznolikosti u zrnatu hranu.

Sve super, jedino dodaj koju vocnu grančicu (ne prskanu) ili vrbe!! I ako možeš negdje nabaviti "crnu zob", puno je hranjivija od obične, a i sazrila je za razliku od žute! Nju kunići ne moraju ljuskati jer ima puno mekaniju opnu!!

Poštovani moderator! Vidim da ne brojite više naše poruke!!
Znam da je vikend, ali ipak.
Hvala na razumjevanju


Brojimo mi poruke, kako da ne :):icon_weed:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Re: Kuničarstvo

Vidim da dosta vas ovu godinu želi zaboraviti ja ovu želim zapamtiti,bilo je nešto uginuća ali za večinu sam je kriv (kuna,smrzavanje)
eto i jučer nisam dobro zatvorio vrata od onih malih domaćih i jedno ne mogu nači a ldobro mogao sam ostati bez svih jer su noć proveli vani...

Moja preporuka vama kojima su se legla posmrzavala je da sačekate proljeće,ako sad pripustite ženke što mislite koja će temperatura biti za mjesec dana.
Druga stvar je ako imate grijane prostore ili tako nešto ali stvar je na vama

Raznolika prehrana,puno sijena,higijena,čim vidite da neki samo malo " kunja" odvojit ga u karantenu na par dana da vidite što če biti s njim...to su neke od stvari koje bi savjetovao onom ko se želi baviti kunićima.

kinqin-koliko si platio tog mužijaka u dojčlandu?
 
Posljednje uređivanje:

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Re: Kuničarstvo

Jimmy, njega sam platio 80€! Plus prijevoz 40€, ali to je nevažno!
A evo i sad još jedna loša vijest: uginula mi i ova dva mlada!
Ja nemam problema s temperaturom, dapače! Ova zečica je zeznula stvar jer ih nije više hranila (imali su stomačiće, ali ona nema više ništa mlijeka)!
Sad ću ju još jednom pripustiti, pa ćemo vidjeti šta će biti!!
Drago mi je da je nekom bar ova godina pozitivno završila/završava!!
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,923
Re: Kuničarstvo

Moj susjed koji je u penziji i takoreći spava s kunićima drži 4ž i 2 m orijaša. Ove godine je uzgojio samo dva mlada.Za nepovjerovat.
 

KUNINSARAC

Novi član
Tu od
16 Sij 2014
Poruka
15
Re: Kuničarstvo

Jel vama normalno da kunice drzim 2 godine promjenim 7 -8 kuninica a ni jedna nemoze skotna da ostane:fiery:
 

nera007

Član
Tu od
21 Lis 2013
Poruka
163
Jutro...
Nera007, sigurno je japac mislio na maženje! Tako se kod nas to veli!!
I meni je žao ubiti, a ne znam kako ju (ženku) "nagovoriti" da primi zecana! Najčešće ne želi dok su mali jako mali!!
Probati ću...
Ne, zašto bih se uvrijedio!! Ti si u pravu, najlakše je na taj način koji sam ja htio, a sad baš ne ću!! Probati ću, pa šta bude!!

Svaka čast:(clap):Želim ti puno uspjeha!

Jel vama normalno da kunice drzim 2 godine promjenim 7 -8 kuninica a ni jedna nemoze skotna da ostane:fiery:

Baš imaša sreće!Ja sam čitavu godinu izgubila na jednu ženku,parila je nekoliko puta sa različitim mužijacima i ništa,ali mislim da je i moja krivica,imala sam samo nju,razmazila je i udebljala.Možda ti je problem kod mužijaka?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Re: Kuničarstvo

nera007, nažalost nije upalilo! Danas su oba bila mrtva...
 

