• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Lažni med, ulja i slične fine a skupe stvari

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Robelar, zakaj ja imam osječaj da ti ne vjeruješ ni sam sebi i onome kaj sam proizvedeš pa moraš i po tuđem srat? Daj se spusti na zemlju i prestani biti pesimist jer budete to izjelo iz nutra. Pa ja da tak gledam na sve i da nisam optimist po naravi imao bi čireve debljine šake po želucu. Tebi nevalja ovo, ne valja ono, sve su to otrovi, kemija, gmo..., pa od čega tada živiš, zraka možda?

Poslano sa mog Lenovo K10a40 koristeći Tapatalk
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Ljudi moraju shvatiti da zdrav eko proizvod više ne postoji,postoji samo nešto manje ili više zatrovano.
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,925
Draga gospodo pročitajte si naslov ove teme. Ako želite slušati bajke i da vam netko škaklja uši gledajte Plodove zemlje , slušajte Ministarstvo poljoprivrede i čekajte poticaje.Ne želim se na današnji dan vulgarno izražavati ni spuštati na razinu seljačine. Hranite svoje piceke iz inkubatora i dalje kupovnom smjesom , sadite GMO hibride, gnojite i prskajte kemikalijama , jedite prirodni med iz eko ofarbanih košnica kraj autoputa , pijte i plačajte čistu vodu obogačenu živom i teškim metalima trideset godina iz slavonskih vodovoda , kupujte sa Todoričevih farmi friško presmrznuto meso po 19 kuna , jaja iz Moldavije i Ukrajine po sedamdeset lipa i čekajte da vam se poserem na vaše.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Ljudi moraju shvatiti da zdrav eko proizvod više ne postoji,postoji samo nešto manje ili više zatrovano.

Ovo je, nažalost, najbliže istini.

Jedino kaj sam siguran da je prirodno uzgojeno je ono kaj naberem doma u vrtu i voćnjaku. Nažalost, u proizvodnji svega ostalog djelomično sudjeluje kemija. Nešto kod proizvođača od kojeg kupujem (odojki, piceki), a nekaj kod mene (mineralna gnojiva u ratarstvu i actara za suzbijanje zlatica u krumpiru.

No, od nečega se mora i mrijet, ne bumo valjda ostali za sjeme. :(hi):
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
I to šta veliš.....
Moja unuka je cicala kada se rodila samo dva - tri tjedna, odrasla je na Bebimilu, sada sa dvanaest i pol godina ima nogu br 41, visoka je 165, pedeset sedam kila.....cura da oči ne skidaš. A sve neke grickalice, čokoladice papa, čistu industriju.....ma tko će ga više znati šta je dobro a šta loše.....moja kćer je neki dan donjela čvarke - veli, sada se naveliko valja fama da je životinjska masnoća zdrava i da jer treba jesti - ulja su nezdrava. U moje mlađe doba se valjalo obrnuto. Vele sada da je kolesterol sedmica bezopasan, da je tlak stopedesetka, šezdesetka normalan i bezopasan, kao što je to bilo pred dvadeset - trideset godina, sada više kao nije, a za oboje nas farmacija šopa tabletama za sniženje, svačega se mijenja - sjećam se ima desetak godina kako se zavaljalo da je aspirin štetan i treba a povući iz upotrebe, a kao bio najbolja preventiva za svačega od bolesti - evo ima već brdo godina kako su se te informacije pogubile i opet se aspirin naveliko preporuča, onda se sjećam ko danas da je u neko doba bilo spominjano kako se hrana mora dobro prokuhavati da se ubiju štetni mikroorganizmi, onda se zavaljalo da se hrana mora samo kratko ovlaš kuhati da se ne unište vrijednu nutrijenti, (ta sam ja onda zaključila da je najbolje pasti travu ak očeš biti zdrav i dugo živ a i jeftino ti izađe).

I tako.........kad ćeš i kako ćeš nek ga sam dragi Bog zna, ali da način ishrane utječe na zdravlje - utječe. Odkako ne jedem apsolutno ništa od brašna, mlijeka, a sram me reći i krumpira pošto sam beličanka (osim s vremena na vrijeme - jednom, dva puta u deset dana) u tri mjeseca izgubila sam nekoliko kila, i to samo masnoća.

