• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kunićarstvo

tototozg

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2015
Poruka
596
A izlozba ko izlozba.. Izlozeno dosta eksponata, ali poato su to sve mlada grla, to ti je isto koda ocjenjujes kunice po slici..najbolji moze izgledati ocajno, a najlosijeg mozes slikat da izgleda fenomenalno..tak je i ovo, ko zna kak ce se grla i u sta jos razviti..novozelandskih bijelih je bilo lijepih,to mi je zapelo za oko,a ostalo sam samo prosvrljao na brzinu. Prodaja mislim da jako slaba,koliko sam vidio, rijetko ko je sta prodao. Jasam prodao tri ovnolika, sta sam imao dogovoreno s covjekom da mu donesem. Na prodaji sam vidio dosta saraca, bilo je fenomenalnih grla, ostalo tak-tak..
 

tototozg

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2015
Poruka
596
I naravno, velika zamjerka, ljudi dolaze iz cijele Hrvatske i Slovenije, a doslovno nisi imao di kavu ili nesto popit, a kamoli za pojest..velika zamjerka s moje strane :)
 

robi ka

Član
Tu od
30 Sij 2013
Poruka
258
Ja vec par puta pokusavam napisat poruku ali mob mi steka.
Bitno da ste se zabavili. Koliko sam pricao sa jednim covjekom kaze da je to novo mladi uzgoji na izlozbi.
 

tototozg

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2015
Poruka
596
Malo ovogodisnjih sivih ovnaca...
 

Prilozi

  • IMG_20171003_215709.jpg
    IMG_20171003_215709.jpg
    63.4 KB · Pregleda: 38
  • IMG_20171003_214610.jpg
    IMG_20171003_214610.jpg
    45.9 KB · Pregleda: 43
  • FB_IMG_1507061942789.jpg
    FB_IMG_1507061942789.jpg
    57.3 KB · Pregleda: 38
  • FB_IMG_1507061925400.jpg
    FB_IMG_1507061925400.jpg
    59.1 KB · Pregleda: 35

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Uzgajao sam sarce do sada i zive prodavao,a sad se okrenulo malo trziste kod mene i jaka je potraznja prema mesu. Pa sad trazim neku kombinaciju da brze dobim prirast mesa.

Nz.crveni x sarac neces dobit nista posebno a komoli brzi prirast
Pokusaj belgijski orijas x sarac s tom kombinacijom sam bio odusevljen ali pokusao sam samo s jednim leglom...

A za brzi prirast imas odredene kunice
 

tototozg

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2015
Poruka
596
Pa sad trazim neku kombinaciju da brze dobim prirast mesa.

Slazem se za jimmyjem, dok ti nadjes kombinaciju,radje si uzmi one koji su sto se tice mesa najekonomicniji.. Imas hajkome, panonce, kalifornijske, hille....
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Ja u potpunosti razumijem (trudim se) "brzi prirast" kod hille / panonca / ...., ali nikako ne mogu razumit kad se kaže da kalifornija (kunić) ima brzi prirast i da je to mesni kunić (iako je u službenom opisu rase navedeno da je to kunić za tov).Držao sam ih skoro 2 godine, imao jako kvalitetna rasplodna grla od dobrog uzgajivača i nikada nisam dobio teže kuniće od 3 kg/3 mj.,kosti extremno debele (trebaju ti škare za lozu da ih presjećeš) i pune su sala! Mještanin iz susjednog sela drži panonce i kaže da mu jako rijetko dostižu težinu 3 kg/3 mjeseca i da su zato potrebni "idealni uvjeti držanja"!
Osobno mi nije jasno kakvi su to "idealni uvjeti držanja" i da li ih netko od uzgajivača može malo podrobnije navesti!
 

tototozg

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2015
Poruka
596
Mještanin iz susjednog sela drži panonce i kaže da mu jako rijetko dostižu težinu 3 kg/3 mjeseca i da su zato potrebni "idealni uvjeti držanja"!
Osobno mi nije jasno kakvi su to "idealni uvjeti držanja" i da li ih netko od uzgajivača može malo podrobnije navesti!

