• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kunićarstvo

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,925
Kad jednom razdvojiš kuniće svakog posebno u svoju gajbu nakon kratkog vremena ne prihvačaju više nikog iz svog legla i nema ponovnog spajanja. . Jednostavno brane svoj teritorij . Jedino sam u kavez mogao ponekad staviti već večeg kunića sa skroz još malim, i onda ga ovaj veliki nebi tukao .Kad se dohvate odrasli istog spola to je užas . Isto tako ako ženki ne odgovara mužjak , brzo ga treba maknut iz gajbe, a to se zna desit i kad se muški stavi u kavez od ženke.
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Ako se je moja zenka okotila tocno za staru godinu i mali su sa njom planirao sam 2mj da budu. Kad onda da ja nju opet spusti kod zeca? To mi sad malo nije jasno.

Onog trenutka kad odvojiš mlade počinješ brojati 3 dana! Mladi moraju biti malo dalje od nje, znači ne u kavezu uz mater jer se onda još uvijek mogu njuškati pa to i nije "pravo odvajanje" nego samo odbijanje od sise! To kod mene uvijek upali, a ako radim malo dužu pauzu onda zapišem datum odvajanja pa ju pripuštam 30-ti dan!
 

tototozg

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2015
Poruka
596
Evo malo mojih panonaca.. Muski 8 mjeseci star
 

Prilozi

  • IMG_20170215_215137.jpg
    IMG_20170215_215137.jpg
    34.2 KB · Pregleda: 30
  • IMG_20170215_215144.jpg
    IMG_20170215_215144.jpg
    29.6 KB · Pregleda: 27
  • IMG_20170215_215240.jpg
    IMG_20170215_215240.jpg
    33 KB · Pregleda: 28

tototozg

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2015
Poruka
596
Zenka, 7 mjeseci stara,1. put pripustena prije par dana
 

Prilozi

  • IMG_20170214_193322.jpg
    IMG_20170214_193322.jpg
    33.2 KB · Pregleda: 23
  • IMG_20170214_193231.jpg
    IMG_20170214_193231.jpg
    32.5 KB · Pregleda: 21
  • IMG_20170214_193218.jpg
    IMG_20170214_193218.jpg
    29.8 KB · Pregleda: 24
  • IMG_20170214_193045.jpg
    IMG_20170214_193045.jpg
    30.3 KB · Pregleda: 24

tototozg

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2015
Poruka
596
Mladi muski,4 mjeseca star, ravno 4 kg..
 

Prilozi

  • IMG_20170210_184720.jpg
    IMG_20170210_184720.jpg
    22.8 KB · Pregleda: 24
  • IMG_20170210_184710.jpg
    IMG_20170210_184710.jpg
    30.7 KB · Pregleda: 21
  • IMG_20170210_184747.jpg
    IMG_20170210_184747.jpg
    30.7 KB · Pregleda: 24

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,925
Panonske kuniće ili voliš ili ne i netko će reći pa šta vidiš na njima. Nebi me iznenadilo da ih uskoro proglase regularnom rasom i organiziraju izložbe. Uostalom tako je bilo i sa novozelandskima i kalifornijskim kunićima. Šteta je samo što su im razvikani hajkomi slični .
 

tototozg

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2015
Poruka
596
Slicni su im,samo po tome sto su bijeli...gradja tijela,raspored misica (mesa) i glava su sasvim drukciji..
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Panonske kuniće ili voliš ili ne i netko će reći pa šta vidiš na njima. Nebi me iznenadilo da ih uskoro proglase regularnom rasom i organiziraju izložbe. Uostalom tako je bilo i sa novozelandskima i kalifornijskim kunićima. Šteta je samo što su im razvikani hajkomi slični .

Tako je sa svim čistokrvnim rasama! Sve rase su nastale križanjem različitih rasa u svrhu dobijanja završnog cilja, dali je to izgled, meso, plodnost ili kombinacija svega! Hibrid=križanac! Iako ne uzgajam panonske, meni su isto jako zanimljivi kunići!, prvenstveno radi izgleda tijela koje me dosta podsjeća na bijelog orijaša, samo u manjoj formi!
 

tototozg

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2015
Poruka
596
Podsjeca samo zato sto je bijel...sasvim drugi tip i oblik tijela, omjer velicine glave i usiju, mesnatost pojedinih djelova tjela (butevi,prsa,vrat...) i da ne nabrajam dalje.
 

Neron

Član
Tu od
5 Velj 2017
Poruka
43
Onog trenutka kad odvojiš mlade počinješ brojati 3 dana! Mladi moraju biti malo dalje od nje, znači ne u kavezu uz mater jer se onda još uvijek mogu njuškati pa to i nije "pravo odvajanje" nego samo odbijanje od sise! To kod mene uvijek upali, a ako radim malo dužu pauzu onda zapišem datum odvajanja pa ju pripuštam 30-ti dan!

Dakle, ako sam odvojio 1. ožujka mlade od kunice, kunicu pripuštam 4. ožujka. Potom da budem siguran, opet 9. ožujka (5. dan nakon prvog skoka) i konačno 19. ožujka (15. dan nakon prvog skoka). Da li je to načelno formula koje se treba držati?
 

Neron

Član
Tu od
5 Velj 2017
Poruka
43
Panonske kuniće ili voliš ili ne i netko će reći pa šta vidiš na njima. Nebi me iznenadilo da ih uskoro proglase regularnom rasom i organiziraju izložbe. Uostalom tako je bilo i sa novozelandskima i kalifornijskim kunićima. Šteta je samo što su im razvikani hajkomi slični .

