• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kunićarstvo

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Ako ženka primi mužjaka prvi puta recimo 9. u mjesecu , pa opet 13. , pa 17. , pa 25., pa 1. u idućem mjesecu , pa opet 7. Kak znate kojeg datuma će se okotit. Imao sam ženku koja se u jutro parila a popodne sve mlade razbacala.
 

turky

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2016
Poruka
230
Ako ženka primi mužjaka prvi puta recimo 9. u mjesecu , pa opet 13. , pa 17. , pa 25., pa 1. u idućem mjesecu , pa opet 7. Kak znate kojeg datuma će se okotit. Imao sam ženku koja se u jutro parila a popodne sve mlade razbacala.

Nakon 15 dana se već mora fizički uočiti da je skotna. Počinje usitnjavanje sijena, promjene na trbuhu, može se i opipati trbuh. Kod mojih se može primijetiti da kad ih staviš kod mužjaka a skotne su da počnu "plakati" odnosno i
imaju ono čudno glasanje.
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Nekad ni sama zenka nezna da je ostala to jest da nije ostala skotna...
Npr.kod kontrolnog parenja neda muzijaku ni blizu a na kraju nema mladih, ili napravi gnjezdo tocno u dan kad bi se trebala kotit a ne okoti se...ima vise primjera di ni one same nisu sigurne...

Da ne ponavljam sto je turki naveo to su neki simptomi skotnosti koji nam mogu dati do znanja da bi mogla bit skotna,
mogu jos nadodati da su sotne zenke puno mirnije vise odmaraju leze, ne skacu - divljaju po kavezima, primjetim da vise pojedu...

Naravno da nije svaka zenka istog ponasanja na nama je da ih malo bolje promatramo i vidimo dali ima kakvih promjena ...
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Znači ako ženka bježi od mužjaka na tzv. kontrolnom parenju i ispušta glasanje , onda je sigurno skotna. Šta ako joj je prošao termin fjeranja pa zbog tog bježi. Vjerojatno ju treba stavljati svaki dan kod muškog sve dok ne popusti , pa onda sve tako dok se ne okoti. Neke ženke ne pokazuju nikakve znakove da su bređe a gnjezdo prave sat vrenema prije okota.
 

turky

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2016
Poruka
230
Znači ako ženka bježi od mužjaka na tzv. kontrolnom parenju i ispušta glasanje , onda je sigurno skotna. Šta ako joj je prošao termin fjeranja pa zbog tog bježi. Vjerojatno ju treba stavljati svaki dan kod muškog sve dok ne popusti , pa onda sve tako dok se ne okoti. Neke ženke ne pokazuju nikakve znakove da su bređe a gnjezdo prave sat vrenema prije okota.

Ne znači ali ja ti navodim svoje iskustvo. Kontrolno parenje je potrebno upravo zbog raznih mogućnosti koje se događaju sa ženkama u peridu od pripusta do okota.
 

turky

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2016
Poruka
230
Nekad ni sama zenka nezna da je ostala to jest da nije ostala skotna...
Npr.kod kontrolnog parenja neda muzijaku ni blizu a na kraju nema mladih, ili napravi gnjezdo tocno u dan kad bi se trebala kotit a ne okoti se...ima vise primjera di ni one same nisu sigurne...

Da ne ponavljam sto je turki naveo to su neki simptomi skotnosti koji nam mogu dati do znanja da bi mogla bit skotna,
mogu jos nadodati da su sotne zenke puno mirnije vise odmaraju leze, ne skacu - divljaju po kavezima, primjetim da vise pojedu...

Naravno da nije svaka zenka istog ponasanja na nama je da ih malo bolje promatramo i vidimo dali ima kakvih promjena ...
Tako je, pogotovo znaju jesti više par dana prije okota. Ima tu još simptoma ali opet ovisi od jedinke do jedinke. Kao što se neke načupaju puno, a neke malo što nije bitno dok nije hladnije vrijeme. Imam neke koje se ni ne isplati puštati kad je hladnije jer se slabo očupaju i mladi se smrznu.
 

Petretic549

Dobro znana faca
Tu od
19 Lis 2011
Poruka
1,379
Evo da vas obavjestim ženka se okotila i okotila je 5 mladih i zdravih kunića. Ženka je pasmine belgijskog orijaša i primjetio sam da je bila mirna ali dosta često je ona takva i kada nije skotna pa nisam to baš znao protumačiti.. Drugi puta ću nadam se biti pametniji jer sam još dosta "zelen" u ovoj grani stočarstva. Realno držim ih samo iz ljubavi a nema mi ništa draže nego kad imam podmladak i to još na uskrs.
 

