• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kunićarstvo

Dabio

Član
Tu od
28 Velj 2012
Poruka
523
Re: Kuničarstvo

Danas sam pokušao pregledati zečicu dali je skotna po uputama naših forumaša pipkanjem trbuha nisam mogao ništa konkretno osjetiti ,ali nisam je htio jako stiskati da je ne ozlijedim,ali prilikom pipkanja napipao sam cice koje su dosta krupne... Zečica je njemački šarac i oparena 06.09. što znači da ako je skotna 19 dana... Nisam je puštao na kontrolno parenje jer muški kojeg sam kupio kad i nju ima 6 mj.prijašnji vlasnik je rekao da ga ne puštam dok ne navrši minimalno 8 mj... Dali je možda ovo jedan znak da je ona skotna pošto joj mogu opipati cice inače ovo bi joj trebao biti drugi okot?
 

teškar

Član
Tu od
12 Pro 2010
Poruka
945
Re: Kuničarstvo

...pa sam ja maknul muškog u njegvu gajbu...
Ovo mi je upalo u oko. Ne makneš muškog u njegovu gajbu, nego žensku u njezinu.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
K

kunići666

Guest
Re: Kuničarstvo

Šta je dobro za stelju u kotilicu...nemam slame da je stavim,ne mogu je nigdje u Splitu nabavit ima samo sijeno,ali neznam dali može sjeno u kotilicu,dali može pilotina,naravno ona čista i neprašinjava iz trgovina za kućne ljubimce..?
 

Dabio

Član
Tu od
28 Velj 2012
Poruka
523
Re: Kuničarstvo

Slobodno stavi piljevinu na dno da upija mokraću,a sijeno po piljevini...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Zajec

Član
Tu od
1 Velj 2013
Poruka
125
Re: Kuničarstvo

Šta je dobro za stelju u kotilicu...nemam slame da je stavim,ne mogu je nigdje u Splitu nabavit ima samo sijeno,ali neznam dali može sjeno u kotilicu,dali može pilotina,naravno ona čista i neprašinjava iz trgovina za kućne ljubimce..?

Pozdrav 666
neznam kaj vi zovete pilotinu, ( pilot ispao iz aviona ) ako je to piljevina koja nastane kad se pile ili režu drva to ti nebi preporućio jer je piljevina ko prah i smetalo bi im kod disanja ulazilo bi im u usta i nosić. A ako je to hoblovina kad se se blanjaju drva ili ( hoblaju ) to moreš staviti dapače preporuča se jer veže sijeno i dlaku.Po mogučnosti nabavi kod stolara jelovu nemoj hrastaovu jer pušta tanin pa bi ti kuniči mogli poplaviti (postati dinamovci :confused:) jer če mohriti po njoj. Ako je hoblovina krupnija to je bolja i gledaj da bude čista bez prašine.
 

uskok

Član
Tu od
13 Sij 2013
Poruka
116
Re: Kuničarstvo

kunić666 iz trgovina za kućne ljubimce..? slobodno stavi ali svakako prekri sijenom, hoblovina nije prirodna i kunica teže pravi gnjezdo, mislim da bi joj sasvim bilo dovoljno i samo sijeno al eto na volju ti.
 

Dabio

Član
Tu od
28 Velj 2012
Poruka
523
Re: Kuničarstvo

Pozdrav 666
neznam kaj vi zovete pilotinu, ( pilot ispao iz aviona ) ako je to piljevina koja nastane kad se pile ili režu drva to ti nebi preporućio jer je piljevina ko prah i smetalo bi im kod disanja ulazilo bi im u usta i nosić. A ako je to hoblovina kad se se blanjaju drva ili ( hoblaju ) to moreš staviti dapače preporuča se jer veže sijeno i dlaku.Po mogučnosti nabavi kod stolara jelovu nemoj hrastaovu jer pušta tanin pa bi ti kuniči mogli poplaviti (postati dinamovci :confused:) jer če mohriti po njoj. Ako je hoblovina krupnija to je bolja i gledaj da bude čista bez prašine.

Zajec neznam koliko si upoznat sa "pilotom"= piljevina ,ali ako si radio motornom pilom trebao bi znati da ta piljevina nije u obliku praha...Inače koristim piljevinu za stelju za ostale živine ,ne birajući od kojeg je drveta i još mi nikada niti jedna živina nije postala dinamovac ( iako bi volio :icon_rofl::icon_rofl:) uvjek su bez obzira na piljevinu hrasta bukve ili nekog drugog drveta moje živine bijele očito navijaju za hajduk... Malo smo sišli sa teme ,ali osobno smatram da je piljevina dobra za stelju za kuniće jer dobro upija tekućinu i obavezno je prekriti sa sjenom ili slamom...,
 

teškar

Član
Tu od
12 Pro 2010
Poruka
945
Re: Kuničarstvo

Pa nećeš Dabio valjda reći da koristiš za stelju piljevinu od motorne pile. U njoj ima ulja kojim se podmazuje lanac i ta piljevina nije pogodna za stelju životinjama. Može se koristiti piljevina sa pilane koja nije zagađena uljem ( a ona je stvarno puno sitnija, kad je suha i prašnjava).
 

