• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Lazi,lazi,lazi me... cijena mlijeka

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
ali vidiš da može
neki dan sem gledel na tv-u da je laktalis i u makedoniji počel raditi čiščenje i navodno mu jako dobro ide

Kakvo čiščenje (ili možda čišćenje), šta im je to? :scratch

Još mi nije jasno kako mogu postaviti osnovne parametre i gornju granicu sa samo 0,1 % razlike. :madmana: :madmana: E od takvih stvari čovjek dobije čir na želucu :madmana:
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
Kakvo čiščenje (ili možda čišćenje), šta im je to? :scratch

Još mi nije jasno kako mogu postaviti osnovne parametre i gornju granicu sa samo 0,1 % razlike. :madmana: :madmana: E od takvih stvari čovjek dobije čir na želucu :madmana:

isto uništavaju tamošnje poljoprivrednike da mogu izvoziti svoje proizvode, pošto su i tam kupili največu mljekaru imaju otvorena vrata za izvoz
 

dane

Član
Tu od
29 Lip 2008
Poruka
342
Kako uništiti konkurenciju ,najbolje je kupiti dođe te naj jeftinije i otvorena vrata za dalje.
A što se tiče parametara za mljeko gornja granica za plaćanje po mm je 4,3 ako imaš 4,8 naplatit će ti po 4,3 ako slučajno imaš masnoću 5,0 ili preko nalaz ti je NESUKLADAN bjelančevine plaćaju sve do 4,0 a preko je nesukladan ako slučajno u dva mjeseca zaredom imaš nesukladan nalaz nema državne ni tvorničke premije.
A ako slučajno imaš mm1 naplatit će ti po tome i još udariti kaznu za neadekvatno mljeko ali nalaz neće biti nesukladan.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
Kod nas je gornja granica 4,5 % za mm i 4,0 % za bjel. Isto je kao i kod vas, ako je npr. mm 4,8 platiće je kao da je 4,5 samo što kod nas nema tog da nalaz bude NESUKLADAN. Jedino ako su parametri mali onda traže da se ponovi uzorak.
 

mladenmaso

Član
Tu od
29 Sij 2010
Poruka
274
Kod nas je gornja granica 4,5 % za mm i 4,0 % za bjel. Isto je kao i kod vas, ako je npr. mm 4,8 platiće je kao da je 4,5 samo što kod nas nema tog da nalaz bude NESUKLADAN. Jedino ako su parametri mali onda traže da se ponovi uzorak.


ima i da bude nuskladan kod mene je bila mm 6,8 i bio je neadekvatan uzorak,
 

mladenmaso

Član
Tu od
29 Sij 2010
Poruka
274
cijena mlijeka je kod nas
mm x 0.05 km
bj x 0.07 km
to se sabere pa ako je E klasa (MM + bj)+15% premija od drzave 0.35 km
I klasa (mm + bj) +5% premija 0.20 km
II klasa (mm +bj) +0 premija 0.15 km
III klasa (mm+bj) -5% premija 0.10 km
IV klasa (mm +bj)-10% premija 0 km
 

dane

Član
Tu od
29 Lip 2008
Poruka
342
Danas gledam u poljoprivrednoj emisiji godje je onaj gospodin govorio o mlječnom paketu , taj paket u europi je poznat već od 2010 mi smo prva država koja ga navodno primjenjuje ja nisam skužio točno što on donosi, mi uvjek moramo biti posebni oćeš po primjeni paketa očito smo pokusni kunići , oćeš po primjeni visokih parametara za mljeko i po drugim stvarima koji mi sad nepadaju na pamet.
Ova dogovorena cijena mljeka od 2,43 jel zna netko od kad se ona primjenjuje tj. za koji mjesec
 

