• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kunićarstvo

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Re: Kuničarstvo

Koga , čega ? Hrana ? Vjerojatno im odgovara a lokacija .
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Re: Kuničarstvo

ja sam imao slučajeve 5,5 mj 5.80 kg

Super!, ali kod šarca je to čista klasika i ne bi trebao biti samo "slučaj" već je to i normalno kod orijaškog šarca! Do 6 mjeseci rastu k'o gljive, a poslije malo pauziraju! Sa godinu dana moraju biti bar 7-8 kg!
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Re: Kuničarstvo

Danas sam se domogao dvije knjige o kuničarstvu . Velibor Drakulić : Kunićarstvo - intenzivno gajenje iz 1984 . godine , i Zoran Kosović: Unosna zanimanja -Kunićarstvo iz 1983. Uglavnom su obrađene sve teme , pa i recepti . Zanimljivo je to što se na više strana u obje knjige nude razno razne ponude za kooperaciju u uzgoju kunića . Kaže . kooperantima osiguravamo hranu i plasman tovljenika . Na jednom mjestu se spominje i otkupna stanica koja otkupljuje žive kuniće . Sve je puno ponuda firmi za hranu , ljekove , kaveze , hranilice , pa čak i kredita za pokretanje uzgoja . Rasplodni materijal koji se tad prije tridesetak godina nudio su kalifornijski i novozelandski kunići . Ispada da su oni tada imali stvari o kojima mi danas možemo samo sanjati .
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Re: Kuničarstvo

Sve se prije moglo prodati. Tko je htio raditi nije radio sa gubitkom. I danas bi bilo tako da životinje nisu bolesne - tako nam se plasira, a budući da imamo veliku potrebu za mesom i svemu ostalom postoje kompanije koje nam na stol stavljaju zdravu i svježu hranu. Primjer svježi bijeli luk iz Kine, svježa piletina iz Argentine i sl. možda se može kupiti prije nego što je ubrano ili zaklano.
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Re: Kuničarstvo

Danas ne možeš kupiti za kuniče takoreći ništa i za sve što tražiš veterinar ti nudi sulfadimidin . A prije tridesetak godina po ovom u knjizi : vakcina za aktivnu imunizaciju kunića protiv miksomatoze , preparati za čišćenje i dezinfekciju , protiv gljivica i spora , protiv dehidracije i proljeva , baktericid i aditiv za terapiju želučano crijevnih , respiratornih i urogenitalnih oboljenja , stimulator prirasta i boljeg iskorištavanja hrane , disperzibilni prah za terapiju bakterijskih infekcija kod proljeva , kapi za oči ,krema i tinktura za terapiju dematomkoza svih vrsta , rastvor za suzbijanje šugarca ... I to od više proizvođača . O kavezima , hrani da ni ne pričamo .
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Re: Kuničarstvo

bio sam danas u Bjelovaru na izložbi sve u svemu lijepa izložba,popriličan broj izlaganih kuniča i dosta vrsta ... :cool2:
Vani prodaja svega i savčega od vijetnamskih svinja do zlatnih ribica...
Što se tiče kunića najviše je bilo belgijskih orijaša i odmah iza njh ovnolikih, činćila i bečkih plavih,koliko sam primijetio vrlo lijepih,šaraca,novozelandskih bijelih,crvenih pa i kod nas novost novozelandski crni kunići..
cijene kod nekih napirene do neba ali bilo je i normalnih...

Vrlo malo hibrida (haiku :(rofl)::(giggle):i ostalih) a kad pitam za vrstu neki ni sami neznaju što imaju...

Iznenađen sam bio brojem ovnolikih,ovdije u Slavoniji di koji al tamo kolko oš..

e da ponovio se za nz.crvenu ženkicu i za nz.bijelog mužijaka kojeg sam uzeo direkt s izložbe (i platio manje nego su tražili ostali u BJ.)

sve usvemu lijepo ali ipak sam se nadao večem broju kuniča za prodaju
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Re: Kuničarstvo

Hvala za lijepo izvješće sa izložbe . Znaći ima i Novozelandski u crnoj boji . A ja još davnih dana kad sam pario Novozelandske crvene i bijele i dobivao stalno crne mislio da sam stvorio novu boju . Nisam se usudio reći da su to čisti Novozelandski . Evo pretekli me i sa ovim haikuovcima .:icon_kidra:
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Re: Kuničarstvo

najvjerovatnije da su dobiveni mixom te dvije vrste pa onda neka selekcija..., al me zanima dali je to opče priznata vrsta ima li svoje standarde :icon_scratch:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Re: Kuničarstvo