Dabio

Član
Tu od
28 Velj 2012
Poruka
523
Re: Kuničarstvo

Naravno da koristim i za sada nikad problema nećedu jesti piljevinu da bi im smetalo ,piljevina ima samo zadaću upijanja mokraće obavezno po njoj ide slama ili sijeno ,tako da su živine uvjek suhe i čiste...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

medijus

Novi član
Tu od
25 Kol 2013
Poruka
12
Re: Kuničarstvo

Konačno i kod mene podmladak Okotila se ženka panonskog,25.9.Okotila devet komadićaka,jednog iznesla van iz kotilice, bio je još živ pa sam ga vratio ali u jutro sam ga našao mrtvog.Ali nije to bit moga javljanja ženki je to prvi okot,nije uopće pripremala gnjezdo očupala se tek drugi dan (ja sam joj ipak nagurao sijena u kotilicu)a danas počela skupljati sijeno i navlačiti ga u kotilicu znači pet dana nakon okota.Strah me da nezgazi mlade jer prilično benasa,jeli moguće u sljedećem okotu da se isto ponaša,dali je netko imao slično iskustvo.Hvala
 

Zajec

Član
Tu od
1 Velj 2013
Poruka
125
Re: Kuničarstvo

Zajec neznam koliko si upoznat sa "pilotom"= piljevina ,ali ako si radio motornom pilom trebao bi znati da ta piljevina nije u obliku praha...Inače koristim piljevinu za stelju za ostale živine ,ne birajući od kojeg je drveta i još mi nikada niti jedna živina nije postala dinamovac ( iako bi volio :icon_rofl::icon_rofl:) uvjek su bez obzira na piljevinu hrasta bukve ili nekog drugog drveta moje živine bijele očito navijaju za hajduk... Malo smo sišli sa teme ,ali osobno smatram da je piljevina dobra za stelju za kuniće jer dobro upija tekućinu i obavezno je prekriti sa sjenom ili slamom...,

Pozdrav Dabio
Upoznat sam sa pilotom: sused mi je pilot.
Ma dobro ti je teškar napisao za piljevinu od motorne pile nije ti to dobro a ako
ti je još i lanac tup to ti je samo smeče i nije dobro, slušaj savjete i sam si reko da si tek počeo sa kunićima. Hoblovinu ti stavljaju čistu u kotilice sve veče farme
i uzgajališta kunića. Tamo ne hrane sijenom i nema slame samo pelete voda i
hoblovina. Posjeti web stranu (Hycole ) u Francuskoj pa buš vidio kak oni to riješavaju. U Italiji sam vidio več na par farmi i malih farmera da stavljaju hoblovinu, jer veže dlaku i uvijek su pokriveni. Bok
 

LONE81

Član
Tu od
30 Stu 2012
Poruka
61
Re: Kuničarstvo

Konačno i kod mene podmladak Okotila se ženka panonskog,25.9.Okotila devet komadićaka,jednog iznesla van iz kotilice, bio je još živ pa sam ga vratio ali u jutro sam ga našao mrtvog.Ali nije to bit moga javljanja ženki je to prvi okot,nije uopće pripremala gnjezdo očupala se tek drugi dan (ja sam joj ipak nagurao sijena u kotilicu)a danas počela skupljati sijeno i navlačiti ga u kotilicu znači pet dana nakon okota.Strah me da nezgazi mlade jer prilično benasa,jeli moguće u sljedećem okotu da se isto ponaša,dali je netko imao slično iskustvo.Hvala

Prvi put se koti i malo se izgubila,daš joj još koju šansu i sam vidiš kako će se ponašati!Napravio si sve kako treba,na njoj je ostalo. No sikiriki,zečevi se kote ko zečevi:icon_lol:
 

robi ka

Član
Tu od
30 Sij 2013
Poruka
258
Re: Kuničarstvo

Danas sam skuzio da mi jedna zecica ovnolika ima kako joj je prednja noga pa malo iza ili kako da napisam da vam objasnim odmah kod jedne prednje noge ali ispod trupa jednu veliku veliku kvrgu velicine pa mogu reci skoro narande.Ona je uvijek mirna i ja je nisam nesto pretjerano dirao kad skuzim da sepa na tu nogu i kad sam pogledao eto to sam napipao,a treba se kotiti sad za par dana 5.10.Sad cu pricekati da vidim dali ce se okotiti pa onda cu videti sto dalje napraviti.
 

