• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kunićarstvo

nani

Član
Tu od
1 Ožu 2015
Poruka
70
Re: Kuničarstvo

Sve što se može primjetit je to teško disanje (diše normalnom brzinom samo se čuje kao da nešto krči) ne jedu i to dva-tri dana prije nego sto ugine, i stomak mu bude jako mek kao neki balon. Prehranu sam napisao malo prije. Ti što su uginuli bili su zajedno u boksu pored kaveza. Čišćeno je svakih 6-7 dana. Možda treba češće čistiti ali do sada mi se ovo nije dešavalo.
 
Posljednje uređivanje:

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Re: Kuničarstvo

Greška je kuniće sad po zimi hermetički zatvoriti u neku prostoriju npr. obloženu najlonom . Od samog isparavanja mokrače tj. amonijaka koji udišu dobiju dišne probleme . Pogotovo ako su u prostoriji sa drugim životinjama npr. kokošima . Kod bijelih kunića zna biti oko njuške sve mokro i žuto od sluzi i iscjetka iz nosa . Ako takav kunić još jede šrot ili lošu smjesu sve mu se zaštopa pošto neznaju disati na usta . Sve im to ,pogotovo uz hladnu vodu zarazi pluča i unutarnje organe . Ako odeš kod veterinara oženit će te za pare . Ja sam imao antibiotik za ljude , sumamamed i sinersul koji sam im davao u usta . Poslije nije bilo problema.
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Re: Kuničarstvo

U svakom slučaju znamo da imaju dišnih problema . Zašto , ne znamo . Reci , da li piju tekučinu , tj . djeluju li onako kao da su dehidrirali ( vidi im se kičma , i kad uginu nađeš ih u položaju kao da su živi tj. nisu izvrnuti na bok . Ja bih u svakom slučaju maknuo svu hranu i nabavio novu , sve hranilice i pojilice dezinficirao u izosanu , očistio gajbe i sa špricom sve natopio jakom otopinom izosana . Svakog sam svojeg kuniča umoćio u takav blaži rastvor, samo njušku . U vodu za piče im stavio na pet litara na vrhu noža izosana . On sve uništava . Pod kožu sam im dao ampulu infuzije i b kompleksa . No ni to ne garantira uspjeh . Ako hoćeš daj kunića na analizu , ali to puno košta a saznat ćeš samo ime bolesti .
 

nani

Član
Tu od
1 Ožu 2015
Poruka
70
Re: Kuničarstvo

Bude izvrnut na bok kad ugine i to mi se desava u zadnni mjesec dana i crkla su do sada 3 a ostali su normalni nema nikakvi simptoma
 

number 9

Član
Tu od
21 Srp 2011
Poruka
115
Re: Kuničarstvo

Ja sam imao antibiotik za ljude , sumamamed i sinersul koji sam im davao u usta . Poslije nije bilo problema.

Nemoj me krivo shvatiti , ali :
1. Antibiotici ne djeluju na viruse , kod ljudi više od 80 % dišnih i probavnih oboljenja su virusna, kod kunića vjerovatno i više.
2.Da li ti to onda jedeš poslije?
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Re: Kuničarstvo

najčešće plučne bolesti sa smrtnim ishodom u kuniča izazivaju bakterije (tako piše...)
ali svagdije se spominje iscjedak iz nosa (vlažna njuškica) i kod virusa i kod bakterija...
e sad i kod probavnih (crijevnih) bolesti u zadnjem stadiju prije nego što ugine, kunič otežano diše...to je ovdije slučaj zar ne ?

prevencija svagdije ista : povečani stupanj higijene,izoliranje bolesnih jedinki, prozračivanje zatvorenih prostorija,dezinfekcija prostora...

antibiotici širokog spektra da,ali treba dokazati da se radi o plučnoj bolesti...

Neznam koliko imaš kuniča...ak ih još ugiba ja bih uveo antibiotik (ak je riječ o plučima)
ali svakako se drži prevencije


Jel tko upoznat koliko se kod veterinara naplačuje mikrobiološka analiza obriska
(u ovom slučaju obrisak nosa)
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Re: Kuničarstvo

Nemoj me krivo shvatiti , ali :
1. Antibiotici ne djeluju na viruse , kod ljudi više od 80 % dišnih i probavnih oboljenja su virusna, kod kunića vjerovatno i više.
2.Da li ti to onda jedeš poslije?
1. Pročitaj uputstvo za dotične antibiotike širokog spektra .
2. Da , jedem to onda poslije . Naravno , ne odmah drugi dan kako predmijevaš , nego dosta kasnije . Mlade kuniće do tri mjeseca , već sam negdje ranije napisao , ne lijećim nego ih zavisno o simptomima neškodljivo uklonim . Takvi kunići nisu ni za prehranu ni za rasplod . Ali ako imam recimo kunića u kojeg sam uložio novaca i truda i još mi je vrijedan za rasplod naravno da ga liječim .
 

