• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kunićarstvo

Tu od
23 Svi 2011
Poruka
265
opet imam problem s kunićima. očito je da mi mladi od ove druge mlade kunićke nemaju sreće. sada sam morala ubiti još jednog jer je slomio nogu(u kuku). nemam pojma kako je to slomio jer sam im sada popodne čistila i do popodne nije ništa ukazvalo da ću opet imati cirkus
 

tonka

Član
Tu od
19 Sij 2011
Poruka
148
hi, hi..moji malisani su poceli izlaziti iz gnijezda.
odraslima jako fali svijeza trava.

kaj osim kuruze, jecma, sijena ... vi dajete svojima za jast?
ja sam danas brala radic (pune takce) , rasirila ga po steli da se stemperira i posusi.. sutra ce ga dobiti jesti....
 
H

Hrvach

Guest
Tonka, niti slučajno nemoj davati ovoj ženki koja ima mlade zeleno. Preko mlijeka to uđe u organizam od malih i za čas imaš dar-mar u kunićnjaku. Nije stalno ali je u većini slučajeva opasno za male.
 

tata

Novi član
Tu od
15 Lip 2011
Poruka
29
kaj osim kuruze, jecma, sijena ... vi dajete svojima za jast?
ja sam danas brala radic (pune takce) , rasirila ga po steli da se stemperira i posusi.. sutra ce ga dobiti jesti....

Možeš im davati sve žitarice, pomiješane u različitim omjerima i kvalitetno sijeno. Ja svojima povremeno dajem i osušeni kruh, ostatke od svježe mrkve.... Zapravo najviše vole jesti zeleno ali od toga slabije napreduji i postaju izbirljivi pa to izbjegavam
 

tonka

Član
Tu od
19 Sij 2011
Poruka
148
:supris: ups..a mame zecice jedu svakodnevno zelenjavu!!!
ne kuzim, kaj moze biti lose u zelenjavi ?? cista je, daleko od ceste...
mada, mislim da je ovo zadnje od zelenog kaj ce dobiti.. hladno je i sve se smrzava.
 

žećo

Član
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
388
:supris: ups..a mame zecice jedu svakodnevno zelenjavu!!!
ne kuzim, kaj moze biti lose u zelenjavi ?? cista je, daleko od ceste...
mada, mislim da je ovo zadnje od zelenog kaj ce dobiti.. hladno je i sve se smrzava.
Nagla promjena hrane smeta kako odraslim tako i mladim kunićima koji sisaju.
Ako zečice stalno jedu zelenjavu tad nema problema za male.
 

tonka

Član
Tu od
19 Sij 2011
Poruka
148
Mame stalno, svakodnevno jedu svjezu travu.
Normalno da ce se to sada prorijediti jel je zima i sve ce biti smrznuto.

Na proljece cemo polako uvoditi novo naraslu travu njima u jelovnik.
 

Johny

Član
Tu od
15 Lis 2011
Poruka
135
hi, hi..moji malisani su poceli izlaziti iz gnijezda.
odraslima jako fali svijeza trava.

kaj osim kuruze, jecma, sijena ... vi dajete svojima za jast?
ja sam danas brala radic (pune takce) , rasirila ga po steli da se stemperira i posusi.. sutra ce ga dobiti jesti....

Svakog kunića hranim poseno. Skotne ženke zob,ječam,paleti,suncokret,kukuruz 30-20-30-10-10,2gsoli + 100gmrkve. Pred parenje im ubacim 20%pšenice umjesto kukuruza i suncokreta + pet dana muvisel vitamini,te stočne repe. u vrijeme laktacije u ishranu dodajem pšenične mekinje, kuhani krumpir.
Za vrijeme polnog mirovanja, smanjim obroke, samo zob i ječam. malce po odbijanju hranim, ječmom,,zobi,kruhom i malo kukuruza, a kasnije ubacim palete,laneno sijeme ili suncokret. Svi kunići imaju neogranićeno sijena te pola jabuke. od zelenjave jedino kupus,kelj,kad imam u vrtu, a travu im nedajem nikada.
 

tonka

Član
Tu od
19 Sij 2011
Poruka
148
sada na kraju ima toliko razlicitih misljenja.. netko ne da travu, netko daje.
ja svojima dajem : kuruza,jecam, sijeno, repa, suseni kruh i do sada su dobivali svijezu travu.

Jabuke sam im davala ali su me susjedi cudno gledali...kao njima se ne daje jabuka - mada su je slatko jeli i nisu imali mekanu stolicu po njoj.
Dok je bilo lisca na granama, davala sam im i vrhove marelice i jabuke - sve zajedno - grana + lisce.
 

hb11

Član
Tu od
30 Lip 2011
Poruka
287
sada na kraju ima toliko razlicitih misljenja.. netko ne da travu, netko daje.
ja svojima dajem : kuruza,jecam, sijeno, repa, suseni kruh i do sada su dobivali svijezu travu.

Jabuke sam im davala ali su me susjedi cudno gledali...kao njima se ne daje jabuka - mada su je slatko jeli i nisu imali mekanu stolicu po njoj.
Dok je bilo lisca na granama, davala sam im i vrhove marelice i jabuke - sve zajedno - grana + lisce.

