• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kunićarstvo

mzupkovic

Novi član
Tu od
5 Pro 2014
Poruka
11
Re: Kuničarstvo

Jimmy, ako zečica napravi dobro gnijezdo, a ti se kao vlasnik pobrineš da ona mlade ne izvuče na sisi van, ne mogu se smrznuti! Kuniću je draža temperatura -10 celzija, nego +30!
Temperatura u gnijezdu je u normalnim uvjetima oko +40 celzija, znači da se unutar gnijezda ne mogu smrznuti, a ako nema čovjek "kotilicu" neka stavi u jedan kut dvije cigle i zečica će sama tu napraviti gnijezdo!

Napravio sam kotilice od lima s drvenim podom.U zatvorenom su prostoru tako da nije hladno unutra.
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Re: Kuničarstvo

Mzupkovic, te kotilice od lima bi mogle predstavljati problem jer je lim sam po sebi hladniji od okoline, pa ako imaš mogućnost obložiti ih sa drvetom u najgorem slučaju iz vana, učini to!! I upravo kako je jimmy rekao, puno slame! Ne moraš ti slamu stavljati unutra, to ce napraviti zečica sama, važno da ima slame na raspolaganju!!
Bilo bi šteta da ti se odmah "zamjeri" uzgoj kunića, a to se zna dogoditi ako ti prvo leglo odmah ugine!! Lim je dosta opasan ako nemaš grijane prostorije, isto kao i oni kavezi za masovni uzgoj sto su sa svih strana otvoreni...
 

number 9

Član
Tu od
21 Srp 2011
Poruka
115
Re: Kuničarstvo

Meni se jučer okotila zečica,ona kalifornija ,zec belgijski orijaš.Gnijezdo kao ptica napravila,sve okolo zamotala,jedva se vidi da se okotila.Drveni zečinjak,kotilica unutar zečinjaka,sa tri strane izvana stiropor,otvor kotilice 8-10 cm visine od poda kotilice i što se tiče zime mislim da im nema šta biti.Jedna mi se treba kotiti 18.12.
 

mzupkovic

Novi član
Tu od
5 Pro 2014
Poruka
11
Re: Kuničarstvo

Mzupkovic, te kotilice od lima bi mogle predstavljati problem jer je lim sam po sebi hladniji od okoline, pa ako imaš mogućnost obložiti ih sa drvetom u najgorem slučaju iz vana, učini to!! I upravo kako je jimmy rekao, puno slame! Ne moraš ti slamu stavljati unutra, to ce napraviti zečica sama, važno da ima slame na raspolaganju!!
Bilo bi šteta da ti se odmah "zamjeri" uzgoj kunića, a to se zna dogoditi ako ti prvo leglo odmah ugine!! Lim je dosta opasan ako nemaš grijane prostorije, isto kao i oni kavezi za masovni uzgoj sto su sa svih strana otvoreni...

Hvala!Obložit ću ih iznutra drvetom nije mi problem.Znam već da zečica sama to unese unutra,imam ja već par ženki mješanaca koje su se kotile.
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Re: Kuničarstvo

Meni se jučer okotila zečica,ona kalifornija ,zec belgijski orijaš.Gnijezdo kao ptica napravila,sve okolo zamotala,jedva se vidi da se okotila.Drveni zečinjak,kotilica unutar zečinjaka,sa tri strane izvana stiropor,otvor kotilice 8-10 cm visine od poda kotilice i što se tiče zime mislim da im nema šta biti.Jedna mi se treba kotiti 18.12.

To je velika prednost "zimskih" kunića, tj.zečica!
Uvijek naprave savršeno gnijezdo! Tako je i kod mene bilo dok sam držao kalifornijske, uvijek je gnijezdo bilo bolje nego kod orijaša! Orijašice inače nisu idealne majke, po ljetu se nekad ni ne načupaju...
Šarci su nešto sasvim drugo...
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Re: Kuničarstvo

Jimmy, ako zečica napravi dobro gnijezdo, a ti se kao vlasnik pobrineš da ona mlade ne izvuče na sisi van, ne mogu se smrznuti! Kuniću je draža temperatura -10 celzija, nego +30!
Temperatura u gnijezdu je u normalnim uvjetima oko +40 celzija, znači da se unutar gnijezda ne mogu smrznuti, a ako nema čovjek "kotilicu" neka stavi u jedan kut dvije cigle i zečica će sama tu napraviti gnijezdo!

ma sve jasno,ali (uvijek postoji ali)vidiš da se ljudima i meni smrzavaju mladi već sada.Moji su izašli iz gnijezda pa se smrznili...
Problem je dok se zečica koti,ako si primjetio napravi gnjezdo,okoti se pa se ponovo čupa i zatvara(završava) gnijezdo
u tom dijelu dok se koti ako je izuzetno hladno, malci se pothlade te ne mogu održati svoju temperaturu i nakraju se smrznu...
ukoliko je gnjezdo lošije i vani hladno smrznit će se ovak i onak

ps.znaš da malci ne mogu samostalno održavati tjelesnu temperaturu,te im minusna temperatura nikako ne odgovara,idealna temp.za kotnju je oko 20celzijusa (više manje par stupnjeva,ima točne vrijednosti na netu...)