dane

Član
Tu od
29 Lip 2008
Poruka
342
cijena mlijeka je kod nas
mm x 0.05 km
bj x 0.07 km
to se sabere pa ako je E klasa (MM + bj)+15% premija od drzave 0.35 km
I klasa (mm + bj) +5% premija 0.20 km
II klasa (mm +bj) +0 premija 0.15 km
III klasa (mm+bj) -5% premija 0.10 km
IV klasa (mm +bj)-10% premija 0 km
Jel se kod vas ove klase razvrstavaju kao što se nekad davno razvrstavalo kod nas po broju mikroorganizama E do5000
I od 51000-100000
II od 101000-400000
III preko 400000
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
izgleda da samo vlastita prerada mljeka bude donosila neku dobit,večina bude ključ u bravu i neko novo preživljavanje,jučer sam gledao neku emisiju o proizvodnji sira u Australiji od kravljeg do ovčjeg,šteta što nisam gledao od početka ali rade ljudi vrhunske sireve i valjda imaju i neku ekonomsku korist
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
cijena mlijeka je kod nas
mm x 0.05 km
bj x 0.07 km
to se sabere pa ako je E klasa (MM + bj)+15% premija od drzave 0.35 km
I klasa (mm + bj) +5% premija 0.20 km
II klasa (mm +bj) +0 premija 0.15 km
III klasa (mm+bj) -5% premija 0.10 km
IV klasa (mm +bj)-10% premija 0 km


Evo još da dodam i ove stavke obračuna:

Kategorija, dodatak mljekare prema godišnjoj proizvodnji
A >365000 lit. +0,120 KM/l
B 150000 - 3650000 lit. +0,100 KM/l
C 75000 - 150000 lit. +0,080 KM/l
D 50000 - 75000 lit. +0,060 KM
E 25000 - 50000 lit. +0,040 KM/l

Destimulacije: TM = Temperatura mržnjenja
TM °C od -0,520 do -0,517 0 KM
od -0,516 do -0,500 -0,05 KM/L
viša od -0,500 -0,1 KM/L

Parametri za klasu mlijeka:
sc = Somatske ćelije/ml
m = Mikroorganizmi/ml

E klasa
sc <300 000
m <80 000

I klasa
sc 300 001 - 400 000
m 80 001 - 200 000

II klasa
sc 400 001 - 500 000
m 200 001 - 400 000

III klasa
sc 500 001 - 800 000
m 400 001 - 800 000

IV klasa
sc >800 000
m >800 000
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,642
izgleda da samo vlastita prerada mljeka bude donosila neku dobit,večina bude ključ u bravu i neko novo preživljavanje,jučer sam gledao neku emisiju o proizvodnji sira u Australiji od kravljeg do ovčjeg,šteta što nisam gledao od početka ali rade ljudi vrhunske sireve i valjda imaju i neku ekonomsku korist

pa ovjde oko mene je jedan dio prešao na izradu onih kuhanih sireva, pa malo dimljeni, pa dodatak aromatičnog bilja...uglavnom, do 10 litara mlijeka za sir od 50 kuna (češće je 8 litara, ali 10 je lakše računat)...plus vrhnja, plus mlijeko po 5 kuna...a i svinje dobiju skutu...;)
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
pa ovjde oko mene je jedan dio prešao na izradu onih kuhanih sireva, pa malo dimljeni, pa dodatak aromatičnog bilja...uglavnom, do 10 litara mlijeka za sir od 50 kuna (češće je 8 litara, ali 10 je lakše računat)...plus vrhnja, plus mlijeko po 5 kuna...a i svinje dobiju skutu...;)

Šta je potrebno da bi se pokrenula takva proizvodnja i šta će sve biti potrebno (od opreme i papirologije) kad Hrvatska postane članica EU.
 

mladenmaso

Član
Tu od
29 Sij 2010
Poruka
274
Šta je potrebno da bi se pokrenula takva proizvodnja i šta će sve biti potrebno (od opreme i papirologije) kad Hrvatska postane članica EU.



dobro si to pitanje postavijo , izgleda da ce ubrzo i nama trebati
 

dane

Član
Tu od
29 Lip 2008
Poruka
342
Jedan moj kolega otvorio mini siranu ,veli da je prije znao koliko će ga sve doći nebi nikad otvarao radije bi bio povećao broj krava.
 