Da se razumijemo, postoje panonci i "panonci".. Dali su jedni ili drugi, ovisi o tome od koga ih nabavis, jer citajuci u oglasnicima sta se sve prodaje pod odredene rase, jasno je svakome da tu nesto ne stima...osobno sam gledao kod covjeka leglo, u leglu je bilo par bijelih i to je prodavao pod panonce, a ostale pod mjesance. A od panonaca nema ni P u rasplodu. Sad smo nas par, koji potegnu 400-500 kilometara do Madjarske, da bi imao panonca kakav mora biti, i koji moze dati ono sto se od njega ocekuje, valjda ludi, ali bar sam siguran da imam panonskog bijelog kunica i da cu dobiti ono sta se od njega trazi. A to sta neko doma u stali drzi, nebi komentirao..ako on veli da je tak, onda valjda je..ali to je tak kod njega..a sad ko ih kak hrani i drzi u kakvim uvjetima, u to necu ulaziti i traziti razloga,zasto mu kunici kaskaju u tovu..
 
Posljednje uređivanje:

Neron

Član
Tu od
5 Velj 2017
Poruka
43
Slažem se, TotoZG - postoje panonci i "panonci", kao i hajkomi i "hajkomi".Svašta se ne kod nas nudi i prodaje, ali bome i kupuje. Pred godinu i kusur sam nabavio prve kuniće i krenuo s uzgojem i priznajem da me pomalo frustriralo kako netko dobije u leglu hajkoma po 12 mladih, ja u pravilu 8 ili 9, kako netko dobije da kunić star tri mjeseca ima 3,5 kg žive vage, a moji pređu 3 kg s tri i pol mjeseca... Genetika je tu osobito važna, no isto tako u pitanju je i držanje kunića, hrana, vremenske prilike...

Moj skroman zaključak jest da svatko mora pronaći svoj profit u uzgoju kunića. Nekome je to samo hobi i užitak, netko hrani kuniće s hranom koja mu je jeftinija ili besplatna (ali onda i "nedovoljno optimizirana") i time mu je ulog" manji, pa je i prirast slabiji - sam spadam u tu skupinu uzgajivača. Nemam tu nekakvog velikog profita, ali niti moj uzgoj nije veliki da bih od njega živio. Ovaj forum mi dobro dođe da pročitam iskustva drugih i sam svojim skromnim iskustvima pomognem ako mogu.

Želim reći - nekako mi se čini da najviše vrijedi ne odnos broja kilograma i mjeseci starosti nego kad te kupac nazove, naruči nove kuniće i pritom ishvali kvalitetu mesa kojeg je kušao.
 

tototozg

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2015
Poruka
596
Tak je Neron,svaka je na mjestu. Kunicima katkad treba dati i vitamina, malo kostovita da bolje krenu u tovu i da se poveca konverzija hrane. Ako kaskaju, ponekad ih treba ocistiti i od parazita, dati probiotika, pojacati malo hranu, ponekad ubaciti i malo uljarica, soje...sijeno igra veliku ulogu, naravno da ima razlika i u kvaliteti sijena kojim se hrane. Nije iste hranjivosti i kakvoce obicno sijeno, sijeno npr. DTS-a, ili lucerne. Lucerna je vrhunsko krmivo za kunice,ali isto treba znati hraniti s njom,da ne dobe proljev. Ponekad i u hranu treba staviti nesto protiv mikotoksina,na sto su kunici izrazito osjetljivi. Ljudi im daju sijena,jecma i kuruze i i ocekuju da uzgoje vrhunske kunice.. I covjek moze jesti samo kruh i vodu i zivjet ce, na sta ce liciti, to je drugo, tak je i s kunicima. I oni ce prezivljavat na sijenu i jecmu...
 

tototozg

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2015
Poruka
596
A da ne pricamo tek o higijeni i "nastambama" di sve drze kunice, dezinfekciji,dezinsekciji itd... Nikad necu zaboravit, prije 10 godina kad sam potegnuo do Slavonije da vidim vrhunske belgijske orijase, od priznatog, velikog uzgajivaca orijasa.. U kavezima mu raste jecam,vec pedalj visok, a otvori covjek kotilicu, kad iz nje iskoci stakorcina velika ko pola ruke...
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Tak je Neron,svaka je na mjestu. Kunicima katkad treba dati i vitamina, malo kostovita da bolje krenu u tovu i da se poveca konverzija hrane. Ako kaskaju, ponekad ih treba ocistiti i od parazita, dati probiotika, pojacati malo hranu, ponekad ubaciti i malo uljarica, soje...sijeno igra veliku ulogu, naravno da ima razlika i u kvaliteti sijena kojim se hrane. Nije iste hranjivosti i kakvoce obicno sijeno, sijeno npr. DTS-a, ili lucerne. Lucerna je vrhunsko krmivo za kunice,ali isto treba znati hraniti s njom,da ne dobe proljev. Ponekad i u hranu treba staviti nesto protiv mikotoksina,na sto su kunici izrazito osjetljivi. Ljudi im daju sijena,jecma i kuruze i i ocekuju da uzgoje vrhunske kunice.. I covjek moze jesti samo kruh i vodu i zivjet ce, na sta ce liciti, to je drugo, tak je i s kunicima. I oni ce prezivljavat na sijenu i jecmu...


