• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kunićarstvo

nera007

Član
Tu od
21 Lis 2013
Poruka
163
Re: Kuničarstvo

Ja sam pokušavao nešto na svoju ruku.Prvo sam skalperom skrojio tj. poravnao kožu pokraj nogu i odstranio rep.Zatim sam unutarnju stranu natrljao dobro sa soli i tako ostavio dva dana.Poslije sam malim čavlima sa širokom glavom kožu po rubovima zakucao sa vanjske strane vrata.Krzno ide na vrata.Tako ostavi koji mjesec dok se ne osuši.Pazi da ti na koži ne ostane kakve nečistoće i dobro napni inaće se tu znaju pojavit crvi. Takvo krzno nije baš savitljivo.Sad je zadnje vrijeme za tako nešto jer se kunići poćinju linjat.

Nemam namjeru sad,nego u narednom periodu,ukoliko mi šta ostane za klanje.Prošla 4 komada su mi otišla u dva dana,čim sam ih odvojila od majke.Ljudi kod nas vjeruju samo u orijaške rase,ali bolje po meni,imam za prodaju,ali manje za frižider.Nego,nabavit ću sebi još jednu liniju pa pariti istovremeno.Mislila sam da će mi ovaj put okotiti više,ono 5 komada.Ali,dobro,nije beg cicija.Hvala na informaciji.
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Re: Kuničarstvo

http://www.zecovi.net/pasmine/images/1-1.JPG
to vam i je rex samo ga njemci zovu castorex to i je njihova rasa kunića
https://www.youtube.com/watch?v=j1Zx7M_-dgA
evo i jedan videozapis da vidite kako izgleda

Antonio, hvala!
Samo da znaš da je pojam "rex" samo opis pravca i linije uzgoja, tj.dužina dlake!
Ima puno rasa koje su pokušavane dobiti u rex varijanti, pa čak i orijaški šarac! Međutim od toga se odustalo jer nisu prihvaćeni u kinoloski savez!
Međutim ima jako lijepih primjeraka od "dalmatiener rex"!
P.S. Prva slika nije nikakav "rex" već zecoliki kunić! Tu sam rasu i ja prvi put vidio ovdje na forumu i nisam uopće znao da li je to zec ili kunić!!
 
Posljednje uređivanje:

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Re: Kuničarstvo

Nera007, krzno se ostavlja uvijek i samo od zimskog kunića! Nemoj ni pokušavati do nagodinu!! Ja sam isto nešto pokušavao, ali dobijem kao i robelar, tvrdo i nije baš za ništa, ali kao ležaj za mačke i pse se da dobro iskoristiti!!
 

Entuzijast

Aktivni član
Tu od
18 Sij 2014
Poruka
206
Re: Kuničarstvo

PS. i kak vam izgledaju,ja sam pre zadovoljan

Izgledaju odlično ne vidim ovako na slikama da su predebele a kalifornije su mi i više nego prekrasne baš su simpatične oni mi kao rasa sa tim svojim obilježjima imaju nekako više osobnosti (posebnosti neznak kako bi to izrazio) nego drugi kunići.
 

Entuzijast

Aktivni član
Tu od
18 Sij 2014
Poruka
206
Re: Kuničarstvo

Što se tiče štavljenja kože to je malo kompliciranije od samo soljenja i sušenja kože to su samo prvi koraci u konzervaciji da se koža ne usmrdi a kasnije se u postupku štavljenja još namaču u raznim kemikalijama (amonijak ,razrijeđena sulfatna kis. ne znam točno postoje razni postupci) pa struganje unutarnje strane kože da se uklone ostaci mesa raščešljavanje krzna......
Imate to detaljnije objašnjeno u knjizi o kunićarstvu od Romana Kopanjskog Uzgoj kunića ima opisane tri metode štavljenja pa koga zanima sad zna gdje ima.
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Re: Kuničarstvo

