• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kunićarstvo

tototozg

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2015
Poruka
596
Ja imam kalifornijske kuniće, hajkom, panonce i mješano hajkom i kalifornijski. i isprobavao sam testirati,od svakih sam odvojio po 12 kom i različito ih hranio, znači jedni su bili na pehrinom programu, jedni na valpovkinom i jedni na čistoj hrani bez peleta. ovi na peletama stari 2.5 mjeseca svi su bili tu negdje na 2.3 kg razlika je bila 100g-200g, a pehrinom hranom sam hranio i ostale kuniće i opet nisam mogao dobiti to što se prica da za manje od 3 mjeseca imaju po 3 kg. A pehrina smjesa za tov ima 17% proteina!!

Rista, zimski mladi, ne po tri kile, nego sa dva i pol mjeseca i vise od tri, s tim da su vidjeli sacicu smjese dnevno...i danas me zove biser,kazem mu po 50 kn za zenke stare dva mjeseca i 150 kn za muskog od tri i pol mjeseca, koji je preko 4 kile tezak i njemu puno,jos si mora razmislit. Da me nazove ponovno i daje neznam koje novce, nebi mu prodao vise jednog kunica... ima pun oglasnik "panonaca i hajkoma", mislim, to je najjednostavnije napisat za bilo kojeg bijelog kunica..
 

tototozg

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2015
Poruka
596
Hvala na odgovoru :)
Ima li slučajno netko neki kontakt od tototozg?

Nazalost, nemam nista za van. Sve sta imam, imam rezervirano i naruceno i do jeseni cisto sumnjam da cu imat sta viska. Eventualno tamo pred zimu..
 

turky

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2016
Poruka
230
Genetika je najvažnija star u uzgoju. Evo primjera, okotile su mi se dvije ženke , jedno crno bijelo leglo , drugo plavo bijelo. Razlika tjedan dana, a ovi plavo bijeli duplo veći. U leglu 7 i 6 malih , znači mala razlika u broju. Isto se hrane, sa istom Pehrinom hranom početnom.
 

ninoslav1000

Novi član
Tu od
25 Pro 2014
Poruka
11
Rista, zimski mladi, ne po tri kile, nego sa dva i pol mjeseca i vise od tri, s tim da su vidjeli sacicu smjese dnevno...i danas me zove biser,kazem mu po 50 kn za zenke stare dva mjeseca i 150 kn za muskog od tri i pol mjeseca, koji je preko 4 kile tezak i njemu puno,jos si mora razmislit. Da me nazove ponovno i daje neznam koje novce, nebi mu prodao vise jednog kunica... ima pun oglasnik "panonaca i hajkoma", mislim, to je najjednostavnije napisat za bilo kojeg bijelog kunica..

Koliko imas komada po leglu? Malo mi je to nerealno,?
 

tototozg

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2015
Poruka
596
@Ninoslav
Nekome je nerealno i kad potegnem 500 km u Madjarsku i platim rasplodni materijal 50-60 € po komadu, za dva mjeseca stare kunice..pa mi kazu kad me zovu za kupit, da ima na njuskalu panonaca po 20-30 kn komad mjesec, dva starih... svaki voli nesto, eto ja volim kad hranim, da hranim nesto sta valja i da znam kaj imam.
 
  • Like
Reactions: Ozy

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Rista, zimski mladi, ne po tri kile, nego sa dva i pol mjeseca i vise od tri, s tim da su vidjeli sacicu smjese dnevno...i danas me zove biser,kazem mu po 50 kn za zenke stare dva mjeseca i 150 kn za muskog od tri i pol mjeseca, koji je preko 4 kile tezak i njemu puno,jos si mora razmislit. Da me nazove ponovno i daje neznam koje novce, nebi mu prodao vise jednog kunica... ima pun oglasnik "panonaca i hajkoma", mislim, to je najjednostavnije napisat za bilo kojeg bijelog kunica..

Svaka čast! Eto sad si se i sam uvjerio da je moguče postići takvu težinu u tom roku!
Ja ne ću biti kao ti pa tebe samoga ubjeđivati da to nije istina!
 

tototozg

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2015
Poruka
596
Upravo iso vagat dvije zenke, ostavljene za rasplod. Lezene 2.12.2017, jedna 4,190,a druga 3,95
 

agronasice

Član
Tu od
6 Stu 2017
Poruka
38
Rista, zimski mladi, ne po tri kile, nego sa dva i pol mjeseca i vise od tri, s tim da su vidjeli sacicu smjese dnevno...i danas me zove biser,kazem mu po 50 kn za zenke stare dva mjeseca i 150 kn za muskog od tri i pol mjeseca, koji je preko 4 kile tezak i njemu puno,jos si mora razmislit. Da me nazove ponovno i daje neznam koje novce, nebi mu prodao vise jednog kunica... ima pun oglasnik "panonaca i hajkoma", mislim, to je najjednostavnije napisat za bilo kojeg bijelog kunica..

