• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Lažni med, ulja i slične fine a skupe stvari

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Nije baš tako @gogo.
Sve su to suptance koje se unose i u ljudske i u životinjske organizme, samo u drugačijim oblicima i količinama kada je organizam bolestan. Sa ciljem da se izliječi.
Tom bi logikom, da su sve otrovi ljudski i životinjski svijet već odavno trebao poumirati.
Najobičniji aspirin može biti otrov ako se predoziraš, a u određenoj količini je bezopasan i liječi.
Ljudski lijek je isto pesticid, samo ga tako ne zovemo. Ljudskim lijekom se liječe i životinje - potpuno istima, samo drugačijih komercijalnih naziva - te kupuješ u veterinarskim ambulantama.
Kada je moj pas bio na operaciji od veterinara smo dobili recepte za lijekove koje smo kupili u ljekarni za ljude - četiri vrste.
Misliš li da ja sa biljnim svijetm drugačije?
To što za kupnju biljnih ideš na drugo prodajno mjesto a ne u ljekarnu ima svojih razloga. Organizacijskih, klalcifikacijskih........

Dakle, ostao nam je samo problem eventualne pretjerane upotrebe i nepridržavanja stroge namjene pojedinog preparata i karenci.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
"Svaki lijek je otrov i svaki otrov je lijek. U pitanju je samo količina."

To nije moja umotvorina. Netko je do tog zaključka došel daaavno prije nas, ne mogu se sad sjetiti tko.
 

Naivac

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2010
Poruka
402
sve te "bakice i kumice s placa" su obični sitni šverceri .što se tiče meda mater mi je radila u labu i ispitivala je kakvoću meda pa ću vam reći neke stvari. imamo 3 vrste "meda" jedan je uistinu pravi med skupljen od pčela. drugi je industrijski med a to je šećer koje su pčele preradile u med. zdravstveno je ispravan i nije štetan za zdravlje ali nije ni zdrav. većinom taj nazovi med pomješaju sa pravim da prođe kontrole i onda se prodaje pod pravi a to pravi je samo u malom postotku. 3 med nije vidjelo meda, vrlo sličan medu i upitne zdravstvene ispravnosti. u hercegovini su prodavali tegle tog meda za nekih 8-11kn i zatim pojedinci švercaju po štandovima uz magistralu po 70-80 kn kilogram
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Zna li netko ulogu pčelarske centrale u otkupu i preradi meda. Sve mi se čini da rade isto ko i ovi sa mlijekom , sve izvade iz njega a na kraju prodaju bijelu vodu.
 

Naivac

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2010
Poruka
402
nije sigurno i kad kupiš od pčelara jer ti može dati prerađeni šećer. maslinovo ulje veliki dio prodavača mješa sa sojinim a oni šta prodaju po magistrali prodaju iz lidla pomješan minimalno litar na 3 litra sojina i onda u zelene boce pa ti misli da imaš ulje. 90% hrvatske je prevara.što se tiče kolko je nešto zatrovano mogu garantirati da je mandarina naj čistiji proizvod u hr. prskanje insekticidom se provodi jednom ili nijednom godišnje ito u 6 mjesecu a do 10 mjeseca kad počinje berba prođu 3-4 karence. izbjegavajte kruške i jabuke jer se tretiraju minimalno 15 puta a što ide u hladnjaču ni u ludilu jesti koru

kontrole varaju s peludom. bitno je imati jednu košnicu i da se pišeš kao proizvođača to što prodaješ je manje važno. visoka cijena nije garancija da ste kupili ispravni proizvod
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
E vidiš, toga svega se ja grozim.
Ja se sjećam arome meda, gustoče, iz vremena kad je med bio zaista med i mogu po okusu prepoznati barem sa sedamdeset postotnom sigurnošću kada je nešto u njemu zmuljano, kao što mogu sa sto postotnom sigurnošću prepoznati kada jedem sviježe zaklano meso ili staro nekoliko mjeseci ili godina.
Mi stariji to možemo, mlada generacije ne može jer pojma nema. Meni su u podsvijesti zapisane arome i instiktivno osjetim da je nešto drugačije od onoga čega se sjećam.

