• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KUPOVINA PRIVATNOG ZEMLJIŠTA

daniel2356

Član
Tu od
14 Svi 2009
Poruka
551
e sad mene zanima, ja sam kupio jutro zemlje u 2009, al nisam još odnio ugovor u gruntovnicu, zaboravio sam potpuno, ako sad odnesem, jel bude to vrijedilo?
 

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
911
daniel2356 kaže:
e sad mene zanima, ja sam kupio jutro zemlje u 2009, al nisam još odnio ugovor u gruntovnicu, zaboravio sam potpuno, ako sad odnesem, jel bude to vrijedilo?

isto i mene muci
 

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
ja sam nosio papire u katastar jer sam tražio prenamjenu nove zemlje iz oranice u voćnjak,prošli tjedan i sve je bilo normalno kao i prije
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
daniel2356 kaže:
e sad mene zanima, ja sam kupio jutro zemlje u 2009, al nisam još odnio ugovor u gruntovnicu, zaboravio sam potpuno, ako sad odnesem, jel bude to vrijedilo?
ja mislim da nebi smel imati problema,ak je datum na ugovoru od prošle godine,jer sam i ja ovo zadnje kaj sem kupil bilo je 31.12.2009. 8)
 
K

korisnik2408

Guest
Gledam danas u plodovima zemlje buducu seficu ove agencije kako "vjesto" kombinirana strane i domace rijeci. U jednom trenutku rece: "cirka oko".
 

karlo22

Član
Tu od
22 Srp 2009
Poruka
122
Meni nešto nije jasno kada netko proda agenciji jel njemu agencija daje pare ili agencija nađe kupca pa tek onda pare ili kako će to ić
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,093
Ja mislim da je naveca fora u tome da ako prodajes zemlju moras obavjestiti opcinu o kojoj se zemlji radi i o kojoj cijeni da nebi bilo da neko kupi tu zemlju a komsija (sa kojim nisi dobar) nemoze kupiti jer mu nedas.
Na neki nacin to je program okrupnjavanja koji se koristi vec u srbiji koliko sam citao.


A agencija nema nista sa placanjem nego samo posreduje pri tome sto sam napisao i mozda jos nest...
 

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
911
danas sam saznal u gruntovnici da ugovori o kupoprodaji i sudska rješenja idu normalno akosu ovjereni prije 1.1.2010
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Oprosti, ali sto je to dobro zamisljeno? Glavna ideja je da se sprijeci masovna prodaja zemlje strancima kad udjemo u EU, a "zaboravilo se" (namjerno u navodnicima) da je vecina zemlje u velikim komadima u firmama tako da se uredno kupoprodajom firme kupuje i njeno vlasnistvo. Ovo kako su oni zamislili ce samo otezavati malima i da prodaju i da kupe. Rezultat ce biti hrpa novih zaposlenika u agenciji (na drzavnoj i lokalnoj razini), spor i skupi proces itd itd itd
Puuuno problema, a ja osobno ne vidim prednosti. Cijenio bih prosvjetljenje :)
Nazalost, sve ovo sto se sada govori su stvari koje su bile jasne svakome tko je pred godinu dana procitao zakon. (opaska: zakon je donesen u predbozicno vrijeme lani, u hitnoj proceduri, zajedno sa zakonom o golfu. Pametnome dosta.
Jel se Bozeku stuca ... . )
 
P

presvetli

Guest
To što nam se pišu ovakvi zakoni vam se mili moji zove KORPORATIVNI KAPITALIZAM ,gdje je sve prilagođeno krupnom kapitalu,pa se i zakoni prilagođavaju "todorićima" i njima sličnima.Bojim se da će biti puno gladnih u ovoj državi,a velikim dijelom smo i sami krivi što se nikad ne bunimo i prihvaćamo sve odluke NAJVEĆIH DOMOLJUBA koji nas misle odvesti u RAJ.Sve buduće generacije koje bi se htjele baviti poljoprivredom biti će DISKRIMINIRANE ovakvim i budućim zakonima koje će im trajno oduzeti pravo na rad i život u ovoj opljačkanoj kvazidržavi!
 

