• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kunićarstvo

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Ja sam htio kupiti kao i uvijek izosan al mi je rekla ova u apoteki da se više ne proizvodi ni ne prodaje otkad smo u EU. Robika i moje su gajbe drvene kao na slikama od Đimija. Možda bi bilo dobro još pokrečiti sa vapnom da sve pocrka.
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
možeš i ti pošpricati nekim dezinficijesom,a nakon toga kad se osuši pređes s vapnom,naravno da nemožeš tako učinkovito dezinficirati drvene gajbe kao žičane kaveze ali bilo bi poželjno da to napraviš koji put godišnje...
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Ja svoje boksove dezinficiram 2-3 puta godišnje sa nekom pjenom za gastronomske kuhinje! Teška kemija, nemam pojma kako se zove, ali nije uopče štetna za organizam pošto se koristi bez zaštitne maske i rukavica, a uništi 99% bakterija (tako piše na karnisteru)! Ja sebi uvijek uzmem litru-dvije s posla prije nego dolazim u RH! Razrijeđuje se 1/10 s vodom i ništa ne krečim poslije i sl. Koristim ju već 3 godine i nisam imao problema do sada, nadam se da će tako i ostati!

P.S. hvala na savjetima što se tiće gnojiva, nisam znao da se izmet može odmah koristiti!
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Je se ova zima odužila , sve su mi zalihe hrane za kuniće pri kraju . Uparene su tri ženke i to bez ikakvog problema. Sve prvi puta. Jedna nije odmah htjela ali je nakon pet dana odma primila.
 

robi ka

Član
Tu od
30 Sij 2013
Poruka
258
Meni nekako bas nije krenula godina na najbolje. Nekako sve ni tamo ni amo. Jedino imam 8 komada stari mjesec i 23 dana. Jucer sam zvao covjeka za sijeno i slamu ali je sve prodao. A moram jos i gajbe praviti nove. I tako...Jedna zenka neznam dali je skotna,a druga nesto kao primila pa sam ju stavio kod zeca pa pocela se tuci. Sad jedino sta mi preostaje strpljenje.
 

Neron

Član
Tu od
5 Velj 2017
Poruka
43
Malo me neke obaveze preuzele, ali da se kratko osvrnem na "haiku" kuniće. Potpuno se slažem i s definiranim karakteristika i s uzrocima nastanka te nove pasmine kunića. Prije godinu niti sam znao što kunići jedu, koliko dugo nose mlade... Naučio sam nešto u teoriji, investirao nešto novaca u gajbice i odlučio se na pustolovinu. Da, gotovo sigurno sam kupio hajkome koji su se daleko od onih originala kakvi bi trebali biti (i po masi pred klanje, i po broju mladunaca u leglu), vrlo vjerojatno i ja sam griješim u nekim banalnim sitnicama na koje ću za par godina umirati od smijeha. Daleko sam ja od onih rezultata koje bih po papirima trebao postizati.
No, ako ću to gledati na taj način - sutra ću izgubiti volju, rastaviti gajbice i prestati s uzgojem. Zadovoljan sam jer svojoj obitelji priskrbim meso koje je zdravo, kunići dnevno dobivaju kupovne pelete jednom dnevno i to samo pedestak grama kao dodatak uz domaće proizvedenu hranu (kukuruz, sijeno...) pa je ono i jeftino, a čak i nešto kunića uspijem prodati tako da i taj mali trošak koju plaćam za pelete biva pokriven zaradom.
Velim, zadovoljan sam i mislim da bi trebao biti svatko tko krene uzgajati bilo što i dobije rezultate. Ovdje sam pročitao mnogo korisnih činjenica, vidio da uzgoj može biti mnogo, mnogo uspješniji. Siguran sam da moja slijedeća nanava kunica neće biti preko Oglasnika iz neke male štale, nego ću potražiti originale. Ne zato jer sam sada nezadovoljan, nego zato jer se očito može, uz isti trud i manje više iste troškove dobiti mnogo više. "Haiku" kunići upravo služe tome - da se mi početnici naučimo na greškama, da uočimo kako izgleda nešto manje uspješno.
 

Neron

Član
Tu od
5 Velj 2017
Poruka
43
I jedno pitanje, čak pomalo i anketa: kako osiguravate vodu svojim kunićima?

Ja sam krenuo s metalnim nipl pojilicama spojenu na bocu od 7 litara iz koje (kao infuzija u bolnicama) voda cijevima curi do tih metalnih nipli. Međutim, počelo mi se događati da bi sva voda iscurila preko noći jer su pojilice bile oštećene. Kupio sam tad nove niple preko ebaya, mežutim one su mi se pokazale prečvrste (imaju gumicu koja dodatno zadihta, tako da mali kunići nisu mogli cuclati vodu iz njih). Pa sam onda u boce nalijevao vodu, kroz čep probušio rupu i proveo cijevčicu koja je vodila do posude. Kad bi kunić popio vodu do određene razine, iz boce bi se "spustilo" onoliko vode koliko je bilo potrebno da cijevčica ponovno bude uronjena. Pa je onda došla zima i jednostavno sam morao postaviti im posude u koje sam im naljevao vodu i potom izbacivao led kad bi se voda smrznula. Dolazi proljeće... da li da se vratim na niple, vidio sam negdje nipl pojilice za piliće, ali te pojilice moraju stajati okomito prema dolje - može li kunić piti vodu koja mu kapa - curi sa strupa kaveza?

