• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kunićarstvo

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Re: Kuničarstvo

U nemogučnosti sam doći do novog mužjaka pa razmišljam pariti kuniće kojima je tata isti a majke razlićite. Znaći mužjak od jedne x ženka od druge i obrnuto. Dal bi to moglo proć pošto su u polusrodstvu samo po ocu?
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Re: Kuničarstvo

U nemogučnosti sam doći do novog mužjaka pa razmišljam pariti kuniće kojima je tata isti a majke razlićite. Znaći mužjak od jedne x ženka od druge i obrnuto. Dal bi to moglo proć pošto su u polusrodstvu samo po ocu?

Proci ce,vidjet ces dali ce biti kakvih nepozeljnih posljedica
Ali te mlade ja nebih ostavljao za danji uzgoj samo tov...
 

tototozg

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2015
Poruka
596
Re: Kuničarstvo

Mozes pariti u srodstvu bez ikakve bojazni,ali ne tak,ne brata i sestru tj. polubracu, ako vec moras u srodstvo, onda to ide drukcije. Pari se tak da paris oca i kcer, ili sina i majku, mozda jos bolja kombinacija bi bili unuci na djeda ili baku, tad ces dobit izvanredne kunice, da neulazim sad u genetiku,ali mozda i bolje nego inace. Btw, takva parenja su prisutna kod velike vecine kunicara,koji tjeraju neke linije kunica, pogotovo kod izlozbenih, cim se dobivaju ustaljene dobre osobine roditelja kod mladih generacija. Samo nemoj to radit s bracom i sestarama, drzi se ovog nacina.
 

tototozg

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2015
Poruka
596
Re: Kuničarstvo

Samo da se malo pohvalimo, evo tele2 reklame, moj panonac od mjesec dana u šeširu :DD
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Re: Kuničarstvo

Mozes pariti u srodstvu bez ikakve bojazni,ali ne tak,ne brata i sestru tj. polubracu, ako vec moras u srodstvo, onda to ide drukcije. Pari se tak da paris oca i kcer, ili sina i majku, mozda jos bolja kombinacija bi bili unuci na djeda ili baku, tad ces dobit izvanredne kunice, da neulazim sad u genetiku,ali mozda i bolje nego inace. Btw, takva parenja su prisutna kod velike vecine kunicara,koji tjeraju neke linije kunica, pogotovo kod izlozbenih, cim se dobivaju ustaljene dobre osobine roditelja kod mladih generacija. Samo nemoj to radit s bracom i sestarama, drzi se ovog nacina.

Mislis da to nije znao,vec smo milijun puta pricali o tom...
 

tototozg

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2015
Poruka
596
Re: Kuničarstvo

Pa zasto mu onda preporucas parenje polubrace? Ok., necu se onda mjesat, cemu onda njegovo pitanje?! Pozdrav..
 

pilot

Novi član
Tu od
6 Ožu 2016
Poruka
18
Re: Kuničarstvo

imam problem... dakle kunica hycom parena sa križancem obo dvoje cca 5kg zdravi uredni itd okotila je 21.4. ima ih 11 komada i prije 4-5 dana je počela mršavit danas sam ih maknuo od nje da je puste malo da se rekupera a ona nece ni jede ni nista samo lezi :-/ kunici su zdravi jedu sve zivahni su itd... nikad mi se to do sada nije dogodilo pa neznam sta da radim a zaj mi je da krepa :-/
 

tototozg

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2015
Poruka
596
Re: Kuničarstvo

Moze biti bezbroj razloga, mozda je izgubila kalcij,posto ih je dojila 11, j ko ce ga znati, desi se.. mladima da dvijej kure trisulfona u vodu,i vitamine, da ne dobe proljev zbog ranog odvajanja pa da ti bar oni osuanu
 

pilot

Novi član
Tu od
6 Ožu 2016
Poruka
18
Re: Kuničarstvo

toto daj mi prevedi "dvije kure" nisam razumio... nikad evo otkad drzim kunce 7-8 godina nisam imao nikakvih problema ni uginuća... kunice su mi znale kotit i po 15-16 komada i sve bude u redu, normalno je da ih malo iscrpe i da smrsave malo ali tada ih nebi pario dok se ne rekuperaju i sve bi bilo ok... hrane i vode je imala 0-24 znaci sijena uvijek imaju u izobilju preko dana zelene trave i navecer im dam zobi i kukuruza. ona je naglo smrsavila u 4-5 dana je dosla na nista kost i koza :-/ ali nema proljev nikako.
 

