• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kunićarstvo

Ante23

Aktivni član
Tu od
9 Lip 2018
Poruka
694
Kod nas je isto normalna cijena 50 kn kg.. ili netko prodaje 100 kn po komadu ali okvirno opet imaju 2 kg. Takva je cijena već dugo ali uzgajivača je malo a ne znam kakav interes vlada među potrošačima. I koliko je zapravo tržište..
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Navika jedenja kunicjeg mesa je kod nas slaba . Uglavnom ga konzumiraju oni koji vec znaju sto je to a tih je premalo i oni vec imaju svoje izvore opskrbe. Obican kupac ili potrosac ce otici u trgovacki centar i kupiti kilu carskog svinjskog mesa po 16,99 ili vratine svinjske po 19,99 kuna. Za te novce nemoze dobit niti pola kile kunica. Normalno o kvaliteti da ne govorimo. Zato je najbolje imati kunice za sebe i to koliko ti je potrebno. Kvalitetno uzgojit koju turu i napunit skrinju. Ostavit si nesto za rasplod . Tako da imas koliko trebas i znas sto jedes. Sve preko toga mislim da su nerealni snovi.
 

Ante23

Aktivni član
Tu od
9 Lip 2018
Poruka
694
Pa tako se može početi definitivno, ako se nađe tržište.. poznanici i slično onda se lagano može širiti..
 

Ante23

Aktivni član
Tu od
9 Lip 2018
Poruka
694
Pa tako se može početi definitivno, ako se nađe tržište.. poznanici i slično onda se lagano može širiti..
Iako kod nas recimo u Šibeniku znam da bi znala biti akcija u lidlu neki kunići iz mađarske ili odakle već mislim da su bili oko kile tako nešto.. ne sijećam se točno.. ugl mislim da je kilogram bio oko 50 kn.. i u tren bi se ispraznio frižider.. ali ovako za procijenu koliko ljudi bi željelo kupiti kunića stvarno je teško reći. Ali kod nas ga se rijetko može i nabaviti.. na kontinentu je ipak situacija drugačija
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Ja samo mogu reći da ima dosta ljudi (u Slavoniji!) koji rado jedu "zečetinu" i mene je već dosta ljudi pitalo da im prodam zaklane, ali ja sam svjestan da nitko ne može / ne želi platiti cijenu koja bi mene zadovoljila (bar 50 kn/kg) i zbog toga ne prodajem! Žive prodam rado, ali samo onima kod kojih znam da će imati dobre uvjete života! Već skoro godinu dana nemam za prodaju ni živih jer su mi unaprijed svi rezervirani i to večinom od istih ljudi! Preko 20 komada imam već zabilježeno od ove ture, e sad je samo pitanje da li će ih biti toliko s odgovarajučim šarama! Čisto ne vjerujem..., jer mladih imam oko 60 komada, a moram i sebi nešto ostaviti za rasplod i za zamrzivač!
Šta sam samo htio reći: potražnje ima i to dosta, ali je prilično malo kvalitete na tržištu! Ja osobno u RH znam samo 3 kvalitetna uzgajivaća orijaškog šarca!
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Cetri komada ociscenih bez iznutrica sve ukupno na vagi 9,450kg. Sve u svemu zadovoljan sam..
Vec smo jednom raspravljali da nema logike cijena zivih po mjesecu starosti 50 kuna , a kila mesa od30 do 50 kuna.znamo svi koliko mjeseci treba da dobijes dve kile cistoga mesa.
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
robelar
Normalno da nema smisla! Ali šta ćeš- to je cijena "ponude i potražnje"!
To je solidna težina, ako su kunići mladi!? ,ali ako su stari onda ti ne preostaje drugo nego ih preobraziti u mljeveno meso ...
 

turky

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2016
Poruka
230
Uzgajati šarce nije isto kao uzgajati neku drugu vrstu, ne podcjenjujući nikoga. Treba dosta znanja, vremena, truda da dođeš do nečega boljega i kvalitetnijega.
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
U potpunosti se slažem s turky-em.
Puno uzgajivača je "okušalo sreću" s orijaškim šarcem ali su brzo odustali! Znanje, trud i puno rada je ono što je puno njih podcjenilo! Ja se već godinama bavim samo sa šarcem i ako redovito ne mjenjaš rasplodni materijal i vodiš računa o pigmentaciji, u jako kratkom roku izgubiš kompletan uzgoj! Do sada sam primjetio da jedino uzgajivači šarca drže po 3-4 mužjaka na 4-5 ženki! Drukčije je neizvedivo održati kvalitetu iako se redovito mjenja rasplodni materijal! Kao i turky, ne želim nikoga podcjenjivati, ali uzgajivač šarca može uvijek promjeniti rasu, ali drugi uzgajivači ne mogu uvijek prijeći na šarca!
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Ne znam zasto se kod nas udomacio Njeacki a ne Engleski sarac. Meni je osobno Enleski puno ljepsi.
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
U knjizi A. Grujica Kunicarstvo pise- Tezina njemackog orijaskog sarca krece se od 5do6 pa i vise kila , a ispod pet isklucuje se iz rasploda. Duzina tijela ne smije biti manja od 64centimetra.
 