nera007

Član
Tu od
21 Lis 2013
Poruka
163
Re: Kuničarstvo

Entuzijast, ...
Iz tvojih usta u Božije uši!!
Da sam imao manje kunića, ova godina bi mi bila presudna!!!
Sad sam pao na 5 zečica, što nisam imao ni kao klinac sa 10 godina.
Jedino mi mužijaci napreduju k'o korov, a kad sam trebao muške, onda je kompletan podmladak bio ženski!! Al' eto da se i pohvalim (tješim samog sebe!), mužijak šarac što sam ga uvezao iz dojčlanda je za koji dan godinu dana star, a vaga pokazuje 11,2 kg!!
Ako ovako nastavi ja prezadovoljan (već sada sam happy)! I on je sad bio tata ovih 16 malih, znači da dobro "šprica"...
Mladi orijaš je sad oko 6 mj. i ima 6,5 kg, ali je u zadnje vrijeme počeo rasti, pa zato mrša,tj.gubi na težini, ali doći ce i on na svoje...
Zaklao za pušnicu starog šarca, točno 5,5 kg čistoga!! A zečice...hmmm, njih hranim, a kote,tj.odhranjuju manje malih nego nečija krmača!!
Još malo, još malo, pa onda krećemo u nove pobjede!!!

Koje rase je ženka,ta što je okotila 16-ero?Zar je moguće da toliko kunice mogu othraniti?
 

japac

Član
Tu od
13 Lip 2014
Poruka
85
Re: Kuničarstvo

Jutro...
Nera007, sigurno je japac mislio na maženje! Tako se kod nas to veli!!

Upravo tako. Čim prilazim gajbi on je već na vratima i čeka, A to leglo nisam imao svog zeca pa sam nosio kod susjedovog koji drži mješane tako da je taj sada jedini crn među bijelima.
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Re: Kuničarstvo

Nera007, mislim da može toliko odhraniti! Rasa je orijaški šarac i do sada sam imao slučaja da okote i po 18 komada, ali odhrane mi maksimalno 14!
Ovo je bilo prvi put da 16 komada preživi 3 dana, inače bude većinom (kod tolikog broja) odmah na početku 2-3 mrtva, a kasnije niti jedan! Još nikad mi nisu mladi ugibali nakon sto progledaju!
Iz toga razloga i držim orijaškog šarca, osim zbog ljepote i izazova bipolarnog križanja!! Nema mi ljepše nego kad pri godišnjoj bilanci vidim da se zečica kotila 4 puta, a od nje odbito 50 mladih..
Kod "belgijskih" je to nemoguće jer mi je maksimalno jedna okotila i odgojila 10 mladih, a inače je prosjek kod mene 6 komada!!
 

nera007

Član
Tu od
21 Lis 2013
Poruka
163
Re: Kuničarstvo

Nera007, mislim da može toliko odhraniti! Rasa je orijaški šarac i do sada sam imao slučaja da okote i po 18 komada, ali odhrane mi maksimalno 14!
Ovo je bilo prvi put da 16 komada preživi 3 dana, inače bude većinom (kod tolikog broja) odmah na početku 2-3 mrtva, a kasnije niti jedan! Još nikad mi nisu mladi ugibali nakon sto progledaju!
Iz toga razloga i držim orijaškog šarca, osim zbog ljepote i izazova bipolarnog križanja!! Nema mi ljepše nego kad pri godišnjoj bilanci vidim da se zečica kotila 4 puta, a od nje odbito 50 mladih..
Kod "belgijskih" je to nemoguće jer mi je maksimalno jedna okotila i odgojila 10 mladih, a inače je prosjek kod mene 6 komada!!

Mene bi neka panika uhvatila kada bih vidjela da je toliko mladih,ali nisam znala da šarac može toliko dati.Baš mi je žao što ti ovaj put nisu uspjeli,izgleda da ih majka nije hranila dovoljno,zanemarila ih?Ja nad svojim bdijem,sigurna sam da im majka neće ništa,samo se bojim da joj se ne zakače za sisu pa da se smrznu.Brojim dane kada će progledati.Najviše sam se opredijelila za šarce zbog ljepote,jer uživam dok ih posmatram,baš me pune energijom.
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Re: Kuničarstvo

Jel vama normalno da kunice drzim 2 godine promjenim 7 -8 kuninica a ni jedna nemoze skotna da ostane:fiery:

100% nešto ne radiš kako treba,to mi zvući gotovo nemoguće
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Jel vama normalno da kunice drzim 2 godine promjenim 7 -8 kuninica a ni jedna nemoze skotna da ostane:fiery:

Nešto tu ne štima!! Nemoj me krivo shvatiti, ali ja više sumnjam u tvoje sposobnosti nego u sposobnosti tvojih kunića!!
Nije s lošom namjerom, ali je'si ti siguran da je zecan stvarno muško??
Nema mi nikakve logike..

