• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kunićarstvo

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Kao što sam već rekao, nisam još nikada čuo da se mogu prejesti (bar ne do sada!)
Moji uvijek imaju sijeno i pelet u hranilici, ali baš uvijek! Čim se isprazni ja ili moj otac im napunimo valovčić! Prazan zna biti samo ujutro! Još mi se nije dogodilo da se prejedu! Za zrnastu (žitarice) hranu ne znam, davno sam im prestao davati bilo šta drugo zrnasto osim peleta! Od kad sam tako počeo hraniti sveo sam uginuća kunića skoro na nulu (o mladima koji uginu još u gnijezdu ne pričam). Ako ih bude previše u leglu (preko 10) zna se dogoditi da ih mater pogazi kad tek izađu iz gnijezda, ali kasnije više nema mrtvih!
 

tototozg

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2015
Poruka
596
Ako imaju uvijek hrane, bar sijena, nema ni problema. Jedino ako ih bas strefi kokcidioza. Svako doziranje hrane, hranjenje na obrok i uskracivanje sijena, vec moze dovest do problema. 100% je tako...
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Evo me od kunica. Tijekom noci vecina je nesto burala po zobi i pojedeno je odprilike 10 posto s tim da neki nisu ni pipnuli. Samo je jedan odrasli muzjak pojeo sve i njemu sam nasuo novu porciju. Moji kunici imaju uvijek jesti barem sijena. Posto hocu ishraniti mlade sto prije davao sam im cakocecku smjesu oko 70 posto zamjesanu sa jecmom, kukuruzom, tritikalom i eventualno suncokretom. Smjesu bi pojeli i prebrali a ostalo slabo pa to obicno bacim kokosima. Normalno da tako ispada da kunici ubiti jedu samo smjesu.Ostala hrana koju ne jedu je uvijek u hranilici tako da ispada da uvijek imaju a oni ustvari to ne jedu nego cekaju nove porcije u kojima navale , posto su gladni, na smjesu. Tad dolazi do toga da se nazderu jer su gladni pa se napuhnu i zastopaju. Sad smjese vise nema a u zob gledaju. Vidim po potrosnji da su se prebacili na sijeno. Imam u karanteni odvojeno cetri komada, jedan je uginuo a ova tri su dobri , samo kad ih dignes lagani ko pero. Mlade doduse drzim samo 35 dana sa majkom . Evo jucersam odvojio osamnaest komada i oni sad kao u tovu jedu zob. Svu higijenu drzim pa mi nije jasno kak se onda samo neki razbole. Uz ova tri koji su prebolili , uginulo mi je 4 na 45 komada.
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
robelar,...
Pa dobro, to sve zvuči logično! A po tvojim prijašnjim postovima sam imao dojam da ti svaki drugi ugine, ovako to i nije velika smrtnost! Nemoj me shvatiti krivo, svaki kunić je gubitak, ali kod tebe je sve još u granicama iako ih jako rano odvajaš, a to mi nije jasno! Tako rade oni "veliki uzgajivači" kojima uopće nije stalo do kvalitete života kunića nego samo do profita! Moji ostaju najmanje 7 tjedana s materom, a ako ih ima puno pa su mrvicu sitniji znam ih ostaviti i do 9 tjedana!
 

turky

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2016
Poruka
230
Mlade moraš držati najmanje 8 tjedana sa ženkom, 5 tjedana je premalo.
 

turky

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2016
Poruka
230
Zobi mogu pojest koliko hoce,od nje im nece nista biti...
Mislim da je kod tebe nesto drugo u pitanju,dali je do hrane,preranog odbica mladih,kokcidoza ili nesto drugo...
Nebi smio imati problema od "prenajedanja"
Kunic uzima manje obroke ali cesto (mozemo rec da stalno nesto grickaju)
Ako je hrana zdrava nece im nista biti
Ja sam imao problema s valpovackom smjesom,a kasnije sam saznao da nisam bio jedini...
Sa Valpovačkom? Meni je za sada ok, prešao sam na nju jer nema više Pehrine u blizini.
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Ja za sada najzadovoljniji s Valpovačkom! Uz male pauze (dok ju nisam imao gdje kupovati!) koristim ju već oko 4 godine! Najnapredniji i najteži kunići uz tu hranu!
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Evo moguceg uzroka napuhavanja,prerano odvajas...