Ako se već želi uvesti praksa da se neka manirnica miješa sa nečime, neka onda to na etiketi bude i naznačeno, i takav proizvod bude valoriziran pripadajučom cijenom - čisto najskuplje, miješano prema postotku primjese jeftinije.
Ima jedan primjer kiselog vrhnja koje se deklarira kao krem vrhnje što sam ja naivno protumačila kada sam se prvi puta srela sa njim da je to nešto ekstra dobro, i čak ga tri puta za redom kupila dok konačno nisam pročitala sve što na kantici piše, i skužila da je zapravo zgusnuto sa nekom vrstom brašna . Cijena mu je u prosjeku ista kao i drugima, ali barem piše da sadrži primjesu uz primarnu namirnicu. Dakle - pošteno, pa tko voli, nek izvoli.

@robelar, koliko ja znam, bila je inicijativa da svi člnanovi hrvatske udruge pčelara zajednički nabavljju ambalažu jedinstvenog tipa koja bi bila prepoznatljiva u prodaji i garantirala da je proizvod direktno od proizvođača i ispravan. Bila bi dostupna samo pčelarima članovima udruge, preprodavači kao ne bi mogli doći do nje.
No, koliko vidim, takve nema - vidjela sam i dizajn koji je trebala imati - na međimurskom tržištu nisam nigdje primjetila da bi med u takvoj ambalži bio u prodaji.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Pčelarska centrala valjda otkupljuje med i onda ga prerađuje i pakira . U apotakama je med skup a nema nikakvog okusa jer su ga preradili i doradili. Svaki dan gledam raznorazne ,,pčelare" koji u Strojarskoj ulici kupuju košnice i drugo i od tog je napravljen veliki biznis. Šta se tiče okusa i jačine hrane nemamo šta pričati. Prije si namazal šnitu paštete i bil si sit ,a danas moraš pojesti dvije konzerve i cjeli kruh i još si gladan. Sve je imalo miris i okus dok danas da ti neko sveže oči i da jesti nebi znal šta jedeš. Negdje sam pročital kak su na Davinčijevoj Posljednjoj večeri nacrtane male porcije odnosno zdjelice i da je to jer je hrana prije bila jača i s malo si se najeo i zasitil. Zato i imamo puno debelih jer je hrana nekvalitetna i ti dodaci i pojačivaći okusa te stalno tjeraju jesti a gladan si.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Da, i kao što velim - mi koji se sjećamo prave hrane znamo o čemu pričamo.
Oni koji ne znaju pričaju nebuloze. Jedna od zadnjih "masnih" koje sam pročitala na jednom forumu pred koji tjedan je da niti u snu gospodin ne bi popio sviježe pomuženo mlijeko, jer takvo mlijeko treba ići najprije u tvornicu da mu se odstrani smrad štale. Smrad štale. - materemi, poželjela sam na prvu vloviti ga i zatvoriti na dvadeset četiri sata sa deset krava u tri sa tri prostoriji, a onda ga nakljukati sa dvije litre mlijeka nadušak.
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Prije oko godine dana sam popio tek pomuženo još toplo mlijeko od jednog čovjeka koji drž dve krave na normalan način . Suknuo sam ga oko litru dok su žena i djeca samo pomirisali i nisu mogli piti. Normalno da sam poslije imao trčkavicu jer je organizam naučen na onu kupovnu lajt vodicu . Prvo hrane krave sa svačim , onda iz mlijeka izvade sve šta mogu , naprave prah a onda ga dodelavaju sa vodom koji postotak mm hoćeš.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Nije baš tako @gogo.
Sve su to suptance koje se unose i u ljudske i u životinjske organizme, samo u drugačijim oblicima i količinama kada je organizam bolestan. Sa ciljem da se izliječi.
Tom bi logikom, da su sve otrovi ljudski i životinjski svijet već odavno trebao poumirati.
Najobičniji aspirin može biti otrov ako se predoziraš, a u određenoj količini je bezopasan i liječi.
Ljudski lijek je isto pesticid, samo ga tako ne zovemo. Ljudskim lijekom se liječe i životinje - potpuno istima, samo drugačijih komercijalnih naziva - te kupuješ u veterinarskim ambulantama.
Kada je moj pas bio na operaciji od veterinara smo dobili recepte za lijekove koje smo kupili u ljekarni za ljude - četiri vrste.
Misliš li da ja sa biljnim svijetm drugačije?
To što za kupnju biljnih ideš na drugo prodajno mjesto a ne u ljekarnu ima svojih razloga. Organizacijskih, klalcifikacijskih........