Jimmy, što te zanimala cijena?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Re: Kuničarstvo

Jimmy, što te zanimala cijena?

ćisto radi uporedbe cijena kod nas i vani,primjetio sam da su vani kunići skuplji nego kod nas,ali i standard je vani daleko bolji...

Ja osobno nisam tražio nikad više od 150kn za kunića,a i takvih sam prodao samo par kom,pa mi je malo teže shvatiti da netko može tražiti na primjer 100 eura za komad...

Ne izlažem kuniće na izložbama te ne vidim potrebu za tetovažom,a i tetovaža bez ocijene nije nikakav znak kvalitete...
 
Posljednje uređivanje:

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Re: Kuničarstvo

Moj je bio na regionalnoj izložbi mladih mužijaka sa 5 mj. i dobio ocjenu 97.0, a sa 6 mj.na izložbi saveza šaraca njemačke i ocjenjen je sa 96.5 bodova (tetovažu mora imati ako ide na izložbe), ali iskreno meni je to također manje važno pošto ja isto ne idem nikad na izložbe radi izlaganja! Meni je glavno bilo nabaviti kvalitetu za sebe, jer je to kod nas skoro pa nemoguće (čast iznimkama)!
Kod nas su šarci oko 7-8 kg i to je to, dok su u dojčlandu prosjecno 10 kg!!
Šarce nisam ni ja baš puno prodavao, nekih 3-4, ali znao sam dobiti solidne novce!!
Za zečicu staru godinu i pol sam dobio 500 kn, a mlade prodajem već od 50 kn, zavisi kakve šare imaju i koliko su stari! Ali dobijem u prosjeku tako ko i ti za mlade oko 100-150 kn! Dok za orijaša dobijem u prosjeku 100 kn više po komadu!
Ni sam ne znam zašto, ali ljudi valjda misle da oni budu veći i teži, što je čista zabluda!
U njemačkoj držim nizozemce (žuto-bijele)! Oni nisu priznati u njemačkoj, pa i nisu toliko skupi!!
Ja osobno smatram da su cijene previsoke, kako kod nas tako i u dojčlandu, ali ja uvijek pustim da kupac kaže cijenu, i još ju nikad nisam morao korigirati!!
Ako mi netko daje, tj.može dati samo 50 kn, ja mu dam mladog i ciao!!
 

mzupkovic

Novi član
Tu od
5 Pro 2014
Poruka
11
Re: Kuničarstvo

Pozdrav!Jučer kupio mužjaka i uparenu ženku kalifornijske.Hvala puno na pomoći!
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Re: Kuničarstvo

Pozdrav!Jučer kupio mužjaka i uparenu ženku kalifornijske.Hvala puno na pomoći!

samo pripazi da ti se mali ne smrznu,ako joj ne možeš osigurati grijani prostor onda bar sve dobro obloži najlonom i osiguraj "brdo" slame.

sretno!
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Re: Kuničarstvo

Jimmy, ako zečica napravi dobro gnijezdo, a ti se kao vlasnik pobrineš da ona mlade ne izvuče na sisi van, ne mogu se smrznuti! Kuniću je draža temperatura -10 celzija, nego +30!
Temperatura u gnijezdu je u normalnim uvjetima oko +40 celzija, znači da se unutar gnijezda ne mogu smrznuti, a ako nema čovjek "kotilicu" neka stavi u jedan kut dvije cigle i zečica će sama tu napraviti gnijezdo!
 

mzupkovic

Novi član
Tu od
5 Pro 2014
Poruka
11
Re: Kuničarstvo

samo pripazi da ti se mali ne smrznu,ako joj ne možeš osigurati grijani prostor onda bar sve dobro obloži najlonom i osiguraj "brdo" slame.

sretno!

Hvala!Kavez držim u šupi,nema grijanje ali nije nešto baš hladno unutra.
 

Najnoviji postovi

Na vrh