Ante23

Aktivni član
Tu od
9 Lip 2018
Poruka
699
Dobar dan svima,
Novi sam na forumu. Zanima me uzgoj kunića i isplativost istog. Za početak kombinacija za vlastite potrebe i prodaja viška. Nemam iskustva u tome, odnosno imam nešto jer je djed držao kuniće ali tada sam bio mali. Imam kaveze sa 6 kaveza za ženke, ukupno su tri etaže, jedan kavez za mužjaka i ostalo za mlade. Iskusni će forumaši znati o čemu pričam. Djed je imao orijaše ali vidim da oni nisu baš idealna pasmina. Znam da se često događalo da dio mladih ugine jer su kretali iz gnijezda prema ženki a budući da su rupe u podu kaveza dovoljno velike njima bi se noge zaglavile i nebi mogli dalje.. ako smo ih dirali pa čak i u rukavicama ona ih više nebi doživljavala. Evo za početak ako me netko može malo uputiti u proizvodnju bio bih zahvalan. Isto tako zanima me kakav je plasman odnosno kako plasirati kuniće konkretno ja sam iz Šibenika. Znam par ljudi koji tamo drže kuniće i cijena se kreće od 50 kn po kilogramu do nekakvih 100 kn po komadu.
Unaprijed se zahvaljujem:)
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Dobar dan svima,
Novi sam na forumu. Zanima me uzgoj kunića i isplativost istog. Za početak kombinacija za vlastite potrebe i prodaja viška. Nemam iskustva u tome, odnosno imam nešto jer je djed držao kuniće ali tada sam bio mali. Imam kaveze sa 6 kaveza za ženke, ukupno su tri etaže, jedan kavez za mužjaka i ostalo za mlade. Iskusni će forumaši znati o čemu pričam. Djed je imao orijaše ali vidim da oni nisu baš idealna pasmina. Znam da se često događalo da dio mladih ugine jer su kretali iz gnijezda prema ženki a budući da su rupe u podu kaveza dovoljno velike njima bi se noge zaglavile i nebi mogli dalje.. ako smo ih dirali pa čak i u rukavicama ona ih više nebi doživljavala. Evo za početak ako me netko može malo uputiti u proizvodnju bio bih zahvalan. Isto tako zanima me kakav je plasman odnosno kako plasirati kuniće konkretno ja sam iz Šibenika. Znam par ljudi koji tamo drže kuniće i cijena se kreće od 50 kn po kilogramu do nekakvih 100 kn po komadu.
Unaprijed se zahvaljujem:)

Neznam kakav to kavez imas ali mislim da nije bio problem u zaglavljivanju mladih ...ako i je prvo napravi adekvatni smjestaj
Trnutno najisplativiji kunici za tov su hajkom i panonski bijeli...ali naravno kvalitetna grla...
Kunice tovis do cca 3kg.ove dvije vrste to nabiju za cca 3mj.naravno s kvalitetnom hranom...
Znaci briketi sijeno voda...
Neznam u cemu ste grijesili ali ja obavezno nakon okota pa i kasnije gledam u gnijezdo naravno diram mlade da vidim jeli je sve ok i zenke i dalje dozivljavaju mlade...
Plasman ovisi o tebi koliko ces uspijeti pridobiti kupaca... jel kao malom proizvodacu nisi nikome od nekih otkupljivaca zanimljiv ...
Kod mene u slavoniji cijena je 35kn/ kg. I tu uzgoj i nije isplativ...
Sa cijenom od 50 to jes 100kn.mozes nesto zaradit...malo prolistaj forum imas i tocne racunice koliko hrane treba za kg.prirasta...
Evo to ti je nes ukratko...
 

Ante23

Aktivni član
Tu od
9 Lip 2018
Poruka
699
Neznam kakav to kavez imas ali mislim da nije bio problem u zaglavljivanju mladih ...ako i je prvo napravi adekvatni smjestaj
Trnutno najisplativiji kunici za tov su hajkom i panonski bijeli...ali naravno kvalitetna grla...
Kunice tovis do cca 3kg.ove dvije vrste to nabiju za cca 3mj.naravno s kvalitetnom hranom...
Znaci briketi sijeno voda...
Neznam u cemu ste grijesili ali ja obavezno nakon okota pa i kasnije gledam u gnijezdo naravno diram mlade da vidim jeli je sve ok i zenke i dalje dozivljavaju mlade...
Plasman ovisi o tebi koliko ces uspijeti pridobiti kupaca... jel kao malom proizvodacu nisi nikome od nekih otkupljivaca zanimljiv ...
Kod mene u slavoniji cijena je 35kn/ kg. I tu uzgoj i nije isplativ...
Sa cijenom od 50 to jes 100kn.mozes nesto zaradit...malo prolistaj forum imas i tocne racunice koliko hrane treba za kg.prirasta...
Evo to ti je nes ukratko...
Stavit ću slike kaveza. Znam da smo im davali zob ili nešto tako, ali oni su to većinom ignorirali pa bi kasnije samo bio problem kada bi se njihov gnoj negdje stavio niklo bi more te zobi.. vjerovatno je i tu neka greška.. na 6 ženki dovoljan je jedan mužjak?
 