Meni kad je ponestalo crvenih , da ne parim u srodstvu dodavao sam bijele . Međutim nikad nisam dobio mlade niti crvene , niti bijele nego neke tamne , recimo svjetlo crne . Jesu li priznati , neznam . Uglavnom bili su stoposto novozelandski samo falš boje , što za neke u čistoj boji koji se danas nude nemogu reči . Nešto kao haiku , al nije pravi haiku .
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Re: Kuničarstvo

Meni kad je ponestalo crvenih , da ne parim u srodstvu dodavao sam bijele . Međutim nikad nisam dobio mlade niti crvene , niti bijele nego neke tamne , recimo svjetlo crne . Jesu li priznati , neznam . Uglavnom bili su stoposto novozelandski samo falš boje , što za neke u čistoj boji koji se danas nude nemogu reči . Nešto kao haiku , al nije pravi haiku .

evo šta dobiješ kad mixaš crvene i bijele





(Powered by frubar.net)

al to nije to oni su bili crni ko ugljen...
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Re: Kuničarstvo

uuuu sad računam smanjio sam sa 9 na 16 ženki :cool2:,:icon_scratch::icon_mrgreen:
mal mi nejde matematika
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Re: Kuničarstvo

Meni kad je ponestalo crvenih , da ne parim u srodstvu dodavao sam bijele . Međutim nikad nisam dobio mlade niti crvene , niti bijele nego neke tamne , recimo svjetlo crne . Jesu li priznati , neznam . Uglavnom bili su stoposto novozelandski samo falš boje , što za neke u čistoj boji koji se danas nude nemogu reči . Nešto kao haiku , al nije pravi haiku .

Sad mi je jasno šta je "haiku"...
-:)
 

antonio11

Član
Tu od
27 Pro 2013
Poruka
268
Re: Kuničarstvo

imam jedan prijedlog a vi odlucite dal se slazete ili ne
ja predlazem da svaki od nas kaze nesta o sebi koje kuniće uzgaja,zasto bas tu rasu,koje ljekove koristi kod uzgoja kunica,s cime ih hrani,koje gajbe preferira u svom uzgoju

pocet su od sebe evo uzgajam vec 3 godine kalifornijske kunice za izlozbe u svom uzgoju imam 3 zenke stare 2 godine,8 i 3 mjeseci i muzjaka mix kalif novozelanski bijeli iz razloga da dobijem na krupnoci glave kod kunića,hranim ih grunule od belja i čakovca,jecam i malo kukuruza,imam drvene kunićarnike i za koji tjedan dana mi dolaze 2 gajbe metalne i od ljekova koristim samo sulfadimidin pri odbijanju malih
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Re: Kuničarstvo

Sviđa mi se prijedlog!

Evo ja uzgajam kuniće sigurno već 20 godina, a moja obitelj već tri generacija unazad bez i jednog dana propusta!
Imao sam prije samo "domaće", tad je postalo "moderno" uzgajati kalifornijske pa sam i ja počeo, ali nisam bio zadovoljan te nakon 2-3 godine nabavljam orijaša, što belgijske što šarce! Za razliku od kalifornije s ovima sam bio jako zadovoljan! Tad sam počeo ići po izložbama u njemačkoj te si nabavljam prvog "čistokrvnog njemačkog šarca" i dovozim ga u RH! Razlika je bila za nevjerovati jer je ovaj iz Njemačke bio s godinu dana preko 10 kg! Prije nekih godinu dana u potpunosti izbacujem belgijske orijaše iz uzgoja jer premalo kote! Zbog posla sam prisiljen dati sve kuniće svojim roditeljima,ali ipak kažem da su to moji kunići i mogu reći da sad imam 3 muška i 11 ženki, na izložbe ne izlazim već samo za sebe držim! Svi zecani i 5 zečica su iz Njemačke! Godišnje imam oko 250-300 mladih, čiste vage cca.500 kg! Prosječno ih koljem s 4 mjeseca i ne koristim nikakve lijekove! Od zrnaste hrane samo pelet (valpovo i čakovec), kukuruz u klipu i tu i tamo zob crnu! Zeleno ne...
Ufff, jesi načeo temu!!
 

antonio11

Član
Tu od
27 Pro 2013
Poruka
268
Re: Kuničarstvo

meni je jedan sudac za kuniće reko da becke plave treba hrabit sa granulama sve do sestog mijeseca starosti pa tek onda sa mjesavinom zita,ne radi se o mojima plavima nego bratovima
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Najnoviji postovi

Na vrh