• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kunićarstvo

Covijak

Novi član
Tu od
22 Tra 2020
Poruka
10
Moze neki savjet oko ishrane ako ne valja ova ishrana koju sam napisao i ako nije problem savjet nekakav oko odabira kunica ovih koje imam(zec njemacki sarac na jednu zwnku isto sarca i dvije mix)
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Sto se tice kunica najbolji su hajkomi i panonci danas su oni broj 1 za tov,imaju najbolji radman
Bitno je nabavit kvalitetne jedinke!

Ovdije na forumu jedan kolega uspijeva dobit cca.3kg u 3mj.sa orijaskim sarcima a kako moras pitat njega...
Ishrana briketi (ima ih za sve faze rasta...)
A mozes postic dobre rezultate i mjesanjem briketa sa zitaricama...
 

Covijak

Novi član
Tu od
22 Tra 2020
Poruka
10
Sto se tice kunica najbolji su hajkomi i panonci danas su oni broj 1 za tov,imaju najbolji radman
Bitno je nabavit kvalitetne jedinke!

Ovdije na forumu jedan kolega uspijeva dobit cca.3kg u 3mj.sa orijaskim sarcima a kako moras pitat njega...
Ishrana briketi (ima ih za sve faze rasta...)
A mozes postic dobre rezultate i mjesanjem briketa sa zitaricama...
Ok,hvala
 

Covijak

Novi član
Tu od
22 Tra 2020
Poruka
10
Ok,hvala
Kada bih nabavljao hajkom da li bi bilo bolje da uzmem komplet muzjaka i zenku hajkom ili samo muzjaka pa da krizam sa ovim svojima ili samo zenku pa da krizam sa svojim sarcem?
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Komplet naravno...
krizanjem saraca i hajkoma neces nista vise dobit nego imas sad...ja sam ih mjesao,nisam dobio nista posebno...
sto se tice prirasta ako uspijes dobit 3kg za 3.5 do maksimalno 4mj.sa tvojom ishranom ja bi bio zadovoljan...pogotovo ako imas svoje zitarice i ne moras ih kupovati...
 

Covijak

Novi član
Tu od
22 Tra 2020
Poruka
10
Komplet naravno...
krizanjem saraca i hajkoma neces nista vise dobit nego imas sad...ja sam ih mjesao,nisam dobio nista posebno...
sto se tice prirasta ako uspijes dobit 3kg za 3.5 do maksimalno 4mj.sa tvojom ishranom ja bi bio zadovoljan...pogotovo ako imas svoje zitarice i ne moras ih kupovati...
Budem uzeo brikete i poceo mjesat sa zitaricama.Te rezultate sto si naveo ja bih bio prezadovoljan da je tako jer nisam jos tako do sada nista uspio ,evo imam sad jos 5 kunica ostalo imaju 3mj i 12 dana i na 2.2 kg je najveci i jos jedno leglo od 2mj,prije 10ak dana odvojeni i sad su u tovu pa cu vidjet kako ce napredovat
 

tomislav1986

Aktivni član
Tu od
29 Tra 2017
Poruka
243
Ja sam sad poceo mjesat tritikal i zob pola pola i znaci stavljam 5 mjerica te mjesavine, jedna kukuriza i 6 mjerica smjese. Kvalitetna otava ili sijeno i nista vise. E sad jel mi hocete vjerovat ili ne ali oni krizanci sarca i kalifornije su bili sa 2 mjeseca i 20 dana 3.100 kg. Mislim da su tako napredovali jer su samo 3 bila u leglu.
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Tesko da ces postici 3 kile za tri mjeseca sa tim kunicima. Ako i uspijes dobiti tezinu ti kunici nisu jos za konzumacju jer imaju malo mesnatosti. Znaci recept ti nije tajna, hibridi hajkom ili panon, sto blize maticnoj liniji, ostavljeni sa majkom dva mjeseca , hranjeni samo kvalitetnom smjesom za kunice.
 

