• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kunićarstvo

robi ka

Član
Tu od
30 Sij 2013
Poruka
258
tototozg-ja nemam ni opg ni nista. Bas sam razocaran. Sa jedne strane ok mi je to da se bas svast ne nosi radi bolesti. Ovdje u Ka samo dodjes stavis kunica i po grlu ti je 5 kuna a ako imas 8-9 platis nekih 20 kuna mjesto i to je to. Nista netreba vise.
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Jimmy,...
Da ne citiram cijeli tekst!, mislim da je kod njega upravo problem incesta jer to nije miksomatoza, ali ni obična upala! Ja se samo pitam kako je moguće posjedovati jednog mužijaka i smatrati se uspješnim uzgajivačem?!?
Osobno nikad nisam imao samo jednog zecana, ok- većinom sam imao nekoliko rasa istovremeno i za svaku rasu bar jednog mužijaka, pa tako i sad kada uzgajam samo jednu rasu imam uvijek najmanje dva komada, a zna mi se desiti i da budu po četiri u kuničarniku kad ih zamjenjujem i uvezem nove, a "stare" ne prodam!
Nikako mi nisu jasni ljudi koji riskiraju cijeli uzgoj radi par kilograma hrane koje jedan mužijak pojede godišnje! Kad imaš jednog, možeš ga redovito mjenjati-istina, ali šta ako se njemu nešta desi, neka bolest ili uginuće a ženke se moraju pripustiti? Dok se nabavi drugi, ženke se usale i ne će / ne mogu više primiti? Mislim da takvi "uzgajivači" uopce ne razmišljaju u naprijed! Jednostavno žive "od danas do sutra" i nadaju se najboljem...
 

Neron

Član
Tu od
5 Velj 2017
Poruka
43
Ne brini nije ta bolestina,ne u ovo vrijeme
po slici bi rekao obicna upala "oka"
ja ih osobno ne lijecim,prolaze spontano...

Kad kupujem kunice kod nekoga doma obavezno pogledam i roditelje,pa kad mi kazu bas sam prodao drugog muskog znam kolilo je sati,
vecini se neda hraniti vise muzijaka,tak da vjerujem da su ti kunici u srodstvu...ali naveo si da ti je prirast ok (kod nekih) ....
nemoj odvajati kunice prije 6 tjedana od majke,ja ih ostavljam do 2mj.i osijetno imam manje uginuca pri odvajanju...

Uff, hvala, Jimmy! Noćas sam stvarno loše spavao. Mislim, stvarno se trudim i uživam u tome - pa da me odmah dočeka ova bolest kojoj se niti ime ne usuđujem izreći naglas!
Veliš, da pričekam 6 tjedana s odvajanjem? Pokušat ću tako, mada iz ovih par okota (sveukupno 7 do sada od svih kunica) nisam imao niti jedno uginuće mladog (osim već spomenutog jednog mladog u prvom leglu kod ove kunice čije je leglo sada problematično).
Pretpostavljam da "kolinju" pristupaš nakon 3 mjeseca? Sorry što te gnjavim, ali iako sam pročitao dosta tema po forumima i članaka - uvijek na kraju shvatim kako malo znam, i koliko znači iskustvo kojeg se nadam steći.
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Trenutno imam 5vrsta +razne mixeve medu njima tako da kod mene nije pravilo kad idu pod noz,niti ih hranim briketima tako da ni jedna vrsta kunica s mojom(domacom) prehranom ne moze dostici za 3 mj tezinu meni dovoljnu za klanje,to obicno biva sa 4+mj.
naravno da uvijek ima izuzetaka koji rastu ko gljive ali kao sto rekoh to su izuzetci...
 

Neron

Član
Tu od
5 Velj 2017
Poruka
43
Jimmy,...
Da ne citiram cijeli tekst!, mislim da je kod njega upravo problem incesta jer to nije miksomatoza, ali ni obična upala!

Hvala na savjetu i mišljenju, mada bih više volio da je u pitanju obična upala, a ne incest. No, bar nisu zaraženi virusom.

Ja se samo pitam kako je moguće posjedovati jednog mužijaka i smatrati se uspješnim uzgajivačem?!?