A koliko ti okote, onako prosječno? I gdje ides u Mađarsku? Na onu farmu pokraj Monora ili u institut možda?
 

tototozg

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2015
Poruka
596
Pa kote 7,8 do 11 komada, vise od 11 ih nikad ne ostvim u leglu. Nije uopce ni toliko bitan broj mladih. Nisu to orijaske rase, nekad mi je u pocetku jace leglo od 9 komada, nego od 6 7. Btw, koji institut??? Za uzgoj i razvoj panonskog kunica nadlezan je vet.fakultet, koji na mnogobrojnim privatnim farmama u vlasnistvu sasvim desetih ljudi, vrse selekciju i vode uzgoj. Nisu to kunici s nikakvog instituta..
 

ninoslav1000

Novi član
Tu od
25 Pro 2014
Poruka
11
@Ninoslav
Nekome je nerealno i kad potegnem 500 km u Madjarsku i platim rasplodni materijal 50-60 € po komadu, za dva mjeseca stare kunice..pa mi kazu kad me zovu za kupit, da ima na njuskalu panonaca po 20-30 kn komad mjesec, dva starih... svaki voli nesto, eto ja volim kad hranim, da hranim nesto sta valja i da znam kaj imam.

Neznam ali meni je to i dalje neralno jel kada preračunaš to ispada da za 2mj nabiju 3kg,
Al ok, htio bih to isprobati , posto imam sad cca 30 ženki a imam još kapaciteta za proširiti se i ako je taj rezultat stvaran to bi bilo odlično jer bi za 30% ubrzao turnuse, jer moje dostignuće je da za 3mj. Postignem maksimalno 3kg. I to stim da sam koristio pehrinu smjesu kun1, kun2 za tovljenike i kun r laktaciju za ženke, osim toga zob, ječam, kukuruz i lucernu , sad smo presli na valpovku pa cemo vidjeti,
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Ninoslav 1000
Izbaci sve druge žitarice! Samo sijeno / lucerna + pelet! Nabavi kvalitetna rasplodna grla i nemaš problema s tim! I kunići moraju imati mjesta za kretanje! Što se više kreću, trebaju više energije pa i više jedu! Držanje pojedinačno u malim kavezima je odavno prošlo svršeno vrijeme u uzgoju kunića! Švicarci ga davno izbacili i sad imaju i do 30% bolji prirast te konverziju hrane!
 

tototozg

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2015
Poruka
596
Konkretno tura mladih o kojima pricam, hranjena je u boxu 2x4 metra, 30 komada zajedno. Rezultati, odlicni.
 

ninoslav1000

Novi član
Tu od
25 Pro 2014
Poruka
11
Kninquin
Ali ako se kreću tada i troše energiju to znači da dio hrane ode vise na taj jalovi rad znači samim time što se puno kreću moraju pojesti više nego da "čuče i od dosade jedu" ali dobro nisam se puno bavio tim istrazivanjima i svakako imam u planu pokusati nesto tako, posto imam takvih prostorija po 10-15m2
 

dado1

Novi član
Tu od
16 Velj 2018
Poruka
15
slažem se sa tobom kninquin, najvažnije stvari kod uzgoja kunića su dobra genetika, dobra prehrana - kvalitetno sijeno i pelet i higijena kaveza i prostora, dobra dezinfekcija i nema problema kod uzgoja, a što se tiće podnog uzgoja ili više komada zajedno , podni uzgoj nisam probao ali jesam više komada u kavezu 100X70 i to mi se pokazalo dobro ali do maksimalno 70-75 dana starosti za hajkom kuniće jer ih tada poćinje hvatati pubertet i ako ih ostavljaš za rasplod može biti problema sa osakaćenim mužjacima, više ženki može biti zajedno ali mužjaci moraju biti svaki posebno
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
slažem se sa tobom kninquin, najvažnije stvari kod uzgoja kunića su dobra genetika, dobra prehrana - kvalitetno sijeno i pelet i higijena kaveza i prostora, dobra dezinfekcija i nema problema kod uzgoja, a što se tiće podnog uzgoja ili više komada zajedno , podni uzgoj nisam probao ali jesam više komada u kavezu 100X70 i to mi se pokazalo dobro ali do maksimalno 70-75 dana starosti za hajkom kuniće jer ih tada poćinje hvatati pubertet i ako ih ostavljaš za rasplod može biti problema sa osakaćenim mužjacima, više ženki može biti zajedno ali mužjaci moraju biti svaki posebno

Dobro, to je najvjerojatnije slučaj kod hajkoma! Ja držim orijaške šarce njima treba najmanje 4 mjeseca da uđu u pubertet! Moji to nikad ni ne dožive!
ali odmah odvojim, selektiram za daljnji rasplod + klanje (muški i ženke extra).
Uvijek držim u grupi, jer kad im daš jesti, onda se doslovce "otimaju" za hranu, je da pojedu više, ali onda su k'o i mi ljudi! Siti do grla, napiju se vode i samo spavaju! A tad i dobivaju na težini!, isto k'o i ljudi!!
 
Na vrh