• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kunićarstvo

robi ka

Član
Tu od
30 Sij 2013
Poruka
258
Nije me bilo dugo,jednostavno ne stignem od kunica i pilica,posao vrt i sto drugih obaveza. Oni su mi se kunici ispatili jer sam uspio 4 prodati po 60kn odnosno prijatelji i sogor su nasli kupce za njih. Kad bi tako bila cijena to bi bilo predobro.
 

robi ka

Član
Tu od
30 Sij 2013
Poruka
258
Kako se racuna to po mjesecu starosti? Npr ako je zekic star 2 mj a 40 kuna po mjesecu se racuna dali je on 40 kuna ili 80 kuna?
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Kako se racuna to po mjesecu starosti? Npr ako je zekic star 2 mj a 40 kuna po mjesecu se racuna dali je on 40 kuna ili 80 kuna?

1mj=40 kn
2mj=80kn
3mj=120 kn
...
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
1mj=40 kn
2mj=80kn
3mj=120 kn
...
To računanje po mjesecu starosti mi nema nijakve logike i totalna je glupost. Po tom bi jedan panonac od osam mjeseci koštao tristodvadeset kuna. Isto tako kako izračunati cijenu ako je star npr. 222 dana. Sama relacija u cijeni kod kupnje živog kunića i obrađenog tj. mesa nema nikakve logike. Ako je kila mesa 40kn , a mali od mjesec 40kn gdje je tu računica kad malog od mjesec dana moraš još hraniti dva njeseca da bi dobio na njemu kilu mesa odnosno 40 kuna. Najbolje mi je kad na oglasu nađem biser - prodajem mužjaka osam mjeseci za rasplod ili daljnji tov. Kud ćeš ga više tovit a cijena po mjesecu starosti.
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Meni su te cijene nenormalno niske!!
Bez uvrijede, ali ako je kunić od 3 mjeseca prodan po 120 kuna onda se to nikako ne isplati! Ja za te novce ne bih nikad prodao! 2 mjeseca ok, ali 3?, nikako se to ne isplati!, s tim iznosom pokriješ troškove prehrane, ali ništa drugo!, daska, žica, hranilice, pojilice, jasle, pribor za čišćenje i dezinfekciju kuničarnika, škare za kandže, rasplodni materijal! Ne znam!!
Meni je to svakako jeftino i to se može dati samo "prijatelju" za te novce!
 

tototozg

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2015
Poruka
596
Robelar ja npr. uvjek racunam po mjesecu staroati ine vidim tu problem...ionsko ih hranim do 4 mjeseca, a ako se i dogodi da koji ostane, ide u protvan i u rol...
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Jedno prase kosta cca 400kn
Za kunica traziti skoro te novce mi je malo smijesno,jer od praseta se napravi gozba a od kunuca samo rucak
Ne uzgajam prasce samo da se zna...
Po meni 150kn.dati za kunica starog jedva 3mj.koji jos nije odrastao te se nezna sta ce od njega ili nje biti je previse,bar za mene...
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
...jimmy,
Ako gledaš na taj način onda si u pravu, ali ako gledaš na kvalitetu- hmmm...
I janje za ražanj, teško 25-30 kg platiš oko 100 €, a upola lakše ako je za rasplod, npr.romanovska ovca, i preko 300 €. Sve zavisi za što je kunić namjenjen! Ako je samo za "ručak" onda je previše, ali ako ću od njega dobiti 200 i više potomaka (ženke) ili preko 1000 od mužijaka, onda mislim da je cijena od 300-400 kuna realna!
Obično prase za klanje je jeftino, ali ako hoćeš specijalitet, npr.mangulicu ili CSS tad i platiš puno veći iznos, pa čak i onda kad nije za rasplod....
 

tototozg

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2015
Poruka
596
Kninquin nisi mi jasan...koliko ti onda dobijes za kunica starog tri mjeseca kad ga zakoljes kad ti je 120 kn malo?? Ne razumijem, koju cijenu imas po kili zaklanog, ili tvoji od 3 mjeseca imaju 4 kile ocisceni...?? Znaci da ima dvije kile cisti, po 60 kn da ti je kila, to je jedva 120 kn, kako ti je onda to isplativo? Kak mozes rec da te toliko kosta sa 3 mjeseci starosti, kolko onda tvoji kunici jedu ili za svakog posebno kupujes zicu,cavle i neznam kaj si sve nabrojio...
 

