• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kunićarstvo

mbudinski

Član
Tu od
27 Stu 2012
Poruka
132
Re: Kuničarstvo

ženkama ( rasplodnim kunićima ) je dovoljno 8 sati mraka, a ostalo bi trebalo biti svjetlo, umjetno produživanje svijetla ( jesen-zima ), zbog tjeranja. prirodno je da se kunići najbolje tjeraju u proljeće kad ima više dana pa im previše tame može poremetiti taj ciklus.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
Tu od
28 Tra 2013
Poruka
93
Re: Kuničarstvo

pozdrav
trebam informaciju. da li ženki smeta ako je gajba u mraku? ženka mi ima termin 8.8. za okotiti ali joj je gajba (jedna strana gajbe) bila u lošem stanju pa sam morala zamijeniti tu stranicu no nisam znala dok ju nisam namontirala da će joj dosta mraka biti u gajbi. inače je gajba smještena u malo zamračenom dijelu garaže(nije direktno na suncu). ali kad (ako bude valjda hoće jer joj je to prvi okot) budem mlade odvojila razmišljala sam napraviti gajbe. samo ne znam ako bi od drva koje su daske najbolje da mi potraju gajbe?

Kolegice ja mislim da bi netko trebao pregledati taj tvoj kunićnjak zajedno s gnjezdom ,jer ovako mi je sve to nekako nejasno kod tebe .:icon_eyes::icon_axe:
 

robi ka

Član
Tu od
30 Sij 2013
Poruka
258
Re: Kuničarstvo

Evo danas sam neugodno iznenaden,odnosno u šoku.Klao sam tri zeca koji su bili majka mijesanka novoz-kalif a tata cistokrvni kalifornijski.Mali su bili okoceni 8.4 tako da su imali 4 mjeseca.I kad smo ih zaklali i izvagali imali su dvije kile žive vage i onda smo ih oderali i izvadili iznutrice odrezali glavu i mali je imao 1kg.Ja sam ga dao za 40 kuna po kili.Sad mi nije jasno kako se meni isplati hraniti zeca 4mjeseca za 40 kuna.A sto se tice hrane davao sam mu samo jecam zob i smjesu i sijeno onako kako su mi rekli.Sad mi vise nista nije jasno.Kako vi hranite i koliko su teski sa recimo 3 mjeseca,jer meni se ovo nikako nije pokazalo profitabilno.Nisam ja misli zaraditi milijone ali samo da se barem pokriju.Neznam ni sam jer kad sam vidio na vagi dobro da se nisam srusio.Sad sam se sjetio da vas pitam,sta nije kod srednje rase radman mesa veci jer je meni bio 50 posto na otpatku znaci cisto meso bez glave iznutrica samo kostur.Evo samo sam to htio podjeliti sa vama,ja inace ne davam nikakve savjete jer se sa kunicima bavim tek 8 mjeseci i tako da jos nista neznam ali stalno citam ovaj forum koji mi je jako pomogao,odnosno vi sa svojim komentarima.
 

žećo

Član
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
388
Re: Kuničarstvo

robi ka@
Randman ti može varirati od 49do 59%(iz dosadašnjeg iskustva),ovisi o uvjetima držanja,godišnjem dobu ,broju kunića u leglu tj sposobnosti i mliječnosti ženke,ishrani....itd...
Ne znam dali si pronašao neke tablice gdje se navode podaci o dnevnim potrebama kunića u tovu ,ženkama dojiljama itd..to nije bezveze pisano,kad se navodi količina hrane misli se na hranu koja u sebi sadržava sve potrebno,ne mora to nužno biti pelet,možeš uštedjeti i 30-ak% na hrani praveći smjesu sam ali ne ide onda bez sačmi uljarica,suhe djeteline,vitamina....
kolega exsa ima dobre rezultate sa takvom smjesom pa ga zamoli recept
..mladom kuniću kad razvodniš pelete koji većinom imaju 14% proteina (a to mu je minimum i nebi mu škodilo ni više od 18%)sa ječmom..koji ima 10 ili 11%,zob nešto više,ne možeš očekivati čuda jer ga ne možeš natjerati da pojede koliko ne može itd itd itd itd

pozdrav
 

robi ka

Član
Tu od
30 Sij 2013
Poruka
258
Re: Kuničarstvo

Da znam ja sta vi mislite reci,ali meni se onda vise isplati hraniti kunice sa travom i samo jecmom i zobi i ostalom hranom,jer ja sam hranio onako kako vi svi pa mi sad nije jasno zasto oni nisu bili malo teži,ali nema veze.Sad bi pokusao jer imam kalifornijsku ženku sa mladima pa bi njima pokusavao davati malo trave jabuke itd sve sto se dava ajmo reci domacim kunicima,ali me strah da je sad prekasno jer su oni stari dva tjedna i jeli su samo mislim ženka sijeno jecam zob i pelete.Sta vi mislite kako da ih prilagodim.Ja bi probao mislim da nemam nista izgubiti jedino me strah da nebi mali uginuli
 

žećo

Član
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
388
Re: Kuničarstvo

robi ka@

Ako je to stvarna težina koju navodiš, a imali su određeni udio peleta u početku,onda mijenjaj i mužjaka i ženku,

Kod ishrane ženke koja doji male ne smiješ štediti,peleti 100% i uvijek puna hranilica,ona ti to višestruko vrati.
Šaka suncokretove sačme dnevno uz pelete ženki koja doji ....pa odvojiš male sa 30 dana sa min min 800 grama.

ti sad navodiš jabuke i travu :mur:
možda jabukovo sirće,travu zaboravi ,zamjeni ju suhom djetelinom.

prije parenja, pripremi i mužjaka i ženku..zob i AD3E.