number 9

Član
Tu od
21 Srp 2011
Poruka
115
Re: Kuničarstvo

ne moram čitati, položio sam mikrobiologiju i farmakologiju na fakultetu
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Re: Kuničarstvo

Ja nisam položio pa čitam .
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Re: Kuničarstvo

danas ih prvi put vidim sve izvan kotilice,11komada ak nisam kojeg preskoćio :cool2:







(Powered by frubar.net)
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,886
Re: Kuničarstvo

Prekrasni su, eh da ti dođu mojim unukama i unucima u ruke ostao bi ti odmah bez njih. :biggrin:

Ja trenutno par mjeseci nemam ni jednog, ali sam ih uzgajao godinama. Nabavljao sam ih obavezno s raznih strana županije, da si ne bi bili u rodu, no došao sam do takve dvije ženke koje su okotile po 8 - 10 komada, nekoliko puta i nijednom nisu napravile gnijezdo od dlake, nego su mladi bili uvijek razbacani po cijeloj gajbi i do jutra se pothladili. Sumjam da je možda kriv pas koji ih je uznemiravao, ali oduvijek sam imao i kuniće i pse na dvorištu... ovo se dalje nije dalo trpjeti.

lp
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

uzgojitelj

Član
Tu od
1 Ruj 2015
Poruka
195
Re: Kuničarstvo

Ljudi nažalost danas mi ih sve ubila-pregazila ih-Nije mi bilo jasno zbog čega i onda sam ustanovio da se tjera i stavio ju kod mužjaka i tjera se.Dal je moguće3 da se tjerala i da ih je zato ubila
 

antonio11

Član
Tu od
27 Pro 2013
Poruka
268
Re: Kuničarstvo

Ljudi nažalost danas mi ih sve ubila-pregazila ih-Nije mi bilo jasno zbog čega i onda sam ustanovio da se tjera i stavio ju kod mužjaka i tjera se.Dal je moguće3 da se tjerala i da ih je zato ubila

nebi ih zgazila
daj je imala kotilicu,ako nije mogla ih je na sisama iznjet van iz gnjezda i rasut po gajbi ili ako si diro a nisi ruke prije toga natrljo dlakom kunići su pokupili miris tvojih ruku i ona ih je odbacila
 

EricFarm

Novi član
Tu od
14 Sij 2016
Poruka
24
Re: Kuničarstvo

Moze neko da mi pomogne imam dve mlade zecice koje su se okotile po prvi pu,jedna je okotila 10 a jedna 4 pa sam mislio da premestim nekoliko kod ove druge u gnezo razlika je samo 12 sati izmedju okots
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Re: Kuničarstvo

U nedjelju sam u Osijeku kupio još jednu zečicu. Bivši vlasnik kaže da se treba kotiti 24.01. Zečica je šarena kao njemački šarac. Iz prostorije izlazi van i po cijeli dan je u dvorištu. Da li smije pasti mokru travu?
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Re: Kuničarstvo

Moze neko da mi pomogne imam dve mlade zecice koje su se okotile po prvi pu,jedna je okotila 10 a jedna 4 pa sam mislio da premestim nekoliko kod ove druge u gnezo razlika je samo 12 sati izmedju okots

ja osobno ne pebacujem mlade iz gnjezda u gnjezdo nekako mi je to prevelik rizik...
ali ak to budeš radio mlade koje prebacuješ trebaš natrljati u dlaku od ženke gdije češ ih premjestiti,tako da što više poprime njen miris...
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Re: Kuničarstvo

U nedjelju sam u Osijeku kupio još jednu zečicu. Bivši vlasnik kaže da se treba kotiti 24.01. Zečica je šarena kao njemački šarac. Iz prostorije izlazi van i po cijeli dan je u dvorištu. Da li smije pasti mokru travu?

ja sam imao kuniče u dvorištu po cijelu godinu,pasli su sve i svašta u svim uvijetima,od ukrasnog bilja sve do voča i povrča (zati ih više ni ne držim puštene)
ako naviknu smiju pasti mokro,osiguraj joj samo sijena i mislim da neče bit problema...
ps.ako se treba kotiti počet če kopati rupu za gnjezdo (poprilično duboku) kad to primjetiš zatvori je gdije imaš u planu da se koti
 

Najnoviji postovi

Na vrh