Dobijo sam informaciju da ponekad uopce ne kontroliraju kvalitetu sirovine,moze proci i pljesnivo,samo se doveze i istrese.
Ali sve je to neprovjereno...
Sad hranim Vitalkom + zitarice
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Dobijo sam informaciju da ponekad uopce ne kontroliraju kvalitetu sirovine,moze proci i pljesnivo,samo se doveze i istrese.
Ali sve je to neprovjereno...
Sad hranim Vitalkom + zitarice
Svašta je moguće!,ja dosada jedino sa Valpovkom nisam imao problema! Vitalka mi je k'o pljeva, uopće se ne debljaju (rastu) od nje ako se koristi sama! Pričam iz vlastitog iskustva!
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Culi ste za ono meso iz Poljske koje je zavrsilo u kebabu. Ako tako kontroliraju ljudsku hranu mozete misliti sta je sa ovom za kunice . Ako kupujes jednu vrstu smjese ona bi trebala uvijek biti ista a ne da ovisi dal imaju svu sirovinu il je taj dan u smjeni radio Pero ili Marko pa je ispala takva.

Evo 40 kila smjese.

Moji mladi
 

Prilozi

  • 20190303_171907.jpg
    20190303_171907.jpg
    83.1 KB · Pregleda: 20
  • 20190303_172029.jpg
    20190303_172029.jpg
    76.3 KB · Pregleda: 19
  • 20190303_172148.jpg
    20190303_172148.jpg
    93.2 KB · Pregleda: 22
  • 20190303_172058.jpg
    20190303_172058.jpg
    84.6 KB · Pregleda: 22

pbbrane

Novi član
Tu od
2 Lis 2014
Poruka
6
Dečki dali ima neko, da prodaje kuniče za meso. Treba mi oko 11 komada te, da imaju gotove teže oko 1,8 kg.

Molim zovite na 0038631 500 006 Brane.
A može i na ; pbbrane@gmail.com

Trebaju mi za ovaj vikend. Aku bude sve OK može dobra saradnja i dalje.
Budite dobri i pozdrav iz Slovenije ;)
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Pozdrav...
Nažalost ja ne prodajem zečetinu (meso od kunića!), već samo žive za rasplod, a ono što je za klanje, pojede obitelj!
Nadam se da ćeš uspjeti nešto naći!
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Gospodo dal berete radic odnosno maslacak. Kod mene ga ima na izvoz a kunici ga obozavaju. Ne znam dal je netko probao osusit onako cijeli busen. Malima se ipak ne usudim davati nista zeleno.
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Gospodo dal berete radic odnosno maslacak. Kod mene ga ima na izvoz a kunici ga obozavaju. Ne znam dal je netko probao osusit onako cijeli busen. Malima se ipak ne usudim davati nista zeleno.
To, grane voćaka iz vlastitog voćnjaka i mlada vrba su jedino zeleno koje moji kunići dobivaju, svi pa tako i mladi! Osušenoga bude u livadnom sijenu koliko hoćeš!
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Kod tebe raste malo drukcije nego u mom kraju. Nije tako gust nego je u busenima. Dnevno je dovoljan jedan busen po kunicu jer kad ga uberes ima vise od pola kila. Raste u nekakvim glavicama ko salata.
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Kod tebe raste malo drukcije nego u mom kraju. Nije tako gust nego je u busenima. Dnevno je dovoljan jedan busen po kunicu jer kad ga uberes ima vise od pola kila. Raste u nekakvim glavicama ko salata.
I kod mene raste u busenima! Ovo je mlada, proljetna livada, ima oko 2000 qm! Isto bude velik busen i isto dajem po jedan/kunić! Ovo je samo za sijeno!
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Zato i velim da kod mene nije tako gust , recimo na svakih dva metra ima jedan pa ga ni ne mogu nakosit. Zato ga berem rucno , uhvatis i okrenes tako da pukne o korjenu. Promjetio sam da ako iscupam i korjen ionako korjen ostave nepojeden.
 

pbbrane

Novi član
Tu od
2 Lis 2014
Poruka
6
Evo ovoga vikenda zaključili kupnjo kuniča. Podpisan 5 godišnji ugovor sa tri čoveka. Odkupna cjena u početku 9 €.
Hvala svima, koji ste odazvali.
 

Najnoviji postovi

Na vrh