:x:

nakon toliko stranica vraćamo se na osnove :x:
 

Zajec

Član
Tu od
1 Velj 2013
Poruka
125
Re: Kuničarstvo

Evo danas sam neugodno iznenaden,odnosno u šoku.Klao sam tri zeca koji su bili majka mijesanka novoz-kalif a tata cistokrvni kalifornijski.

Robi tu nekaj ne štima jer ti vaga bila ok. (malo za nevjerovati )
danas sam vagao kuniče stari su 70 dana i teže od 3 do 3,2 kg a neki dan je kolega dofurao na parenje zečice stare 4 mj. i težina im je od 4,7 do 5,1 kg.
kuniči su rase hajkom ( HYCOLE ) francuski kunić (hibrid )
hranim ih također sa peletama , ječam , zob , tritikal. i sijena kolko hoče pojesti.
po meni izbaci mješance i nabavi si čistokrvnu rasu jer ti je šteta trošiti hranu
a radman mesa je kod ovih kuniča cca. 59 / 62 %. i to je istina.
 

fešk

Član
Tu od
19 Sij 2013
Poruka
49
Re: Kuničarstvo

Evo danas sam neugodno iznenaden,odnosno u šoku.Klao sam tri zeca koji su bili majka mijesanka novoz-kalif a tata cistokrvni kalifornijski.

Robi tu nekaj ne štima jer ti vaga bila ok. (malo za nevjerovati )
danas sam vagao kuniče stari su 70 dana i teže od 3 do 3,2 kg a neki dan je kolega dofurao na parenje zečice stare 4 mj. i težina im je od 4,7 do 5,1 kg.
kuniči su rase hajkom ( HYCOLE ) francuski kunić (hibrid )
hranim ih također sa peletama , ječam , zob , tritikal. i sijena kolko hoče pojesti.
po meni izbaci mješance i nabavi si čistokrvnu rasu jer ti je šteta trošiti hranu
a radman mesa je kod ovih kuniča cca. 59 / 62 %. i to je istina.
joj stari--hvalite me usta moja,,znaci ima i ljudi koji drže kunice iz ljubavi prema njima,,a ne iz nekog profita,,pod broj 1--ti koji velilčaš hibride,,tj to je pasmina koja je dobiverna selektivinim križanjem,,ima i nas kuničara koji to radimo iz ljubavi,,,tj,,,majstore ti uspoređuješ križance i hibride u kilaži,,što dokazuje koliko si plitak i kolliko si opterečen kg svojih kunica,,,živio i mislim da su tvoji komentari upitni,,usvari svi bi trebali nabaviti hibride,,po tvom izlaganju....po meni su oni špiconje sa glavama kao strele,,tako da nekakaš drugima ,,koji ih drže iz ljubavi------:p
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
Re: Kuničarstvo

Ddali ima netko u okolici gorice zečeva za prodat(očiščenih)
ako ima molim na PM.
 
Tu od
23 Svi 2011
Poruka
265
Re: Kuničarstvo

Kolegice ja mislim da bi netko trebao pregledati taj tvoj kunićnjak zajedno s gnjezdom ,jer ovako mi je sve to nekako nejasno kod tebe .:icon_eyes::icon_axe:

imam problema sa kunićnjakom to je istina. drage volje bi da mi je drugačije organizirano no ne mohgu jer mi je stari "nesposoban" za izradu gajbi i sl. svaka mu časst što mi je barem tu jeddnu gajbu popravio no ima grešaka. inače u garaži ih držim na malo zaklonjenom prostoru. ali prostorija do te ima puno svijetla i bila bi idealna za držanje kunića. stara bi htjela da ja napravim vani neki kunićnjak(ne bi da ja tu prostoriju uredim za kuniće) i ja ne mogu tu ništa poduzeti. druga stvar je sijeno. jedna bala sijena mi traje cca 7 dana a starom se ne da da mi više od 8 bala ne uzme.
i što da radim? jednostravno da odustanem od kunića( to bi svi htjeli) ili da budekako je sada pa dok traje traje. jedna je solucija ta da gajbu premjestim.
e kad bi ja znala koje daske da kupim i kako se gajba radi ja bi napravila gajbe po mjeri za svakog kunića. ali eto nitko mi u obutelji ne radi pa moram imati ono što imam
 
Posljednje uređivanje:

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: Kuničarstvo

Koliko na kuniću ima kala , tojest "otpada" kod klanja ?
Da li glava ide u "otpad" ?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,232
Re: Kuničarstvo

Mi doma bacamo, a mislim da skoro pola ode papa
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: Kuničarstvo

Daj izvaži drugi put , ako se sjetiš .
Zvijezdicu dam odmah
edit . nejde zvijezdica
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,232
Re: Kuničarstvo

Ovo sam izguglal:

Tri i po meseca tezina 2,8-3,2 kg pet komada danas preseljeno u zamrzivac...Ocisceni sa jetrom i bubrezima svi idu ispod 2kg od 1,7-1,9kg..
Mislim da mnogo otpada na kozu, creva sa plucima i glavu...
 