daniel2356

Član
Tu od
14 Svi 2009
Poruka
551
Smiljan kaže:
Oprosti, ali sto je to dobro zamisljeno? Glavna ideja je da se sprijeci masovna prodaja zemlje strancima kad udjemo u EU, a "zaboravilo se" (namjerno u navodnicima) da je vecina zemlje u velikim komadima u firmama tako da se uredno kupoprodajom firme kupuje i njeno vlasnistvo. Ovo kako su oni zamislili ce samo otezavati malima i da prodaju i da kupe. Rezultat ce biti hrpa novih zaposlenika u agenciji (na drzavnoj i lokalnoj razini), spor i skupi proces itd itd itd
Puuuno problema, a ja osobno ne vidim prednosti. Cijenio bih prosvjetljenje :)
Nazalost, sve ovo sto se sada govori su stvari koje su bile jasne svakome tko je pred godinu dana procitao zakon. (opaska: zakon je donesen u predbozicno vrijeme lani, u hitnoj proceduri, zajedno sa zakonom o golfu. Pametnome dosta.
Jel se Bozeku stuca ... . )
Firme nisu vlasnici zemlje, samo ju imaju u koncesiju. Ona je i dalje državna.
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
daniel2356 kaže:
Smiljan kaže:
Oprosti, ali sto je to dobro zamisljeno? Glavna ideja je da se sprijeci masovna prodaja zemlje strancima kad udjemo u EU, a "zaboravilo se" (namjerno u navodnicima) da je vecina zemlje u velikim komadima u firmama tako da se uredno kupoprodajom firme kupuje i njeno vlasnistvo. Ovo kako su oni zamislili ce samo otezavati malima i da prodaju i da kupe. Rezultat ce biti hrpa novih zaposlenika u agenciji (na drzavnoj i lokalnoj razini), spor i skupi proces itd itd itd
Puuuno problema, a ja osobno ne vidim prednosti. Cijenio bih prosvjetljenje :)
Nazalost, sve ovo sto se sada govori su stvari koje su bile jasne svakome tko je pred godinu dana procitao zakon. (opaska: zakon je donesen u predbozicno vrijeme lani, u hitnoj proceduri, zajedno sa zakonom o golfu. Pametnome dosta.
Jel se Bozeku stuca ... . )
Firme nisu vlasnici zemlje, samo ju imaju u koncesiju. Ona je i dalje državna.

Netocno, ali i ne bas najbitnije. Htio sam skrenuti pozornost na legalnu praksu kako su stranci do sada i kako ce ubuduce kupovati zemlju (i ostale nekretnine). Do pred koju godinu nije bilo dozvoljeno da stranci kupuju zemlju (ili ako je bilo dozvoljeno bilo je vezano sa hrpom procedura u ministarstvima vanskih poslova obiju zemalja). Taj problem se vrlo jednostavno na legalan nacin rjesavao da stranac osnuje firmu u Hrvatskoj i ta firma tim cinom postaje HRVATSKA firma. Tada ta firma uredno smije kupiti zemlju (kucu i stogod zeli) bez da ikoga pita. I kada taj stranac zeli prodati zemlju samo proda firmu, a zemlju niti ne dira. I sto ce sad taj zakon to sprijeciti? Dapace, zakon i favorizira firme da kupuju zemlju. Primjer: zemlju mog susjeda koji bi ju mozda i meni prodao, Agencija ce narediti da je ima prodati nekoj firmi (koja je npr. u vlasnistvu stranca, ali Agencija to ne gleda: d.o.o. je za nju hrvatski pravni subjekt, sto i jest)

Uglavnom, zakon je po meni potpuno promasena stvar bio od samog pocetka. Dapace, nije ni postojala niti tada volja da se zakon provede jer da jest u zakonu bi jasno naveli do kada se Agencija mora osnovati, a u boljem slucaju bi prilog zakonu bio i pravilnik o osnivanju Agencije.