Bojim se da budem ak tak nastavim za još par postala manekenka.:icon_rofl:
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Ovo je, nažalost, najbliže istini.

Jedino kaj sam siguran da je prirodno uzgojeno je ono kaj naberem doma u vrtu i voćnjaku. Nažalost, u proizvodnji svega ostalog djelomično sudjeluje kemija. Nešto kod proizvođača od kojeg kupujem (odojki, piceki), a nekaj kod mene (mineralna gnojiva u ratarstvu i actara za suzbijanje zlatica u krumpiru.

No, od nečega se mora i mrijet, ne bumo valjda ostali za sjeme. :(hi):

I po tvojem vrtu i voćnjaku pada kisela kiša,puše vjetar koji donosi zagađenje,ispod teče podzemna voda puna teških metala...
Mineralna gnojiva i nisu toliko zlo,ako pogledaš npr. stajnjak od krava koje su napucane kemijom i antibioticima da ti se život zgadi...
Ne ide mi u glavu kako netko još uvijek može vjerovati da jede zdravo i prirodno,jer toga više nema.
No,s druge strane,prije industrijske evolucije,kad se još živjelo u skladu s prirodom,ljudski vijek je bio dvadesetak godina kraći,pa si vi mislite.
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Draga gospodo pročitajte si naslov ove teme. Ako želite slušati bajke i da vam netko škaklja uši gledajte Plodove zemlje , slušajte Ministarstvo poljoprivrede i čekajte poticaje.Ne želim se na današnji dan vulgarno izražavati ni spuštati na razinu seljačine. Hranite svoje piceke iz inkubatora i dalje kupovnom smjesom , sadite GMO hibride, gnojite i prskajte kemikalijama , jedite prirodni med iz eko ofarbanih košnica kraj autoputa , pijte i plačajte čistu vodu obogačenu živom i teškim metalima trideset godina iz slavonskih vodovoda , kupujte sa Todoričevih farmi friško presmrznuto meso po 19 kuna , jaja iz Moldavije i Ukrajine po sedamdeset lipa i čekajte da vam se poserem na vaše.
Mene ti ne muči spustit se na tu razinu! Seljak jesam, ali seljačina nisam, govori u svoje ime. Ja sam ti samo htio skrenuti pozornost na tvoj text u kojem si konstantirao da su svi seljaci, i njihovi proizvodi otrovi, gmo, smeće i da je svima koji prodaju svoje proizvode na kućnom pragu ili tržnici jedini cilj zajebat narod, a da su jedino tvoji baka i deda imali ono nešto ekstra. Pa zašto nisi krenuo njihovim stopama a ne da sad tu pamet soliš drugima? Nitko nije niti spominjao proizvode u kontekstu Todorića i ostale bande.

Poslano sa mog Lenovo K10a40 koristeći Tapatalk
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Gogo ti je naj točnije to opisao, imaš više ili manje zagađene proizvode, tak i da koristiš 200g staro sjeme od tvoje čukun bake opet će biti zagađeno jer ćeš ga zaljevat sa kišnicom ili vodom iz pumpe koja je svojim putem prošla kroz sloj smeća, bacit ćeš pod njega neko prirodno gnojivo koje opet u sebi ima nešto neprirodnog, i tako u krug.