Uopće se ne smatram uspješnim uzgajivačem, nego početnikom koji tek pokušava i iskustvom doći do znanja. Da, nisam uopće razmišljao o mogućnosti situacije u kojoj mi mužjak oboli, ili ovakvo pitanje incesta. Ne vjerujem da me prodavatelj nasanjkao namjerno, ali ja jednostavno nemam iskustva i ne znam gdje se greška može dogoditi, a njemu su se vjerojatno pomiješale linije jer mi je pokazao roditelje jedne i druge linije. Naravno, drugi ću put biti pametniji prilikom nabavke kunića za rasplod. Isto tako, pod hitno ću nabaviti još jednog dečka. Učim, učim, ponekad na svojim greškama. Ova se više neće ponoviti. Hvala još jednom na savjetima.
 

Neron

Član
Tu od
5 Velj 2017
Poruka
43
Jimmy,
niti meni briketi nisu temelj prehrane - više su poslastica - pa moji dobiju masu do 3,5 kila tek nakon 3,5 mjeseci. Nisam ih puštao duže od toga. Tako dobijem cca 1,5 kg mesa (jetru ne uračunavam u to). Pretpostavljam da je to ok. Nadam se u nekoj bližoj budućnosti također malo raširiti s pasminama, no dok ne budem siguran u sebe - držat ću se Hycola. Zamisli da sam odmah krenuo s tri vrste i pogriješio po pitanju incesta...
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Jimmy,
niti meni briketi nisu temelj prehrane - više su poslastica - pa moji dobiju masu do 3,5 kila tek nakon 3,5 mjeseci. Nisam ih puštao duže od toga. Tako dobijem cca 1,5 kg mesa (jetru ne uračunavam u to). Pretpostavljam da je to ok. Nadam se u nekoj bližoj budućnosti također malo raširiti s pasminama, no dok ne budem siguran u sebe - držat ću se Hycola. Zamisli da sam odmah krenuo s tri vrste i pogriješio po pitanju incesta...

S takvim prirasto mozda nije u pitanju incest
Al mozemo sam nagadat...
 

Neron

Član
Tu od
5 Velj 2017
Poruka
43
Jimmy,

Problem je samo s jednom kunicom, ostale kunice daju solidno potomstvo s kojim nisam imao nikakvih problema. Naime, prvo sam kupio dečka i dvije cure na jednom mjestu, a potom još dvije cure na drugom mjestu. Prepostavka je, dakle, da sam prvom kupovinom želeći jednog dečka iz linije 1 i dviju cura iz linije 2 - greškom dobio dečka i jednu curu iz linije 1 te jednu curu iz linije 2. Stvarno se nadam da je tako. Pratit ću situaciju pa ću vidjeti.
 

Neron

Član
Tu od
5 Velj 2017
Poruka
43
Baš se vratih s tjednog vaganja. Svi kunići dobro napreduju, dobili su cca 300 gr. u zadnjih tjedan dana. I ova dva "okata" napreduju, ali sporije. Nadam se da će sve biti ok. Hvala na savjetima.
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Pozdravljam novopridošlog kolegu Nerona i ako se smijem uključiti u raspravu na svoj osebujan način. Stvarno neznam kad će se u ovoj državi već jedanput počet smjet otvoreno govorit i stvari nazvat pravim imenom. Ako ti je netko uvalio , a sigurno je , kuniće u srodstvu mislim da treba makar navesti gdje su kupljeni da netko opet nenasjedne. Te priće imam više linija mogu samo proći kod početnika koji silno žele započeti tako da im raznorazni lešinari prodaju i priču i kuniće. Evo primjera. Ja imam dvije linije koje prodajem . Ako sam uzeo od neke osobe da nisu u srodstvu on bi morao imati četiri . Šta dobiva onaj koji od mene kupi muško i žensko zaključite sami. E sad , novi naivac da bi izbjegao srodstvo ode dvjesto km u drugi grad kupiti kuniće od istog lika od kojeg i sam ima jer ih je ovaj prodo po cijeloj Hrvatskoj. Ako i ima troje najviše uvoznika iz Mađarske šta mislite da su se oni dogovorili da uzmu različite linije , tako da ni to nije garancija. Zato se nemojte čuditi ako kunići oboljevaju od banalnih živčanih poremečaja , bezrazložno krepavaju , slabo rastu,svaka im dlaka smeta. Idite unazad , kad bi bilo moguće , pa ćete doći do osobe koja ih je uvezla iz Mađarske. To što ste u tzv. lancu zadnja karika nemože vam on pomoći jer on stvarno prodaje kuniće iz dvije linije. Usput jedna vesela vijest. Hrana za kuniće tj. peleti pojeftinili. Prijašnja cijena od 44 sad je 40 kuna Čakovečke smjese. Prodavač mi kaže zato jer je PDV za stočnu hranu pao sa 25 na 12 posto . Ne znam kolko je na drugom mjestu gdje je stara cijena bila 35kuna.
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
tototozg-ja nemam ni opg ni nista. Bas sam razocaran. Sa jedne strane ok mi je to da se bas svast ne nosi radi bolesti. Ovdje u Ka samo dodjes stavis kunica i po grlu ti je 5 kuna a ako imas 8-9 platis nekih 20 kuna mjesto i to je to. Nista netreba vise.
Imaš četvrtkom prodaju na sesvetskom sajmu, plaćaš samo placovinu neku siću. Na trešnjevačkoj tržnici svaku nedjelju isto imaš prodaju životinja i neplaća se placovina . Do sad nije bilo problema , tj. ne trebaju ti vet. potvrde, ali sad u zadnje vrijeme zbog ptičje gripe ne znam jesu kaj postrožili.
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Pozdrav i od mene novom članu Neronu!
Nisam nikoga osuđivao već naveo svoje mišljenje koje neki mogu shvatiti kao kritiku, ali je glavni bit tog mišljenja najobičniji savjet!
Problem incesta je jako lijepo opisao kolega robelar, i upravo zbog toga sam ja počeo uvoziti kuniće iz njemačke (za vlastite potrebe) i to i dalje redovito radim da mogu bez grižnje savjesti prodati kunića i reči da je to "nova krv"!
 