tototozg

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2015
Poruka
596
Pitam zato,jer po mojoj racunici,a svu hranu kupujem, kunic od 3,5-4 kile zive vage me kosta maximalno, sa vitaminima, antibiotikom po potrebi + utrosak hrane za rasplodne zenke i muske, 40 kn, sto je 200 postotna zarada po cijeni od 120 kn..znaci utrosak hrane mi je otprilike ( +\- 0,2 ) 3,8 kila po kili zive vage kod tovljenika + hrana za rasplodni materijal...
 

tototozg

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2015
Poruka
596
Ja npr iste gajbe imam godinama, a godisnje iz njih izadje i 500 mladih van, pa ja bi onda bankrotirao odavno da me jedan tovljenka kosta 120 kn XD a evo,jos sam tu, jos imam za platit internet...
 

robi ka

Član
Tu od
30 Sij 2013
Poruka
258
Ako ja sad imam 6 saraca starih 2mj i prodam ih po 80 kuna po komadu sve sad zajedno sto normalno necu moci hi hi hi to je 480 kuna,mislim da nema sanse da su toliko pojeli i da je tu racunica. Ali normalno nije tako jer ne proda se to sve odmah.
 

tototozg

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2015
Poruka
596
Dobro,tvoje razmisljanje je malo drukcije od mojeg, ja zive za rasplod ispod 50 kn po mjesecu starosti nebi dao, pogotovo ako su cistokrvni kunici u igri
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Kninquin nisi mi jasan...koliko ti onda dobijes za kunica starog tri mjeseca kad ga zakoljes kad ti je 120 kn malo?? Ne razumijem, koju cijenu imas po kili zaklanog, ili tvoji od 3 mjeseca imaju 4 kile ocisceni...?? Znaci da ima dvije kile cisti, po 60 kn da ti je kila, to je jedva 120 kn, kako ti je onda to isplativo? Kak mozes rec da te toliko kosta sa 3 mjeseci starosti, kolko onda tvoji kunici jedu ili za svakog posebno kupujes zicu,cavle i neznam kaj si sve nabrojio...

Ne prodajem zaklane!
Nisam do sada još imao "viška", sve što je i bilo za prodati, prodam živo!
40-50 kunića godišnje, ostalo pojede obitelj!
Ja za kunića dobijem u prosjeku 100 kuna! Večinom ih prodam odmah po odvajanju, znači sa cca. 2 mjeseca! Hranu također kupujem, ne važem ju prije davanja kunićima, ali kad imam mladih dosta (oko 50-60 komada) pojedu mi jednu vreću peleta (10 kg) i jednu balu sijena dnevno + kupljena mrkva, jabuke, kukuruz u klipu, slama!
Ostale troškove (žica, daska,...) sam naveo za npr.one koji tek počinju! Ja sam sebi te troškove podijelio na 3 godine, jer tad već moram nešta mjenjati, popravljati itd.
U biti me jedan kunić od 3 mjeseca košta 60-70 kuna hrane, zavisi koliko ju platim!
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Ako ja sad imam 6 saraca starih 2mj i prodam ih po 80 kuna po komadu sve sad zajedno sto normalno necu moci hi hi hi to je 480 kuna,mislim da nema sanse da su toliko pojeli i da je tu racunica. Ali normalno nije tako jer ne proda se to sve odmah.

