• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KUPOVINA PRIVATNOG ZEMLJIŠTA

Ero

Član
Tu od
27 Svi 2008
Poruka
202
Poštovani forumaši molim za pomoć kako sada kupiti poljoprivredno zemljište od privatnika.
Ja sam probao ali u gruntovnici su me odbili jer se čeka neki naputak iz HPA .
Dali netko zna što o tome. :?:
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Ne možeš direktno kupiti zemlju jer će navodno sve ići preko agencije.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
:D
Bitno da je zakon tu, a agencija bit će kad bude. I šta da ja radim sa starcem od 84 godine? Ha ha...
 

Ero

Član
Tu od
27 Svi 2008
Poruka
202
Hvala na šturim informacijama
Ovo što se radi u našoj zemlji mislim da to nema nigdje.
Kao da su djeca pisala neke zakone.
Izmišljamo neku Evropu a ni za dismo nismo.
Vjerovatno će ta agencija tražiti i proviziju za prodaju zemlje i tko zna još što im padne na pamet.
Umijesto da nam bude bolje čini se da je svatki dan sve teži i teži opstanak. :lol:
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Situacija je sasvim smiješna. Još tamo u prosincu sam dogovorio s čovjekom jednu zemlju. Prekjučer mi došli novci i sad ja to ne mogu kupiti, a treba mi ko oko u glavi.
 
T

TOMY

Guest
Smiješno cabage. Agencija je tu od 01.01. samo sto nitko u toj agenciji jos ne radi. Nema više slobode znači. Imate negdje na netu zakon o toj Agenciji i koje su joj zadaće i ciljevi. Nitko nikad nije dozivio u Hrvatskoj da nemoze kupiti zemljište koje hoce.
 

Ero

Član
Tu od
27 Svi 2008
Poruka
202
cabage kaže:
Situacija je sasvim smiješna. Još tamo u prosincu sam dogovorio s čovjekom jednu zemlju. Prekjučer mi došli novci i sad ja to ne mogu kupiti, a treba mi ko oko u glavi.
Cabage u istom smo položaju i ja sam kaparisao sad imam novac za isplatiti a nemogu to kupiti tj. prepisati zbog neki zakona koji su po meni nebitni jer prodavac će uvijek prodati onom tko da više a što će tu agencija napraviti --neznam.
Budemo to pričekali pa vidjeli što će se iz tog izroditi.
Nama sigurno bolje neće biti.
 

Ero

Član
Tu od
27 Svi 2008
Poruka
202
TOMY kaže:
Smiješno cabage. Agencija je tu od 01.01. samo sto nitko u toj agenciji jos ne radi. Nema više slobode znači. Imate negdje na netu zakon o toj Agenciji i koje su joj zadaće i ciljevi. Nitko nikad nije dozivio u Hrvatskoj da nemoze kupiti zemljište koje hoce.
Smiješno da . Ovo je kao bajka. Da ne povjeruješ sam sebi što nam čine. :lol:
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Ma stvar je u tome da je čovjek od kojeg bih to kupio priločno star i još k tome nestrpljiv, a zemlja mi treba ko suho zlato. Ja sam i s jednu stranu i drugu stranu, a ima jedan koji bi mi se ugurao iz inata. Navodnjavanje mi je pripremljeno za zemlju do, tako da bi i kupovinom ove imao u komadu za navodnjavanje 3 hektara. Nije zanemarivo.
Ja nemam prebivalište u opčini u kojoj je zemlja, a agencija će zemlju prodati najpovoljnijem ponuđaču. A ovaj drugi ima dobre veze u toj opčini i dosta je veliki stočar. Ja sam vlasniku obečao 6 somova eura za hektar zemlje, ali štos je u tome da mu to ne dam ako ne mogu prepisati zemlju na sebe. Još ostanem bez love na kraju.
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
856
cabage kaže:
Ma stvar je u tome da je čovjek od kojeg bih to kupio priločno star i još k tome nestrpljiv, a zemlja mi treba ko suho zlato. Ja sam i s jednu stranu i drugu stranu, a ima jedan koji bi mi se ugurao iz inata. Navodnjavanje mi je pripremljeno za zemlju do, tako da bi i kupovinom ove imao u komadu za navodnjavanje 3 hektara. Nije zanemarivo.
Ja nemam prebivalište u opčini u kojoj je zemlja, a agencija će zemlju prodati najpovoljnijem ponuđaču. A ovaj drugi ima dobre veze u toj opčini i dosta je veliki stočar. Ja sam vlasniku obečao 6 somova eura za hektar zemlje, ali štos je u tome da mu to ne dam ako ne mogu prepisati zemlju na sebe. Još ostanem bez love na kraju.

Možeš uzet u najam na papiru, pa s formiranjem Agencije to legaliziraš otkupom, do kog ti ostvaruješ pravo bit prvi u redu kao najamnik?
Ili ti to on 'pokloni'? Po mome mišljenju, za to bi bio dovoljan dokument od javnog bilježnika, s kojim možeš tražit upis u kataster i zemljišnu knjigu. Ne znam, što može Agencija, ako ti neko nešto pokloni. Jedino je pitanja poreza u tom primjeru, pošto mislim, kako ti nije u bliskom rodu, da bi bio oslobođen poreza na darove (to je kod nas, ne znam zakone u Hr, koji su vezani na tu tematiku, a ti zakoni su često još iz Juge)
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Znaš da sam i tu opciju studirao.
Neoporeziv je poklon od krvne rodbine, nisam siguran sto posto, ali je tako. Recimo baka je meni mogla darovat zemlju, al supruga bi morala platiti porez da nije bilo katastarske izmjere pa smo sve prepisali bez naknada.
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
pa sad :scratch... ovo mi je prvi glas da se nemre kupiti zemlja od privatnog vlasnika :shock: :shock: :shock:

ja sam evo naprimjer ovih dana kupil dve zemlje i sve uredno prepisal...već su stigla i rješenja iz gruntovnice :mrgreen: :mrgreen:
 

josip123

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2009
Poruka
1,340
ja sam čuo za taj zakon i 29.12.2009. sam kupio komad zemlje pa sam usput kod javnog bilježnika pitao za taj novi zakon.rekao mi je da zakon stupa na snagu od 01.01.2010.,ali da će biti još nekih šest mjeseci za prilagodbu i ako planiram kupovati još zemlje da to učinim u prvoj polovici ove godine jer to se poslije bez agencije neće moći riješiti.
 

daniel2356

Član
Tu od
14 Svi 2009
Poruka
551
ja sam bio na predavanju vezanom za poljoprivrednu agenciju i tamo nam je rečeno da bude još godinu dana za prilagodbu, da se u pravilniku bude promijenio samo datum, tj. do 31.12.2010.
 
K

korisnik2408

Guest
Znaci drzava osniva jos jednu agenciju. Super je to. Onih sto proizvode sve je manje, a ovih sto od njih zive sve je vise. Pitam se gdje su granice.
 

Ero

Član
Tu od
27 Svi 2008
Poruka
202
cabage kaže:
Ispitat ću situaciju, dobrano.
Nemoraš je ispitivati danas je rečeno u "Poljprivrednoj emisiji" da je zakon zaživio i sve je obustavljeno bez odobrenja agencije.
Ali bit će nekih promjena krajem mjeseca pa budemo to vidjeli :cry:
 
Na vrh