Starijima definitivno odgovara prohladnije vrijeme
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: Kuničarstvo

Al sam se naspajao vaših postova!! :) !!

Drago mi je da je tema aktivna i samo tako nastavite, ali molim vas probajte što je više moguće koristiti opciju "Izmjena" (nalazi se u donjem desnom čošku svakog vašeg posta) kad nadopunjavate svoj post, tako nam forum bude pregledniji!
ŠANANA
 

Dabio

Član
Tu od
28 Velj 2012
Poruka
523
Re: Kuničarstvo

Kod mene se jedna zečica kotila u 1.mj.ove godine po noći tu noć je bilo -15 svi kunići su mi preživjeli gajbe su mi vani i kotilica je napravljena od drveta ,ali bez obzira u kotilici je bio isto minus,ali je zećica sav gnoj iz kaveza prenjela u kotilicu i zaštitila malce,ja smatram ako je ona dobra majka da će se ona pobrinuti za kuniće i dobro ih zaštititi,baš mi se ta ženka večeras ponovno okotila vidim da ih je dobro zaštitila inače mješanka otac čistokrvni šarac ,a majka belgijski orijaš prezadovoljan sam sa njom nikada mi nije razbacala kuniće...
 

nera007

Član
Tu od
21 Lis 2013
Poruka
163
Re: Kuničarstvo

Ja sam jednu polovinu kaveza pretvorila u kotilicu,ali je prostor prilično veliki za kotilicu tako da je postojala mogućnost da mlade majka iznese na sisi.Šta znam,možda je ono četvero što su se smrzli tako i iznijela.Uglavnom,uzela sam tri cigle i zagradila prostor oko gnijezda te nabacala na cigle još slame.Oni su sada bukvalno u rupi,a majka ima dovoljno prostora da dođe do njih.Sad sve funkcioniše,a sutra bi trebalo da progledaju.
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Re: Kuničarstvo

Noćas mi se okotila i orijašica (jedina preostala), ima 6 komada i stvarno se nadam da ce biti i koja ženka među njima! Super gnijezdo, nacupala dlake toliko da su joj stomak i prsa potpuno goli! Mogao bih napuniti vrećicu od konzuma s dlakom!
Ako Bog da i bit će nešto od ove godine...
I još dvije zečice šarca su dobile noćas i jutros podmladak, ali nisam još gledao koliko imaju! Za dva dana treba još jedna, a ova što je "pobila" mlade danas primila zecana!
Konačno krenulo na bolje!! :) :) :)
 

Entuzijast

Aktivni član
Tu od
18 Sij 2014
Poruka
206
Re: Kuničarstvo

Danas sam ubio mužjaka okoćenog 24.8. i vagnuo ga. Čisti bez glave sa iznutricama 2 kg i 250g Zadovoljan sam genetikom za sad što se tiče prirasta.
Što se tiče brojnosti vidjet ću u buduće pošto možda uskoro dobijem jednu domaću zečicu koja je već dva put za redom kotila po 9 kom pa ću probati nešto smiksati:icon_eyes: Jedino što sad imam osjećaj da će brojnost porasti a prirast pasti ha ha ...:mur:
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Re: Kuničarstvo

Entuzijast, šta smatraš pod iznutrice? Sve kompletno ili samo jetru, pluća i bubrege?
I koje je rase?
Ipak je 3,5 mjeseca star!!
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Re: Kuničarstvo

Entuzijast, šta smatraš pod iznutrice? Sve kompletno ili samo jetru, pluća i bubrege?
I koje je rase?
Ipak je 3,5 mjeseca star!!

Ja bih rekao da pod iznutrice spadaju jetra srce,bubrezi.
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Re: Kuničarstvo

Moguće, ja srce inače bacim jer ga moji psi obožavaju! E da, imam psa koji se boji gledati kad koljem kuniće! Mama mu je Jack-Russel, a tata njemački lovni terrier i dok je bio mali gledao je kako ih koljem i od tada nema šanse! Kad izvadim kunića iz zečinjaka on odmah pobjegne i tek kad vidi krzno na podu iziđe iz garaže i čeka srce!!
I tako svaki put, i kad ih je 30 komada, uvijek "mikljada"! Inače je oštar, ako mu dopustim (nekad znam, ako imam previše kunića) udavi ga za sekundu k'o i štakora!
 

