• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kunićarstvo

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Moji susjedi pocetnici imali problema sa sugom u usima pa odnjeli kunice kod veterinara. Ovaj ih uvjerio da ih moraju cjepiti . Platili za svakog 60 kuna i od onda nemaju niti jednog mladog . Radi se isto o sarcima. Sad jel to zbog cjepljenja ili sta drugo.
 

turky

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2016
Poruka
230
A tko će ga znati od čega je, ali dosta
Meni uginula zenka sarca, 10 komada okotila i opet nakon tri tjedna samo prestane jest i ugine. Pokusavali smo i ovu pikat ali nije bilo spasa. Za sad samo sa sarcima taj problem. Jel vi pripustate odma nakon mjesec dana zenku ili ju pustite da malo naidje? Ja mislim da je kod mene problem jer sam pripustao tak brzo i mislim da se ne stigne oporavit
Ženka ako je držiš dva mjeseca sa mladima pa mjesec odmora može imati tri legla godišnje i još ako radiš selekciju broja mladih u leglu to ne bi trebalo biti previše za ženku.
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Meni uginula zenka sarca, 10 komada okotila i opet nakon tri tjedna samo prestane jest i ugine. Pokusavali smo i ovu pikat ali nije bilo spasa. Za sad samo sa sarcima taj problem. Jel vi pripustate odma nakon mjesec dana zenku ili ju pustite da malo naidje? Ja mislim da je kod mene problem jer sam pripustao tak brzo i mislim da se ne stigne oporavit
Ja pripuštam 5 dana nakon što odvojim mlade,a odvajam nakon 7-8 tjedana.
Kote mi se maximalno 4xgodišnje!
Orijaški kunići su inaće jako osjetljivi, a pogotovo ako od njih očekuješ isto onoliko koliko ti mogu dati hibridi!
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Znaci vise ni hranjenje sa smjesom nije dovoljno nego se na sve sto sadrzi jos moraju kupovati razni preparati , vitamini , minerali, antibiotici , mikroelementi , vakcina i tko zna sta jos. Dodatci na dodatke. A godinama smo pjevali kako je smjesa kompletna hrana i kako sve sadrzi sto kunicu treba. Eko uzgoj domace hrane kako pise u nekim oglasima, nema sta. Kad se sjetim hranjenja samo sa travom , kruhom i kuruzom.
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Eeeee robelar,
Ja mislim da je to sve prošlo svršeno vrijeme.
Nema više pravih "domaćih zeceva" i ovo sve što mi uzgajamo je kompletno bez imuniteta i naš (ljudski) način uspješnog i savršenog uzgoja nam se sad odbija od glavu.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
To si dobro rekao. Ni djeca vise nece da rastu ako im ne kupis one kerefeke i dodatke prehrani. Samo mi nije jasno ako po tim institutima prave izbalansiranu kompletnu hranu za kunice sa svim sto treba u njoj, zasto onda jos na sve to treba jos jednom dodavati sve to. Pise da je potrebna samo voda . Kupio sam smjesu sa kokcidiostatikom a kunici se zasrali ko grlice.
Postoji prirodna caka za sve tj. biljke koje bi im odgovarale , samo tko ima vremena sa tim se zafrkavat.
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
To sto velis drzi vodu. Kunici nemaju imuniteta. Evo 45 dana stari, trebali su preko mlijeka majke dobiti zastitu i imunitet. Tri su odlicna, cetri osrednja i dva potpuni skart. Svi isto drzani iz istog legla.
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Da kucnem u drvo nemam problema...trnutno imam 5 zenki sa 8 do 12 mladih...
Vidim da sibate s tim kokcidostaticima...nekima su nuspojave manjak k vitamina ...zbog kojih po ovim vrucinana moze doci do uginuca...
Naravno i sam proljev dovodi do disbalansa elektrolita koji ocito u kunica brzo dovodi do uginuca...
Higijena i ispravna prehrana sa zdravom hranom trebali bi biti dovoljni za zdravlje kunica...nazalost nije uvijek slucaj
Preventivno nedajem nikakve ljekove jer prvenstveno ja jedem te kunice a zelim zdravu "domacu" hranu
Ove godine sam imao jedno uginuce,nekakav proljev je bio u pitanju...nadam se da ce na tome ostati...
 

tototozg

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2015
Poruka
596
Samo da se osvrnem na ovo sa kokcidiostatikom, NIKAD je ne koristim. Bitnije im je dati nešto probiotski, nego kokcidiostatik. Dajte im kockicu ugljena da glođeju, puno više ćete za njih učiniti, nego sa kokcidiostatikom.
 

tomislav1986

Aktivni član
Tu od
29 Tra 2017
Poruka
243
Ja jedino u ovim slucajevima kod ranog odbica dajem smjesu s kokcidiostatikom i to cistu. Kad pojedu 10 kg ide normalna mjesavina.
 

tototozg

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2015
Poruka
596
Bit smjese sa kokcidiostatikom je da bi se mladi trebali hraniti ISKLJUČIVO samo sa tom smjesom, što sumnjam da itko radi. Svakim mjesanjem te smjese sa nekim žitaricama i sijenom, kunić više ne dobije dozu koju treba dobiti. Svako odstupanje od određene doze, ili nema više učinak kakav mora imati, ili baš kontra učinak. Eto, zato je ja nikad ne koristim.
 

DarioGS

Član
Tu od
25 Ruj 2019
Poruka
123
Ja koristim 5 dana nakon odbica trisulfon 4grama na litru vode uz smjesu nakon odbica koju koristim do 45dana da se zna sa 32 dana odbijam mlade, nakon toga do 60dana koristim 50posto smjese za hranidbu ostalo tritikal jecam zob, nakon toga dolazi trecina smjese za tov tritikal i jecam u jednakim omjerima,muvisel dajem dva puta tjedno 10grama u litru vode i kostovit dajem na kruh uz sol na kruh sa time da imaju uvjek sijeno
 

DarioGS

Član
Tu od
25 Ruj 2019
Poruka
123
23.3.okoceni sada vagao muskic mjesanac ovnolikokog od totozg i panonke koju nabavio dva legla po 7 imala kao treba vise mladih imat pa je uzeo i kod mene dva legla po 7 imala za sada, 4100g muskic ostali od 3700g do 3900g u ponedjeljak to mislim rijesit njega ostavit i dvije zenke za zimsko parenje ipsk su mesanke da ne preteram u jesen...
 

DarioGS

Član
Tu od
25 Ruj 2019
Poruka
123
a od te kunice 7 komada prodo sa 40 dana starosti za 300kuna cist panonci najslabiji bio 1300
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Vac smo spomenuli neke biljke koje se mogu davati kunicima umjesto umjetnih preparata. Za probleme sa probavom moze hrastove grancice sa liscem, komorac za nadutost, biljka pelin, suha kopriva, stolisnik, gospina trava, divlja kupina list. Ako netko zna jos nek napise.
 

tototozg

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2015
Poruka
596
Vrba, 100% najbolja i najučinkovitija + komadić drvenog ugljena za glodanje.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
Na vrh