Poslano sa mog Lenovo K10a40 koristeći Tapatalk
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,925
Ako je takva situacija i priznaješ da su i ,, naši" domaći proizvodi nezdravi i zagađeni onda ću se ipak odlučiti za uvozne i od danas ću gledati da kupujem uvozno . Ako je sve isto ovo iz uvoza je sigurno jeftinje pa nek ima koristi seljak u Rumunjskoj , Bugarskoj , Austriji , BiH, Ukrajini ... jer zna i može jeftino proizvesti i prodati. Od danas podržavam uvozni lobij. Uskoro će naši mladi povući za sobom i stare u Irsku i na farme navedenih zemalja.
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
I ti dalje uporan, ja ti govorim za domači proizvod, ono kaj si ti proizvedeš doma na svome vrtu, zemlji, dvorištu, svinjcu, kokošinjcu, živiš u zabludi da je to sve ful ispravno. Moglo bi biti da to sve staviš pod stakleno zvono i svoj vlast eko sustav, ovako ti to sve isto ima doticaj sa vanjskim svjetom i uvijek se donese u njega nešto strano kroz zrak, vodu, hranu... Jeste da je domače "sigurnije" za konzumaciju ali nitko ti ne garantira da nema nekog vraga u određenoj količini i u njemu. Evo primjer od pred par dana, punica radi domače tjestenine za prodaju i za nas, kaj količinski nemogu iznjet naše kokoši uzme uvijek od žena iz sela za koje znamo da čućika skaće po gnoju celi život, pase se po vrtu i uživa u životu, EU bi rekla bio uzgoj, od 40jaja 16 ih je smrdjelo ko kuga, za svaki slučaj bacili sve u gnoj, ne isplati se riskirat zbog 60kn pa nekog otrovat.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ako je takva situacija i priznaješ da su i ,, naši" domaći proizvodi nezdravi i zagađeni onda ću se ipak odlučiti za uvozne i od danas ću gledati da kupujem uvozno . Ako je sve isto ovo iz uvoza je sigurno jeftinje pa nek ima koristi seljak u Rumunjskoj , Bugarskoj , Austriji , BiH, Ukrajini ... jer zna i može jeftino proizvesti i prodati. Od danas podržavam uvozni lobij. Uskoro će naši mladi povući za sobom i stare u Irsku i na farme navedenih zemalja.


A gle, nitko ti ne može zabraniti da kupuješ ono što ti želiš.
Nemoj ti ništa razmišljati osim o cijeni i nespretnim hrvatskim seljacima neznalicama koji ne znaju proizvesti jeftino pa ak ne mogu biti jeftiniji, ajmo iz osvete kupiti uvozno. Ne se slučajno opterečivati proizvodnom politikom neke zemlje iz koje jeftiniji proizvod dolazi, kroz koju ona regulira svoje tržište daleko većim poticajima nego što ih naš seljak dobiva, izvoznim subvencijama kod hiperprodukcije nekog proizvoda koje omogućuju damping izvoznu cijenu, koja kao takva čini nekonkurentnog našeg proizvođača a svojega je spasila od damping cijene na svome tržištu koja bi ga proizvodno upropastila , nižu stopu pdv - a na repromaterijal - evo, najbliža Slovenija, samo primjer, je još uvijek na ispod deset posto dok smo mi tek tri mjeseca sišli sa dvadeset pet na trinaest, a ima država gdje je oduvijek pet posto......A ako već zanemariš to i niz sličnih preduvjeta zašto hr seljak ne može proizvesti jeftinije od uvoza a ti ga automatski bez sagledavanja šire slike proglašavaš nesposobnjakovičem i odlučio si kupiti uvoznu hranu, ja ti želim dobar tek kada jedeš jagodu koja je NAKON branja tretirana protiv truljenja, i koja nakon branja stoji u skladištu desetak dana dok naša hr jagoda jednostavno zagnjili tri dana nakon berbe jer je danas ubrana ujutro došla na tvoj stol netretirana ničime, i možeš je neopranu staviti u usta.
Hoćeš li i za to, što domaća jagoda u tvome tanjuru istrune ako je danas kupiš a suta ne ppojedeš reći hrvatskom seljaku da je nesposobnjaković ili ćeš mu reći - hvala?
Ili još plastičnije - šta više voliš - voziti svoje dijete na hitnu dok pojede uvoznu jagodu kao forumaš jagodar iz Vrgorca na ovoj temi, ili ipak mu dati našu domaću, možda i skuplju, možda i neugledniju, možda jednim djelom i tretiranu kemijom, ali u toku vegetacije, kada je to bilo neophodno, a ne nakon branja kako bi očuvala neprirodnu svježinu desetak dana?
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
I po tvojem vrtu i voćnjaku pada kisela kiša,puše vjetar koji donosi zagađenje,ispod teče podzemna voda puna teških metala...
Mineralna gnojiva i nisu toliko zlo,ako pogledaš npr. stajnjak od krava koje su napucane kemijom i antibioticima da ti se život zgadi...
Ne ide mi u glavu kako netko još uvijek može vjerovati da jede zdravo i prirodno,jer toga više nema.
No,s druge strane,prije industrijske evolucije,kad se još živjelo u skladu s prirodom,ljudski vijek je bio dvadesetak godina kraći,pa si vi mislite.

