• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

kupus

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
znaci trebao bi posijati sa oko polovice svibnja??

a tako nešto da. neka ti cabage objasni detaljnije,ja sam te podatke našao na netu kad sam se interesirao za to,pa ako nešto nije točno neka me ispravi. ja sam planirao ove godine saditi kasni kupus ali neznam hoću li jer nemam vode tamo.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Ne nego dalje tokom godine pripremam zemlju za papriku za slijedeću godinu. Paprika je takva, čim joj bolje ugađaš, ona ti više daje.

a ja sam te skužio da uspiješ pobrati pa odma paprika. a jel smiješ kupus na kupus,poslije ranog odma kasni?
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Nemam, odmaram zemlju. Eventualno posadim brokulu ili karfiol po brokuli ili karfiolu, no izbjegavam. Problem mi je površina pa ponekad nemam izbora. Danas mi je upravo prijatelj javio da mu je došao neki na dogovor da mu posije 4000 kontejnera kupusa, ovih od 170 rupa. Čini se da je nekome lanjska cijena kupusa udarila u glavu, pogotovo jer mi se čini da ovaj do sada nije ni sadio tu kulturu. Majko božja, dobro da moj rasad već dobrano napreduje, ne bih htio biti na tržištu kupusa dok se ovaj pojavi. Jedino ako je neki ugovor za industriju.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Nemam, odmaram zemlju. Eventualno posadim brokulu ili karfiol po brokuli ili karfiolu, no izbjegavam. Problem mi je površina pa ponekad nemam izbora. Danas mi je upravo prijatelj javio da mu je došao neki na dogovor da mu posije 4000 kontejnera kupusa, ovih od 170 rupa. Čini se da je nekome lanjska cijena kupusa udarila u glavu, pogotovo jer mi se čini da ovaj do sada nije ni sadio tu kulturu. Majko božja, dobro da moj rasad već dobrano napreduje, ne bih htio biti na tržištu kupusa dok se ovaj pojavi. Jedino ako je neki ugovor za industriju.

ajme majko,pa to je 20 hektara. ma ipak je to lova da ga daš i za kunu,barem kako sam ja kalkulirao.
 

graa

Član
Tu od
11 Velj 2011
Poruka
62
ja sam novi ovdje, NEMOJTE ME PLASITI!!!:roll::roll::roll::roll::roll::roll::roll:
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Ma lova je ako ga daš i za manje od kunu, ali ako imaš prinos kakav bi trebao biti. Dok vidim kupuse raznoraznih uzgojnih oblika:mrgreen: koji nisu sposobni dati više od 40 tona na hektar odmah se sjetim te kune. Lani sam imao prinos 70 tona i dao sam ga jeftinije, al sam ipak lijepo zaradio, ljepše nego sa 40 tona i kunom i sitno.
 

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
je li mi mozete savjetovati sortu koju bi mogao posaditi oko 1. 7.

možeš mnoge sorte, ovisi za šta ti treba, za svježe, za kiseljenje, za skladištenje !???
Varaždinski, Satelite, Krautman, Lion, Castello.........
 

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
jos ne znam. kakva su vasa iskustva???

Ah, moraš reći što konkretno želiš od sorte. Moja iskustva ......Ako trebam za kiseljenje uzmem varaždinsko, ako za skladištenje uzmem Lion, Za svježu potrošnju Krautman, za ranu proizvodnju Sir....itd itd....
 

graa

Član
Tu od
11 Velj 2011
Poruka
62
Ah, moraš reći što konkretno želiš od sorte. Moja iskustva ......Ako trebam za kiseljenje uzmem varaždinsko, ako za skladištenje uzmem Lion, Za svježu potrošnju Krautman, za ranu proizvodnju Sir....itd itd....

ma ne znam ni sam jer ce mi zemlja biti slobodna krajem 6/ pocetkom 7 a htio bi to iskoristiti :))) jer s povrcem tek pocinjem pa sam mislio koji ima bolju prolaznost.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
ma ne znam ni sam jer ce mi zemlja biti slobodna krajem 6/ pocetkom 7 a htio bi to iskoristiti :))) jer s povrcem tek pocinjem pa sam mislio koji ima bolju prolaznost.

pa prvo nađi tržište pa onda sadi,da bar otprilike znaš šta češ saditi.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Da se ne ljutiš, ali takvi uletači poput tebe ne prolaze dobro na tržištu kupusa. Iz iskustva znam kakvo je stanje i ove godine će biti kupusa na bacanje. Lani je bila dobra cijena i puno ljudi ove godine opet sadi kupus. To je tako svake druge godine, jednu godinu ide, drugu nejde. Je bih ti preporučio da se maneš kupusa i ako već planiraš povrće primi se nećeg isplativijeg, nešto što svake godine koliko toliko ima cijenu istu i prolazi.
Premda se bojim, jer lani nije bilo kulture koja nije imala dobru cijenu i ove godine bi moglo biti uistinu krkljanca na tržištu.
 

