• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kunićarstvo

hb11

Član
Tu od
30 Lip 2011
Poruka
287
definitivno izbacujem kruh kunićima (jedino ću im popodne ili ujuto po potrebi dati tri kokcice suhog kruha da grickaju.
pitanje: osim zobi, ječma i kukuruza što od žitarica im se može dati i u kojim količinama(npr.suncokret i sl)

Ja svojima dajem malo sušenog kruha kad imam (kaj nam ostane doma). I to samo mladima, do 3 mjeseca starosti. A kaj se tiče ostale prehrane ne znam zašto se kunićima daje sve i svašta. Pa kaj nije najjednostavnije (a meni i najbolje) davati kunićima: peleti (tko daje OK, tko ne opet OK), ječam, zob, tritikal i kukuruz, plus sijeno ili djetelina. To nas većina doma ima, a ako i nemamo to je najlakše nabaviti. Zašto sad suncokret, sojina sačma, stočna repa i kaj ja znam što već....:scratch
 
S

smoki

Guest
Ja svojima dajem malo sušenog kruha kad imam (kaj nam ostane doma). I to samo mladima, do 3 mjeseca starosti. A kaj se tiče ostale prehrane ne znam zašto se kunićima daje sve i svašta. Pa kaj nije najjednostavnije (a meni i najbolje) davati kunićima: peleti (tko daje OK, tko ne opet OK), ječam, zob, tritikal i kukuruz, plus sijeno ili djetelina. To nas većina doma ima, a ako i nemamo to je najlakše nabaviti. Zašto sad suncokret, sojina sačma, stočna repa i kaj ja znam što već....:scratch

suncokret pojačava sjaja dlake,sojina sačma je puna bjelančevina,stočna repa poboljšava probavu,bla bla sve ima svoje razloge,puno ljudi nema novaca da kupuje pelete iako su oni samo prešana djetelina tako da ima načina da se mješa hrana na puno načina...najjednostavniji je ječam+ peleti +sijeno i ništa više a ovo su sve aditivi...
 
Tu od
23 Svi 2011
Poruka
265
Ja svojima dajem malo sušenog kruha kad imam (kaj nam ostane doma). I to samo mladima, do 3 mjeseca starosti. A kaj se tiče ostale prehrane ne znam zašto se kunićima daje sve i svašta. Pa kaj nije najjednostavnije (a meni i najbolje) davati kunićima: peleti (tko daje OK, tko ne opet OK), ječam, zob, tritikal i kukuruz, plus sijeno ili djetelina. To nas većina doma ima, a ako i nemamo to je najlakše nabaviti. Zašto sad suncokret, sojina sačma, stočna repa i kaj ja znam što već....:scratch

pa ne znam. previše čitam postove na ovom forumu. za taj tritikal ja sam pitala za to pa su mi u sjemenarni gdje uzmem zob i ječam da neka idem na odjel za ptice? ne kužim zašto tritikal uspoređuju sa hranjenjem ptica? kukuruz mi ne vole baš . evo već tri mjeseca im ne dajem jer ga ne jedu. možda će sada zimi jesti ga. za stočnu repu sam čula da neki daju kunićima . ja osobno nemam repu niti sam im ikada to davala.
ali i sijeno sada slabo jedu.
 

Johny

Član
Tu od
15 Lis 2011
Poruka
135
...pelete iako su oni samo prešana djetelina ...

Peleti nisu samo prešana djetelina već uz djetelinu sadrže i zob, ječam, suncokret, kukuruz + određene pelete i sojinu sačmu + kokcidostatike. I slažem se da se trebaju iskoristiti domaći resursi ako ih već imamo.
 

Johny

Član
Tu od
15 Lis 2011
Poruka
135
Malo kasnim s odgovorom...evo kaj ti 100% djeluje. Ja kupim u ljekarni mislim da se zove BENZIL BELOZALT. Dođe ti nekih 30 kn ili par kuna više ili manje i slično ti je kao (ako to i nije to) ona tekućina koju dobiju djeca za mazati vodene kozice. Staviš na štapić za uši i 3-4 dana (jednom dnevno) im natrljaj uši iznutra (ne trabaš puno, dvaput na vrhu štašića za uši). Djeluje 100% i nije skupo.

