• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Lanci za vaše motorne pile

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Ja bi rado probal ali nemam taj kapacitet..svejedno mislim da je to porez na bedake kak mi to zovemo.
Jer ako poznajemo geometriju oštrice ,leđni i grudni kut onda znam da upisan šesterokut ne može pobjediti krug..i da mi bacaju piljevinu u oči..i to oni od banzeka ..sitnu ko prašina.....to izgleda kao da su dizajnirali influenseri a ne inžinjeri

Krug je savršen sam po sebi to je pitagora odavna dokazao.
 

4340

Dobro znana faca
Tu od
2 Ožu 2018
Poruka
374
Zanimljiva kombinacija, treba provjeriti možda je zbilja odličan lanac. Nekako se bojim da ga je problem nabrusiti.
 

H&S

Dobro znana faca
Tu od
2 Sij 2023
Poruka
412
Ako je mehkan kao duša (lanac), bude se lahko i oštrio, a još lahkše i brže zatupio....Bumo videli ;)
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,712
Zanimljiva kombinacija, treba provjeriti možda je zbilja odličan lanac. Nekako se bojim da ga je problem nabrusiti.
Pa ideja je i bila lakše brušenje nego običnog lanca. E sad...
 

Ghost

Iskusan lik
Tu od
10 Ruj 2021
Poruka
1,602
turpija je šesterokutna pa koliko se kužim, preciznost je najbitnija, odnosno kod okrugle turpije se da malo korigirati ako promašiš kut, ovdje mislim da će biti malo teže
 

Spaceman

Dobro znana faca
Tu od
24 Ožu 2020
Poruka
175
Ja bi rado probal ali nemam taj kapacitet..svejedno mislim da je to porez na bedake kak mi to zovemo.
Jer ako poznajemo geometriju oštrice ,leđni i grudni kut onda znam da upisan šesterokut ne može pobjediti krug..i da mi bacaju piljevinu u oči..i to oni od banzeka ..sitnu ko prašina.....to izgleda kao da su dizajnirali influenseri a ne inžinjeri

Krug je savršen sam po sebi to je pitagora odavna dokazao.
Krug je savršen ali u ovom slučaju ipak nije ;)...Kvadratni način brušenja (onaj tko zna) povečava brzinu za otprilike 40% naspram tvorničkom zaobljenom , a time i znantno smanjuje trošenje materijala..ako neko ima volje gledat, poučan video..

 

Ghost

Iskusan lik
Tu od
10 Ruj 2021
Poruka
1,602
Prvi dojmovi...lanac je dobar, jako dobar ali nista revolucionarno, nema tu nikakve ekstra agresivnosti. Nisam htio komentirati onaj video i trzanje pile dok sam ne isprobam, ali na takvom rezu svaki ce lanac trzati pilu jer pila u onom polozaju nema cvrst oslonac, ali ima nekakav, to je slicno kao oni pligovi za kamenita podrucja gdje imaju opruge na brazdama, ista se stvar događa sa pilom u onom polozaju. Znaci pila ima oslonac na rucku koja je na amortizerima, ne znam kakav je to profesionalac koji to ne zna, meni se takve stvari znaju dogoditi i sa bilo konim drugim lancem, pa cak i kad je malo tup. Sve u svemu... dobar lanac, ali nista vise od toga.
 

NikolaT55

Iskusan lik
Tu od
17 Velj 2020
Poruka
1,899
To je i mene zanimalo koliko je zapravo taj lanac kvalitetan, hvala što si podijelio svoje dojmove s nama.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,359
Krug je savršen ali u ovom slučaju ipak nije ;)...Kvadratni način brušenja (onaj tko zna) povečava brzinu za otprilike 40% naspram tvorničkom zaobljenom , a time i znantno smanjuje trošenje materijala..ako neko ima volje gledat, poučan video.
Malo treba poznavati konstrukciju alata, uglove rezanja i ostale osnovice. Onaj ko to poznaje nema potrebe da gleda bilo kakav video. Moja stav je odavno da nikakav oblik zuba nije revolucionaran i nemoze imati nikakvu razliku.
Kažeš krug, ne vrh zuba je max 0,5 mm u reznom polju i u tom samom vrhu je segment kruga koji je skoro ravan, ostali dio zuba nema veze sa oblikom i reznim poljem. Takođe taj mali djeluć zuba je na oba lanca istog ugla ili približno istog. Ja razumem šta vi gledate, ali uzeti uvećala i onda pogledat vrh zuba tu skoro da nema razlike.
To prepoznaju samo mašinci koji su izučavaju konstrukcije alata, uglove rezanja.
Drugi stavka kažeš ovim ostrenjem se manje troši zub, pogrešno on gura turpiju i sabija vrh, treba u kontra smjeru da gura i da razvlači vrh I pravi tzv žicu na zubu. Svi rezni alati se tako ostre u polju N4. Jedino fino brušenje iz polja N3, sa napadom na oštricu, gdje je granulacija veća od 1000zrna.
Dobro ove i ghost kaže da nije ništ revolucionarno, a ja to znam prije nego i probam to.
 

Spaceman

Dobro znana faca
Tu od
24 Ožu 2020
Poruka
175
Hexa je sigurno među boljim lancima, dal opravdava cijenu to svaki za sebe zna😉
@smilan nisam mislio na trošenje zuba već općenito cijele pile.. Veliš da nemože oblik zuba praviti razliku... Hexa se deklarira 10% brže naspram RS lanca prema Stihlu ... Ovi dečki sa svojim načinom brušenja još više..
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,359
Hexa je sigurno među boljim lancima, dal opravdava cijenu to svaki za sebe zna😉
@smilan nisam mislio na trošenje zuba već općenito cijele pile.. Veliš da nemože oblik zuba praviti razliku... Hexa se deklarira 10% brže naspram RS lanca prema Stihlu ... Ovi dečki sa svojim načinom brušenja još više..
U predhodnom si naveo da je razlika 40%, sad u ovom 10%, kad bi se susreli sa pilama da ilusporedno rade nebi bilo ni tih 10%.
Po pitanju oštrenja ti dečki možda rade dobro za neke, za mene nemaju baš nešto posebno. Jednu od mama sam uočio više i nebi.
E sad kad bi ti dečki samnom da oštrimu razne druge vrste alata, glodala razvrtačenje, upußtače, kalibar zube, trnove i druge rezne alate da podese mašinevi izoštre onda bi se videla stručnost, ovako ajd snimljen video ko video.
 

Spaceman

Dobro znana faca
Tu od
24 Ožu 2020
Poruka
175
Njihov način nije hexa, hexa se ne brusi pod tim kutom.. različito je 😉
Al ok, nisam stavio video da se ja stručno nadmećem jer nisam tako stručan, već da si svaki pogleda, tko ima volje da vidi nešto drugačije od standardnih rm i rs lanaca 👍 tak sam i prvi put napisao
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Danas je tehnologija toliko ispred (usudim.se reći )nas da je moguče hladno kemijski tretirati zub koji "drži" jedno ili dva brušenja kako bi nas "zavarali"..kasnije uvjek neki faktor koji baca sumnju na nas i krivo držanje turpije.
Ovako kao je naoštrio ovaj na zadnjem videu sam ja naoštrio strojno..Lanac je bio potrošen

@Spaceman
Hexa,koji je to kut?
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,359
Evo dve burgije koje imaju različitost. Pa ko hoće nek vidi razlike ali ovdje zaista ima ozbiljne razlike u reznim ivicama. Veća burgija koja ima manji otpor gnjiječenja matrijala. 20230928_160135.jpg
 

Najnoviji postovi

Na vrh