Na 6 komada + mater + čača ti treba 1 vreča peleta tjedno + 1 bala sijena i pola bale slame tjedno! Pelet je cca.40 kuna, zavisi o proizvođaču, sijeno 15-ak kuna i slama 3 kune, voda tjedno 1 kunu! Ako ih prodaš sa tri mjeseca starosti i odbiješ prva tri tjedna dok još skoro ništa ne jedu to su ti 9 vreča peleta, 9 bala sijena i rečemo 4 bale slame + 9 kuna voda (pranje posuda+ što popiju)
Samo to da im daješ, košta te 1 komad 86 kuna!
Ok, ti ih prodaješ sa dva mjeseca pa si taman tu negdje! Pokriješ svoj trošak...
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Nedavno sam prodao pet očišćenih za meso , težina skoro dvanaest kila za 550 kuna. Da sam ih išao prodavat žive za rasplod po vašem bi trebao dobit tisuću kuna , a tek po mjesecu starosti 5x11mj pa puta pet banki. Iha.
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
To po mjesecu starosti se odnosi na mlade kuniće od 3-4 mjeseca, bar kod mene!
Kad su već spolno zreli onda imaš neku paušalnu cijenu! Kod mene ženke idu po 250, a mužijaci po 300 kuna, a znam prodati i jeftinije ako netko uzme više komada!
Nitko ne može dobiti za starog kunića tu nerealnu cijenu! Kunić stariji od 6 mjeseci je ili za rasplod ili mljeveno, a to je sasvim druga kategorija mesa i drugi cijenik!
P.S. da si ih prodavao za rasplod / žive, normalno da bi dobio više!! Pa i ti sam platiš više od 100 kuna za rasplodnog mužijaka ili ženku od 5-6 mjeseci!
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Tu sam vas čekao. Znači potvrđuje se moja teza da je sa stajališta kupca kupnja po mjesecu , a i opčenito po mjesecu starosti , totalno bez veze i nema logike. Kažeš da nakon tri do četri mjeseca prestaje prodaja po mjesecu starosti tj. formira se nekakva druga cijena i računica. Nije mi jasno kak onda kunić od četri mjeseca po pedeset kuna može koštat dvjesto kuna kao i onaj već spolno zreli od recimo osam. Znači da mu vrijednost nakon tog četvrtog mjeseca više ne raste . Ako je kunić od deset mjeseci recimo spolno zreli novozelandski dvjesto kuna nije li logično da je mjesec dana po dvadeset kuna i manje ako ima čistog dve i pol kile odnosno 125 kuna mesa. Ne kužim kak procjenite da je kupac iskren ako veli da mu je za meso onda je 125 kn, a ak je isti za rasplod 200 kn. Svako će reči da mu je za lonac.
Po meni kupca nije briga ni koliko prodavača košta hrana ni gajba nego završna realna cijena. A ona bi trebala biti takva da ako kunića prodaješ očišćenog onda je realna cijena 50 kuna za kilu. Ako ga prodaješ živog bez da te je briga za šta će kupcu , onda je ta cijena 25 kuna po kili žive vage . Npr . četri kile živi je po dvadesetpet kuna sto kuna, koliko bi od njega dobio kao očišćenog- dve kile mesa po pedeset kilu opet je sto. Normalno računam da otprilike pola ima otpada kod klanja.
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Upravo je ta tvoja računica jedan od razloga zašto ih ja ne prodajem kao meso!
Ta cijena "po mjesecu starosti" je također takva da kupcu učini kupovinu dražom! Moj mladi kunić koji je za rasplod (odgovarajući izgled i genetika) košta 150 kuna, a kupac nek radi s njim šta hoće, ali sumnjam da će netko platiti te novce za kunića 3,5 - 4 kg žive vage pa ga zaklati jer onda njemu takva računica ne ide u prilog!
U Njemačkoj je kilogram kunićjeg mesa 5 €, a kvalitetni mladi, rasplodni kunići težine 5-6 kg oko 100 €! To je jednostavno tako! Po tvom računanju bi trebao onda koštati max.30 €!, ali na moju žalost kao kupca to nije tako!, ili stvarno rijetko- meni se u zadnjih 4 godine od kad ih uvozim samo jednom desilo!
Npr. za mjesec dana cu dovesti 3 kunića koje sam kupio prošli tjedan, jednog super mužijaka od 10 mjeseci = 100 €, jednog mladog muzijaka i jednu plavo-bijelu ženku po 50 €! Ja takve cijene nikada ne mogu dobiti u RH, ali ipak sam spreman platiti za kvalitetu, a isto tako i moji kupci koji kod mene kupuju redovito znaju prepoznati kvalitetu i spremni su platiti iznos i do 300 kuna za njihove potomke, kojih će biti ako Bog dá!
 
Posljednje uređivanje:

tototozg

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2015
Poruka
596
Kaj ste vi sad sve tu napisali...bala sjena 15 kn, dnevno ..pa ja je na 130 komada ne potrisim tjedan dana..i to 15 kn po bali, pa tolko nije ni lucerna da je neznam kakva kvaliteta,a kamoli sijeno (5-6 kn maksimalno).. Robelar ne izvrci tu cijenu po mjesecu starosti, jer se ona odnosi na kunice do 3-4 mj. starosti. Stare neznam ko uopce i prodaje i zasto bi ih prodavao,a i cemu ce nekome stariji, kad je panonac spreman za parenje s 4-5 mjeseci..
 

Najnoviji postovi

Na vrh