Usput, sinoc slusam bivseg ministra i snebivao sam se kad je objasnjavao kako je stvar zamisljena. Ono, netko hoce prodati zemlju pa onda Agencija u lokalnoj opcini objesi na oglasnu plocu pa se onda zainteresirani javljaju.
U doba interneta on prodaje maglu takvim objasnjnem. Najbolje da agencija seta okolo i kod lokalnih birtija na telefonski stup vjesa oglas, sa telefonskim brojem na papiricu koji se otkine odozdola :)))) Ono :) uz oglase za iscjeliteljske usluge i rucnu masazu ce biti oglasi da bi Joza prodal Stefu ral zemlje. a pravi komadi ce se prodavati u Trgovackom sudu :)))) kao i do sada, uostalom.

Ako u godinu dana nisu bili u stanju oformiti Agenciju kako se moze vjerovati da ce jednom i kad je oforme ta Agencija raditi svoj posao uz ovakve zakone? Ja jedino sto vidim je jos jedno mjesto za potencijalnu muljazu, a o troskovima (i za drzavu i za sve pojedince) da i ne govorim.

Nadalje, evo, "nasa" poljoprivredna komora je odmah stala u zastitu ideje predmetnog zakona, zastitu polupostojece Agencije, zastitu poluljudi-polubogova koji su to smislili, zastitu svemira i okolice .... . Svoje osobno raspolozenje u zelucu kad sve ovo pisem nebih sada elaborirao :)
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
856
Još moj mali prilog o toj tematiki.
To je kod nas u praksi godinama, još duboko iz Juge.

Kako to funkcionira:
Svak ko prodaje poljoprivredno zemljište, dužan je to javno objavit.
To se u praksi izvjesi u općini (otkad su se odvojili lokalni i državni uredi, to radi državna služba), a sad to stavljaju i na internet. Nisam u detajle upućen o trošku, a na scanima dokumanata nema nikakve napomena o taksi, što ne navodi, da je besplatno.
O kvalitetu internetnih objava ne bi komentirao, u svakom uredu koriste drugi tip skeniranja i datoteka.

U 99,9 posto primjera to se objave poslovi, koji su u realnosti dogovoreni.
Poslije 30 dana može se finiširat posao, jer je to formalnost, bez koje ne možeš upisat u katastar.

A može se dogodit, da ti neko ispodbija, jer po zakonu ima pretkupno pravo na to zemljište.
Lista po kojoj se 'reda' pretkupno pravo je:
1. suvlasnik
2. poljoprivrednik (OPG), koji ima svoju zemlju uz nuđenu
3. najamnik (tu je promjena, prije su bili 2 i 3 obrnuti)
4. drug OPG
5. firma, koja se bavi poljoprivredom
6. fond poljoprivrednog zemljišta
Ako niko od tih, može kupit bilo ko.

Svi ti imaju pravo po tom redosledu kupit nuđeno po objavljenoj cijeni.
Prodavać nije obavezan prodat po toj ponudi, ako mu se kupac ne sviđa. Može slobodno obnovit ponudu i stavit višu cijenu, pa se nadat, da odustanu oni, kojima neće prodat.
Cijena u ugovoru mora bit ko u ponudi, a mislim, kako može bit i viša. Tim se malo i izbjegla prodaja hektara za pivo te neplaćanje poreza.

To bi u teoriji trebalo dat šanse da se posjedi okrupnjavaju, a u praksi ne funkcionira baš najbolje, jer je veliki dio ponuda vezanih na parcele, koje su planirane da se prevede u građevinske, pa su im i cijene takve.

A generalno, to kako tako funkcionira u praksi u vidu, da su svi navikli na tu fazu postupka, ne košta ništa, nit nije (zasad) parking za zapošljavanje kumova, švalerki i slićnih zaslužnih.
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
E bas mi je drago tine da si dao truda i napisao. Ocito i nas to isto ceka. Umjesto da se stvari pojednostavljuju jos se vise komplicira. Nazlost, od cijele price se zakljucuje da je najbitnije da ti treab mjesec dana vise da bi proveo papirologiju, uz uvjek prisutnu mogucnost da se stvar zakomplicira.
Generalni problem pristupa EU je da se stvari ne mijenjaju sustinski nego samo formalno. EU je rekla da se to ima tako raditi i mi cemo to (ili nesto drugo, svejedno) glupavo preuzeti bez imalo kreativnosti da se stvari prilagode u samoj sustini, a ne na povrsini.
Najbolje je stvar oslikao nas danasnji ministar poljoprivrede Cobankovic kada ga je novinar pitao u kojoj su fazi pregovori o poglavlju poljoprivrede. Pitanje je bilo vezano za fakt da smo mi u 9. mjesecu predali nasa polazna stajalista. Odgovr je bio da tu u sustini i nema pregovaranja. Na nasa polazna stajalista EU je u 11. mjesecu odgovorila i mi sad ispunjavamo stvari iz tog (usudio bih se reci polutajnog) papira odgovra EU.
 