Razlika između otrova i lijeka nije nužno u sastavu nego u količini.
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,925
Ne znam o čemu prićamo , ja o kruškama vi o jabukama. Ako je jućer na tržnici Dolac u centru Zagreba kila salate regice bila 40 kuna , a u trgovačkom centru upola manje šta mislite gdje ću kupiti. Uopće me ne zanima ni od kud je , ni koliki je PDV , ni transport. Ako je na tom istom Dolcu nađen kod ,,kumice" u poriluku pesticid preko stoposto više od dozvoljenog je*eš domaće. a skuplje. Danas na selu ne može živjeti više normalno četveročlana obitelj ako ima dvije krave , svinju i kokoš, nego mora imati sto krava muzilica , farmu kokoši nesilica , plantažu voća ,tri traktora , poticaj , zemlju u najmu i neznam šta još Ako to nema idu u Irsku. Ako nešto i proizvedu za prodaju to je duplo skuplje nego uvozno a o tzv, Hrvatskoj kvaliteti i kupujmo Hrvatsko trebamo otvorit još deset tema. Fora sa polja na stol ili Hrvatski doručak više ne pali kod nikog pa stavljali neznam kakve etikete o eko i bio uzgoju i Hrvatske zastavice. Susjeda koja prodaje na tržnici maloprodaja ima ,,plastenik" od kamionskog okvira za ceradu tek toliko za inspekciju. Svako je jutro prije prodaje u nabavi na Žitnjaku . Šta misliš kolko proizvede kad ima robe za naivce tokom cijele godine. Jedan je dan povela i unuku na prodaju a kad je baba uvjeravala kupca da prodaje domaća jaja mala je naivno rekla -baka ali mi nememo kokoši. Takvih poljoprivrednih proizvođaća imaš kolko hoćeš. Više proizvedu povrća ovi penzioneri koji imaju vrtove između zgrada . Više se ne može reći još nije kasno nego se više ne može ništa učiniti. Zato i pizdite jer znate da niste u pravu , Poljoprivreda je izdahnula a nije na izdisaju a vi i takvi romantičari(država i ministarstvo) ju još držite na aparatima. Nešto kao Agrokor.
 

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,968
Takvih ima oko mene brdo prodaju sire krumpir i ostalo.
Pa se ja moram mučiti da prodam prijavim ih carini oni ništa tako je to kod nas.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ne znam o čemu prićamo , ja o kruškama vi o jabukama. Ako je jućer na tržnici Dolac u centru Zagreba kila salate regice bila 40 kuna , a u trgovačkom centru upola manje šta mislite gdje ću kupiti. Uopće me ne zanima ni od kud je , ni koliki je PDV , ni transport. Ako je na tom istom Dolcu nađen kod ,,kumice" u poriluku pesticid preko stoposto više od dozvoljenog je*eš domaće. a skuplje. Danas na selu ne može živjeti više normalno četveročlana obitelj ako ima dvije krave , svinju i kokoš, nego mora imati sto krava muzilica , farmu kokoši nesilica , plantažu voća ,tri traktora , poticaj , zemlju u najmu i neznam šta još Ako to nema idu u Irsku. Ako nešto i proizvedu za prodaju to je duplo skuplje nego uvozno a o tzv, Hrvatskoj kvaliteti i kupujmo Hrvatsko trebamo otvorit još deset tema. Fora sa polja na stol ili Hrvatski doručak više ne pali kod nikog pa stavljali neznam kakve etikete o eko i bio uzgoju i Hrvatske zastavice. Susjeda koja prodaje na tržnici maloprodaja ima ,,plastenik" od kamionskog okvira za ceradu tek toliko za inspekciju. Svako je jutro prije prodaje u nabavi na Žitnjaku . Šta misliš kolko proizvede kad ima robe za naivce tokom cijele godine. Jedan je dan povela i unuku na prodaju a kad je baba uvjeravala kupca da prodaje domaća jaja mala je naivno rekla -baka ali mi nememo kokoši. Takvih poljoprivrednih proizvođaća imaš kolko hoćeš. Više proizvedu povrća ovi penzioneri koji imaju vrtove između zgrada . Više se ne može reći još nije kasno nego se više ne može ništa učiniti. Zato i pizdite jer znate da niste u pravu , Poljoprivreda je izdahnula a nije na izdisaju a vi i takvi romantičari(država i ministarstvo) ju još držite na aparatima. Nešto kao Agrokor.



