• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kunićarstvo

uzgojitelj

Član
Tu od
1 Ruj 2015
Poruka
195
Re: Kuničarstvo

Moja baka kaže trave i ječma dati i navečer pšenice neznam jel to točno tako kaže.


Ja sam imao isti problem ,ali primila bez ikakvih metoda za 15-20 dana.


Poslano sa mog ONE TOUCH 4015X koristeći Tapatalk
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,923
Re: Kuničarstvo

Kao prvo pomoli se Bogu jar ne ide ništa našom voljom ni na silu , nego uz Njegovu pomoć. Onda ih sve razdvoji jedne od drugih tako da se ne vide ni ne njuše. Pogotovo makni muškog. Zatim im promijeni prehranu. Daj im samo jesti onoliko koliko mogu pojesti , nek budu polugladne stalno. Ne boj se neće krepati. Kad se smire pogledaj im spol . To čini sve dok ne vidiš promjenu u boji. Kad primjetiš da se boja stvarno promijenila te iz svjetlo roze prešla u tamnosrvenu pa i ljubičastu , tad ženku prinesi kod kunića. Ako vidiš da ona skaće po njemu to sprijeći jer je neiskusna. Pritisni ju za uši i glavu prema dole a mužjaka pusti nek naskoći. Možeš mu pomoći da ga staviš na ženku i odigneš ju od ispod. Moj ti je savjet da muškog makneš iz onog kaveza koji imaš i staviš u običan drveni da to sve možeš obaviti. Ženke su ti vjerojatno ,,pregorile" tj. udebljale se i preskočile rokove. Hibride možeš pariti kad ženka dostigne 70posto svoje odrasle težine. Kad ti se s Božjom pomoću okote onda ih odma treći dan pripuštaj i tako ulovi ritam. Ako ti ovo ne uspije , a trebalo bi, još uvijek ćeš imati dobar gulaš, a nabaviš nove. Samo budi strpljiv i uporan.Bilo bi dobro da ti mužjak ako nije upari neku iskusnu ženku ako nije do sad da stekne iskustvo.
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Re: Kuničarstvo

Ja svoje hajkom zečice stare 17 tjedana nemogu nikako naparit jednostavno bježe od zeca nosio sam ih i pod drugog zeca al isto je. Jel ima neko neki savjet?

Donesi je kod mog becara Slaveka,,,:tongue:
rekla bi Severina, taj kad navali ne pusta ko pitbull,,,:tongue:

ima malo preveliku gajbu da zecice mogu bjezat ali ne staje on bar desetak minuta,,,
onaj kojeg sam imao u najmu pokusao je 3-4 puta i ako nije pustila on bi odustao ali Slavek ne odustaje, nezna taj za ne dam,,,:icon_e_biggrin:
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,923
Re: Kuničarstvo

Takvog silovatelja sam imo i ja . Prijatelj donio svoju ženku koju nije uspio uparit sa svoja dva i frajer obavil posao na silu. Jedina taktika mu je da ne odustaje.Raščerupa ju odma ko svinja masnu krpu , bez udvaranja i predigre.
 

seat

Aktivni član
Tu od
8 Ožu 2013
Poruka
934
Re: Kuničarstvo

Kao prvo pomoli se Bogu jar ne ide ništa našom voljom ni na silu , nego uz Njegovu pomoć. Onda ih sve razdvoji jedne od drugih tako da se ne vide ni ne njuše. Pogotovo makni muškog. Zatim im promijeni prehranu. Daj im samo jesti onoliko koliko mogu pojesti , nek budu polugladne stalno. Ne boj se neće krepati. Kad se smire pogledaj im spol . To čini sve dok ne vidiš promjenu u boji. Kad primjetiš da se boja stvarno promijenila te iz svjetlo roze prešla u tamnosrvenu pa i ljubičastu , tad ženku prinesi kod kunića. Ako vidiš da ona skaće po njemu to sprijeći jer je neiskusna. Pritisni ju za uši i glavu prema dole a mužjaka pusti nek naskoći. Možeš mu pomoći da ga staviš na ženku i odigneš ju od ispod. Moj ti je savjet da muškog makneš iz onog kaveza koji imaš i staviš u običan drveni da to sve možeš obaviti. Ženke su ti vjerojatno ,,pregorile" tj. udebljale se i preskočile rokove. Hibride možeš pariti kad ženka dostigne 70posto svoje odrasle težine. Kad ti se s Božjom pomoću okote onda ih odma treći dan pripuštaj i tako ulovi ritam. Ako ti ovo ne uspije , a trebalo bi, još uvijek ćeš imati dobar gulaš, a nabaviš nove. Samo budi strpljiv i uporan.Bilo bi dobro da ti mužjak ako nije upari neku iskusnu ženku ako nije do sad da stekne iskustvo.
Ženke nemogu razdvojit dase nevide i nenjuše imam takve kaveze kakve imam. I mužjak je donjija nemam gdje snjime. Ženke nisu pregojene teške su 3.6kg. Stavio sam ih na djetu jedu samo zob i sjeno.
 