M

MOCO

Guest
ja još nikog ne znam da samo od sira živi i hrani obitelj! to je nešto kao hobi bake ili neke žene u familiji koja si 1-2x nedjeljno uzme mlijeka i napravi sireve, To je tako zbog tržišta naravno, jer od tog napravit pravi biznis tu kod nas- to je tek robija! imaš sve kao i kad imaš farmu + zjbavanje sa sirenjem i onda još trči na pijac pa trči kući u štalu pa na polje .... o dozvolama i inspektorima i uvjetima i papirima da ne pričamo


Nego, mene zanim ašta je sad dogovoreno sa cijenom mlijeka? ja ništa nisam uspio pohvatat! prvo neko kaže 2,43 onda čujem lasla da kaže ako neko ima 1000l dnevno to mu je 12 000kn više - šta sad to znači? oćemo mi mali dobit isto nešto ili ne?
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
Jedan moj kolega otvorio mini siranu ,veli da je prije znao koliko će ga sve doći nebi nikad otvarao radije bi bio povećao broj krava.

Da je povećao broj krava sad bi govorio "da sam znao šta će biti radije bi otvorio neku mini siranu"
Ne može čovjek znati šta je i kako je dok ne proba. A nigdje nema lake zarade i svugdje ima problema, svima je danas teško. A česte promjene proizvodnje su itekako zahtjevne i skupe jer je potrebno dosta i vremena i novaca da se stekne znanje, iskustvo i rutina u nekom poslu.
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
ma ovo sa cijenom je čista zajebancija,jer kako lažovina kaže mi čemo dobivati sada oko 1,2-1,4 kn državne premije samo on i njemu slični nisu objasnili da su u toj premiji standardna od 50 lp plus ono za krave i dodatnih 800po kravi ,onda oni podjele tih 800 dodatnih i onaj stari poticaj po kravi sa nekim prosjekom mljeka i to onda ispada taj poticaj,pušiona teška,tko opstane do godine vidjet čemo ali po stanju sa mog terena veliki budu zatvorili a mi mali od 5-20komada budemo još plivali i gnjurili u đubru jer velike če pojesti kredit i bahatost pojedinaca
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
pa ovjde oko mene je jedan dio prešao na izradu onih kuhanih sireva, pa malo dimljeni, pa dodatak aromatičnog bilja...uglavnom, do 10 litara mlijeka za sir od 50 kuna (češće je 8 litara, ali 10 je lakše računat)...plus vrhnja, plus mlijeko po 5 kuna...a i svinje dobiju skutu...;)

Na papiru to izgleda lijepo:
50 kuna / 8 lit. = 6,25 kuna za 1 litru mlijeka, odlična cijena!!
Međutim ako se uzme u obzir ovo o čemu je MOCO pisao onda se vidi da nije sve baš tako sjajno. Puno je tu posla čak i previše za to para, jer pored njive i farme mora raditi i u sirani osim toga mora voditi brigu i o plasmanu proizvoda i plus na to sve, nema siguran i zagarantovan otkup... A o kojekakvim dodatnim papirima i raznoraznim dozvolama da se i ne govori. Takođe je pitanje kako će EU gledati na te mini sirane?
 

dane

Član
Tu od
29 Lip 2008
Poruka
342
Da je povećao broj krava sad bi govorio "da sam znao šta će biti radije bi otvorio neku mini siranu"
Ne može čovjek znati šta je i kako je dok ne proba. A nigdje nema lake zarade i svugdje ima problema, svima je danas teško. A česte promjene proizvodnje su itekako zahtjevne i skupe jer je potrebno dosta i vremena i novaca da se stekne znanje, iskustvo i rutina u nekom poslu.
MOCO je dao pravi odgovor što se tiče sirane ako radiš sireve sa svoje farme to ti je još dodatni posao, oko farme uvjek imaš posla oćeš u štali oćeš na polju a za plasman proizvoda svi oće da imaš veliku količinu a za prodavati na placi to je isto robija. Kod mene na placi prodavaju oni koji imaju 2-4 krave tako mala količina se proda bez problema ali su tu i manji poslovi i u štali i na polju.
Ja vidim budućnost malih mljekara sam ako se udruži više malih proizvođača ( tipa 5-20 krava) i otvore zajedničku neku mini mljekaru a to bi se dalo sad iskoristiti od ovih predpristupnih fondova.
 

Najnoviji postovi

Na vrh