JosipO

Član
Tu od
1 Lip 2014
Poruka
58
Re: Kuničarstvo

Pilot to ti znači 5 dana trisulfon u vodu pa 5 dana muvisel pa 5 dana pauza pa se još jedanput ponovi postupak
 

tototozg

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2015
Poruka
596
Re: Kuničarstvo

toto daj mi prevedi "dvije kure" nisam razumio... nikad evo otkad drzim kunce 7-8 godina nisam imao nikakvih problema ni uginuća... kunice su mi znale kotit i po 15-16 komada i sve bude u redu, normalno je da ih malo iscrpe i da smrsave malo ali tada ih nebi pario dok se ne rekuperaju i sve bi bilo ok... hrane i vode je imala 0-24 znaci sijena uvijek imaju u izobilju preko dana zelene trave i navecer im dam zobi i kukuruza. ona je naglo smrsavila u 4-5 dana je dosla na nista kost i koza :-/ ali nema proljev nikako.

Ni ja 30 godina nisam bio alergican na nista živo pa eto zadnja dva mjeseca ocu krepat od svega sto leti po zraku, od prvog zelenog pupoljka...
 

seat

Aktivni član
Tu od
8 Ožu 2013
Poruka
934
Re: Kuničarstvo

Dobio sam jednu zečicu prije 10 dana i sve je bilo ok do prije 5 dana počela je gubit na težini sad je kost i koža imam dojam daje premirna dase nekreće i nejede pproljev nema.
Štabijoj moglo bit i dal treba ići u karantenu?
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Re: Kuničarstvo

Meni se tako nešto desilo lani . Od čovjeka sam kupio dva panonca koji su za desetak dana uginuli bez simptoma osim što su smršavili. Dao mi je drugi par i situacija ista. S tim da su kod njega bili gladni a kod mene su sve imali.
 

seat

Aktivni član
Tu od
8 Ožu 2013
Poruka
934
Re: Kuničarstvo

Tako i ova je kodnjeg bila gladna blago neuhranjena a kodmene svega ima.
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Re: Kuničarstvo

Tip ih je držo u podrumu u polumraku bez vode a jesti su dobili samo na mjeru.Mislim da im je i smjesu brojao. Kaže da hoće da su mu kunići utegnuti a ne masni.Kaveze je imo da se zec jedva okrene a da potrči može samo sanjati. Kad sam ih donio isprva se nisu mogli najesti a poslije su prestali jesti i krepali . A nisu bili loši . Htio mi je dati i treći par ali nisam htio jer bi vjerojatno i ti krepali.
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Re: Kuničarstvo

Kod mene situacija sljedeca, 5 maleckih je vec otislo na nebeske pasnjake pa sad tamo vjerovatno pasu,,,
Uginula mi i zecica (ona crna) koja se prvi puta okotila, imala 10 komada i od tih 10 jedan se nekim cudom nasao izvan gajbe neosteceni uginuo (podhlađen vjerovatno) i jedan uginuo u gnjezdu,,,
ona je sve do jucer bila normalna mater, odhranila njih osmero s tim da su nesto sitnijeg rasta ali nije za cuditi buduci da joj je to prvo leglo,,,
prekjucer je pocelo samo je legla i vise se nije dizala a inace je ludila za travom, buduci da je bila u donjem dijelu gajbe znala je izaci iz nje kako bi skupljala ostatke trave koji su padali dok bi hranio ove dornje dvije,,,
bili smo je odvojili od mladih da se oporavi ali uzalud podlegla je pozivu odozgo,,,

nije da je bila neuhranjena niti je pokazivala vidljive znakove malaksalosti sve do zadnjeg dana,,,

Pitanje, dal je moguce da joj je naskodio sulfadimidin jer je davan praventivno njoj i mladima koji su taman navrsavali 30-tak dana,,,
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Re: Kuničarstvo

Zaboravih napisati, buduci da sam ih do sad dijelio sakom i kapom od sad se sve mijenja, nema vise đabe niti jedan, daj kunu ali samo da nije zabadave,,,
ima, cini se, nesto i u tim narodnim savjetima kad kazu da nema srece ako se poklanja,,,
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Re: Kuničarstvo

To je tako i ne može se tu puno napravit. Mislim da ju nije ubio lijek kao ni mlade. Moja teorija je da to dolazi zrakom pa tko ostane ostane. Mnogi misle da je samo tako držat kuniče a kad se ovako desi onda odustanu. Da othraniš jednog dobrog i zdravog za rasplod treba puno sreće i truda i onda ti se ovako desi , a neko bi đabe.
 

tototozg

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2015
Poruka
596
Re: Kuničarstvo

Od sulfadimidina nije sigurno. Mladi su ti otisli od kokcidioze, ako im se osjetila kicma. Kokcidiozu primjetis cim im se oci promjene, kao da se suze, ko kinezima i ako se na dodir kao ljuljaju i osjetis im kicmu, to ti je to. Starije kunice inace ne zahvaca bas, tak da ne kuzim zasto je zenka otisla, ja bi reko da joj je pao kalcij usljed dojenja, desi se. Padnu i nemogu se dic, dodje do disfunkcije udova pa ugine.
 

Najnoviji postovi

Na vrh