Svi znamo s cime hraniti kunice ali uvijek ne napreduju kako zelimo...
E ovdije si spomenuo dodatke prehrani pa me zanima koje tocno vitamine, probiotike, sto tocno davati protiv mikotoksina, koje lijekove i za sta koristite...

Aj svi koji dijete nesto od tih dodataka pa i nesto sto ovdije nije spomenuto napisite ...
 

tototozg

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2015
Poruka
596
Pa evo,ja cu napisati kaj i kak ja osobno radim... Znaci, kunici u uzgoju, zenke i muski, hranim ih tako da cijeli dan na raspolaganju imaju zob i sijeno. Navecer dobiju pola sacice smjese, i lucerne. Jednom tjedno svaki dobije komadic klipa kukuruza, jednom tjedno malo suhog kruha posoljenog kostovitom. U vodi im je svaki drugi-treci tjedan tri dana muvisel. Zenkama koje trebaju lec i koje hrane mlade, zob mjesam sa jecmom 50:50 radi mlijecnosti. Mlade u tovu hranim tako da zobi imaju stalno u hranilici i lucerne po volji.. Navecer dobiju smjese,posoljene kostovitom. Prema potrebi dobivaju muvisel u vodu. Od proljeca do zime mi svi kunici jedu zelene lucerne i stocni kelj jednom dnevno,skoro svaki dan. To je sto se tice ishrane.
Kod pripreme hrane koristim dopunsku mineralnu krmnu smjesu,na bazi zeolita (ovisno sto je dostupno na trzistu, posto ih ima hrpa..) , koje se mijesa 1-2 kg na tonu hrane. Minerali na sebe vezu mikotoksine i tako oslobadjaju hranu od istih,a isto tako djeluju i u probavnom sustavu zivotinje,gdje takodjer apsorbiraju sve stetne toksine,koje je zivotinja unjela hranom.
Vitamini u vodi su posebno bitni,ako se zivotinje ne hrane iskljucivo potpunim krmnim smjesama,koje po svojem sastavu zadovoljavaju njihove potrebe. Ja ih dajem zivotinjama u uzgoju, kao i prije i nakon stresnih situacija, tipa velikog ciscenja kaveza i prostora, odvajanja mladih od zenki i sl.
Kostovit(ovisno koji vam je dostupan na trzistu,jer ima vise proizvodjaca) odlicna dopunska vitaminsko mineralna krmna smjesa. Dajem je svima. Koristan je stvarno za sve i svasta. Zadovoljava potrebe zivotinja za vitaminima i mineralima, povecava plodnost uzgojnih zivotinja, mlijecnost zenki koje doje, jaca imunitet, u tovu znatno povecava konverziju(iskoristenje) hrane, bitan je za pravilan rast i razvoj mladih zivotinja, zivotinje ostvaruju bolji prirast, u velike smanjuje mogucnost probavnih smetnji i proljeva kod mladih itd..itd.
Sulfa preparati (opet,ovisno koji vam je dostupan), obavezno dajem u vodu prije i nakon odbica mladih od majki, kao preventivu kokcidioze. Posto su to obicno antibiotici sirokog spektra primjene, dobri su i za neka eventualna oboljenja, upale ociju...
Nakon koristenja antibiotika (bilo da se davao preventivno ili se nesto lijecilo) obavezno u vodu ide muvisel i\ili neka probioticka krmna smjesa(ovisno sto je dostupno na trzistu), sto je izrazito vazno za regulaciju narusene probave, nakon koristenja antibiotika.
Jednom u mjesec dana,kad radim veliko ciscenje prostora i kaveza, kapam sve kunice otopinom sebacila (2ml na 1l vode), preventivno protiv sugarca i ostalih eventualnih nametnika. Prema potrebi, ako mladi zaostaju u tovu, a normalno jedu i piju, cistim ih piperazinom protiv unutarnjih nametnika.
Eto, to bi ukratko bilo to. Nisam namjerno spominjao nazive preparata, smjesa i vitamina, jer nebi htio nista reklamirat, a ionako ovisi kome je sta uopce i pod kojim nazivom i od kojeg proizvodjaca trenutno dostupno...
Najvaznije za kraj, dezinfekcija i dezinsekcija i deratizacina..skoro uopce o tome nitko ni ne prica, a po meni je to najbitnija stavka. Higijena je ono, sto cini zivotinju zdravom. Vecina bolesti kunica se ispoljava i javlja, zbog neadekvatnih uvjeta u kojima se zivotinje drze. Mozes ti kunicu dati neznam kaj, al ako nema dezinfekcije, dezinsekcije i deratizacije, djabe ti sve.. Znanstveno je dokazano i ispitano kroz primjene na farmama (a tako je i u domacinstvima), da pravilno i pravovremeno koristenje dezinfekcijskih, dezinsekcijskih i deratizacijskih zhvata, daje 16-25% bolje rezultate u uzgoju i tovu zivotinja.
Osobno, svaki mjesec praznim sve kaveze, cistim, spaljujem brenerom i spricam cjeli objekt i kaveze dezinficijensom. Prijatelj mi nabavlja sredstvo, kojim mazem stokove vrata, prozora, kuteve prostorije i konstrukcije gajbi, protiv muha,komaraca i ostalih gluposti sto gmizu,zuje i lete.. A misa nikad u zivotu ni jednog nisam imao u prostoriji sa kunicima, a ako se slucajno ikad pojavi, misolovke su uvjek u pripremi..

