• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Ljekovito bilje

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
Eto malo o ljekovitom bilju. Uletio sam u neki projek ( putem EU ) uzgoja ljekovitog bilja, te sada prvo moram odslušati predavanja o tome i krenuti u proizvodnju. Å to mislite o toj grani poljoprivrede
 

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
911
mislim da je to isto dobro i traženi u eu ali nemreš se bavit sa svime ja sam odlučio za ljesku i sad me vuče sadit i neš drugo al onda svega po malo i ničeg dosta drž se jednoga ili do tri proizvodnje ak nemaš ogromnu obitelj ili firmu da to sve stigneš odraditi
 

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
911
vidio sam odluku o subvencijama za zg županiju i ima za ljekovito bilje poticaja i to dobrih
 
R

Ratarko

Guest
Dobro ljudi jeli moguče da je sve u poticajima , uopče nije bitno što se sadi ili sije , da li je to nešto sa Novog Zelanda ili Brazila , bitno da je poticaj velik ?
Pa ne bih zasadio nešto o čemu pojma nemam ( recimo sada to ljekovito bilje ) da je poticaj sve zlato ovoga svijeta i još duplo.
 
P

paor

Guest
a čuj, nije čudno da se ljudi drže poticaja za nove i nepoznate kulture jer uvijek računaju na to - ako ne bude išlo, poticaj če me barem pokriti
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
Vidiš Ratarko ni ja nisam znao puno o ljekovitom bilju, ali slučajno sam upao u jedan projek EU koja financira školovanje za uzgoj ljekovitoga bilja, U petak je bio jedan agronom koji radi to bilje i mi ,, učenici ,, postavljali smo mu kojekakva pitanja,među kojima i o poticajima te je napomenio i to za eko proizvodnju ali nisu sva ljekovita bilja u sustavu poticaja. jedan podatak litra eteričnog ulja od biljke matičnjaka košta oko 5-6000 kn
 
R

Ratarko

Guest
Ima poticaj i za kukuruz i svaki ga poljoprivrednik zna napraviti da donese prinos od min. 8 tona na hektar pa ne vidim da se neko trga za tih parsto kn poticaja .
U drugu ruku ako je poticaj 20.000 kuna svi podižemo vinograde , vočnjake i šta ti ja znam što sve ne a niti škare za rezidbu nemamo kuči a kamoli znanje za rezidbu , jel me kužiš ?
To me malo čudi , neču biti toliko lud da kažem da bi volio da poticaja nema ali i da bi se vidilo tko želi raditi pošteno to da. Ako ti čekaš svake godine poticaj da te spasi nema tu poljoprivrede . To me malo ljuti jel znam što se sve događa sa tim poticajima i kako se dobiju za poljoprivrednu površinu ali i šumu , šikaru , baru i tko zna što sve ne ...
 
P

paor

Guest
preporučujem vam da pročitate malu publikaciju Obrisan neispravan link. , ima ponešto i o budučim poticajima, vjerovali ili ne Europa nam je jako blizu
 
R

Ratarko

Guest
paor kaže:
preporučujem vam da pročitate malu publikaciju Obrisan neispravan link. , ima ponešto i o budučim poticajima, vjerovali ili ne Europa nam je jako blizu

Da li su to u pdf-u novine koje mi je neka baba htijela uvaljat za 160 kn neki dan telefonom ?
Kaže ona imamo novine o EU i vi to trebate pročitati i na silu ih želi prodati .
 
B

Bobo

Guest
Da se i ja ukljucim...

Kod nas je prije nekoliko godina aktualan bio cicak... Privatna ljekarna FERO-LEKO je otkupljivala sve sto se proizvede, jer su spravljali neke cajeve i masti od toga...

Ljudi ko stoka se polakomili jer je ovaj placao suhim zlatom i posadili cicka i cicka, Leko je morao dat kucu i ljekarnu pod hipoteku, praodati svoja obadva auta i jos kojekakve kredite dizat da bi ljudima poplacao cicak... od onda je otkupna cijena cicka drasticno pala i sad vise cicak nije "moderan"...