Entuzijast

Aktivni član
Tu od
18 Sij 2014
Poruka
206
Re: Kuničarstvo

Pod iznutrice mislim i jetra i srce tj ono jestivo bez crijeva . A zadovoljan sam pošto to znači da mi je uspio nagurati kg mjesečno što inače pripisuju uglavnom hibridima. Majka mu je Kalifornija a otac križanac Belgijskog i Činčile.
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Re: Kuničarstvo

Pod iznutrice mislim i jetra i srce tj ono jestivo bez crijeva . A zadovoljan sam pošto to znači da mi je uspio nagurati kg mjesečno što inače pripisuju uglavnom hibridima. Majka mu je Kalifornija a otac križanac Belgijskog i Činčile.

Entuzijast to ti je super kilaža za tu starost.E sad dolazi ono ali.Zavisi koliko si potrošio hrane tj. kakvom je hranom to natukao.Ako si kupovao smjesu ,vitamine ,ljekove...Ako ih je bilo u leglu samo dvoje brže rastu.Ja važem kuniće bez glave ,jetre srca i pluća,normalno i bez kožei crijeva. I to hibride.Sa tri ipo mjeseca mogu samo sanjati o toj težini.Očišćeni kako sam rekao 1.40kg maximal.Zbog te laganoće a ne težine me je upravo jedan kupac odbio.Tako da to sve mislim do nove godine riješit i nabavit nešto novo.
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Re: Kuničarstvo

Moguće, ja srce inače bacim jer ga moji psi obožavaju! E da, imam psa koji se boji gledati kad koljem kuniće! Mama mu je Jack-Russel, a tata njemački lovni terrier i dok je bio mali gledao je kako ih koljem i od tada nema šanse! Kad izvadim kunića iz zečinjaka on odmah pobjegne i tek kad vidi krzno na podu iziđe iz garaže i čeka srce!!
I tako svaki put, i kad ih je 30 komada, uvijek "mikljada"! Inače je oštar, ako mu dopustim (nekad znam, ako imam previše kunića) udavi ga za sekundu k'o i štakora!
Jedan nam je kinez isprićao kad smo prodavali kuniće da oni doma ništa nisu bacali.Koža i dlaka za izradu šešira i kapa,uši i glava sa oćišćenim crijevima u hladetinu,nogice i rep za privjeske,meso kad su pojeli kosti nisu bacili nego su još juhu skuhali.Aiznutrice tko je dobio to je bila čast.
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Re: Kuničarstvo

Entuzijast to ti je super kilaža za tu starost.E sad dolazi ono ali.Zavisi koliko si potrošio hrane tj. kakvom je hranom to natukao.Ako si kupovao smjesu ,vitamine ,ljekove...Ako ih je bilo u leglu samo dvoje brže rastu.Ja važem kuniće bez glave ,jetre srca i pluća,normalno i bez kožei crijeva. I to hibride.Sa tri ipo mjeseca mogu samo sanjati o toj težini.Očišćeni kako sam rekao 1.40kg maximal.Zbog te laganoće a ne težine me je upravo jedan kupac odbio.Tako da to sve mislim do nove godine riješit i nabavit nešto novo.


to je otprilike normalna težina kad ih je u leglu tako malo,još ak ih nije odbio od sise sa 30-40dana već kasnije...
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Re: Kuničarstvo

E sad, robelar, baš si našao usporedbu! Kinezi jedu i pse i mačke i skakavce i ostale insekte, ali ja neću, hvala!!

Entuzijast!
To je stvarno solidna težina! Ako bi računao i glavu, bilo bi izvanredno! Ali i ovako je za pohvalu! Ja osobno mislim da to s brojem mladih ne igra neku veću ulogu! Dok su mladi i još sisaju, primjeti se razlika, ali kad ih odvojiš od matere, onda se brzo izjednače! Ja to primjetim kod svojih, npr.orijašice kote uvijek malo mladih, 4-5 komada, dok šarci imaju većinom duplo više, oko 10-12 komada i dok su s materom prva dva mjeseca, vidi se ogromna razlika, a čim ih stavim zajedno, u roku tjedan dana su na izgled isti, a šarci mi znaju biti pri klanju i teži...
Hrana igra veliku ulogu, to je neupitno!
Jednom sam probao mlade hraniti samo s domaćom hranom i to je za plakati, budu k'o patuljci! Od tada dajem mladima samo pelet tjedan dana nakon odvajanja, a poslije mjesam sa zobi, tritikalom, suncokretom +kukuruz u klipu!!
Za sada nisam otkrio bolju kombinaciju!!
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Re: Kuničarstvo

Broj mladih u leglu igra i te kako ulogu.Kunićari koji ostavljaju mlade za izložbu i te kako to znaju pogotovo kod orijaša.Većinom se ostavljaju dva mlada koji su što duže sa majkom na najboljoj hrani i vitaminima.Normalno da se takvi mladi ne mogu usporediti po nićemu sa onima gdje ih je desetak ., i to na kruhu i vodi".
 

Najnoviji postovi

Na vrh