Posljednje uređivanje:

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,923
Re: Kuničarstvo

Potaknut ovim nesmiljenim podjelama šezdasat tisuća porcija graha gladnome narodu , da pitam jel neko pravio grah sa kunićem'? Kak bi se to jelo uopče zvalo ,grahokunić?
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,923
Re: Kuničarstvo

Seat, ne znam šta drugo da ti velim nego da čekaš termin kad one hoće. I mene su neke tako zafrkavale pa nakon određenog dana tako lako pustile da sam se čudio. Znam da si dugo čekao i veselio se mladima a sad ovo. Zato nikad ne uzimaj sve od istog uzgajivača i isto stare. Uvijek imaj rezervu. Ja nisam sentimentalno vezan ni za jednu jedinku tako da mi ih nije žao promijeniti. Evo sad sam si ostavio od dvije različite zečice mlade parene sa istim mužjakom . Sin od jedne ide za drugu i obrnuto.Tako da opet nisu u srodstvu.
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Re: Kuničarstvo

Ženke nemogu razdvojit dase nevide i nenjuše imam takve kaveze kakve imam. I mužjak je donjija nemam gdje snjime. Ženke nisu pregojene teške su 3.6kg. Stavio sam ih na djetu jedu samo zob i sjeno.

nemoraš ih držat na dijeti,najljepše su težine za naparit se,i ja sam imao isti problem, ženke stalno biježe a muški baš i nije bio nešto posebno zainteresiran ...na kraju sve ispalo dobro upravo očekujem mlade(valda su ostale skotne)

moji dečki su pokraj cura i nisam primjetio da to ima ikakve veze...

ps.samo nemoj ništa na silu i ak misliš u paprikaš s njima javi mi se ...
 
Posljednje uređivanje:

JosipO

Član
Tu od
1 Lip 2014
Poruka
58
Re: Kuničarstvo

Kod mene bili zajedno mješanci od hajkomke i šarca stari manje od 3 mj i primjetio da se jure po kavezu razdvojio muške od ženskih 3 muška i 5 ženki muške sam morao odvojiti svakog za sebe jer bi se poubijali to me razljutilo pa sam nakon par dana skratio ih za glavu od 5 ženki dvije su bile skotne
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Re: Kuničarstvo

Nešto slično sam napisao na postu 8646 ali nije bilo nikakvih reakcija. Dat ću im čistu gajbu , sijena, ječma i vode pa šta Bog da. I još jedan ispravak, ima ih trinaest , krivo sam prebrojo .

ječam i nije najbolji za tek odvojene kuniće...
 

Liza

Član
Tu od
21 Lis 2014
Poruka
201
Re: Kuničarstvo

Mojim je zecicama danas 28 dana, uredno su radile gnijezda, nasuskale sijeno, nisu se ocupale. Leze i miruju sve 3, slabije jedu a puno piju vodu. Sad sam ih opet isla provjeriti, jos se ne kote. Jel to ok?
Do sad mi se "stara" zecica kotila tri puta i svaki put tocno 28. dan. Koliko mogu prenijeti?
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Re: Kuničarstvo

Mojim je zecicama danas 28 dana, uredno su radile gnijezda, nasuskale sijeno, nisu se ocupale. Leze i miruju sve 3, slabije jedu a puno piju vodu. Sad sam ih opet isla provjeriti, jos se ne kote. Jel to ok?
Do sad mi se "stara" zecica kotila tri puta i svaki put tocno 28. dan. Koliko mogu prenijeti?

normala je od 28-32 dana,a imao sam salučaj kad se okotila 34dan...
meni se kote točno na 30-i dan
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Re: Kuničarstvo