tototozg

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2015
Poruka
596
Robelar kod mene je u N. Zagrebu,vec skoro godinu dana 32 kn 10 kila. Mozda ima veze i po kojoj je oni cijeni dobiju,tj. koju kolicinu uzimaju..
 

Neron

Član
Tu od
5 Velj 2017
Poruka
43
Kod nas u blizini Ogulina je cijena bila do sada 35 - 40 kn za 10 kg. Nisam baš obraćao pažnju kolika je cijena koje vreće, no dvije vreće KU2 i jedna KU1 koštale su me umjesto nekakvih 115 kuna - 86 kuna. Ugodno iznenađenje...
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Pao je PDV na stočnu hranu pa bi trgovci trebali spustit cijene. Sad sve ovisi koliku oni sebi maržu uzmu . Tako je prije pojeftinjenja ista Čakovečka koštala u Dubravi 44 , a na Trešnjevki 35 kuna. Kad sam prodavaču rekao da je njihova nova snižena cijena opet veča od nesnižene na Trešnjevki rekli su mi da će mi i oni još spustiti ako uzmem na veliko , recimo tonu. Druge hrane nemaju jer im ovi iz Čakovca daju najveću proviziju a ustvari hrana je dosta loša i ne sadrži lijek. Preostaje još otići u Kraljevec u Valipile ili u Zelinu kod Kušića direkt u pogon. Neznam pošto oni sad prodaju.
 

Borna456

Član
Tu od
28 Stu 2016
Poruka
33
Evo da se malo pohvalim. Moj mladi muzjak,11 mj star 4.6 kg.
 

Prilozi

  • 20170107_142323.jpg
    20170107_142323.jpg
    63.8 KB · Pregleda: 49
  • 20170107_142320.jpg
    20170107_142320.jpg
    61.6 KB · Pregleda: 53

robi ka

Član
Tu od
30 Sij 2013
Poruka
258
Borna456-lijepi zeko,samo neznam koliko je to pametno veliku rasu drzati na žičanom podu radi žuljeva i mozda da je kavez gornji dio malo veci nekako mi skuceno djeluje. Tako je poslikan nekako kao da sjedi. Moji stalno skakucu pa ih tesko uhvatim da dobro ispadnu. To je moje misljenje
 

Borna456

Član
Tu od
28 Stu 2016
Poruka
33
Ma imam 2 velika kaveza,al vanjski i sad mi je bio problem kak je bilo ovo hladno vrijeme stalno mi se zaledila voda,ali evo u nedjelju ih mislim sve prebacit
I ocekujem sad 2 okota 14.2 i 18.2
 

Najnoviji postovi

Na vrh