turky

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2016
Poruka
230
U potpunosti se slažem s turky-em.
Puno uzgajivača je "okušalo sreću" s orijaškim šarcem ali su brzo odustali! Znanje, trud i puno rada je ono što je puno njih podcjenilo! Ja se već godinama bavim samo sa šarcem i ako redovito ne mjenjaš rasplodni materijal i vodiš računa o pigmentaciji, u jako kratkom roku izgubiš kompletan uzgoj! Do sada sam primjetio da jedino uzgajivači šarca drže po 3-4 mužjaka na 4-5 ženki! Drukčije je neizvedivo održati kvalitetu iako se redovito mjenja rasplodni materijal! Kao i turky, ne želim nikoga podcjenjivati, ali uzgajivač šarca može uvijek promjeniti rasu, ali drugi uzgajivači ne mogu uvijek prijeći na šarca!

Ja imam trenutno četiri mužjaka na osam ženki. Dva crna I dva plava tako da mogu prodavati da nisu u krvnoj vezi u obje boje. Mada mi nedavno bio kupac koji kaže da uzgaja šarce mada mu nije jasno zašto imam toliko mužjaka. E pa upravo zbog ovoga gore, nema mješanja krvi jer tada ode kvaliteta. Kod drugih vrsta je to samo veličina I težina dok je kod šarca sve to uz još pravilne šare, veličina ušiju,pigment itd. I tu je težina uzgoja.
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
U knjizi A. Grujica Kunicarstvo pise- Tezina njemackog orijaskog sarca krece se od 5do6 pa i vise kila , a ispod pet isklucuje se iz rasploda. Duzina tijela ne smije biti manja od 64centimetra.

Nisam čitao, ali po tome što si ti napisao čini mi se da taj gosp.Grujić nema baš puno pojma o orijaškim šarcima ili je knjiga starija od 10 godina.
Engl.šarac ulazi u malu do max.srednje tešku rasu i iz toga razloga ga nema kod nas jer nije pretjerano zanimljiv kao ni obični njem.šarac, rajnski šarac ili patuljasti njem.šarac! Orijaški šarac je jedina rasa kunića koja po standardu nema određenu zadnju težinu, već samo minimalnu (po najnovijem 6 kg) i idealnu težinu (8,5 kg).

Turky....
Tako je, jednostavno moraš imati nekoliko mužijaka! Ja sad trenutno imam 3 i donosim još 3 nova! Od "starih" mi ostaje samo 1, a od mladih ću izabrati 2 najbolja! Kod mene je uvijek (večinom) tako da na 2 ženke ide 1 muški! Pokazalo mi se najboljim i zato ću i nastaviti tako!
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Ovo su moji kunići.
 

Prilozi

  • zec.jpg
    zec.jpg
    42.9 KB · Pregleda: 87
  • zec1.jpg
    zec1.jpg
    46.1 KB · Pregleda: 86
  • zec2.jpg
    zec2.jpg
    38.5 KB · Pregleda: 85
  • zec3.jpg
    zec3.jpg
    41.1 KB · Pregleda: 84

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Ovo su moji kunići.
 

Prilozi

  • zec4.jpg
    zec4.jpg
    46.5 KB · Pregleda: 85
  • zec5.jpg
    zec5.jpg
    46.4 KB · Pregleda: 85

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
attachment.php


attachment.php
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Aj stavite koju sliku svojih najkvalitetnijih saraca
A i vi ostali stavite koju od drugih vrsta..
Nabolje od onog sto imate...ili ste.imali...
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
"Kod drugih vrsta je to samo veličina I težina dok je kod šarca sve to uz još pravilne šare, veličina ušiju,pigment itd. I tu je težina uzgoja."

Ovo navedeno je kod svih kunica nije samo kod saraca npr.nijansa crvene kod nz crvenog...
Nijansa plave kod beckog pl.
I belg.orijasi imaju zahtijeve sto se tice boje
Kod kalifornija jenisto tako propisano dokle ide crna na sapama usima njuski...
Duzina tijela usiju...pa i debljina usiju...

Uza sve kod sarca se traze i pravilne sare i zbog toga je za uzgaivace najzahtjevniji i vjerovatno nazanimljiviji za uzgoj...
 
Na vrh