Tu od
22 Tra 2012
Poruka
97
Re: Kuničarstvo

Pozdrav iz Rovinja!
Eto ja se dokopao mora a zeke se kuhaju u Zagrebu :fiery:

Malo sam uložio u izolaciju na način da sam u štali ispod salonitki stavio OSB ploče i na njih nakeljio tanki stiropor ostavio zračnu branu i sad zeke nemaju toliko grijanje odozgor a dolje se pere lim 4 puta na dan i mjenja voda ventilima od perilice . Sestra veli da je vruće ali okoćeni (14.07) mališani već zvrndaju , e sad jedva čekam da vidim bandu panonaca :(happy):
Možda pomogne kome ta izolacija koja spreči da se temperatura sa zida ili stropa direktno odrazi na životinje , zato malo ogradite i izolirajte ako možete bude im lakše.
 

Zajec

Član
Tu od
1 Velj 2013
Poruka
125
Re: Kuničarstvo

joj stari--hvalite me usta moja,,znaci ima i ljudi koji drže kunice iz ljubavi prema njima,,a ne iz nekog profita,,pod broj 1--ti koji velilčaš hibride,,tj to je pasmina koja je dobiverna selektivinim križanjem,,ima i nas kuničara koji to radimo iz ljubavi,,,tj,,,majstore ti uspoređuješ križance i hibride u kilaži,,što dokazuje koliko si plitak i kolliko si opterečen kg svojih kunica,,,živio i mislim da su tvoji komentari upitni,,usvari svi bi trebali nabaviti hibride,,po tvom izlaganju....po meni su oni špiconje sa glavama kao strele,,tako da nekakaš drugima ,,koji ih drže iz ljubavi------:p

Pozdrav FEŠK
budem gospodin i nebum si dozvolil vrjeđati nekoga koga osobno nisam upoznao kad bi ti još jedan put u miru pročital tekst kojim se Robi oglasio u svezi dobivene količina mesa od kuniča ( bio je u šoku ),pa još jedanput pročitaj moj odgovor, videl bi da u mojem komentaru ni u jednom tenutku nisam se dotaknuo nijedne vrste kuniča. Več sam isčitao da je bio razočaran radmanom mesa i moja mu je sugestija bila da nabavi hibride i ništa više od toga s time da sam mu stvarno i pošteno napisao težine u koje sam imao uvide. ( teži. kuniča)
A sada kolko sam plitak ili dubok otom potom, a ovi prostim riječima kojim se koristiš i ne idu ti baš u korist. I nemrem svatiti kaj te prehitilo.Koliko znam da imaš kalifornijske kuniče preko foruma imao bi za tebe komentare na tvoj odnos u svezi glede uzgoja i znanja o kunićima. Ali kao što napisah : na početku. B.G.
bez ljubomore ( ŠPICONJE ) tvoj naziv stvarno toliki prirast imaju. ADIO!!!!!
 

fešk

Član
Tu od
19 Sij 2013
Poruka
49
Re: Kuničarstvo

Pozdrav FEŠK
budem gospodin i nebum si dozvolil vrjeđati nekoga koga osobno nisam upoznao kad bi ti još jedan put u miru pročital tekst kojim se Robi oglasio u svezi dobivene količina mesa od kuniča ( bio je u šoku ),pa još jedanput pročitaj moj odgovor, videl bi da u mojem komentaru ni u jednom tenutku nisam se dotaknuo nijedne vrste kuniča. Več sam isčitao da je bio razočaran radmanom mesa i moja mu je sugestija bila da nabavi hibride i ništa više od toga s time da sam mu stvarno i pošteno napisao težine u koje sam imao uvide. ( teži. kuniča)
A sada kolko sam plitak ili dubok otom potom, a ovi prostim riječima kojim se koristiš i ne idu ti baš u korist. I nemrem svatiti kaj te prehitilo.Koliko znam da imaš kalifornijske kuniče preko foruma imao bi za tebe komentare na tvoj odnos u svezi glede uzgoja i znanja o kunićima. Ali kao što napisah : na početku. B.G.
bez ljubomore ( ŠPICONJE ) tvoj naziv stvarno toliki prirast imaju. ADIO!!!!![/QUOTE]




hahahahah,,nevidim razlog zašto bih bio ljubomoran,,i to još pogotovo na tebe.................................................... :icon_toilet:
 
Posljednje uređivanje:

Najnoviji postovi

Na vrh