Fascinantne su mi te usporedbe cijene salate u robnim centrima i na tržnici.
U robnom centru se prodaje na glavice, ne na kile, glavica je sedam - osam kuna (osim kada je na akciji, onda je jeftinija), zna se koja je težina glavice propisana za police robnog centra - 250-300 grama za kristalku i putrericu. Veću težinu te salate imaju samo kada proizvođaču zbog viška robe prerastu, i tu onda kupac dobiva nešto gratis. Istovremeno na tržnici skoro pa nikada cijena kile nije preko dvadeset kuna, najčešće petnaest ili dvanaest. Izračunaj si kolio u robnom centru ispadne kila. Regica je priča za sebe - isti volumen glavice je duplo lakši od kristalke, a po glavici je skuplja od kristlke i puterice. Valja kod kupnje na to obratiti pažnju.

Malo su podignute tenzije, ne treba to, mogu se razjasniti neke dileme u mirnom tonu.
Ti veliš da te uopće ne zanima odkuda je roba i zašto ima cijenu takvu kakvu ima. Ne znam kakav posao radiš, ima li doticaja sa kakvom proizvodnjom neke grane privrede - proizvodne ili neproizvodne nebitno, no, i ja mogu reći - meni je proizvod (ili usluga) tvoje firme pre skup, ja ću kupiti tamo gdje je jeftinije, a tvoja firma neka propadne i baš me briga što će se zatvoriti tvoje radno mjesto a ti ostati bez posla i bez plaće. Isto tako baš me briga hoće li neki poslodavac zaposliti hrvata ili dovesti bosanca, ukrajinca, bugara ili kineza koji će raditi posao za duplo manju plaću nego neki hrvat.
E vidiš, neme je briga, ja želim da naša hrvatska firma opstane, da naš hrvat radi u njoj i da ima pristojnu plaću od koje može živjeti..

Varaš se kada tvrdiš da inicijativa da se kupuje domaće krepava, zapravo se sve više budi svijest ne samo starije generaciije nego i mlade, a ta mlada me zadnjih par godina ugodno iznenađuje uvijek nečim novim - evo, počela je opet baš kod nih zaživljavavati praksa spremanja zimnice, čega petnaestak godina kod njih nije bilo. Jer žele jesti domaće, i to lokalno domaće.
Naravno da je još uvijek više onih kojima je svejedno, no, kreće se, kreće......
Ima preprodavača, ima proizvođača muljatora - uvijek je bilo i uvijek će ih biti. Ono šta ti kao kupac možeš je provjeriti o kome se radi - to je vrlo lako, samo trebaš znati par jednostavnih caka - kontinentalni prodavač koji prodje samo svoju robu neće u januaru prodavati karfiol., brokulu, paradajz, papriku, peršun sa velikim listom,, celer sa listom, salatu kada je minus petnaest ili mladi kupus.....znamo koju robu možemo imati u to vrijeme. Ili ljeti uniformne poaradajze, sve jednake veličine i boje, bez jedne piknjice na njima......malo uključiš mozak i trifrtalj sumnje si si riješio.

