• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Landini

Draško

Dobro znana faca
Tu od
20 Sij 2012
Poruka
974
Mrga to je digić složio, nije to ko ovi današnji plastični kak da kupiš na proštenju...samo gas;)
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
Joj javio mi se problem u oranju, imam problema da mi prva brazda uzima previše. Pomaknul sam ga koliko su mi španeri u desno ali sad me lagano nosi znači da ne ore ravno i još uvijek uzima malo previše prva brazda. Plug je Rabewerk 12" okretač na jedno hidro cijevo i federe za okret.

Najgora stvar je da mi je lani oral dobro i nije me nosilo niti je uzimal preveliku prvu brazdu. sad mi niš nije jasno.... valjda je limar nekaj krivo složil na rukama hidraulike kad je farbal ma neznam ni sam...
 

9880

Novi član
Tu od
9 Tra 2022
Poruka
22
Možeš li postaviti sliku traktora sa zakacenim plugom tu ti mogu pomoći da nastelujes ili ako koristiš viber možeš se javiti na viber pa ti objasnim jednostavnije
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
Joj javio mi se problem u oranju, imam problema da mi prva brazda uzima previše. Pomaknul sam ga koliko su mi španeri u desno ali sad me lagano nosi znači da ne ore ravno i još uvijek uzima malo previše prva brazda. Plug je Rabewerk 12" okretač na jedno hidro cijevo i federe za okret.

Najgora stvar je da mi je lani oral dobro i nije me nosilo niti je uzimal preveliku prvu brazdu. sad mi niš nije jasno.... valjda je limar nekaj krivo složil na rukama hidraulike kad je farbal ma neznam ni sam...
Ne pomiči plug na španerima već pomjeri brazde u stranu. Plug mora biti zakačen na sredini traktora, i lijevi i desni španer moraju biti jednaki.
Trebao bi imati navoj na plugu sa strane za pomijeranje brazdi u stranu. Neki čak već na sebi imaju obilježene mjere za unutrašnji raspon točkova pa se samo izmjeri raspon točkova na traktoru i namjesti na mjeru.
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
To je taj plug. Skužio sam da misliš na ovu poteznicu dolje jel tako? ili na klizač lijevo desno? to mi je čak i došlo više pomjereno u desno.... Ali kod mene jedna poteznica a kod lemkena dvije, mislim jedna bude pomaknula plug obje brazde u koso
 

Prilozi

  • 0F3A2612-DF36-4DF7-80C2-1E7B452F77F5.jpeg
    0F3A2612-DF36-4DF7-80C2-1E7B452F77F5.jpeg
    65.6 KB · Pregleda: 29
  • 1A97E52F-9492-4F08-A6F2-8F2EA9196346.jpeg
    1A97E52F-9492-4F08-A6F2-8F2EA9196346.jpeg
    67.4 KB · Pregleda: 29
  • 6029B285-DF9D-487D-9A92-B8D815654247.jpeg
    6029B285-DF9D-487D-9A92-B8D815654247.jpeg
    70.3 KB · Pregleda: 29
Posljednje uređivanje od moderatora:

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Ak te zanima kak je došlo do promjene, teško ti bumo bilo kaj pomogli, ali možda moremo da si čim prije porihtaš željenu širinu bez kose vuče. Za početak provjeri, uzima li lijeva i desna strana jednaku širinu prve brazde. Ako uzima, pritegni španere da buju podizne poluge jednako udaljene od kotača. Zatim pomakni cijeli nosač označen na sliki u položaj da dobiješ željenu udaljenost od unutarnjeg ruba gume do linije koju dela vrh lemeša. Ako ti plug nakon tog podešavanja s otpuštenim španerima uzima šire nego si porihtal i pritegni onaj španer (poteznicu) ze eliminiranje kose vuče. S ta dva podešavanja se malo poigraj dok ne dobiješ željenu širinu bez kose vuče.
Ako lijeva i desna brazda ne oru jednako široko, kod otpuštenih španera na podiznim rukama, onda prvo treba najti uzrok zakaj je to tak.
1680097069250.png
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Dok mrga sam ne skuži kaj treba badava slike.

Da nije netko posudil plug pa ga sebi porihtal
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Bu on to brzo skužil. ;) Ak je prije sve bilo ok i nitko s plugom u međuvremenu nije delal, onda mi pada na pamet jedna stvar koju je možda limar napravil. Malo proširil kotače?
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
Dok mrga sam ne skuži kaj treba badava slike.

Da nije netko posudil plug pa ga sebi porihtal
Gospon velečasni, kod mene gdje su roditelji je 99% lijenih pa čak malo da budem grub nesposposobnih ( jer su zahrđali od nerada) tak da plug nije okolo išal :)
Jasno sve okolo zapušteno i raste na naše zemljište i to me iritira... jasno ispadam seoski lakotnjak jer delam iako sam odselil malo dalje :cool:

Bu on to brzo skužil. ;) Ak je prije sve bilo ok i nitko s plugom u međuvremenu nije delal, onda mi pada na pamet jedna stvar koju je možda limar napravil. Malo proširil kotače?
Nije okretal srca felgi da bi širil, neznam kaj se desilo s tim razmacima zbilja. Istražim za vikend kad idem kod roditelja, cijele sam dane na poslu... tak moram pripasati na Landinija vitlo da vidim kak mu stoji :) i pošaljem slike...

@iwanho, već sam to porinul u desno.... nije plug na ovoj horizontalnoj vodilici u sredini već više u desno. za sad sva sreća da sam u zagorju doma i da orem samo u jednom smjeru zbog bregova, plug niti po španerima niti po ovoj štangi nije na sredini. iako bi ova zvijer orala s tim plugom i uzbrdo... to puca od snage, prianja savršeno, znam kad orem zavrtnjake...
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Nije trebalo dirati srca..samo ljevi na desni ,desni na ljevi.

Unutarnji razmak prvih i zadnjih mora biti isti.?
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Baš si perfekcionista ..jadna tvoja žena,xd

Dodao sam to bez razmišljanja samo da brzinski provjeri jel došlo do zamjene kotača kaj si ti savršeno primjetio.
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
Pa nije doslo sigurno jer nije skidal gume, inaće bi primjetil ripne naopak... :)
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
plug niti po španerima niti po ovoj štangi nije na sredini. iako bi ova zvijer orala s tim plugom i uzbrdo... to puca od snage, prianja savršeno, znam kad orem zavrtnjake...
Plug po španerima mora biti na sredini traktora. Najbrže utvrđivanje istoga je da topling mora stajati ravno, a ne ukoso
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
A ako je stavio ljevu na desnu?
Gospon velečasni ja pak vas ne razmem :) pa onda bi bile okrenute ripne prema natrag.
Plug po španerima mora biti na sredini traktora. Najbrže utvrđivanje istoga je da topling mora stajati ravno, a ne ukoso
Ranko upravo tako no bojim se da neću nikad to postići izgleda da mi je traktor prevelik za taj plug da bi bio okretač u centru i pravom smislu riječi. Sutra sve izmjerim i poslikam
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
@mrga,
dva položaja se dobiju okretanjem srca i još dva na spoju felge i srca. Srca nije okretal, to si napisal jer bi to odmah primijetil. Promjena na spoju srca i felge nije tak uočljiva.
Pročitaj još jemput moj post #647 i pokušaj postupiti po njemu, za početak onaj dio koji se more napraviti bez probe oranja. ;)

 
Na vrh