• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Lazi,lazi,lazi me... cijena mlijeka

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,642
sjećam se, pred jedno dvije godine sam bio u ministarstvu poljoprivrede, neš smo čekali i pozvani smo u kafić na prvom katu...
čini mi se da nema alkohola, ali isto tako mislim da sam čašu soka od dva deci platio 2 kune...
e pa sad, pošto oni žive u nerealnom svijetu i imaju birc di runda za pet ljudi dođe deset kuna, nemožete očekivat da budu pristali na cijenu mlijeka od 4 kune, jer to je strrrrraaaaššššno puuuunooo...
gamad...8)
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
sjećam se, pred jedno dvije godine sam bio u ministarstvu poljoprivrede, neš smo čekali i pozvani smo u kafić na prvom katu...
čini mi se da nema alkohola, ali isto tako mislim da sam čašu soka od dva deci platio 2 kune...
e pa sad, pošto oni žive u nerealnom svijetu i imaju birc di runda za pet ljudi dođe deset kuna, nemožete očekivat da budu pristali na cijenu mlijeka od 4 kune, jer to je strrrrraaaaššššno puuuunooo...
gamad...8)

A šta da si bio u saboru za 5 kuna ručak i sok :partyman:
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
Ima li kakvih novosti iz sabora? Danas popodne je trebala početi nova runda pregovora o cijeni mlijeka. Znali ko jeli šta dogovoreno?
 
I

ihorzic

Guest
Ništa od bijelog dima na ministarstvu , strašno !!!!!!!!!!!!!!!!!
Evo razmišljajući o tomu svemu , pitam se koliko ima proizvođača mlijeka u Bosni ili još bolje da ih razgraničimo na Federaciju i Republiku Srpsku jer kad stvarno pogledate kod nas skoro svi veliki supermarketi imaju Bosansko mlijeko a bogami se kupuje na kartone to isto mlijeko.
Ja često prođem kroz Vrioce i nema tamo toliko cisterni kao kod našeg dukata - što mi daje upitnik .
Drugo što me zanima kakva je u Bosni kontrola mlijeka na sabiranju odnosno zanima me da li imaju stroge kriterije kao kod nas ?
Pretpostavljam nadalje , kad uđemo u EU da onda nema uvoza iz zemalja van Unije pa da i pitam se kako onda .
Mada je sve moguće i u toj Uniji npr. sad se ukidaju one famozne kvote na sve , zbog kojih smo lani povećavali sve kvote samo da imamo dobar start u EU.
Sve mi se čini da su nas i tu izvozali političari u dogovoru sa pregovaračima.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ja vjerujem da to mlijeko iz BIH uopče nije, niti nema veze s BIH proizvodnjom mlijeka.
BiH je u ovom slučaju samo zemlja posrednik preko koje veliki igrači poput "lactalisa" iz francuske i njemu sličnih prodaju svoje mlijeko upitne kvalitete na nače HR tržište.

Evo primjer iz Lidla, žao mi kaj nisam slikal. Jeftino mlijeko, na ambalaži piše da je iz BIH, ali sa dosta nekih francuskih naziva i uputa, pa mi je proradil kliker i razmislim si malo: Pa da da logički bi bilo da francuzu bosanac upakira njegovo mlijeko u svoju ambalažu za neku sitnu provizijicu i to takvo onda dođe na HR tržište.
Uglavnom, pročitao sam negdje da BIH jednostavno nema veliku proizvodnju mlijeka i da nemaju ni za svoje potrebe, a ova gamad iz bogatih EU zemalja ih iskorištava i preko njih nama prodaje svoje mlijeko, nemam ja ništa protiv susjeda bosanaca, oni su i u večim govnima od nas, ali protiv ovih iz EU imao bi svašta za reći...
Pa koliko treba našim "građanima" da shvate jednu jedinu stvar, EU je jedino bitno tržište gdje će plasirati svoju robu, zaboli njih za nas i naše proizvode....
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ja predpostavljam zato jer im naše mlijko jednostavno netreba, njima je cilj da prodaju svoje nama, a ne da bi još uzimali od nas...
Svijesni su oni da se za dobro mlijeko mora dati i dobra cijena, a to je ono kaj ne žele, jer bi mi tu nedaj Bože nekaj onda i zaradili...
 

Gradacac2

Član
Tu od
13 Pro 2010
Poruka
183
Ništa od bijelog dima na ministarstvu , strašno !!!!!!!!!!!!!!!!!
Evo razmišljajući o tomu svemu , pitam se koliko ima proizvođača mlijeka u Bosni ili još bolje da ih razgraničimo na Federaciju i Republiku Srpsku jer kad stvarno pogledate kod nas skoro svi veliki supermarketi imaju Bosansko mlijeko a bogami se kupuje na kartone to isto mlijeko.
Ja često prođem kroz Vrioce i nema tamo toliko cisterni kao kod našeg dukata - što mi daje upitnik .
Drugo što me zanima kakva je u Bosni kontrola mlijeka na sabiranju odnosno zanima me da li imaju stroge kriterije kao kod nas ?
Pretpostavljam nadalje , kad uđemo u EU da onda nema uvoza iz zemalja van Unije pa da i pitam se kako onda .
Mada je sve moguće i u toj Uniji npr. sad se ukidaju one famozne kvote na sve , zbog kojih smo lani povećavali sve kvote samo da imamo dobar start u EU.
Sve mi se čini da su nas i tu izvozali političari u dogovoru sa pregovaračima.
.