Prilozi

  • A389E82D-ECA5-46BF-B59E-9BA413E9A2F9.jpg
    A389E82D-ECA5-46BF-B59E-9BA413E9A2F9.jpg
    19.1 KB · Pregleda: 43
  • 9845EB4E-4D72-49DC-A1CE-B9D008F4A2ED.jpg
    9845EB4E-4D72-49DC-A1CE-B9D008F4A2ED.jpg
    17.8 KB · Pregleda: 44

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Stavit ću slike kaveza. Znam da smo im davali zob ili nešto tako, ali oni su to većinom ignorirali pa bi kasnije samo bio problem kada bi se njihov gnoj negdje stavio niklo bi more te zobi.. vjerovatno je i tu neka greška.. na 6 ženki dovoljan je jedan mužjak?

Je dovoljan je jedan muzijak
Zob nikako nije dovoljna za adekvatnu prehranu
Zob, jecam, kukuruz,briketi za kunice ,sijeno...

Moras pazit na zuljeve ako kunice drzis u tim kavezima!!!!
A nikako mi nije jasno kak ste orijase strpali u te kaveze...vjerovatno nisu bili orijasi....
 

Ante23

Aktivni član
Tu od
9 Lip 2018
Poruka
699
nisu svi bili orijaši, mužjak je i par ženki.. a za ostale se ne sjećam točno, vjerovatno su bili križanci. I panonski mogu dobiti žuljeve? ne znam kako to točno izgleda ali mislim da nismo imali s tim problema velikih. Koliko okota godišnje je realno za očekivati?
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Zulj ko zulj otvorene rane na nogama od zicanog poda...preventivno mozes kupiti plasticne podnice ( ima na njuskalu) napraviti od daske...vec ces vidjeti...
 

Ante23

Aktivni član
Tu od
9 Lip 2018
Poruka
699
Zulj ko zulj otvorene rane na nogama od zicanog poda...preventivno mozes kupiti plasticne podnice ( ima na njuskalu) napraviti od daske...vec ces vidjeti...

Hvala na savjetima
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Kako naviknuti mlade da sigurno jedu zeleno tj. da se ne razbole. Na sve strane ima zelenog i trave i drača iz vrta i voča i povrča i zelenog lišča . Već sam rekao da im neću davat ništa od toga a opet mi je glupo to sve bacati. Onu foru sa postepenim navikavanjem sam probo, isto ko i cigo ne hraniti konja , taman kad se naviknu neki kihne.
 

robi ka

Član
Tu od
30 Sij 2013
Poruka
258
Ja svojima davam travu i nikada nisam ima problema. Nakosim im popodne ona koja je u hladu iza stale ili predvecer bilo gdje samo da nije rosna.
 

tototozg

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2015
Poruka
596
Zulj ko zulj otvorene rane na nogama od zicanog poda...preventivno mozes kupiti plasticne podnice ( ima na njuskalu) napraviti od daske...vec ces vidjeti...

Žuljevi nisu isključivo posljedica žicanog poda. Teži krunici ce prije dobit zuljeve na dasci i tvrdom podu,nego na mreži. Negdje smo tu vec pisali zasto i kako... žuljevi u 90% slucajeva nastaju zbog preraslih noktiju kunica, pri cemu kunic nepravilno stoji i opterecuje taj osjetljivi dio noge,gdje nastaje žulj. A dosta je i do genetskih predispozicija, obzirom kakvu tvrdocu i "dlakavost" jastucica imaju rasplodni kunici, kao i do higijene u nastambi. Losi, mekani jastucici na nogama kunica su nasljedni i mohgu biti problem, bez obzira na rasu kunica.
 

Ante23

Aktivni član
Tu od
9 Lip 2018
Poruka
699
Žuljevi nisu isključivo posljedica žicanog poda. Teži krunici ce prije dobit zuljeve na dasci i tvrdom podu,nego na mreži. Negdje smo tu vec pisali zasto i kako... žuljevi u 90% slucajeva nastaju zbog preraslih noktiju kunica, pri cemu kunic nepravilno stoji i opterecuje taj osjetljivi dio noge,gdje nastaje žulj. A dosta je i do genetskih predispozicija, obzirom kakvu tvrdocu i "dlakavost" jastucica imaju rasplodni kunici, kao i do higijene u nastambi. Losi, mekani jastucici na nogama kunica su nasljedni i mohgu biti problem, bez obzira na rasu kunica.

kako znati koji kunić je tome sklon a koji ne?
 
Na vrh