Danas sam probao namazati uho sa uljem, ponovit ću sutra, pa aKo ne bude rezultata do ponedjeljka kupit ću to. hvala
 

MarinSisak

Član
Tu od
4 Svi 2009
Poruka
255
Ulje ce ti zaljecit, nece izljecit. Usni sugarac je parazit pa ti treba antiparazitik, ja sam imao lijek koji se daje injekcijski i djeluje na unutarnje parazte i vanjske, nakon jedne injekcije nije se vise nikad pojavilo (sutra cu potrazit ime lijeka pa napsati). Imas jos jako dobru stvar zove se strong hold, moze se kupiti u ljudskim ljekarnama, sluzi za usni sugarac kod macaka cijena za 3 doze je bila 50 kn, to kapnes kunicu na gornji dio vrata na kozu i suga prode ;)

Sto se tice prehrane, ja uvijek dajem prednost obicnim zitaricama iako svo zito kupujem moji jedu:jecam, zob, suncokret, pelete, po zimi malo kukuruze, suhe djeteline. Mladi za tov su na jecmu i peletama.
 

exsa

Član
Tu od
28 Ožu 2011
Poruka
139
Lijek za krastice u uhu

@ Johny
Danas sam probao namazati uho sa uljem, ponovit ću sutra, pa aKo ne bude rezultata do ponedjeljka kupit ću to. hvala

Ulje je skroz OQ. Sličnih problema sam imao i ja davno. Ulju sam dodavao sumpor u prahu kojega ima jeftino kupiti u poljo-ljekarnama (dovoljno je kupiti 100 grama)
U čašu od jogurta naspeš oko 2-3 cm jestivog ulja i dodaš otprilike najmanju kašikicu sumpora. Nakon mješanja polako sipaš kuniću niz uho od vrha prema dolje tako da se slije do ušne šupljine.
Obrati pažnju i na druge kuniće jer je šuga prelazna.
Dovoljno je 2 dana sipati i nakon 3-5 dana ćeš biti iznenađen čistoćom uha.
Pozdrav!
 

exsa

Član
Tu od
28 Ožu 2011
Poruka
139
Težina u odnosu na starost

ja uzgajam kalifornijske radi tova i samo panonci bolje napreduju od njih mali postotak otpada kod obrade a kod novozelandskih je to veči dio jer im je krzno i glava masovnije i bujnije,ovisi do uzgajivača čim ih hrani i tu dolazi pitanje prirasta moji su sa 4.5 mj spremni za obradu i imaju više od 2.5 kg žive vage na to je odpad nekih 0,7 kg i čisto meso ispada 1.7 kg +/-...

Hvala Bogu da je netko napisao i podatke o težini kunića u ovisnosti od starosti.
I ja imam kalifornijske i sa tom starosti su otprtilike toliko teški (ishrana lucerka+žitarice), jedino je manje kg čistog mesa.
Moji od 4,5 mjeseca imaju 2,5-3 kg žive vage, a bez glave i bez iznutrica imaju oko 1,5-1,7 kg.
Bilo bi lijepo kada bi još netko za "srednjake" dao težinu i starost kod klanja i čistu težinu.
 
S

smoki

Guest
slušaj otprilike su slične težine kod svih srednje teških rasa razlika je u bujnosti dlake kod novozelandskih bijelih i bečkih plavih jer je gušče i odma ima više otpada kod obrade ali sve je razlika u do pola kile,kad se govori o čistoj rasi,čim ti križaš sa orijašem ili šarcem moraš gledat da su im kosti veče pa je sam kunić krupniji odma ljudi misle e ovo je bolje od svih ovih ali kad očistiš od kostiju vidiš da i nije nešto a njima ipak treba puno više vremena da se uhrane jer sa 3 mj nema ništa mesa na butovima i leđima što se gleda kod kunića za obradu,tako da su to samo nijanse u pitanju...
kod mene kad netko uzima dajem bez glave ali sa jetricom i tu je meso od 1.5 do 2.0 ovisi o kuniću,tako da ti imaš taj nivo težine koja se traži...
 

teškar

Član
Tu od
12 Pro 2010
Poruka
945
Peleti nisu samo prešana djetelina već uz djetelinu sadrže i zob, ječam, suncokret, kukuruz + određene pelete i sojinu sačmu + kokcidostatike. I slažem se da se trebaju iskoristiti domaći resursi ako ih već imamo.
Tako je, to je kompletan obrok. :supz:
Samo da još napomenem da ne sadržavaju sve smjese kokcidostatik.
 

mtrupkovic

Član
Tu od
20 Ruj 2009
Poruka
89
pa ne znam. previše čitam postove na ovom forumu. za taj tritikal ja sam pitala za to pa su mi u sjemenarni gdje uzmem zob i ječam da neka idem na odjel za ptice? ne kužim zašto tritikal uspoređuju sa hranjenjem ptica? kukuruz mi ne vole baš . evo već tri mjeseca im ne dajem jer ga ne jedu. možda će sada zimi jesti ga. za stočnu repu sam čula da neki daju kunićima . ja osobno nemam repu niti sam im ikada to davala.
ali i sijeno sada slabo jedu.

Koliko ti u toj sjemenarni plačaš zob i ječam po kili? Sigurno bi ti iblo jeftiinije kupiti kod nekog doma...

Hvala Bogu da je netko napisao i podatke o težini kunića u ovisnosti od starosti.
I ja imam kalifornijske i sa tom starosti su otprtilike toliko teški (ishrana lucerka+žitarice), jedino je manje kg čistog mesa.
Moji od 4,5 mjeseca imaju 2,5-3 kg žive vage, a bez glave i bez iznutrica imaju oko 1,5-1,7 kg.
Bilo bi lijepo kada bi još netko za "srednjake" dao težinu i starost kod klanja i čistu težinu.

