• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kunićarstvo

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Re: Kuničarstvo

Nikako nemogu dobiti crveno bijele mlade.Stalno se kote između crvenih i bijelih nekakvi crnkasti.Zna li netko dobitnu kombinaciju,

blago tebi tebe brine boja a večinu nas prirast :eek::
s kojim vrstama pokušavaš dobiti crveno-bijele
 

nera007

Član
Tu od
21 Lis 2013
Poruka
163
... da se to sesilo kad temperature nisu oko nule malci bi ti preživili, smrzli su se.
nije kunica kriva,ona če samo pokušat napravit dobro gnijezdo,ali kad izađu van gnijezda ona ih ne zna vratiti nazad,nije to mačka da nosi svoje mlade...niti če uginule vaditi iz gnijzda..
mislim da sam več komentirao da su izgledi za preživljavanje mladih slabiji u ovo doba godine.
ako ostanu unutar gnijezda imaju velike šanse da prežive

Slažem se,ali išla sam na rizik nemajući šta izgubiti.Zato i ne polažem velike nade,pa parit ću ih opet,ako ništa.Znam da sam i od prethodne često vraćala u gnijezdo,ali je bilo toplo pa su me dočekali.Vidjet ćemo.

Nera, između 3. i 5. dana, 15.-18. te 31.-33.!
Ti sama odluči, ali ja mislim da će ih uspit odgojiti...

Ok,hvala!
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Re: Kuničarstvo

blago tebi tebe brine boja a večinu nas prirast :eek::
s kojim vrstama pokušavaš dobiti crveno-bijele
Od prirasta tj,.famoznih tri mjeseca tri kile sam već odustao prije.Pokušavam sa muškim NC i ženkama hibrida.
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Robelar, nećeš nikada dobiti crveno-bijele ukoliko imaš jednog roditelja čisto bijelog! Bijela i crna su dominantne "boje", i samo posvjetljuju iliti potamnjuju već postojeću!! Znači na bijeloj moraš imati nekakav palež! Kao npr.kod kalifornije ili šarca ili ruskog kunića!! Tada crvena boja izblijeduje već postojeći palež!! Kad jednom dobiješ "crvenog kalifornijskog", onda ga križas s NC te na taj način povećavaš površinu crvene boje!!

Jimmy, moje sve kunice izbace mrtve mlade iz gnijezda! Uvijek!!
Ne znaju ih vratiti, ali mrtve izbace! Pa onda bi preko ljeta poludio da to ne učine jer se jako brzo usmrde i ucrvaju! Kod mene je tako oduvijek!!
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Dabio

Član
Tu od
28 Velj 2012
Poruka
523
Re: Kuničarstvo

Pozz,na 10 kg zečetine staviti 2-2,5 kg svinjske masnoće(s leđa ili carskog mesa npr)
1,8 % soli,0,3 % bibera,ljute paprike(ovisno o kvaliteti-ljutini)0,3-0,5 % ako voliš ljuto,ako ne onda 0,5% slatke(npr.Šafranovu delikates ili ako ima u kraju domaće kvalitete provjerene)-po želji bijeli luk(samljeti cca 200 g i naliti tople vode 1l dan prije da pusti svoju aromu,sipati tu procijeđenu vodu u smjesu,a može i i voda i luk,dobro izmiješati,malo nek ostoji i udri po punjenju!preporučujem deblji Fi crijeva!!!

Hvala frendu za detaljan opis za izradu kobasica ovo je baš detaljno opisano tu se sada nema što pogriješit... Nadam se da je recept provjeren... Nisam nikada jeo kobasice od kunića.pa će mi ovo biti pravi izazov...
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Re: Kuničarstvo

Robelar, nećeš nikada dobiti crveno-bijele ukoliko imaš jednog roditelja čisto bijelog! Bijela i crna su dominantne "boje", i samo posvjetljuju iliti potamnjuju već postojeću!! Znači na bijeloj moraš imati nekakav palež! Kao npr.kod kalifornije ili šarca ili ruskog kunića!! Tada crvena boja izblijeduje već postojeći palež!! Kad jednom dobiješ "crvenog kalifornijskog", onda ga križas s NC te na taj način povećavaš površinu crvene boje!!
Ima logike.Te prve crnkaste mlade parit ću sa kalifornijcem ate ponovno sa NC.Hvala ti na ideji.
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Re: Kuničarstvo



(Powered by frubar.net)

misliš ovak nešto ili...?