Eto, toliko od mene... I sad kad me neko pita,zato mi zenka nije ostala bredja, zato mladi ne rastu i slicno, a kaj da ti ja sad odgovorim....mislim, sve je to uvjetovano milijunima raznih mogucnosti, koje proizlaze iz neceg sto lose radimo..a kad mu pocnem nabrajati kaj sve na to moze utjecati, ljudi me blijedo gledaju.. A jos hrpu toga nisam ni spomenuo. Pozdrav!
 

tototozg

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2015
Poruka
596
Samo da jos jednon spomenem mikotoksine u hrani.. Znaci, oku nevidljivo, na prvi pogled sve cinite kak treba, drzite zivotinje u idealnim uvjetima, a zivotinje kaskaju u tovu, nikako da krenu kak treba pa ih zeza probava.... a piju i jedu normalno.. I covjek veli,sve sam im dal i napravil kak treba, a nevaljaju. Onda ga pitas za mikotoksine,a on veli da kod njega u hrani toga nema hehehh
Znaci jos jednom, mikotoksini u hrani uvelike utjecu na probavni sustav zivotinje, u velikom postotku smanjuju konverziju hrane (zivotinja jede,a prirasta nema), sto dovodi do smanjenog prirasta zivotinje, otezan rast i razvoj misicne mase kod mlade zivotinje, utjecu na konancno zdravlje zivotinje, kod kunica dovode do smrtonosnog proljeva (kojeg mozes lijecit do imendana i neces ga mozda izlijecit, posto je uzrok proljeva u mikotoksinima, na koje ne reagiras). Kunici su u biti najosjetljivije zivotinje na mikotoksine.
Na pr., mozete imati savrseno zito kojim hranite kunice. Sve je super, sve 5, legu se, rastu, koljes ih, dodju drugi, isto tako..kupis od jimmiya orijase u 7. mjesecu, dobis mlade i Op..... 5 mjeseci stari , nis nevaljaju.. Imalo kokcidiozu pa zaostali, sad jedu i piju normalno, malo su porasli, teski su jedva 2, 2 i pol kile.. A tebi se u zitu krajem ljeta i u jesen razvili mikotoksini i normalno da kunici nisu kak treba. I onda pljujes iducih dvije do tri godine po jimmiyu i njegvim orijasima, jer si ti te godine othranil 5 svojih legla i kunici su bili vrh, a njegvi su banana..prevara.
 
Posljednje uređivanje:

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Imam 2 legla hajkoma( preko 20 kunica) koji su trebali zavrsit u frizideru odavno, a oni kao kad sam ih odbio.
proslo leglo za nijansu bolje...
Prosle g. bilo sve ok.

E sad da je do hrane i ostali bi kaskali ili su oni znatno osjetljiviji od npr.orijasa koji su ok.
Neznam kako je kolega zadovoljan hajkomima
ali stecem dojam da imam kunice u rodu bar mislim ...
Za probu sam napario s drugim vrstama da imam za meso



Sad kad krenu izlozbe krecem u nabavku potpuno nove krvi, u kavezima ima jos ponesto al vecina je za meso...
 

Dabio

Član
Tu od
28 Velj 2012
Poruka
523
Pozz!! Dali netko od forumaša drži panonce ili hyla kuniće okolica Karlovca ili Zagreba. Moj frend kupuje pa eto ako netko ima za prodati neka mi javi.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Najnoviji postovi

Na vrh