Ja svojima dajem ječam (cca 50%), zob (cca 20%), kukuruz (cca 10%) i paleti (cca 20%) sve skupa pomiješam. Kod malih kunića povećam palete, a kod odraslih ženki koje nemaju mlade izbacim palete. Sijena ili sušene djeteline imaju uvijek, dajem im i suhi kruh kad imam, zelene djeteline ili radića (maslačak ili kak to vi zovete) im dajem ujutro i navečer (naravno sad ne kad je zima), s tim da nevečer kosim...i hvala bogu nisam imao s tim nikad problema. Jedino kad ženka ima mlade onda joj ne dam zelenja baš tak puno ko inače.
 
Tu od
23 Svi 2011
Poruka
265
ja sam svojima prije davala samo pelete navečer, ali već dva mjeseca im dajem i zob, ječam i kukuruz(pomiješam sa peletima) ali sam izbacila kukuruz jer ga ne jedu kao ostalo ovo. ujutro sušeni kruh i sijeno te zeleno(pod tim mislim i kad imam kupus, kelj, mrkva, taj radić ili maslačak više na proljeće ali odraslima ne mladima). i jabuke.nekad sam znala(prvom leglu od stare kunićke) njoj dati zeleno kad je mlade imala ali sam pročitala na jednoj inter.stranici da se ne bi smjelo davati joj zeleno kad ih doji te odtad nikad ne dajem kunićkama kad imaju mlade zeleno.
imam pitanje: kako vi možete davati muvisel vitamine za kuniće kad je to za piliće? kad sam trebala te vitamine onda mi u veterinarskoj ambulanti nije htjela dati taj muvisel
 
H

Hrvach

Guest
Ko prvo muvisel je za sve domaće životinje!
Ko drugo reci toj veterinarki da je nepismena jer ne zna pročitat kaj piše na poleđini vrećice i nema pravo da ti ne da, za to ne treba recept niti narudžba, ako ti hoćeš ona ti mora dat. Od kad je taj Muvisel u prodaji ja ga dajem svojim kunićima ko i dosta drugih i nikad nije bilo problema. Ironija je da je meni baš veterinar to preporučio da im dajem :)
 

žećo

Član
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
388
imam pitanje: kako vi možete davati muvisel vitamine za kuniće kad je to za piliće? kad sam trebala te vitamine onda mi u veterinarskoj ambulanti nije htjela dati taj muvisel



Ti joj reci da ti muvisel treba za piliće ! (znamo kako se dobije 5-ica na faxu :butthead: )
Ja svojima u hranu stavljam cedevitu :gitarist:
 
H

Hrvach

Guest
A na cedeviti niš ne piše... Po tome bi trebala prodavačica u dućanu pitati za koga vam treba cedevita.. Kakvih ljudi ima među tim veterinarima, neki put čovjek ima osjećaj da bi trebali oni učiti od tebe,a ne ti od njih
 
Tu od
23 Svi 2011
Poruka
265
Ko prvo muvisel je za sve domaće životinje!
Ko drugo reci toj veterinarki da je nepismena jer ne zna pročitat kaj piše na poleđini vrećice i nema pravo da ti ne da, za to ne treba recept niti narudžba, ako ti hoćeš ona ti mora dat. Od kad je taj Muvisel u prodaji ja ga dajem svojim kunićima ko i dosta drugih i nikad nije bilo problema. Ironija je da je meni baš veterinar to preporučio da im dajem :)

mislim da ona i nije veterinarka nego djelatnica u vet.ambulanti. ona je čak prvo pročitala i rekla da je to za piliće. ostala sam iznenađena. a onda sam u petcentru kupila neke vitamine. pa dosta imaju sličan miris kao cedevita.
 

Johny

Član
Tu od
15 Lis 2011
Poruka
135
Danas sam naišao na podatak, da se kunićima može svakodnevno davati komadić krede kao mineralni dodatak. Dal netko ima iskustva s tim? kolko krede, dal mora bit stočna kreda ili može ova obićna s kojom mi dečurlija uništava stan:vragek:
 
H

Hrvach

Guest
Nikad čuo, stočnu kredu bi mogli dobivati,a za ovu školsku nemam pojma
 
H

Hrvach

Guest
Pročitao sam obadvije knjige i nisam primjetio to, vjerojatno nisam obraćao pažnju na to. Moguće je, tj. stočnu kredu može sigurno,a za školsku nemam blage veze
 

mtrupkovic

Član
Tu od
20 Ruj 2009
Poruka
89
sada na kraju ima toliko razlicitih misljenja.. netko ne da travu, netko daje.
ja svojima dajem : kuruza,jecam, sijeno, repa, suseni kruh i do sada su dobivali svijezu travu.

Jabuke sam im davala ali su me susjedi cudno gledali...kao njima se ne daje jabuka - mada su je slatko jeli i nisu imali mekanu stolicu po njoj.
Dok je bilo lisca na granama, davala sam im i vrhove marelice i jabuke - sve zajedno - grana + lisce.

Slobodno im daješ jabuke, ja im sad već drugu zimu skroz dajem..prošlu zimu su pojeli nekih 500 kila jabuka otprilike, i nikakvih problema...
 

Najnoviji postovi

Na vrh