Ja sam krenuo s hajkom kunićima, nekako sam stekao dojam čitajući po Internetu da su najjednostavniji za uzgoj. Kunice mi u pravilu kote 7-9 mladih, nemam uginuća (izuzmem li onaj problem s vjerojatnim incestom). Nakon cca 95 - 100 dana imaju između 3 i 3,5 kg. Očišćeni, bez jetara (koje ne kanim prodavati jer su fenomenalna, osobito pašteta), budu 1,5 kg. Dnevno dobiju samo ujutro cca 50 g peletirane kupovne hrane, ostatak je vlastita proizvodnja. Ja sam osobno zadovoljan.

Vidim da se ovdje poprilično hvale panonci. Da li bi mi sugerirali da si nabavim jedan par panonaca, pa se malo igram s kombinacijama, ili da još pričekam?
 

tototozg

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2015
Poruka
596
1,5 kila ocisceni je malo za hajkoma teskog 3-3,5 kila. Sto se tice prirasta i radmana mesa,trebali bi biti priblizni panoncima. Bilo kakve kombinacije tj. mijesanje sa drugim rasama gubis te vrijednosti panonca ili hajkoma,tak da ti se to neisplati.
 

Neron

Član
Tu od
5 Velj 2017
Poruka
43
Još jedna stvar: idem uskoro iz Zagreba kući, a negdje sam pročitao da u Jastrebarskom ima peletirane hrane za kupiti. Da li netko zna gdje točno?
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Ja sam krenuo s hajkom kunićima, nekako sam stekao dojam čitajući po Internetu da su najjednostavniji za uzgoj. Kunice mi u pravilu kote 7-9 mladih, nemam uginuća (izuzmem li onaj problem s vjerojatnim incestom). Nakon cca 95 - 100 dana imaju između 3 i 3,5 kg. Očišćeni, bez jetara (koje ne kanim prodavati jer su fenomenalna, osobito pašteta), budu 1,5 kg. Dnevno dobiju samo ujutro cca 50 g peletirane kupovne hrane, ostatak je vlastita proizvodnja. Ja sam osobno zadovoljan.

Vidim da se ovdje poprilično hvale panonci. Da li bi mi sugerirali da si nabavim jedan par panonaca, pa se malo igram s kombinacijama, ili da još pričekam?


ja sam imao panonce al nekako nije mi to bilo to pa sam odusto od njih.
sad imam hajkome...

aj daj recept za paštetu:cool2::cool2::icon_thumright::icon_thumright:
 

Neron

Član
Tu od
5 Velj 2017
Poruka
43
Pašteta od zečje jetrice
- nekoliko zečjih jetrica
- nekoliko režnjeva suhog špeka (slanine), ista masa kao i jetrica
- 1 glavica crvenog luka
- 1 jaje
- papar (sol nije potrebna jer je špek već slan)

Zečje jetrice strugati tupom stranom noža kako bi se odvojile sve žilice i kožica. Jetricu sitno nasijeckati. Isto tako usitniti suhu slaninu i dodati u jetricu. Na ulju prepržiti sitnokosani crveni luk i dodati jetricu i slaninu. Lagano pržiti kratko vrijeme, posoliti (ako je potrebno) i popapriti, dodati jaje i dobro promiješati. Kad se zgusne, skinuti s vatre i služiti kao vruće predjelo, mada je nama pašteta bolja kad se ohladi. Fina je i topla, mada nam se topla učinila preslana - taj osjeća preslanosti nestane kad se pašteta ohladi. Količina napravljena od jetara tri kunića nama u kući ne preživi 24 sata - bude pojedena uz obavezne prijetnje "Ne diraj, moje!", "Ne možeš monopolizirati kuniće!" "Ja padelicu nosim u svoju sobu!!... Velim, svima nam je stvarno otkriće iako ja jedini u kući jedem jetricu onako na naglo, moji je ostali ukućani ne vole. No pašteta...
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,925
1,5 kila ocisceni je malo za hajkoma teskog 3-3,5 kila. Sto se tice prirasta i radmana mesa,trebali bi biti priblizni panoncima. Bilo kakve kombinacije tj. mijesanje sa drugim rasama gubis te vrijednosti panonca ili hajkoma,tak da ti se to neisplati.
Ja bih se nadovezao na tvoj odgovor Neronu da mu hajkom kako navodi kote u pravilu 7-9 komada . Toliko kote i ostale rase a razvikani super hajkomi bi trebali oko 15 i sve othraniti jer imaju više sisa nego ostali, ženke su bolje mlječne , dobre majke itd. Mislim da sa tim prirastom i težinom oćišćenih kao i tako malim leglom samo stvaraš gubitke i da to nisu čisti hajkom kunići.
 

tototozg

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2015
Poruka
596
Drzao sam dosta hajkoma, stvarno kote po 12-14 mladih i stvarno ih bez problema hrane..pa eto,govorim iz iskustva. Drugo, 1,5 kila mesa,na kunica teskog 3 kile,je radman od 50℅, tj kao i kod bilo kojeg drugog kunica, a neka kaze ko sta hoce,ali panonci i hajkomi imaju radman najmanje 60-62 posto...
 
Posljednje uređivanje:

tototozg

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2015
Poruka
596
Ili ti, 3 kile zive vage = najmanje 1,8 kg ocisceni, ili 3,5 kile teski = najmanje 2,1 kg, i to da nebude zabune, bez glave i iznutrica
 

Najnoviji postovi

Na vrh