Za tako nešto treba ubaciti i neku treću rasu, koja ima genetski takav raspored boja! Baš mi nisu poznate srednje rase (bar ne kod nas) s takvim rasporedom boja! Za tako nešto nije loše ubaciti i malo patuljastih, a kasnije ih "povećavati" uz pokušaj zadržavanja boje!!
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Re: Kuničarstvo



(Powered by frubar.net)

misliš ovak nešto ili...?
Još crvenije.Zamisli NC sa jasnim bijelim djelovima.Raspored boje nije bitan,važno da je boja jasna,ovaj na slici je više smeđi.Kod jednog sam tipa uzeo prije dvije godine par takvih.Ni sam nije znao kaj je sve zmikso.Na žalost te sam kuniće morao riješit jer su mu svi kihali.
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Re: Kuničarstvo

Ima kod mene na profilu slika od žuto-bijelih šaraca!! Sad sam stavio na profil, ali preko mobitela ne mogu staviti na forum...
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Re: Kuničarstvo

Ima kod mene na profilu slika od žuto-bijelih šaraca!! Sad sam stavio na profil, ali preko mobitela ne mogu staviti na forum...
Super su. Nek se niko ne uvrijedi al zanimljivo je imat nešto takvo_Osim par ljudi koji drže srebrene ,rex,činćile...sve drugo je već viđeno,već viđeno,već .....
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Re: Kuničarstvo

Hvala! Upravo to sto govoriš, sve je već viđeno! Ja sam sebi, tj.svojima htio takve i žute orijaše, te bjelouhog orijaša uvesti u RH, ali stvar je što kod ljudi drže samo ono što svi imaju, pa je skoro nemoguće prodati nešto novo, a i stalno uvoziti radi nove krvi je isto glupo, a neke križance ne bih htio za rasplod ostavljati! Zato imam ono što mi se extra sviđa u njemačkoj, a klasiku doma!!
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Re: Kuničarstvo

Hvala! Upravo to sto govoriš, sve je već viđeno! Ja sam sebi, tj.svojima htio takve i žute orijaše, te bjelouhog orijaša uvesti u RH, ali stvar je što kod ljudi drže samo ono što svi imaju, pa je skoro nemoguće prodati nešto novo, a i stalno uvoziti radi nove krvi je isto glupo, a neke križance ne bih htio za rasplod ostavljati! Zato imam ono što mi se extra sviđa u njemačkoj, a klasiku doma!!
Upravo tako,skužio si problematiku.Kad imaš nešto posebno teško ie promijeniti krv jer nemaš s kim.Recimo ,imao sam plave šarce a znao sam samo čovjeka od kog sam ih uzeo.Zato se ljudi teško odluće za nešto takvo.Najlakše je imati "šarce" sa nepotpunim šarama i "orijaše" sa kratkim ušima.
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Re: Kuničarstvo

Nažalost, živa istina! Kod "naših" je sve što je šareno jednostavno "njemački šarac", a sve što je u "divljoj boji" je belgijski orijaš, iako takozvani "belgijski" uopće ne postoji već od 1982. kad je zadnji uginuo!! Ljudima ne možeš dokazati da je velika razlika između orijaškog šarca i njemačkog šarca!!
Znam ja jednog uzgajivača iz požege koji drži plave i havana orijaške šarce, možda je to isti od kojeg si i ti kupio??
U njemačkoj postoji jedna poslovica " was der Bauer nicht kennt, isst er auch nicht!!"
Sto znači "sto seljak ne poznaje, ni ne jede!!", tako ti je to kod nas!
A ako hoćeš uspjeti s nečim novim, moraš biti uporan i imati najmanje 3 krvne linije, što je normalnom čovjeku previše za vlastitu uporabu!!
Ach, sve je to za klinac....
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Re: Kuničarstvo

Nažalost, živa istina! Kod "naših" je sve što je šareno jednostavno "njemački šarac", a sve što je u "divljoj boji" je belgijski orijaš, iako takozvani "belgijski" uopće ne postoji već od 1982. kad je zadnji uginuo!! Ljudima ne možeš dokazati da je velika razlika između orijaškog šarca i njemačkog šarca!!
Znam ja jednog uzgajivača iz požege koji drži plave i havana orijaške šarce, možda je to isti od kojeg si i ti kupio??
U njemačkoj postoji jedna poslovica " was der Bauer nicht kennt, isst er auch nicht!!"
Sto znači "sto seljak ne poznaje, ni ne jede!!", tako ti je to kod nas!
A ako hoćeš uspjeti s nečim novim, moraš biti uporan i imati najmanje 3 krvne linije, što je normalnom čovjeku previše za vlastitu uporabu!!
Ach, sve je to za klinac....
Ja, naturlich.Nedavno me čovjek uvjeravo da doma ima Belgiskog šarca i Njemačkog orijaša.
 