Šta se pesticida u povrću i voću tiče - e moj brale, znaš li ti da naši voćari rade petnaestak kemijskih tretmana u voćnjaku, a inozemni koji imaju stotine hektara pod voćem duplo više. Sa tim duplo većim brojem tretmana oni dobiju pet posto veću prodajnu količinu voća nego da su odradili samo petnaestak tretmana. No, tih pet posto su velike količine koje pokrivaju trošak i ostvaruju povećanu zaradu. To što za to treba upotrijebiti sto posto više kemije.......Znaš li da se uvozno i meso i voće i povrće kontrolira desetak puta manje nego naše domaće? Voće i povrće se zapravo uopće ne kontrolira jer ima popratnu dokumentaciju u kojoj piše da je roba prošla kontrolu i da je sve ok. Naša inspekcija tu dokumentaciju MORA priznati kao valjanu jer po propisima EU zajedničkog tržišta je pravilo da se ona ne dovodi u pitanje. Znaš li da se porijeklo uvozne roba više ne deklarira u zemlji porijekla nego u zemlji izvoznici i da će roba iz Egipta ili Kine ili Rumunjske koje je ušla u Italiju dobiti porijeklo pakiranja Italiju? Egipat, Kina, Rumunjska se uopće dalje ne spominju. To su propisi EU koji vrijede i kod nas jer smo i mi EU, i jer u cijeloj EU očito ima i više nego dosta takvih potrošača kao što si ti koji neće dići glas i dozvolili su da im se to poturi šaptom, na mala vrata. I sretni su u svome neznanju - glavno da je koju kunu jeftinije.
Mislim da si ti pomiješao kruške i jabuke, da bi trebao malo porazmisliti i napraviti si drugačije prioritete.
No, želiš li i dalje ostati kod ovih koje trenutno imaš - tvoje je pravo zadržati ih.
 
Posljednje uređivanje:

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,925
Sama si pozvala Boga za svjedoka da više nećeš kupovati med zbog prijevare koja se dešava sa njim. Budi dosljedna tako sa svime pa se odreci i jagoda koje si isto tako sama navela , salate i svega ostalog što nije domaće. Štoviše , ja ću ti nabrojati puno tog domačeg što ne odgovara onom pod šta se prodaje pa ti budi muško. Vjerojatno nakon toga nećeš više otvarati pandorinu kutiju.
 

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,968
Ja cu jednom prilikom postaviti slike zelja na internet, toboš cijenjenog kiselog.
A uopće nije raslo u rh nego se kiselilo kod nas sramota.
Bitno da je to zelje po trgovačkim centrima i ljudi kupuju Hrvatsko
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Sama si pozvala Boga za svjedoka da više nećeš kupovati med zbog prijevare koja se dešava sa njim. Budi dosljedna tako sa svime pa se odreci i jagoda koje si isto tako sama navela , salate i svega ostalog što nije domaće. Štoviše , ja ću ti nabrojati puno tog domačeg što ne odgovara onom pod šta se prodaje pa ti budi muško. Vjerojatno nakon toga nećeš više otvarati pandorinu kutiju.

A jesam.
Ali ako budem sigurna da je med čisti i da pčelar ne muti - kupiti ću.
Jagode uvozne ne kupujem - prve jedem kada počinje berba naših hrvatskih - od našin lokalnih jagodara ili negdje usput uz cestu gdje proizvođači prodaju ispred svoga dvorišta.
Povrće kupim naše, no, ako u datom momentu ne mogu kupiti od proizvođača, uzmem od preprodavača za kojeg procjenim da je kupio od hr proizvođača - manje je zlo negi kupiti tuđinskog porijekla.
Dosljednost ponekada ne valja - mišljenje treba mijenjati ako postoji opravdani razlog za to.