graa

Član
Tu od
11 Velj 2011
Poruka
62
Da se ne ljutiš, ali takvi uletači poput tebe ne prolaze dobro na tržištu kupusa. Iz iskustva znam kakvo je stanje i ove godine će biti kupusa na bacanje. Lani je bila dobra cijena i puno ljudi ove godine opet sadi kupus. To je tako svake druge godine, jednu godinu ide, drugu nejde. Je bih ti preporučio da se maneš kupusa i ako već planiraš povrće primi se nećeg isplativijeg, nešto što svake godine koliko toliko ima cijenu istu i prolazi.
Premda se bojim, jer lani nije bilo kulture koja nije imala dobru cijenu i ove godine bi moglo biti uistinu krkljanca na tržištu.

slazem se s tobom trenutno sam uletac sam sto ipak mislim ostati u ovom poslu na dulje vrijeme. ne mislim sada saditi 20 ha kao onaj sto si ga spomenuo ali za pocetak bih probao sa pola do cijelog hektara (premda je i to puno) jer mislim da bi se to ipak moglo nekako prodati sa barem pozitivnom nulom.
 

JOHABI

Aktivni član
Tu od
14 Velj 2011
Poruka
397
slazem se s tobom trenutno sam uletac sam sto ipak mislim ostati u ovom poslu na dulje vrijeme. ne mislim sada saditi 20 ha kao onaj sto si ga spomenuo ali za pocetak bih probao sa pola do cijelog hektara (premda je i to puno) jer mislim da bi se to ipak moglo nekako prodati sa barem pozitivnom nulom.

Ne sekiraj se ti prijatelju, naći će tebe kupci(samo daj oglas u novine, da proizvodiš kupus, dugoročno po cijene pozitivne nule ili ako treba i ispod).
Ja sam dugoročno odustao, prije nekoliko godina, od proizvodnje povrća, zbog takvih.Dogodi se da čovjek ne proda sav kupus(kako koja godina-ponuda, potražnja), ali unaprijed iti sa takovom računicom je katastrofa.Uložiš svoj novac,trud, zdravlje idr., a dobit nula, pa gdje toga ima?Pa valjda si i ti moraš kupit cipele i popit koje pivo?Samo ti radi 20 ha kupusa, a ako nećeš ti naći će se neki takav.Jadna li je naša poljoprivreda, pa bolje da smo robovi(barem bi ponekad zaradili hranu),nego da si gazda sa profitom 0 kn,i dugom oko vrata.


pišem pismo tinta mi se proli,gdje je ona koja mene voli?
 

graa

Član
Tu od
11 Velj 2011
Poruka
62
Ne sekiraj se ti prijatelju, naći će tebe kupci(samo daj oglas u novine, da proizvodiš kupus, dugoročno po cijene pozitivne nule ili ako treba i ispod).
Ja sam dugoročno odustao, prije nekoliko godina, od proizvodnje povrća, zbog takvih.Dogodi se da čovjek ne proda sav kupus(kako koja godina-ponuda, potražnja), ali unaprijed iti sa takovom računicom je katastrofa.Uložiš svoj novac,trud, zdravlje idr., a dobit nula, pa gdje toga ima?Pa valjda si i ti moraš kupit cipele i popit koje pivo?Samo ti radi 20 ha kupusa, a ako nećeš ti naći će se neki takav.Jadna li je naša poljoprivreda, pa bolje da smo robovi(barem bi ponekad zaradili hranu),nego da si gazda sa profitom 0 kn,i dugom oko vrata.


pišem pismo tinta mi se proli,gdje je ona koja mene voli?

nisi shvatio ja ne sadim 20 ha i ne radim to ih ljubavi vec kao i svi ovdje (barem mislim) da zaradim ali ne ocekujem da cu od ovog pola hektara kupusa kupiti stan ili mjesto u saboru
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
nisi shvatio ja ne sadim 20 ha i ne radim to ih ljubavi vec kao i svi ovdje (barem mislim) da zaradim ali ne ocekujem da cu od ovog pola hektara kupusa kupiti stan ili mjesto u saboru

Ajde prvo reci odakle si i dali ima koja zadruga ili netko ko otkupljuju povrće u tvom kraju.
 

graa

Član
Tu od
11 Velj 2011
Poruka
62
Ajde prvo reci odakle si i dali ima koja zadruga ili netko ko otkupljuju povrće u tvom kraju.

okolica sam osijeka, da iskren budem nadao sam se naci par prekupaca
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
okolica sam osijeka, da iskren budem nadao sam se naci par prekupaca

U miholjcu ti je Matijević pokušaj napraviti dogovore prije sadnje još imaš nešto vremena da pokušaš sve dogovorit i ako ti uspije ideš u sadnju.
 

JOHABI

Aktivni član
Tu od
14 Velj 2011
Poruka
397
U proizvodnji kupusnjača sve veći problemi se nalaze u pojavi "kupusne kile",odnosno rak korijena.Radio sam ranu proizvodnju kupusnjača te pokrivao sa agril folijom, doživio sam još jaču zaraženost korijena.Čuo sam da i u okolici VŽ ima istih problema.
 

Najnoviji postovi

Na vrh