Da,za to sam i ja čula,jednu sam pokušala osušiti,ali me vrijeme nije poslužilo pa sam brzo odustala,ali planiram od šaraca ostaviti.Mislila sam da nešto krivo radim,ali je jednostavno bilo puno vlage pa se nije stigla osušiti.
Kunići su ti prelijepi.To su novozelandski,na prvim slikama?Planirala sam nabaviti jednu liniju,ali svoje držim napolju,nemam zatvoren prostor,a čula sam da su osjetljivi za čuvati vani.
Ako zasmeta debljina,koji dan na dijetu i eto ti.Sreća pa im ne treba dugo vremena da smršaju.Koliko su stare?

da nz.crveni i bijeli,
ja nemam zatvoren prostor, moji su svi vani tako da tko je rekao da su osijetljivi za van baš se ne razumije u kuniće
stare su oko 7mj.
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Re: Kuničarstvo

Jimmy, jako fini kunići!! Meni osobno svi izgledaju "dobro uhranjeni", ali to mogu reći pošto nemam pojma kako bi trebali izgledati!
Moje kalifornije su isto bile takve i ako bi ih klao, a da su starije od 4 mjeseca bi bilo jako puno sala! Ali dobro, tvoji su za daljnji rasplod pa je to irelevantno!
Nego reci mi je'si to sve pripustio? Koliko ćeš sad imati rasplodnih?, 30 komada?

pripustio sam sve što mi se svidilo za sad 9 komada,nadam se da mi se neće još koji svidjeti :icon_mrgreen:
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Re: Kuničarstvo

pripustio sam sve što mi se svidilo za sad 9 komada,nadam se da mi se neće još koji svidjeti :icon_mrgreen:

Ohoho...
9 novih (mladih) + onih 14 od prije?
Svaka čast!, to se zove strast!!!
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Re: Kuničarstvo

Ohoho...
9 novih (mladih) + onih 14 od prije?
Svaka čast!, to se zove strast!!!

Ne 9 je mladih prvi put ih pripustam,ostalo su starije al shvatio sam da pretjerujem,pa cu nesto prodati,ostavit cu najvise 2 od svake pasmine,znaci 8 rasplodnih zenki
 

antonio11

Član
Tu od
27 Pro 2013
Poruka
268
Re: Kuničarstvo

imama zeku koja je okotila 8 mladih i sve je bilo uredu dok je nisaam odvojio od mladih kada je mladima bilo 35 dana starosti i od tad je ko luda grize hranilicu sa sapama kopa po žci na podu gajbe dali bi nko znao sta joj je takva je vec dva dana i samo da je nemoram zaklat jer je dobra zenke 2 puta se kotila prvi pu 9 a sad 8 malih
 

JosipO

Član
Tu od
1 Lip 2014
Poruka
58
Re: Kuničarstvo

Pozdrav, i ja sam imao takav slučaj .Poslije odbica kunica ,zecica mi je to isto radila. Kad sam ju pogledao ona se je tjerala pa pogledaj da se i tvoja zecica ne tjera?! :(giggle):
 

antonio11

Član
Tu od
27 Pro 2013
Poruka
268
Re: Kuničarstvo

Pozdrav, i ja sam imao takav slučaj .Poslije odbica kunica ,zecica mi je to isto radila. Kad sam ju pogledao ona se je tjerala pa pogledaj da se i tvoja zecica ne tjera?! :(giggle):

je tjerala se iso sam gledat i od danas je i naparena muzjak se izvrnuo 2 puta
 

JosipO

Član
Tu od
1 Lip 2014
Poruka
58
Re: Kuničarstvo

Drago mi je da sam ti pomogao , i ja sam ucio od drugih. imam puno kunica cistokrvnih hicole i mjesanaca.:icon_wink:
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,925
Re: Kuničarstvo

Drago mi je da sam ti pomogao , i ja sam ucio od drugih. imam puno kunica cistokrvnih hicole i mjesanaca.:icon_wink:
Ako nije poslovna tajna koliko ti budu teški hajkomci i kako si zadovoljan sa njima,?
 

