• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kunićarstvo

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Dakle, ako sam odvojio 1. ožujka mlade od kunice, kunicu pripuštam 4. ožujka. Potom da budem siguran, opet 9. ožujka (5. dan nakon prvog skoka) i konačno 19. ožujka (15. dan nakon prvog skoka). Da li je to načelno formula koje se treba držati?

Ne! Pripuštaš ju 4.,5. Ili 6. ožujka! I u jedan od ta tri dana će primiti i ne trebaš ju više pripuštati nakon što je primila!
 

tototozg

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2015
Poruka
596
U čemu je onda problem kod Nerona?

To zna onaj od koga ih je kupio...ljudi svasta prodaju pod hajkome i panonce. Ko nezna sta kupuje,moze kupit bilo kojeg bijelog kunica po hajkoma, al ocito nije problem, jer je on time zadovoljan... A nemora uopce bit da nisu hajkomi, u svakoj rasi postoje losi primjerci rase, losi sarci, losi orijasi itd,itd..pa naravno, tako i kod hibrida postoje losiji primjerci, jer nije svaki kunic za rasplod.
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Zaključak; jesu hajkomi , a možda i nisu a ako jesu onda su loši .

neznam al nebi se složio da su loši,nisu odlični al nisu ni loši...

zna se koja je cijena i gdije se kupuju hajkomi koji če davati vrhunske rezultate
a gdije je nabavila večina od nas naše hajkome (to su več polako haiku kuniči :icon_weed::icon_weed: ) po raznim pijacama ,vašarima...

još jedna vrlo bitna stvar,na farmama ženke se rasplođuju umjetno a nekoliko dana prije daju se hormoni od kojih če sigurno ostat skotna...
s tim postupcima osigurava se da hajkom bude 100% hajkom...naravno tu je hrana uvjeti držanja...








(Powered by frubar.net)

ni tu ih nema 100 u leglu
 
Posljednje uređivanje:

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Znači konačno smo došli do definicije Haiku kunića . Išla bi ovako.
Haiku domaći - vrsta kunića koja se uzgaja za vlastite potrebe u domaćinstvu . U zadnje vrijeme jako popularna kod nas . Daleki predak im je hajkom kunić sa instituta u Mađarskoj, što daljnja koljenja to je bolji haiku. Kupuje se po oglasnicima i sajmovima uz obavezno visoku cijenu i bajke, tj. uputstvo za upotrebu. Postiže visoke tovne i uzgojne rezultate samo ako im je omogučeno imati uvjete kod vas kao i na institutu. Ako nema onda se to koristi obavezno kao opravdanje onih od kog ste kupili. Kao podvrsta hajkoma prvi put se spominje 2016. godine na ovom forumu gdje je sasvim slučajno otkriven od strane jednog člana početnika. Radi se na daljnjem usavršavanju ovih kunića kao i o omasovljavanju uzgoja. Molim da se nadopuni još komentarima.
 

tototozg

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2015
Poruka
596
Pa nebi se bas slozio,prije godinu i pol sam osobno imao leglo, sa 80 dana starosti, najlaksa zenka je bila 4 kile..pazi, najlaksa, sa 3,5 mjeseci starosti..
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
U tom i je kvaka. Imao si ih prije godinu i pol . Da si lijepo ostavljao njihove mlade bez ubacivanja nove krvi sad bi imao orginal haiku .
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Moje ženke kote nerijetko i po 14-15 komada, ali osobno su mi najdraža legla s 8 mladih! Najbolje napreduju, svi su mi podjednaki težinom i sa 90-100 dana pri klanju budu mi cca. 1800 -2000 grama čistoga(bez glave i iznutrica)! I broj odgojenih mladih je jako važna stavka pri završnoj težini istih kao i vrijeme kočenja! Meni su oduvijek zimska legla (studeni-veljača) najbolja i najkrupnija, a ujedno i najmanja po broju mladih!
 

tototozg

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2015
Poruka
596
A robelar neznam kaj bi ti rekao...al mislim da nisi u pravu..dok sam imal puno hajkoma,imal sam zenke u rasplodu i od 4,5 generacije,pa nisam primjetil bas neka odstupanja u prirastu i tezini mladih..
 

tototozg

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2015
Poruka
596
Uostalom,tak je i s panoncima. Nabavi neznam koju generaciju i kod mladih se isto gubi i prirast i uzgojne vrijednosti..od Panonskog bijelog ti ostane samo Bijeli...
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Uostalom,tak je i s panoncima. Nabavi neznam koju generaciju i kod mladih se isto gubi i prirast i uzgojne vrijednosti..od Panonskog bijelog ti ostane samo Bijeli...

