• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kunićarstvo

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Panonskog kunića nisam nikad vidio da ima žuljeve bilo da je na daski ili žici. Sa novozelandskim crvenim i orijašima sam imao loša iskustva unatoč higijeni. Opet ni kod njih nema pravila tako da neki dobiju a neki ne , isto kao i šugu u ušima.
 

tototozg

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2015
Poruka
596
Na dasci ce bilo koji kunic prije dobit zuljeve, nego na zici, ukoliko se nokti ne odrzavaju i ukoliko nisu na stelji, gdje im nokti mogu "propasti"', da ne stoje na njima.
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Imate kakvu ideju kako se riješiti najezde stršljena. Više ne mogu sigurno ući u kuničarnik jer stalno obljeću stršljani . Gledo sam al ne vidim da imaju gnjezdo , nego jednostavno ulete unutra i onda bjež ja van dok oni ne odu. Našprico sam kod ulaza sa nekim sprejom al nema efekta. Ne znam jel tko imo slučaj da su nekog napali i mogu li šta kunićima jer sam kako sam prije napisao jednu ženku našao uginulu a da nije pokazivala neke znakove da se razbolila.
 

Petretic549

Dobro znana faca
Tu od
19 Lis 2011
Poruka
1,379
Kninquin sama piva nije dovoljna, mora se raditi koktel sa pivom i octom onda to ima efekta.
Nego imao bih jedno pitanje, naime naišao sam na jednog malog kunića iz legla kojem je trbuh baš izražen(kao da je napuhnut ali trbuščić mu nije tvrd nego je mekan). Kunicu sam hranio sa blitvom pa dali je moguće da su je oni malo gricnuli ili se samo jako napio mlijeka pa je takav? Kunići još nisu progledali !
 

turky

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2016
Poruka
230
Kninquin sama piva nije dovoljna, mora se raditi koktel sa pivom i octom onda to ima efekta.
Nego imao bih jedno pitanje, naime naišao sam na jednog malog kunića iz legla kojem je trbuh baš izražen(kao da je napuhnut ali trbuščić mu nije tvrd nego je mekan). Kunicu sam hranio sa blitvom pa dali je moguće da su je oni malo gricnuli ili se samo jako napio mlijeka pa je takav? Kunići još nisu progledali !

Ako još ne gledaju sigurno nisu gricnuli. Možda se samo više napio od drugih mada ti ja ne bih preporučio hranjenje zelenim dok doji. Preko mlijeka može doći do malih i biti kobno za njih.
 

Ante23

Aktivni član
Tu od
9 Lip 2018
Poruka
699
Bili bilo dobro da prije nego se upustim u uzgoj uzmem par maldih kunića starih mjesec dana pa da ih samo držim dok ne budu za klanje? Budući da nemam iskustva u tome. Molim preporuke
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Sa kunićima nisi nikad gotov i ne možeš reči to je to , sad sve znam i imam dobre kuniće. Uvijek si u nabavi da si možeš osvježiti krv , uvijek možeš nešto naučiti i primjeniti. Puno njih je mislilo da je jednostavno od nekud dobiti kuniće , zatvorit ih u neku šupu , nabacat im trave i evo ja imam kuniće. Ako već imaš volju i odluku se baviti sa njima na duži rok onda trebaš i nešto uložiti i novaca i vremena. Novi uzgajivaći su puni elana i entuzijazma , te bi otvarali farme ,te klaonice , te išli na izložbe , da bi na kraju odustali od svega. Pogledaj samo na forumu koliki su krenuli a gdje su danas. Svako tko počinje ima sreću jer mu na ovom forumu sve piše. Dakle , uloži vremena i čitaj stranicu po stranicu, i ako si stvarno uporan i sve do kraja pročitaš , a ostane ti i dalje volja i želja , onda uloži i novaca. Napravi prostor gdje će životinje biti , zattim kupi ili sam složi gajbe , hranilice ,pojilice, kotilice . Onda nabavi hranu i pripremi sijeno. Onda sjedni i još jednom razmisli. Kad sve i nakon toga i dalje želiš uzgajati kuniće , onda kupi jedan par . Kad si i to napravio , onda ćeš shvatiti da tek ništa ne znaš i da se najbolje učiš na svojim greškama u hodu. Kad ti ugine kunić kojeg si platio dvjesto kuna i išao po njega autom tri sata u jednome smjeru , a to ti je ujedno i najdraži ljubimac , onda ćeš shvatiti gdje si pogriješio i tu grešku više nećeš napraviti. Ovako da ti netko daje nekakva instant rješenja nema učinka.
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Na dasci ce bilo koji kunic prije dobit zuljeve, nego na zici, ukoliko se nokti ne odrzavaju i ukoliko nisu na stelji, gdje im nokti mogu "propasti"', da ne stoje na njima.

E s ovim se nebi slozio iz iskustva znam da ce na zici prije dobiti zuljeve
dok sam na dasci imao probleme samo s belgijskim orijasima...bez obzira na nokte...

To ne znaci da ce dobiti zuljeve u kavezima ali previse sam zuljeva vidio kod onih koji koji na to ne obracaju paznju...
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Kako naviknuti mlade da sigurno jedu zeleno tj. da se ne razbole. Na sve strane ima zelenog i trave i drača iz vrta i voča i povrča i zelenog lišča . Već sam rekao da im neću davat ništa od toga a opet mi je glupo to sve bacati. Onu foru sa postepenim navikavanjem sam probo, isto ko i cigo ne hraniti konja , taman kad se naviknu neki kihne.