LONE81

Član
Tu od
30 Stu 2012
Poruka
61
Re: Kuničarstvo

Hvala frendu za detaljan opis za izradu kobasica ovo je baš detaljno opisano tu se sada nema što pogriješit... Nadam se da je recept provjeren... Nisam nikada jeo kobasice od kunića.pa će mi ovo biti pravi izazov...

Pa ako nešto mi rođeni srijemci i slavonci znamo,onda je napraviti kobasicu!Recept je od svinjskih koji godinama radimo,nema greške kod vaganja i postotka,jednom godišnje se prave i ne smije biti greške:icon_pidu:
Već mi se suše zečije,napravio sam 10kg dok ne stignu svinjske!
 

Entuzijast

Aktivni član
Tu od
18 Sij 2014
Poruka
206
Re: Kuničarstvo

Evo upravo sam vagnuo dva od četiri ona križanca između californije (majka) i onog sivog koji je križanac velike činčile i belgijskog (otac) imaju slike na str 629 .
Okoćeni su 8og Listopada dakle još tri dana do puna dva mjeseca i jedan je 2080g a drugi 2060g:icon_smile: Izuzetno sam zadovoljan prirastom i nadam se da će se mužjak popraviti još u pravljenju većih legala:icon_winkle:
Međutim da ne bi sve bilo idealno prije par dana mi je jedna zečica uginula. Ni sad ne znam zasigurno što se desilo ali pošto sam sumnjao na komplikacije u koćenju(trebala je biti skotna) otvorio sam je postmortem iz znatiželje. Na kraju uopće nije bila skotna već tako debela i ugojena da još nisam vidio toliko sala u kuniću tak da bi mogao uzrok smrti biti i srčani udar. Šteta ali i dobra škola mislim da ću morati zečice odsad puno manje i uravnoteženije hraniti jer ako ovakve uđu u ljetne vrućine popadat će ko muhe:icon_e_sad:
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Re: Kuničarstvo

Entuzijast, nemoj sad pred zimu na dijetu s njima!!! Počni s tim negdje u ožujku jer kunići jako brzo mrsaju, tako da imaš dovoljno vremena pred ljetne vrućine!! Ako bi kojim slučajem sad počeo s dijetom, onda ćeš im strašno oslabiti imunitet i postoji veća opasnost od ugibanja nego ako ih ostaviš "debele"!!
Super prirast, nemoj ti mijenjati zecana, jer broj mladih ne ovisi samo o njemu!!
Vidit ćeš nakon godinu dana starosti kako se povećava broj mladih,...to ti je kod orijaških rasa normalno!!!
 

mzupkovic

Novi član
Tu od
5 Pro 2014
Poruka
11
Re: Kuničarstvo

Pozdrav,svima!Novi sam na forumu.Za svoje potrebe uzgajam par kunića ali mi je kuna pobila nekoliko.Htio bih si nabaviti dvije zečice i jednog mužjaka za rasplod pa me zanima koja bi mi kombinacija bila najbolja i gdje bi ih mogao nabaviti.
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Re: Kuničarstvo

Pozdrav,svima!Novi sam na forumu.Za svoje potrebe uzgajam par kunića ali mi je kuna pobila nekoliko.Htio bih si nabaviti dvije zečice i jednog mužjaka za rasplod pa me zanima koja bi mi kombinacija bila najbolja i gdje bi ih mogao nabaviti.
Kao prvo moraš im napraviti smještaj tako da ti ih kuna ne dira jer kad jednom poćne navraćat će stalno.Imaš na njuškalu veliki izbor.Teško je reći jer ne znam šta želiš.Najbolje je poćeti sa mješancima da se ne razočaraš.
 

Najnoviji postovi

Na vrh