• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Lamborghini

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,959
Ne govorim o udobnosti, jer razlika naravno postoji.
Govorim o tome da su Same motori bučni, nerado se vrte (u odnosu na Fiata), imaju jake vibracije, ovi vodeni imaju problema s gumicama na piksama, prvi modeli Euro3 imaju problema s VT pumpama... getriba melje ko na Štoreu, ne šaltaju se baš glatko, nježni su sinkroni, koji se najprije poderu na rikvercu, relativno gruba hidraulika...itd.

Da, bral sam kukuruzu s 1-rednim beračem i Štoreom i više od 100rh mjesečno nekoliko godina.
I dan danas mi ga je ljepše čuti nego Same klepetalo...
Istina, imam početni model, ali na boljima je uglavnom bolja kabina s istom osnovnom mehanikom...
 

mladenko

Iskusan lik
Tu od
27 Sij 2011
Poruka
1,287
A ne znam, ipak mislim da je sdf bolji, od istocnih..mislim.koji se ne kvari... uz dobro održavaje ide jedan i drugi
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,959
Samo velim da je današnji SLH na razini Ursusa u odnosu na ostalu zapadnu braću (CNH, ARGO, JD, AGCO). DF je negdje između...ali tak je i u cijenama (osim cijena dijelova, gdje nije među jeftinijima).
 

mladenko

Iskusan lik
Tu od
27 Sij 2011
Poruka
1,287
Meni je sve to isto. Apsolutno mislim da nema razlike, eto imam globusa 70 i otisao mi mjerac rezervara, novi 120€. Glupost a kosta...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,959
Powerfarm je "full frame" traktor, građen masivno, poput Zetora, npr, a nije puno veći od Globusa.
To znači da u klasi 75...85ks ima oko 3,5t, ozbiljnu hidrauliku, jači prednji most itd.

Kompakt iste snage je do 3t, predviđen za lakše radove, i zato nježnije građen, kraći itd.
Zamisli 539 u usporedbi s 540/542. Isti motori, a mogućnosti dosta različite.

To je razlika ,npr između Same Dorada i Explorera (nekad je Explorer kretal od 60ks i 3 cilindra), ali je imal jači prednji most, getribu s planetarnim reduktorima i veći osovinski razmak nego Aster/Dorado.

Današnji kompakti idu do 100ks, ali nemreš z njima delati ono kaj moreš sa starim traktorima od 70-tak ks.

Zakaj to pišem?
Puno smo novaca dali za novi 70ks traktor, a on nemre delati ono kaj more, recimo, Zetor 5245. Ukratko, cilj mu je bil zamijeniti Štorea, dakle traktor cca 40-tak ks, samo da je brži, da ima sinkronizirani mjenjač i više brzina.
Ovo zadnje je ispunil, ali tih 70ks moreš iskoristiti samo na cesti.
Na polju mogu tanjurati s 24 diska, vleči frezu od 2 metra, nositi špricu od možda 500, ali ne više litri...to sve kaj morem i z malim.
Ali, ne bi se usudil voziti 5t 2-osovinsku prikolicu, freza 2,30 ga je dizala prek međe itd.
To je kompakt, koji je težak 2300 kil i koji nemre puno stvari...iako je motor relativno velike snage.

Dorado ili Globus su kaj nabrijane Peglice, dok su Explorer ili Powerfarm strojevi na koje možeš ozbiljnije računati.

A kad čuješ da je hidraulika na Doradu krepala nakon 5+ tisuća sati i da ju treba bajpasirati preko kipera (jer regulacijski ventil košta nekoliko tisuća e, po riječima jednog našeg člana) onda treba razmisliti prije neg se potroše novci.
 
  • Like
Reactions: H&S

avialias

Aktivni član
Tu od
10 Ožu 2011
Poruka
530
Ekipa jel zna netko kako i gdje pregledati prasca tj vodeni hladnjak ulja s motora SAME 1000.4 WT.

Trebam ga testirati pritiskom a nemam nikakvih flanđi koje bi pasale. Jel znate da to netko radi...

Uglavnom pusta mi ulje u vodu tj kiler kad je traktor vruć....a kad se ohladni počinjem nalaziti i emulziju u karteru , svijetlo smedu do zutkasto ulje u karteru a nije puno , ali ima, kao da pusta kap po kap.
AC pumpa je ok...
Glave su skinute i nigdje ni jedna brtva ne pusta.
Majstoru se cini sve oko na sve 4 glave.

Gdje bi moglo jos pustati...Prva detekcija je bila na povrsini vode u kileru malo ulja svaki put nakon rada, a sada i malo u karteru je već čudno. Nije digao razinu ulja ali mi se cini da se isto negdje sljeva voda.

Ali kojim putem???

Usput jel zna netko koje dize idu na 1000.4.WT 1987 godina u Lamborghini 874-90T ugradeni motoer.
Da li se stelaju na 115bara ili na 180bara...cini mi kao da obrisi na niznama pise BOSCH 180bar ali slabo se vidi...
 

Najnoviji postovi

Na vrh