JosipO

Član
Tu od
1 Lip 2014
Poruka
58
Re: Kuničarstvo

Ako nije poslovna tajna koliko ti budu teški hajkomci i kako si zadovoljan sa njima,?

Mješanci stari 26 dana teški su 720g majka im je hajkomka a otac im je mješanac .. Majka im je teška blizu 6 kg to joj je drugo leglo. ..
Čistokrvni hajkomi stari 3 mj. teški su 2520g . Ja sam zadovoljan sa hajkomima ,dosta imaju veliko leglo i brzo napreduju. ( puno ovisi o ishrani) :(wait):
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,925
Re: Kuničarstvo

Mješanci stari 26 dana teški su 720g majka im je hajkomka a otac im je mješanac .. Majka im je teška blizu 6 kg to joj je drugo leglo. ..
Čistokrvni hajkomi stari 3 mj. teški su 2520g . Ja sam zadovoljan sa hajkomima ,dosta imaju veliko leglo i brzo napreduju. ( puno ovisi o ishrani) :(wait):

Ne da se zezam ali imam tri čista panonca stara danas točno 26 dana.Evo me upravo sa vaganja jer me zanimala usporedba sa tvojima.Iako su samo tri u leglu- prvi okot- i uz vitamine i 3 vrste smjese za majku,svaki ima u gram točno pola kile.Ženka je već pripuštena 18tog.Znaći tvoji ih šiju.
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Re: Kuničarstvo

Ne da se zezam ali imam tri čista panonca stara danas točno 26 dana.Evo me upravo sa vaganja jer me zanimala usporedba sa tvojima.Iako su samo tri u leglu- prvi okot- i uz vitamine i 3 vrste smjese za majku,svaki ima u gram točno pola kile.Ženka je već pripuštena 18tog.Znaći tvoji ih šiju.

nešto tu nevalja,panonka da okoti samo 3kom.to mi se znalo desiti samo s potrošenim starijim ženkama,a to je bio znak kraja njihovog rasploda...

s takvom prehranom kako navodiš i samo 3mlada pogotovo panonci moraju biti teži...

ps.jesi li ostao pri svojima il si nabavio drugu krv
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,925
Re: Kuničarstvo

nešto tu nevalja,panonka da okoti samo 3kom.to mi se znalo desiti samo s potrošenim starijim ženkama,a to je bio znak kraja njihovog rasploda...

s takvom prehranom kako navodiš i samo 3mlada pogotovo panonci moraju biti teži...

ps.jesi li ostao pri svojima il si nabavio drugu krv
Tu ženku mi je čovjek jedva htio prodati jer ju je htio ostaviti sa još dvije za sebe.Odmah mi je rekao da je pripuštena ali da nezna jeli skotna. Po meni prerano jer je imala samo 3,30kg.Istvarno se okotila točno na dan kako je rekao ali samo tri komada.Još sam od njega uzeo mladog mužjaka i dvije ženke ali dosta kratkih ušiju.Tog mužjaka i jednu ženku sam dao prijatelju . Ova koja se okotila sad ima 3.80kg i nema tako kratke uši jer porijeklom nije od njegovih.Imam još muškog kojeg sam kupio u Mariji Bistrici ali sam vlasnik mi je rekao da neće ići preko 5kg.Ako od ovih troje bude ženki svi mogu pod njega.Hilu sam svu maknuo,a ni sa ovima nisam zadovoljan jer sam prije imao panonce od preko 6 kg.
 

antonio11

Član
Tu od
27 Pro 2013
Poruka
268
Re: Kuničarstvo

moji kalifornijski 35 dana starosti imaju 700-750 grama ovisi kako koji u leglu ih je 8 komada ženka ih je sve odhranila
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Re: Kuničarstvo

antonio to je lijep prirast,i nekako najbolji broj mladih po ženki :icon_super:
 
Posljednje uređivanje:

Najnoviji postovi

Na vrh