Spominjali smo stranicu prije albanca trgovca koji je vrgoračkom jagodaru prodao jagode od kojih je njegovoj kćeri pozlilo. Te jagode sam jela i ja - baš nekako u to vrijeme - meni nije pozlilo , dobro sam ih oprala, a je li to bilo dovoljno ili nije da se skine sa njih ono što na njima nije trebalo biti - ne znam.
Sada, zašto sam ih jela: kupila ih nisam, a nisam ih htjela niti uzeti ali su mi na silu ostavljene, obzirom da sam ja njemu poklonila tri glavice salate u ime dobre volje jer smo neko vrijeme bili u nekom verbalnom konfliktu, a pošto je on uporno pokušavao komunicirati i izgladiti spornu situaciju, to je bio najelegantniji način da se dovedemo opet u normalu.
Te su jagode bile na oko veoma lijepe - dvije zdjelice sam dobila - krupne, tamnocrvene, no, bez arome, bez teksture i sa vidljivim zelenim djelom kod peteljke. Očiti znak da su bile brane zelene i umjetno dozrijevane.
Tako se isto bere i paradajz koji ide u robne centre - zelen, i kada ga centar traži, preko noći mu se povisuje temperatura u skladišnoj komori i pušta etilen, plin koji pospješuje "zriobu" - stvaranje crvene boje.
To je razlog zašto u robnom centru nikada ne možeš kupiti paradajz arome koja se može mjeriti sa onom kada ga kupiš na tržnici od proizvođača - mi, mali proizvođači beremo zrelo na stabljici popodne i ujutro ti nudimo na klupi. Mojim kupcima takav moj paradajz vrijedi par kuna više i rado plačaju tih par kuna više nego je cijena u robnom centru.
Kome to nije bitno - kupuje u robnom centru.

Da, Pandorina kutija je ta proizvodnja i prodaja, svačega tu ima, no, ne treba generalizirati. Moja susjeda na placu do mene ima svu svoju robu osim mrkve i peršina. A prodaje grincajge. Treba li je osuđivati zbog tri kile peršuna tjedno i pet kila mrkve? Time si pokriva svoje kupce koji kupuju drugu robu kod nje.
Iza mene gospođa ima svoju proizvodnju, ali nedovoljnu za cijelu sezonu - tridesetak posto kupuje. Ostala je ove godine bez certifikata zbog toga. I njezina susjeda. Jer je direktor tržnice skužio i vidio da kupuju. Sa certifikatom nas je ostalo desetak.
Moji kupci znaju moj asortiman i više me niti ne pitaju hoću li imati ovo ili ono - znaju da je to ne proizvodim, znaju da me četiri mjeseca u godini na tržnici nema jer u zimsko doba nemam ničega za prodati.

Sve se može srediti, sve se može saznati, kupac se mora samo malo potruditi i znati šta mu je bitno - kupiti direktno i samo od proizvođača, kupiti od proizvođača koji uz svoju robu ima i kupljenu, ali našeg hr porijekla, kupiti od preprodavača koji je kupio od hr proizvođača ili kupiti od preprodavača koji muti i kupuje sve i svašta, vara, laže, mulja, kupi uvozno i deklarira pod domaće.
Vele ljudi da te netko može tri puta preći - prvi puta nisi znao, drugi puta si mu dozvolio, a treći puta si budala.
Ja sam sa medom ispala budala. Jbga. Sada pušem i na hladno.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
a kaj mislite da su trgovci one bakice iz 19 stolječa .
Danas je kupcu dosta da je na štandu bakica , kaj se nitko ne pita kak ta bakica ili tetkica tj kumica uzgoji povrča da ima pun stol 365 dana ?
danas je kumica garancija izvodnog domačeg ..čak i naljepnica prolazi , kad bi kupac inzistirao da kupuje iz zemlje našlo bi se načina kak mrkvu i luk nabiti natrag u zemlju ...i lišče bi bilo svježe .

evo prmjer banane , radi nemogučnosti kontrole svakog šlepera kontrolira se svaki 10 šleper koji se uvozi .Taj svaki deseti , kao i svaki prvi je neispravan ali se samo pregledani vrača natrag .
znači od 100 šlepa 10 ide natrag , od ti 10 kad se pretovari vrati se jedan , znači da se od 100 šlepera naispravnih banana 1 (uvjetno rečeno) baca .
 

Najnoviji postovi

Na vrh