karlo22

Član
Tu od
22 Srp 2009
Poruka
122
MI jednostavno nismo složni moramo bit složni i to pokazat ovako će nas jebat samo moramo nešto poduzet krajnje je vrijeme
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,093
To sa agencijom je dobra ideja.
A prvenstveno pravo prvootkupa komsiji i slicno.


Nego kod nas u opcini bi kao uskoro trebao ici natjecaj za dodjelu drzavne zemlje.Dali ce to sada onda ici preko agencije ili ipak ostaje u rukama nase opcine?

Mislim da sam bio negdje cuo da ce to ici preko agencije ali nisam siguran pa pitam ako tko zna.
 

daniel2356

Član
Tu od
14 Svi 2009
Poruka
551
mislim da ide preko općine, al mislim da na najviše do 5 godina, bar je tako kod nas.
 
T

TOMY

Guest
skinuto sa http://www.vlada.hr:

Članak 3.

Jedinice lokalne samouprave koje nisu donijele Program raspolaganja poljoprivrednim
zemljištem u vlasništvu države i počele raspolagati poljoprivrednim zemljištem u roku iz
članka 97. stavka 1. Zakona o poljoprivrednom zemljištu (Narodne novine 152/08), odnosno
do dana stupanja na snago ovog Zakona dužne su navedene poslove obaviti u slijedećim
rokovima:
- u roku od 6 mjeseci od stupanja na snagu ovog Zakona jedinice lokalne samouprave
donijet će Program raspolaganja poljoprivrednim zemljištem u vlasništvu države;
- u roku od godine dana od stupanja na snagu ovog Zakona jedinice lokalne samouprave
počet će s raspolaganjem poljoprivrednim zemljištem u vlasništvu države.
Ukoliko jedinica lokalne samouprave ne donese Program raspolaganja poljoprivrednim
zemljištem u vlasništvu države u roku iz stavka 1. alineje 1. ovoga članka, Program će
donijeti Agencija za poljoprivredno zemljište, uz suglasnost Ministarstva poljoprivrede,
ribarstva i ruralnog razvoja, na trošak sredstava proračuna jedinice lokalne samouprave.

Članak 4.

Agencija za poljoprivredno zemljište sve poslove u okviru svojih djelatnosti počinje obavljati
01. srpnja 2010. godine.
Do 01. srpnja 2010. godine privatnim poljoprivrednim zemljištem raspolagat će se sukladno
općim propisima koji uređuju raspolaganje nekretninama.
Ugovori o prodaji i zakupu poljoprivrednog zemljišta u privatnom vlasništvu koji su
sklopljeni u razdoblju od 1. siječnja 2010. godine do stupanja na snagu ovog Zakona smatraju
se pravno valjanima.



Ovaj zakon još nije stupio na snagu ali hoće, čim se objavi u Narodnim Novinama.
 
M

mladi gazda

Guest
Slažem sesa tomijem što je napisao danas bio u općini predavo promijene i 3 ugovora iz ove god su mi nevažeća i hvala Bogu svi koji oni koji su pravljeni sa osoibama 80 god manje više...............Ali mene zanima dali je to i za ZAKUP PRIVATNOG ZEMLJIŠTA (ARENDA KAKO BI SREMCI REKLI)?? Jer meni su svi ugovori o zakupu(arendi) ne o trajnoj kupovini dali i to mora na agenciju?? Teta u općini je rekla da će bit sve po starom ali tek kada izađenovi zakon u narodnim novinama što je Uvaženi zastupnik Tomyi i naposljetu napisao............. sprdačina od zakona i ništa drugo..........

......mladi gazda.............
 

Najnoviji postovi

Na vrh