Što vi kažete?
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Na originalnim kavezima pojilice stoje okomito prema dolje tak da to nije problem...
definitivno su najjednostavnije,najlakse rijesenje za napajanje kunica al kao sto si vidio imaju mane...

Kod mene su vecina nipl pojilice koje osiguravaju vodu za cca stotinjak kunica u kaveznom uzgoju,ostalo su obicne posude u drvenim gajbama......

Ps.vjerovatno nisu ostecene jer su napravljene od metala tak da ih nije lako ostetit,al i najmanji trun im smeta pa procure
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Kad vidim kako po gradu u jutro šeću cucke i sa onim vrečicama uzimaju rukom još topli drek nije mi teško ni čistit ni platit hranu za kuniće jer znam da imam koristi. Ja imam dvadesetak bočica na kuglicu koje se kače sa vanjske strane. Kad natankam traju svakom kuniću oko dan i pol . Možda je zafrkancija punit ih ali znam da im je friška voda i dal je sve u redu ako piju. Ima ih za kupiti u petcentru a cijena im je bila oko dvadeset kuna komad.
 

robi ka

Član
Tu od
30 Sij 2013
Poruka
258
Ja sam bas razmisljao o tim pojilicama na kuglu sta robelar kaze da ih ima. Nekako mi se cine najbolje jer nema curenje vode kad stavljam flasu. Ja imam one na flasu i uvijek mi se voda prospe kad stavljam.
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Znam da sam već dosadan ali ako mi možete iskreno odgovoriti dal vaši kunići kišu. Bio sam kod prijatelja kome je veterinar dao lijek koji ništa ne pomaže. Kod jednog drugog kuničara sam također čuo da mu kišu na što ovaj veli da je to normalno . Nakon toga sam utvrdio da je i kod mene gdje je inače prije u prostoriji bila potpuna tišina jedna skotna ženka povremeno kihnula. Sad doduše imam dosta loše sijeno koje je košeno dok je trava bila u sjemenu , a i zob sadrži puno prašine al onda bi to svima smetalo a ne samo njoj. Već sam jednom maknuo sve kuniće zbog toga jer sam ih zeznuo sa donošenjem zaraženih pa ne bih htio opet. Ima tko kakvog iskustva.
 

Neron

Član
Tu od
5 Velj 2017
Poruka
43
Ne mogu reći da mi kunići kišu svi od reda, ali sam primjetio da mi jedan (samo taj i bez obzira na sijeno) povremeno kiše. Ne stalno i ne uvijek (provedem s kunićima cca sat i pol dnevno), ali taj jedan kiše. Kihne dvaput, triput - pa onda bude mir neko vrijeme. Susjedi u kavezima pokraj njega ne kišu iako, očito, jedu sjeno koje jede i ta junačina i hranu koju jede i on. Nisam se obazirao na to, trebao bih?
 

Neron

Član
Tu od
5 Velj 2017
Poruka
43
I meni se nekako čini da je način napajanja koji koristi kninquin najsigurniji (inače mi se više sviđa više malih odvojenih sustava nego jedan veliki ali povezani). Možda ima malo više posla jer treba natočiti vodu u više posuda, a ne samo jednu, ali ako bas procuri jedna posuda, neće fasovat' svi kunići. Samo kad bih našao negdje te posude da nisu pretjerano skupe. Ili, možda zasebno elemente pa si onda sam sastavim sustav. Ako sam dobro vidio, nipl pojilice ili imaju navoje kako bi se ušarafile u one kvadratične plastišne cijevi, ili imaju gumicu s kojom se zadihta otvor. Ja sam pronašao niple koje se zašarafe s maticom, ali velim - prečvrste su pa mi kunići ostanu žedni.
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Šta se tiće vode kod napajanja preko karnistra u ljeti se voda zagrije pa ju opet moraš mjenjat isto kao i ovu pojedinačno . Normalno tko ima sto kunića u žičanim kavezima da nemože imati drugo nego na crijevo. Meni neki piju toliko malo da im je i ovo dosta. Sad neznam oko tog kihanja jer dosad nisam čuo da kišu a sad mi to smeta.
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Gdje ih ima za kupit i pošto?

Ja sam svoje kupio u Njemačkoj, imas na prvoj slici i cijenu i dvje varijante ove posude (1/2 litre i litra), a mogu se kupiti i samo nipli!
Oni imaju dihtung i navoj! 100 % dihtuju! Ja imam svoje već preko godinu dana i ni kap nije iscurila sa strane...
 

Choc

Član
Tu od
17 Ruj 2016
Poruka
45
Meni je extra krenulo, kako je bilo. Imam 5 zenki. Prvo su mi 3 unistile gnijezdo; a jedna nije primila,sreca ova posljednja i najstarija(majka od ove prve 3) se okotila .Ali vec drugi put su primile i okotile. Sad imam dva mala gnijezda. I 8 komada od 2mj; 4 kom od 40 dana. I cekam jos 2 zenke kroz 10 dana da se okote :)
Ova mala crna je od francuske srebrne i Hajkoma. Okotila je 8, ostalo 4 zivih. 3 bjela i 1 crno.
 

Najnoviji postovi

Na vrh