Dakle, ostao nam je samo problem eventualne pretjerane upotrebe i nepridržavanja stroge namjene pojedinog preparata i karenci.

Nije točno,problem su umjetni štetni spojevi koji dolaze u prirodu čovjekovim djelovanjem, i koji se sasvim sigurno ni u kojoj dozi ne mogu upotrebljavati kao lijek.
 

sanjin

Član
Tu od
22 Stu 2013
Poruka
610
Nije ni med ni ulje ali najbolje odgovara ova tema.Danas vidjeli u Kauflandu rajčica kg na akciji 10,89.E sad ,grupa Ruris,piše da je rajčica iz Virovitice,u što baš i ne vjerujemo iz razloga jer je ta rajčica prezrela i već se malo kvari.Tko to ima tako rano u Virovitici?
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
o jeeeee......

Kupila sam jučer pravi, čisti med!!!!!!
Vozili se mi tako prema Rabu, i tamo iznad Senja uz cestu se prodavao med. Velim ja mužu stani - on stane - izađem i pitam jel dobar - veli dečko probaj - ja turim prst, poližem, progutam - a ono nakog gutanja u ustima ostaje ona slatka gorčina kakvu pamtim iz djetinjstva i rane mladosti.
To!!!!!!!!!
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Imaš ti praf . Nije sve Sivo. Ima "50 nijansi Sive " !!
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ček malo da progutam koju šarenu ili zdimim maricu, onda bu plavo...plavo,,, zeleno....zelenoooo....zmaaaaaajjjjjjjj.............:biggrin:
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Jučer opet jedno razočaranje.

Inače piliće kupujem na farmi koja proizvodi za Pipo, nisu domaći ali su sviježi, friško zaklani - vlasnik otpelja na klanje, i kada se vraća kući sa očišćenima nazove me, onda ja sjedam u auto i preuzmem kod njega doma. Ostave oni to još neko vrijeme na dohrani nakon što predaju u Pipovu klaonicu da dobiju maksimalnu težinu, pa prodaju nešto mimo otkupa da im sjedne čista lova prije nego dobiju isplatu od firme.
A jučer se vraćala ja iz dućana, a tamo uz Kaufland postavio jedan međimurski privatnik kiosk i prodaje domaće piliće i jaja. I zapne meni za oko u vitrini - bili su baš prekrasni, blizu tri kile težine, stanem, gledam, zaista friško zaklano, a ne kao kad kupiš u dućanu - bogtepitaj koliko dugo zamrznuto pa onda odmrznuto, pa prodavano kao sviježe. Vidim, još tu i tamo ima pokoje ono sitno perce na koži kada se na opipa baš onak sto posto čisto - garancijha da je zbilja netom bilo zaklano.
I kupim - pedeset četiri kune dam, i sva sretna drugi dan ja njega razrežem i bacim na paprikaš. Još dok sam rezala skužila sam da nešt ne valja - to što je bio lijepi žuti, vidjela sam da je lijepi žuti jer su ga namočili u umjetnu žutu boju. Rade to maheri, navikala sam već to viđati, no, i bijelo meso kada sam rezala bilo je žute boje. Pa matermu, znamo kako meso pileta izgleda - bijelo meso je bijelo meso - zato se i zove bijelo meso.
Šok je zapravo uslijedio dok se skuhalo i dok sam počela jesti - kosti pileta su bile žute. ŽUTE
Pa jbmu, od samoga namakanja radi toga da koža dobije tu privlačnu žutu boju kupcu bijelo meso ne bi požutjelo, a pogotovo ne bi kosti požutjele.
Očito je stavljaju i u hranu.
Ne moram reći da smo malo sfrčkali dof smo jeli, a sve ostalo je pojela Nina.
Jednostavno ti se zgadi.

Nikada više takvo domaće neće u moj tanjur. Lopovi , trovači naivnog naroda - izgubili su jednog kupca.
 

Najnoviji postovi

Na vrh