• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Ltz t-40

Tu od
3 Stu 2016
Poruka
31
znaci ovo slovo A na stojecim i V ispred R1 ne pravi razliku. znas li mozda koja je standardna dimenzija radilice na letecim i stojecim lezajevima?
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,071
Ovo je zapisano prije 15tak godina i nemogu ti sa sigurnosti tvrditi da je 100% tačno.
U pitanju su leteći , za ležeće nemožem da nađem.
IMG_20211115_225113_525.jpg
 
Tu od
3 Stu 2016
Poruka
31
Hvala puno. dDo vikenda bi moj motor trebao biti napolju pa javim kakva je situacija
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
Tu od
3 Stu 2016
Poruka
31
Još nešto da pitam. Prije par godina kada sam radio mjenjač odvajao sam motor tako što sam skidao i prednji most i one bočne L nosače pa onda motor. prilikom vraćanja sam se napatio ko sam vrag iz razloga što mala kardanska lamela nije bila centrirana (mijenjane su i lamele prilikom tog zahvata). dal je neko vadio motor da ne odvaja prednji most, (recimo skinuti rezervoar hidraulike i glavu volana, eventualno remenicu na radilici) da li ima dovoljno prostora da se motor pogura naprijed da lamele siđu sa spojničkih vratila i dignem motor flašcungom prema gore ili ipak mora prednji most prvo ići dole?
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,071
Uvijek sam rastavljao sve zajedno , znači komplet motor sa bočnim gredama zajedno.
A na sklapanju korpu i lamele natakneš na spojničke i tek kada sklopiš motor sa mjenjačem zavrneš korpu za zamajac , mnogo je lakše.
 

senpai

Aktivni član
Tu od
23 Lip 2020
Poruka
806
najbolje ti je da tokar iz drveta napravi osovinu koja simulira debljine i dužine spojničkih. dali taj traktor ima ležaj u zamajcu? neka ti napravi i tu dimenziju.onda tu osovinu kada stavljaš korpu na zamajac gurneš u centar korpe i kada korpu stegneš izvadiš osovinu. nisam nikada vidil ltz 40 ali na drugim traktorima to tako radim. imam 5-6 takvih osovina za zetora imt ursusa i tko zna za što sve ne. ,ožeš napraviti i od željeza.
 
Tu od
3 Stu 2016
Poruka
31
najbolje ti je da tokar iz drveta napravi osovinu koja simulira debljine i dužine spojničkih. dali taj traktor ima ležaj u zamajcu? neka ti napravi i tu dimenziju.onda tu osovinu kada stavljaš korpu na zamajac gurneš u centar korpe i kada korpu stegneš izvadiš osovinu. nisam nikada vidil ltz 40 ali na drugim traktorima to tako radim. imam 5-6 takvih osovina za zetora imt ursusa i tko zna za što sve ne. ,ožeš napraviti i od željeza.
Ima ležaj u zamajcu i istokario sam sebi od tvrde plastike alat za centriranje velike lamele, a pošto ću samo korpu od zamjaca odvajati (neću je rastavljati) kardanska lamela ne bi trebalo da pobjegne iz centra. mada ovaj Savin način je izuzetno praktičan, ne moraš alat praviti posebno jer mala lamela ima prilično veliki otvor na sebi cca 60-70mm
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,071
ova varijanta mi nikad na pamet pala ne bi. pretp da korpu za zamajac zavrnes kroz onaj poklopac na vrhu zvona.
Da , zavrneš kroz onaj poklopac gore.
Za tren ga sastaviš bez trunke muke.

Isto tako sastavljam i vladimirca koji je izuzetno težak za ucentrirati spojničku jer obje spojničke imaju isto ozubljenje
 
Tu od
3 Stu 2016
Poruka
31
Pozdrav ljudovi, uspjedoh skinuti radilicu sinoć. dimezije su 69.5 i 64.5 mjereno šublerom :D kad budem nosio na brušenje premjeriće se precizno. Muči me druga stvar, stojeći ležajevi na radilici su u katastrofalnom stanju (večeras šaljem slike) a radilica ne izgleda loše (sitno je zaparana samo na jednom ležaju) a polutke na stojećim imaju svakakve nekakve oznake (bojim se da nije šta izmješano) . postoji li kakav način da izmjerim toleranciju na stojećim ležajevima ili će ipak i blok morati kod mašiniste. gledao sam na netu, u americi imaju nekakve kao trakice pa kad stegnu ležaj i skinu polutku mjere toleranciju na osnovu širine spljoštene trakice. ne znam dal je to kod nas dostupno?
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,826
Imao sam takve trakice. Kad se stegnu onda se može očitati samo jedan broj, dok su ostali mutni! Jedino što je bila u inčima pa se preračunavalo!
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,071
Pa izmjeri mikrometrom radilicu , sada si ma ležajevima R1 , možeš ići na R2 ali ako radilica nije previše potrošena možda možeš proći samo sa zamjenom ležajeva
 
Tu od
3 Stu 2016
Poruka
31
u toku naredne sedmice cu poslati radilicu na masinsku obradu pa cu vidjet sta ce oni reci, mozda ce moci proci samo sa poliranjem, mada sumnjam. javim detalje. pozdrav svima
 

bosserb

Član
Tu od
13 Stu 2014
Poruka
54
Sve zavisi kakvi su ti ležajevi na bloku.....ja sam pored obrade radilice morao raditi trnovanje bloka.Mekan mu je blok do zla boga.
 
Tu od
3 Stu 2016
Poruka
31
nije okrenuo lezajeve u bloku. radilica i glave su na masinskoj obradi, a za dijelove je prava glavobolja. prvo mi u paketu nisu poslali vodjice ventila, sada kad su izbijeni sicevi ovi novi kupljeni ne odgovaraju, usisni su puno veci, izduvni puno manji. moracu sad za vikend od bregaste materijala nabaviti pa na strugu napraviti siceve i odnijeti da covjek upresa i isfreže
 

Mladen12

Novi član
Tu od
9 Sij 2022
Poruka
1
Dobar dan! Ovako zanima me sta bi moglo bit sa rusom t40 kupio sam novu bosch pumpu nove glave znaci radio generalku mjenjao stubline karike klipove i sad kad sam sklopio traktor mi stalno dimii kad mu dam pun gas on dimi crni i bijeli dim mjesano a kad ga malo opteretim stalno baca crni dim sve sam probao vise neznam dali se jos nekom to desavalo treba mi svajet podhitno... hvala unaprijed
 

zilot

Član
Tu od
24 Ruj 2014
Poruka
91
Jel ugradjivao neko turbinu na T40AS onu fabricku sto ide na rusa MTZ82, TKR-6. Ima videa na youtube da su neki u Rusiji to radili, ima na pocetku ove teme nesto o turbini, taman je proslo dosta vremena, kako se to pokazalo, jel moze ovaj motor da nosi tu turbinu, jel dobija znacajno na snazi? On koliko sam shvatio sa D144 motorom ima 58KS, sa turbinom bi trebalo oko 70KS da ima...

Evo jedan video na tu temu, za i protiv turbina, ali treba ovo razumeti...

 
Posljednje uređivanje:

Najnoviji postovi

Na vrh