Moj stari je silom napao da zasadimo i mi jutro tog "cuda" pa da okrenemo neku paru i brat i ja ga odgovorili, te je vidio nacemu je cicak zavrsio...

Toliko o tim primamljivim ponudama i poticajima...

U potpunosti se s Ratarkom slazem!
 
P

paor

Guest
ratarko

ma ne, slobodno skini tu pdf publikaciju, ima oko 2 mb, zanimljivo je
 

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
911
treba imat hrabrosti započeti nešto novo koje če možda se dobro prodat nemaju svi mogučnost posaditi 100 i više ha kukuruza ili pšenice nit ima zemlje nit love za skupu mehanizaciju pa onda na kraju kad država neče platit otkupne cjene traktore na ulicu i ko če prije popustit zato i postoje poticaji da bi se ljudi preorijentirali na nove kulture koje se traže i tržišno su isplative
ja razumijem vas koji sadite pšenice itd jer je to tradicija i do sad je puno uloženo u to tak da se to nemre prek noči preorjentirat na nešt drugo ali shvatite da ovi tzv veliki poticaji za kak vi velite za čudesa su u odnosu na vaše poticaje za ratarstvo i stočarstvo čista nula ono tipa 2 miliona kuna naprama par sto tisuča to ti je omjer iz kojeg se vidi kolko ide za vočarstvo al to je realno kad je kod nas isto u povojima a čobankoviču su samo svinjetina junetina itd u rječniku

kod mene u okolici zg kad ovi dedeki odu od starosti neče bit poljoprivrede jel se na tak malom ne isplati a mali su našli neki poso u zg
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
da ja mogu išao bi ja u izgradnju farme za mlječne krave ili junad ali kada ne mogu još uvjek do državne zemlje. u opčini tvrde jedno u ministarstvu drugo. A na malo klasične ratarske kulture više se ne isplati ovako čemo probati sa ljekovitim biljem.
biljka neven kg suhoga cvijeta na tržištu je 27 kn a za kg suhoga treba 5,5 kg svježeg.ili po 1kj zarada je ovisi 25-28 000kn, ali ima pooooosla sa branjem
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
Eto da se pohvalim ove godine ulazim u proizvodnju ljekovitog bilja točnije crni sljez cijena suhog cvijeta 55kn/kg, 10kg svježeg za 1kg suhog te list 10 kn suhi
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
Eto da se pohvalim ove godine ulazim u proizvodnju ljekovitog bilja točnije crni sljez cijena suhog cvijeta 55kn/kg, 10kg svježeg za 1kg suhog te list 10 kn suhi
 
R

Ratarko

Guest
Na kolikoj površini to sadiš ?
Te cijene mi nažalost ništa ne govore ali izgledaju dosta velike laički gledano.
Mislim da onda treba puno toga da se nabere da bi dobio jedan kilogram .
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
trenutna površina je nešto manje od 10m2 jer ima jaaaaaakkkkkooooooooo puno posla oko branja cvijetova, a na toj površini troje ljudi ima dobrog posla,jer kada obereš jedan drugi ti raste na očigled,svaki dan se mora brati a suši se u hladu i na zraku znači ne moraš imati sušaru kao za drugo bilje,vidjet čemo kako čemo ovu godinu ako se pokaže i uspijem pronači ljude na godinu bi išao na 1/2 jutra
 
R

Ratarko

Guest
Odlično , samo naprijed.
Da li taj proizvod ima sigurno tržište i zagarantiranu cijenu otkupa i isplate ?
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
Da sinoč sam na predavanju upoznao sam agronoma i voditelja proizvodnje tvrtke Jan Spider iz Pitomače jedna od vodečih u otkupu i proizvodnji ljekovitog bilja i tako oni osiguravaju otkup ,sjeme i ta cijena.Moram probati pa vidjeti zar ne.
 
Na vrh