mbudinski

Član
Tu od
27 Stu 2012
Poruka
132
Re: Kuničarstvo

Ma men moj prijatelj reko da metnem ovaj put muškog u gajbu od ženske

pozdrav

mužjak se nikada ne stavlja kod ženka ( pripust ) nego ženka kod mužjaka, jer on promjeni sredinu i prvo istražuje prostor umjesto da odmah ide na posao, a i ženka instiktivno brani svoje stanište pa može napadati mužjaka.
Što se tiće stelje za kočenje preporuča se kao što vam zajec kaže FINA HOBLONINA i to jelova jer je mekana ili neko drugo drvo koje ne pušta tanin jer piljevina ima prašine u sebi, uz dodavanje slame ( dobro je u kotilici imati duplo dno u koje se stavi slama koja upija urin,a na gornji dio hoblovina koja se pomješa sa dlakom pa je gornji dio relativno uvijek suh )
 
K

kunići666

Guest
Re: Kuničarstvo

Dobar dan....imam kalifornijsku kunicu,parena je 5.9 i ovo će joj bit prvi okot...dali se njena skotnost broji onda od 6.9 ili je i 1 dan skotnosti onaj kad je parena tj.5.9(parena ujutro)....ako se broji od 6.9 onda je skotna 26 dana,a ako se broji i dan kad je parena tj.5.9 onda je skotna 27 dana....dali joj već mogu stavit kotilicu(stavio sam ja kotilicu ,ali nisam još stavio stelju u nju pa dali da već stavim stelju) ili da sačekam još koji dan,ako je skotna 26,odnosno 27 dana,a uz to joj je ovo prvi okot(jer sam čuo da su nervozne pred prvi okot pa bi to trebalo ranije stavit).....a kao stelju ću joj stavit piljevinu(čistu,kupljenu u trgovinama,ona za hrčke i zamorce i čak ima miris jagode ta piljevina,piše na pakiranju(oće taj miris smetat),a na piljevinu ću stavit puno sijena(nemam slame).....Kad su kod vas kunice počele praviti gnjezdo tj.kolko dana ili sati prije okota..?
 
Tu od
28 Tra 2013
Poruka
93
Re: Kuničarstvo

Dali netko u Vukovarsko -Srijemskoj ili Osječkoj Županiji ima za prodaju muške zečeve za rasplod. Pasmine :kalifornijski,panonac ili njemaki šarac
 
D

dariospionjak

Guest
Re: Kuničarstvo

Dobar dan....imam kalifornijsku kunicu,parena je 5.9 i ovo će joj bit prvi okot...dali se njena skotnost broji onda od 6.9 ili je i 1 dan skotnosti onaj kad je parena tj.5.9(parena ujutro)....ako se broji od 6.9 onda je skotna 26 dana,a ako se broji i dan kad je parena tj.5.9 onda je skotna 27 dana....dali joj već mogu stavit kotilicu(stavio sam ja kotilicu ,ali nisam još stavio stelju u nju pa dali da već stavim stelju) ili da sačekam još koji dan,ako je skotna 26,odnosno 27 dana,a uz to joj je ovo prvi okot(jer sam čuo da su nervozne pred prvi okot pa bi to trebalo ranije stavit).....a kao stelju ću joj stavit piljevinu(čistu,kupljenu u trgovinama,ona za hrčke i zamorce i čak ima miris jagode ta piljevina,piše na pakiranju(oće taj miris smetat),a na piljevinu ću stavit puno sijena(nemam slame).....Kad su kod vas kunice počele praviti gnjezdo tj.kolko dana ili sati prije okota..?

ja imam zecice 3 komada i niti jedna se ne koti na vrijeme,zecice nose od 28-32 dana, jedna mi se okotila 26 dan od dana parenja tako da se nikad nezna napomenio sam da nosi 28-32 dana,sto se tice kotilica ja imam kotilice i niti jedna se jos nije okotila u njoj svaka pored kotilice najbolje stavi danas pa ces vidjeti pozdrav.
 
K

kunići666

Guest
Re: Kuničarstvo

evo ja sad bio kod nje i kad ono imam šta vidit,svo sjeno koje je namjenjeno za nju da jede stavila je u usta i gradi gnjezdo,a toga sjena je premalo i ja sam sad morao to malo gdnjezda izvaditi i stavio sam sad piljevinu i puno sjena,i odma je ušla natrag u kotilicu i cjeli se kavez trese jer su u kotilici vjerojatno veliki radovi(gradi gnjezdo)...valjda je nisam puno uznemirio što sam joj uzeo ono šačice sjena što je namjenila za gnjezdo...sad za kolko bi se ja trebao nadati malima,ako je sad sad počela raditi gnjezdo...trebam joj danas i vode dati navečer,kupio sam joj još jednu pojilicu pa ću joj je večeras namjestit,al strah me da je ne uznemiravam sa tim,vidim na njoj da je uplašenija nego inače,,,valjda su joj 2 pojilice od 600 ml dosta jer sam čuo da piju dosta vode prilikom okota.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Najnoviji postovi

Na vrh