Kod mene u ovom turnusu jedna se okotila nakon 29 a dvije nakon 30 dana,,,
dok se jedna okotila trideset prvog dana,,,
Do razlike je doslo jer su ove tri pripustane ujutro a cetvrta predvece,,,
Prilikom prvog pripusta sve su pripustane dva puta sa razlikom od 4-6 pa do 8 sati,,,
Tri su do sad opet pripustene ali samo sa jednim skokom, bas me zanima hoce li biti razlike u kolicinama,,,:(emo):
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,923
Re: Kuničarstvo

Danas dok me nije bilo uletila mi nova terijerka u kunićarnik i ugnjavila mi jednu ženku koja se treba kotit za tri dana. Nema nekih vidljivih rana osim ogrebotinu na uhu. Ne znam hoće li sad okot biti u redu jer ništa neće jesti ni piti nego samo leži. Valjda od šoka. Još imam jedno pitanje , kad sam nekidan raspremo jednog mladog kunića našao sam da su mu crijeva bila prazna i ispunjena samo zrakom. Kao kad bi napuhali prazno crijevo za kobasice. Jetra su bila potpuno zdrava.
 

Liza

Član
Tu od
21 Lis 2014
Poruka
201
Re: Kuničarstvo

Evo ga, 30. dan okotila se stara, dvije mlade jos cekaju... Ne znam koliko ih je, dobro su zasuskani, bas se jako ocupala.

Robelar, nadam se da ce biti sve ok sa zenkom
 

prepelica

Novi član
Tu od
16 Stu 2015
Poruka
6
Re: Kuničarstvo

Pozdravljam,
zanima me uporaba "sulfadimidina". Dakle: koliko ga je dobro davati? Je li on nužan u velikom uzgoju? Smije li ga dobivati kuninica: koja doji, koja je skotna? Koliko kunić mora biti star da bih ga dobio 1. put? Je li bolje stavit malo više/duže ili manje/kraće? I imaju li neki prirodni zamjenski ljekovi?
Hvala
 

uzgojitelj

Član
Tu od
1 Ruj 2015
Poruka
195
Re: Kuničarstvo

Ja sam ga davao inekcijom 5ml na 10 kg t.m. i dobro je. Kakve kuniće uzgajaš? Inače se daje dva dana nakon suzbijanja simptoma.Imam upute pa sam s njih pročitao.

Poslano sa mog ONE TOUCH 4015X koristeći Tapatalk
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Re: Kuničarstvo

Pozdravljam,
zanima me uporaba "sulfadimidina". Dakle: koliko ga je dobro davati? Je li on nužan u velikom uzgoju? Smije li ga dobivati kuninica: koja doji, koja je skotna? Koliko kunić mora biti star da bih ga dobio 1. put? Je li bolje stavit malo više/duže ili manje/kraće? I imaju li neki prirodni zamjenski ljekovi?
Hvala

Kokcidoza je najveci problem kod uzgoja kunica,jer ako dodje do nekontrolirane (ne lijecene) zaraze uginut ce 90% kunica i vise
Svi ga smiju dobit,daje se s vodom...drzi se upute o davanju lijeka iako ja dam malo vecu dozu

Znaci dajes zarazenim i onima koji su bili u kontaktu radi prevencije po uputama na lijeku
Najcesce ce se razbolit mladi od cca mjesec do nekih 4mj.nakon toga smanjuje se mogucnost zaraze (govorim iz iskustva)
Ne dajes brzveze lijek i zarazene razdvajas od zdravih tj.od onih koji nemaju simptome bolesti...

Nema prirodnih zamijena
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Re: Kuničarstvo

Ja sam ga davao inekcijom 5ml na 10 kg t.m. i dobro je. Kakve kuniće uzgajaš? Inače se daje dva dana nakon suzbijanja simptoma.Imam upute pa sam s njih pročitao.

Poslano sa mog ONE TOUCH 4015X koristeći Tapatalk

5.ml na 10kila tjelesne mase-: jesi to napiso
Moji su haiku malo laksi kolko ja moram dat:(nerd):
 

prepelica

Novi član
Tu od
16 Stu 2015
Poruka
6
Re: Kuničarstvo

Uzgajam kalifornijske. Onako iz iskustva, kako najbolje prepoznate koji je kunić bolestan (kokcidioza) prije nego bude kasno? Dajem 10 kapi na 1 liru vode 5 dana za redom, nakon toga vitamini.
 
Na vrh