Pokusat cu odgovorit ono sto znam i koliko znam.Vezano za mljekare u Bih.
U mjestu iz kojeg sam ja.Malo mjesto sa nekih 50000 stanovnika.
Imaju dvije mljekare Dukat (kupljena lokalna mljekara) i od prije nekih mjesec dva Zott.Otkup mlijeka rade sledece mljekare Zelene doline,Megle,Dukat,zott,Sarajevska mljekara,Mljekara iz kozarske dubice.
U mojoj blizini ovi veliki igraci prodaju Dukatu i kazu da su prezadovoljni
sa cijenom i vremenom placanja.(placaju na vrijeme)A rade se i kontrole
mlijeka,analize po mikro organizmima isto kao u HR.
Vecina ovih ljudi koji se bave proizvodnjom mlijeka neamju kredite.
imaju traktore stare po dvadeset i vise godina a isto tako i
ostale prikljucke iz kamenog doba.
Mislim da je ovo naj bitnije kod proizvodnje mlijeka BEZ KREDITA.
 

demosten

Član
Tu od
20 Velj 2011
Poruka
211
Ja predpostavljam zato jer im naše mlijko jednostavno netreba, njima je cilj da prodaju svoje nama, a ne da bi još uzimali od nas...
Svijesni su oni da se za dobro mlijeko mora dati i dobra cijena, a to je ono kaj ne žele, jer bi mi tu nedaj Bože nekaj onda i zaradili...

A jel ima kakva zakonska regulativa?
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
Ništa od bijelog dima na ministarstvu , strašno !!!!!!!!!!!!!!!!!
Evo razmišljajući o tomu svemu , pitam se koliko ima proizvođača mlijeka u Bosni ili još bolje da ih razgraničimo na Federaciju i Republiku Srpsku jer kad stvarno pogledate kod nas skoro svi veliki supermarketi imaju Bosansko mlijeko a bogami se kupuje na kartone to isto mlijeko.
Ja često prođem kroz Vrioce i nema tamo toliko cisterni kao kod našeg dukata - što mi daje upitnik .
Drugo što me zanima kakva je u Bosni kontrola mlijeka na sabiranju odnosno zanima me da li imaju stroge kriterije kao kod nas ?
Pretpostavljam nadalje , kad uđemo u EU da onda nema uvoza iz zemalja van Unije pa da i pitam se kako onda .
Mada je sve moguće i u toj Uniji npr. sad se ukidaju one famozne kvote na sve , zbog kojih smo lani povećavali sve kvote samo da imamo dobar start u EU.
Sve mi se čini da su nas i tu izvozali političari u dogovoru sa pregovaračima.


Znači još uvijek ništa od dogovora.

Hm, koliko ima proizvođača u Bosni :scratch pojma nemam a čisto sumnjam da to iko precizno zna. Što se tiče Mlijeko produkta, koliko znam dnevni ulaz sirovog mlijeka je debelo preko 100 000 lit. neznam tačno, morao bih to provjeriti. Zna li se možda koliki je dnevni ulaz mlijeka u Dukat? Koja je cijena Bosanskog mlijeka kod vas u trgovinama kad se kupuje na kartone?
Koji su kriteriji kod vas na sabiranju mlijeka?
Što se tiče izvoza mlijeka iz Bosne u zemlje EU o tome je bilo dosta govora poslednjih mjeseci ali mi se čini da je ništa ili jako malo toga riješeno. Tako da sudeći po ovome kakvo je sad stanje Bosna najvjerovatnije neće moći izvoziti mlijeko.
 

čiko

Član
Tu od
19 Lip 2011
Poruka
266
A zašto sada hrvatski mljekari ne mogu prodati na tržištu EU svoje mlijeko?
Ja predpostavljam zato jer im naše mlijko jednostavno netreba, njima je cilj da prodaju svoje nama, a ne da bi još uzimali od nas...
Svijesni su oni da se za dobro mlijeko mora dati i dobra cijena, a to je ono kaj ne žele, jer bi mi tu nedaj Bože nekaj onda i zaradili...
Gdje bi vi konkurirali EU tržištu sa sirovinama tipa sirovo mlijeko kad to možeš nabaviti na svakom ćošku? :madmana:
Druga stvar bi bila da se to preradi u recimo zaštićene autohtone proizvode, koja bi tek tada bila cijena...
Što se tiče Mlijeko produkta, koliko znam dnevni ulaz sirovog mlijeka je debelo preko 100 000 lit. neznam tačno, morao bih to provjeriti. Zna li se možda koliki je dnevni ulaz mlijeka u Dukat?Koja je cijena Bosanskog mlijeka kod vas u trgovinama kad se kupuje na kartone?
Toliko KIM "provuče" kroz sebe u jednom danu, još ima pogon u Zagrebu i Bjelovaru.
Cijena BIH mlijeka više-manje cca 4,50kn, ovisno kako se konkurencija lovi u cijenama :rolfer:

Samo još da se nadovežen na ŠANANA-in post
Ja vjerujem da to mlijeko iz BIH uopče nije, niti nema veze s BIH proizvodnjom mlijeka.
Jeftino mlijeko, na ambalaži piše da je iz BIH
mi u firmi znamo kakvo je to mlijeko bez otvaranja i probanja :toimonster:
 
Posljednje uređivanje:

demosten

Član
Tu od
20 Velj 2011
Poruka
211
Gdje bi vi konkurirali EU tržištu sa sirovinama tipa sirovo mlijeko kad to možeš nabaviti na svakom ćošku? :madmana:

Govorim o npr izvozu našeg mlijeka u Sloveniju kada jednom valjda hrvatska uđe u Uniju.
Jedino kaj mi pada na pamet da sada to nije moguće jer da se mlijeko sviježe izvozi prvo treba proći carinu i dok ona to prođe biti će dugo i već će se polako početi kvariti dok dođe do mljekare + trošak samog prijevoza.
 

demosten

Član
Tu od
20 Velj 2011
Poruka
211
get_slika_varijacija.php
 

SAME1309

Član
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
175
Govorim o npr izvozu našeg mlijeka u Sloveniju kada jednom valjda hrvatska uđe u Uniju.
Jedino kaj mi pada na pamet da sada to nije moguće jer da se mlijeko sviježe izvozi prvo treba proći carinu i dok ona to prođe biti će dugo i već će se polako početi kvariti dok dođe do mljekare + trošak samog prijevoza.

Bilo bi lijepo kada bi bio moguć, i isplativ izvoz našeg mlijeka, samo ni u Sloveniji nije sve sjajno što se tiće mlijeka cca 32 eura za 100 kg sa 3,7 mm i 3,15 ugh- informacije nisu čisto friške cca 4 mjeseca. Jedina prednost koju oni imaju je ucijena ako se tako može reči na način da svoje mlijeko predaju u Italiju, pa njihova mljekara zatim malo korigira cijenu kako bi se vratio otkup.
 

fitomedicina

Novi član
Tu od
23 Pro 2010
Poruka
15

eto država je intervenirala na način da pokuša ujedinit proizvođače i na taj način dala određenu pregovaračku moć proizvođaču da uvjetuje količinom proizvoda.
Sve ovo se moglo odavno riješiti da su se organizirale zadruge preko kojih bi postali konkurentni i mogli diktirati otkupnu cijenu, imali jeftiniji repromaterijal, dijelili strojeve, imali koje kakve beneficije itd.
Od uvijek sam se pitao zašto mljekari ne naprave zadrugu, zašto količinom ne uvjetuju prerađivače? Ako mi netko može iz prve ruke odgovorit zašto nisu bio bih zahvalan....
Još me jedna stvar zanimala....
Na koji su to način sklapani krediti i zašto nije napravio kalkulaciju prije nego se netko upusti u taj megalomanski projekt. U kalkulaciju se uvijek uzima i mogucnost pada cijena, turbulentnost tržišta, osobito u vremenima globalne i lokalne krize, ako mi netko i to može pojasniti molim vas....
 
Posljednje uređivanje:

KREÅ O

Član
Tu od
10 Lis 2011
Poruka
532
E fito ti si daleko od medicine. Ti si odličan za provjeru proizvoda za stolom sa svojom obitelji, ak me kužiš kaj ti hoču reč. Ako nemaš ni jednu kravu odkaskaj sa ove teme.
 

fitomedicina

Novi član
Tu od
23 Pro 2010
Poruka
15
E fito ti si daleko od medicine. Ti si odličan za provjeru proizvoda za stolom sa svojom obitelji, ak me kužiš kaj ti hoču reč. Ako nemaš ni jednu kravu odkaskaj sa ove teme.

a ti si očito daleko od poljo i privrede i ne moraš pametovat nego mi konstruktivno odgovori ako imas znanja da mi odgovoris ako nemas, ne troši tipkovnicu na ovakve nebuloze ak me kužiš kaj ti hoću reći....

ima ljudi koji će mi odgovorit i pomoć da shvatim... ti nisi jedan od njih ocito... Samo zato sto se ne bavim stocarstvom ne znaci da me ne zanima cijela situacija....
 
Posljednje uređivanje:

Najnoviji postovi

Na vrh