U 2011. godini, prosječna težina očišćenih kunića (95 komada) je kod mene bila 1,60 kg, a točno za svakog ne znam koliko je bio star. Nisu 100% čistokrvni kalifornijski (ima slika nekoliko stranica unazad).
 

hb11

Član
Tu od
30 Lip 2011
Poruka
287
Hvala Bogu da je netko napisao i podatke o težini kunića u ovisnosti od starosti.
I ja imam kalifornijske i sa tom starosti su otprtilike toliko teški (ishrana lucerka+žitarice), jedino je manje kg čistog mesa.
Moji od 4,5 mjeseca imaju 2,5-3 kg žive vage, a bez glave i bez iznutrica imaju oko 1,5-1,7 kg.
Bilo bi lijepo kada bi još netko za "srednjake" dao težinu i starost kod klanja i čistu težinu.

Ja sam vam već par puta rekao za svoje mješance težinu, al očito su moji "prenapredni" pa mi nitko ne vjeruje. Moji (7 kom) su okoćeni 20.10.11. i znači 20.01.12. budu imali 3 mjeseca. Imali budu oko 1,8 - 2,0 kg s iznutricama, očišćeni. Znači živi imaju oko 3 kg, iako ne znam jer nikad ne važem žive. Tak su mi bila berem zadnjih par legla. Napominjem da budu stari 3 mjeseca. A obavezno ih pokoljem do 3,5 mjeseci i s tom starosti mi nikad očišćeni nije imal ispod 1,7 kg. Naravno ovisi od legla do legla, al nemre fulat više od 20 dkg. Napominjem da moji kunići nisu čistokrvni, već mješenci šarca+kalifornijskog+novozelandskog i kaj ja znam čega.
 
Tu od
23 Svi 2011
Poruka
265
Koliko ti u toj sjemenarni plačaš zob i ječam po kili? Sigurno bi ti iblo jeftiinije kupiti kod nekog doma...



U 2011. godini, prosječna težina očišćenih kunića (95 komada) je kod mene bila 1,60 kg, a točno za svakog ne znam koliko je bio star. Nisu 100% čistokrvni kalifornijski (ima slika nekoliko stranica unazad).

nemam pojma koliko je po kili jer mi u zdanja dva puta bila mama uzeti a ja bi morala potražiti negdje račun. ali mislim da platim sad ću bubnuti oko 17-20 kn za 5 kila.oboje.
 

hb11

Član
Tu od
30 Lip 2011
Poruka
287
nemam pojma koliko je po kili jer mi u zdanja dva puta bila mama uzeti a ja bi morala potražiti negdje račun. ali mislim da platim sad ću bubnuti oko 17-20 kn za 5 kila.oboje.

Znači tih 5 kg ti je okruglo nekih 5 dana za hranjenje kunića. Pa kaj ti nije jednostavnije negdje kupiti 50 kg ječma ili čega pa si mirna neko vrijeme?!
 

teškar

Član
Tu od
12 Pro 2010
Poruka
945
Ako ti je to stvarna cijena, onda ti je jeftinije da ih hraniš samo s gotovom smjesom. Bolje će ti napredovati i biti će ti lakše hraniti ih.
 
Tu od
23 Svi 2011
Poruka
265
Znači tih 5 kg ti je okruglo nekih 5 dana za hranjenje kunića. Pa kaj ti nije jednostavnije negdje kupiti 50 kg ječma ili čega pa si mirna neko vrijeme?!

pa nije 5 daan kad imam 5 kunića. ali ja im dajem malo u razmacima jer mi pobacaju.(ne svi). traje mi mjesec dana otprilike.(12 kila jer sam danas uzela i kukuruza ali samo 2 kile jer ga ne vole baš). lakše mi je ovako kupit. ali recimo imam još (od 15 kila vreće) pola vreće pšeničnog posija i što ću s time? ja sam im prije sa kruhom pomiješala a kako kruh im ne dajem više (osim par kockica za grickanje) s čime da ga miješam? jedino da im kaše kuham?
 

mtrupkovic

Član
Tu od
20 Ruj 2009
Poruka
89
To baš, tebe to dođe isto kao i gotova smjesa...
Kad je vrijeme žetve i kad je najniža cijena, kupi si kod nekog doma da imaš kroz cijelu godinu, em ćeš proči jeftinije, em nećeš morati svako malo kupovat.
 
H

Hrvach

Guest
Evo da se pohvalim,
Danas sam bio u Vel. Gorici na izložbi i kupio sam 2 mlade ovnolike ženke. Nadam se da će slike biti ubrzo.
Jel bio neko od vas na izložbi?
 
H

Hrvach

Guest
Evo obečanih slika od mojih mladih nada.. Očekujem komentare, dobre i loše..

Ciga:lol:




Šapa;)
Malo se srami:oops::oops:



 

Najnoviji postovi

Na vrh