Ante23

Aktivni član
Tu od
9 Lip 2018
Poruka
691
Pozdrav svima.. Zanima me mogu li kunići živiti u prostoru u kojem spavaju i jedu koke, ako zive u kavezima na polici koja se nalazi na metar visine od tla?
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Ovisi o prostoru...ako je to neki mali prostor koji smrdi,pun vlage ili prasine...onda ne
Ako je to nesto veliko poput staglja a koja koka proseta ispod i pokupi ono sto kunic prosipa nece bit problema...
Nadam se da si otprilike shvatio...znaci ne ih stavljat u klasicni kokosinjac...
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Kolicina ili kvaliteta
Evo da malo iznesem svoje misljenje sa kojim se mnogi nece a i ne moraju sloziti. Pocetnici a i oni koji se ne bave uzgojem kad vide neku orijasku rasu odmah se fasciniraju krupnocom, a neki to odmah posto ne misle uzgajati gledaju kao hrpu mesa . Da bi od takvoga kunica stvarno dobio cca 4 kg mesa moras ga hraniti i brinuti se mukotrpno za njega oko godinu dana. Istina je da takvi kunici uz to sto su osjetljivi puno trose hrane. Ne kako neki misle puno trave i kruha nego puno visokokvalitetne hrane koja kod nas i nije tako jeftina. Kad svu tu racunicu stavimo na papir izracunajte samo koliko bi ispalo da hranite godinu dana deset orijasa i da ih onda pospremite za meso. Isplativost u odnosu na kolicinu mesa je skoro pa nikakva. Ne govoreci da je takvo meso vec zilavo i da ima dosta masnog otpada uz sve drugo sto se baca. Znamo da se takve rase ne bi smjele pripustat prvi puta prije min 8 a neki kazu i vise mjeseci. Jos je gora situacija ako se takvi rasplodni kunici nakon 3 i vise godina upotrebljavaju nakon rasploda za meso. Nasuprot tome tovne hibridne srednje rase pripustaju se vec sa 4 mjeseca i do godine dana vec imaju nekoliko legla iza sebe. Ti mladi kunici se tove samo tri mjeseca i manje. Obicno kad dostignu 2,80 kg. Takvo meso je mlado, nema masnoce, nije zilavo, nema neugodnog mirisa, moze se pohati i priptemati na sve nacine. To se na njima vidi i kod raspremanja na kozi koja se lako dere do te starosti a kasnije teze. Isto tako kasnije od te starosti se nakuplja masnoca i poskupljuje sami tov. Ocisceni kunici zavisno imaju oko 1,20 do 2 kile cistoga mesa. Eto to je moje misljenje sto se tice kolicine u odnosu na kvalitetu mesa.
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Pozz! Novi sam ovdje i poceo sam se baviti uzgojom kunica prije pola godine otp.Citam ovdje kako vas dosta dobije dobru kilazu za klanje u 3 mj,to me malo iznenadilo jer ja nisam jos ni jednom dobio tovljenila od 3kg u 3mj,najvise 2.80 i to je bilo preko 3 mj starosti.
Imam muzjaka njemackog sarca i 3 zecice(jedna isto sarac,ostale dvije su mix),hranim ih sijenom,jecmom,zobi,psenicom i tu i tamo maslacak,voce i povrce.
Eto ukratko malo,zamolio bih ako mi tko moze preporucit sta da radim kako bih imao tako brz prirast kod mladih tovljenika
Pozdrav i dobrodošao Covijak,
Ja uzgajam samo orijaške šarce i s nijednom rasom nisam bio tako zadovoljan kao s njima.
Kao što je kolega Jimmy već rekao, najvažnija ti je vrhunska genetika i kvalitetna hrana.
Ako su roditelji "šarca" 5-6-7 kg, tad ti mladi neće nikada postići tvoju navedenu težinu, bez obzira kako ih hraniš.
Govorim iz iskustva jer sam prije nekih godinu dana nabavio jednu ženku orijaškog šarca (bila je malo sitnija, ali odgovarajuće boje i pigmenta) koja sad ima 6,5-7 kg. Savršena mater (puno mladih i bez i jednog uginuća), ali njezini mladi nikad ne postignu onu težinu koju postižu moji drugi kunići.
Da nemaju puno mesa sa tri mjeseca su čiste neistine jer sam držao i kalifornijske i panonske (i mixeve j svašta nešto), klao ih također s 3 mjeseca i nemaju uopće bolji radman u odnosu na o.šarca.
Ja hranim samo sa peletom (briketi), sijenom i djetelinom, pojedu puno, ali znaš kako se kaže :"koliko u gublicu, toliko i u muzlicu"
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Ovo je npr.kćer jedne moje ženke koju sam prodao u Njemačkoj, čovjek mi neki dan poslao poruku da se pohvali! Sa 4 mj. je 6,8 kg
Ja osobno još nisam imao takve rezultate!
Osim toga, bilo ih je 8 u leglu.
 

tomislav1986

Aktivni član
Tu od
29 Tra 2017
Poruka
243
Ja cu vidjet sa šarcima za meso ako mi šta ostane. Traze ljudi dosta za rasplod. Sa kalifornijom nemam sta razmisljat, 3 mjeseca i u skrinju.
 

Covijak

Novi član
Tu od
22 Tra 2020
Poruka
10
Pozdrav i dobrodošao Covijak,
Ja uzgajam samo orijaške šarce i s nijednom rasom nisam bio tako zadovoljan kao s njima.
Kao što je kolega Jimmy već rekao, najvažnija ti je vrhunska genetika i kvalitetna hrana.
Ako su roditelji "šarca" 5-6-7 kg, tad ti mladi neće nikada postići tvoju navedenu težinu, bez obzira kako ih hraniš.
Govorim iz iskustva jer sam prije nekih godinu dana nabavio jednu ženku orijaškog šarca (bila je malo sitnija, ali odgovarajuće boje i pigmenta) koja sad ima 6,5-7 kg. Savršena mater (puno mladih i bez i jednog uginuća), ali njezini mladi nikad ne postignu onu težinu koju postižu moji drugi kunići.
Da nemaju puno mesa sa tri mjeseca su čiste neistine jer sam držao i kalifornijske i panonske (i mixeve j svašta nešto), klao ih također s 3 mjeseca i nemaju uopće bolji radman u odnosu na o.šarca.
Ja hranim samo sa peletom (briketi), sijenom i djetelinom, pojedu puno, ali znaš kako se kaže :"koliko u gublicu, toliko i u muzlicu"
Zec mi je tezak malo vise od 5kg,a zenke su oko 3.5-4kile.S kojom bi kilazom onda trebao biti zadovoljan kada mladi napune 3mj?
 

tomoiv

Član
Tu od
16 Sij 2020
Poruka
72
Pozdrav,

Molim za savjet.
Kada sam zadnji puta pravio vrata za box žicu sam stavio sa vanjske strane razmišljajući da ako stavim sa unutarnje lakše će pokidati kada vuku.
Ali na svim slikama po netu i ovdje na forumu vidim da je žica sa unutarnje strane.
Kako onda pričvrstite, jel dovoljno samo zaklanjati ili treba neko pojačanje?
Hvala
 

Najnoviji postovi

Na vrh