Mislim da i sam znas da hranjenje sa zelenim nosi odredeni rizik ali ti ga mozes malo smanjiti...
Postepeno im povecavaj kolicinu, daj onoliko kolko mogu pojest a ne da ostaje pa oni po tom pisaju il da se upari...
Kao sto izbjegavas rosno izbjegavaj i prljavu travu ( vidis da je prasnjava, blatnjava...)
Primjetio sam da je bolje kositi kad vrucina malo popusti a ne u podne...
Tamo gdje macke psi kokosi i ostale zivine vrse nuzdu ne kosi!!!!..
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Kad vidim kako mrcvare sjeno i smjesu dođe mi da im natrpam trave jer kad ju vide polude. Uglavnom im svakome dam u šaku sjena i šaku trave. Ovako izgleda obrok tokom dana:
-07h smjesa po volji
-11h sjeno sa travom
-19h mjerica ječma, zobi , kukuruza i suncokreta.
To sve dobiju toliko da im izdrži do drugog obroka. Volim da sve pojedu a opet mi je žao da nemaju stalno dostupnu hranu.
 

tototozg

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2015
Poruka
596
Koji dobije zuljeve na zici, taj ce ih dobit i na dasci. Tu je rijec o slabim jastucicima na sapama. Jedino ako su na dasci, na debljoj stelji, to je drugo...
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Koji dobije zuljeve na zici, taj ce ih dobit i na dasci. Tu je rijec o slabim jastucicima na sapama. Jedino ako su na dasci, na debljoj stelji, to je drugo...

Ajme ti si jedan od onih koji kad si nesto zacrta tako mora biti...
Ponovno se ne slazem ni najmanje s tobom
Evo primjera: prosle g.sam odvojio jednog agresivca s 4mj. u kavez ,za par dana sam i drugog i tak redom...da skratim svi su dobili zuljeve onaj prvi imao je najjace itako radom i to samo za tjedan dana...
kad mi se oslobodilo mijesto na dasci vrtio sam ih
I zuljevi su prosli...
Aj objasni mi sad kako to da su prosli ???
i da u ljetno vrijeme nemaju stelju i jos jedna sitnica s 4mj.nemaju probleme s noktima...
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Kad vidim kako mrcvare sjeno i smjesu dođe mi da im natrpam trave jer kad ju vide polude. Uglavnom im svakome dam u šaku sjena i šaku trave. Ovako izgleda obrok tokom dana:
-07h smjesa po volji
-11h sjeno sa travom
-19h mjerica ječma, zobi , kukuruza i suncokreta.
To sve dobiju toliko da im izdrži do drugog obroka. Volim da sve pojedu a opet mi je žao da nemaju stalno dostupnu hranu.

Bolji je tvoj nacin ja takoder volim da imaju stalno dostupnu hranu i zbog toga imam velike gubitke hrane
 

tototozg

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2015
Poruka
596
Ajme ti si jedan od onih koji kad si nesto zacrta tako mora biti...
Ponovno se ne slazem ni najmanje s tobom
Evo primjera: prosle g.sam odvojio jednog agresivca s 4mj. u kavez ,za par dana sam i drugog i tak redom...da skratim svi su dobili zuljeve onaj prvi imao je najjace itako radom i to samo za tjedan dana...
kad mi se oslobodilo mijesto na dasci vrtio sam ih
I zuljevi su prosli...
Aj objasni mi sad kako to da su prosli ???
i da u ljetno vrijeme nemaju stelju i jos jedna sitnica s 4mj.nemaju probleme s noktima...

S 4 mjeseca starosti im nije problem ni tezina, isto ko ni nokti ;) bez uzrujavanja, nisam si ja to zacrtal, nego ti to kaze "struka", a i logika, a zuljevi sa cetri mjeseca starosti su vec do lose genetike sto se tice sapa i dosaplja, a ti reci sta hoces. Imas u Hr ljudi, erudita sto se tice kunicarstva, sa reputacijom u svakom djelu Europe. Raspitaj se pa ces vidjet sta ce ti rec...knjige su pisali o tome i slicnim problemima.
 

tototozg

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2015
Poruka
596
Kad vidim kako mrcvare sjeno i smjesu dođe mi da im natrpam trave jer kad ju vide polude. Uglavnom im svakome dam u šaku sjena i šaku trave. Ovako izgleda obrok tokom dana:
-07h smjesa po volji
-11h sjeno sa travom
-19h mjerica ječma, zobi , kukuruza i suncokreta.
To sve dobiju toliko da im izdrži do drugog obroka. Volim da sve pojedu a opet mi je žao da nemaju stalno dostupnu hranu.

Dobar rezim hranidbe, u ostalom, bitno je da imaju stalno dostupne hrane, inace nastaju problemi sa probavom, obzirom da kunic nesmije bit praznih crijeva i zeluca. A hranjenje na obrok ionako nema smisla kod njih, jer kunic mora imat u svakom trenutku dostupno ako nista drugo, onda sijeno.
 

Nemanja619

Član
Tu od
15 Tra 2018
Poruka
93
Mojoj kumi se okotila zecica i ne znamo kad se tacno okotila. Danas smo tek otkrili i nasli smo gnezdo i bebe unutra. Ne znam ni koliko ih ima. Kad bi trebalo da pocnu da izlaze van?
 
Na vrh