E tu se slazem s tobom,
a mogli bi mi s foruma napravit novu vrstu
haiku bijeli :icon_weed::icon_weed:
 

robi ka

Član
Tu od
30 Sij 2013
Poruka
258
Zanima me posto ja imam vrt i samo kunice a necak mi je jako mali pa stalno ide u vrt nebi htio gnojiti sa umijetnim gnojivom i htio bi da mi bude vrt organski :icon_thumright:.
Kako se koristi gnoj od kunica? Dali se samo posipa po zemlji ili se mora staviti u vodu i razrijediti. Dali ga vi koristite i kako?
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Zanima me posto ja imam vrt i samo kunice a necak mi je jako mali pa stalno ide u vrt nebi htio gnojiti sa umijetnim gnojivom i htio bi da mi bude vrt organski :icon_thumright:.
Kako se koristi gnoj od kunica? Dali se samo posipa po zemlji ili se mora staviti u vodu i razrijediti. Dali ga vi koristite i kako?

u vodu ga ne moraš stavljati,e sad ak imaš velike količine pomješane sa slamom sjenom travom...treba ga staviti negdje na vrpu i pustiti da to sve zajedno"sazrije" ...
ako imaš samo kuglice, manje količine baciš direktno u vrt...
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Da se "nadovežem" na Jimmy-a,...
Bez obzira dali su samo kuglice iliti brabonjci, svako stajsko gnojivo mora prvo sazoriti! Kunići imaju takvu probavu da njihov organizam uspije preraditi samo 30-35 % hranjive tvari i iz tog razloga nije preporučljivo odmah gnojivo rasipati po/uz povrće jer dolazi do jake fermentacije i kiselosti tla, a to je za večinu biljaka na našem klimatskom prostoru negativno! Najbolje ga koristiti nakon najmanje godinu dana! Kod mene vele "stari seljaci" da se kokošji izmet i brabonjci (koze, ovce, kunići,..) ne smije koristiti prije treće godine jer je "prejak", dok se balega (krave, konji,..) preporučava koristiti već slijedeće godine, inače bude preslaba, tj. "Isprana"! E sad...koliko tu ima istine...
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Ja sam negdje pročitao baš suprotno, tj. da se od kunića gnoj može odmah upotrebljavati , naravno ako nema u njemu slame ili sjena koje nije strunulo. Inače ako ga ostaviš dulji period od njega nema ništa jer se sve pretvori u kompost pa dobiješ kao onu kupovnu zemlju za cviječe. Ja ga bacam na gnojište od proljeća do jeseni i od jeseni do proljeća. Tu i tamo ga i okrenem. Onda to sve izvezem tačkama u vrt i zaštiham u zemlju. Isto tako ga prospem uz vočke ili po travnjaku. Sad ga već imam hrpu . Uvijek se nađe interesenata da im pokloniš a kad sam im rekao da si od mene voze na hrpu nitko neće.nego već zreli.
 

tototozg

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2015
Poruka
596
Tako je, gnoj kunica je jedini koji netreba "sazriti", nego moze odma na zemlju. Ali najbolje je na jesen,da strune sijeno,slama,da nikne zito, ako ga ima u gnoju itd..
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Ne znam sa čime vi dezinficirate. Pošto više nema izosana ja u onu prskalicu od flaše za staklo naspem domestos i vodu . To napravim da bude ječa otopina i sve gajbe sa tim išpricam . Naravno prvo ih mehanički oćistim. Sa time operem i hranilice i pojilice . Kad se osuši vratim kunića u čistu gajbu. Tako radim i sa kotilicama .
 

tototozg

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2015
Poruka
596
Ne znam sa čime vi dezinficirate. Pošto više nema izosana ja u onu prskalicu od flaše za staklo naspem domestos i vodu . To napravim da bude ječa otopina i sve gajbe sa tim išpricam . Naravno prvo ih mehanički oćistim. Sa time operem i hranilice i pojilice . Kad se osuši vratim kunića u čistu gajbu. Tako radim i sa kotilicama .

Kod mene ima u poljoapoteci nesto kao izosan (vjerojatno isti sastav i ucinak), inace je za dezinfekciju bunara, ali pise doza i za dezinfekciju prostora, alata i sl. Granule su i ide mislim da 2 grama na 5 L vode. Ja prvo uzmem brener i prođem gajbe, s tim odma skurim i svu onu dlaku koja se nakuplja po zici, a onda jos tim pospricam.
 

Najnoviji postovi

Na vrh