• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Ltz t-40

branko-

Član
Tu od
8 Ožu 2012
Poruka
63
Postavio sam jedva slike na svoju korisnicku plocu(ne razumjem se najbolje u ovu savremenu tehniku pa neznam to uraditi ovdje) pa ako vas zanima pogledajte.
 

ZgeNbo

Član
Tu od
15 Lis 2011
Poruka
147
ma pomažem koliko mogu, al ne kužim se baš nimalo u mjenjače...više ovako čačkam po vanjskim dijelovima ,,..za ovaj tvoj problem je potreban stručni kirurg za ruske traktore visoke klase dr Savo:cool:
ne vide ti se nikakve slike koje si postavio ..
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,087
Ma poznajem ja mjenjač i kako ga uraditi ali to nije problem , glavni problem je ko će to da uradi kada je to gigantski posao
sve što mogu da pomognem savjetima pomoći ću

kako ne vidiš slike , imaju na njegovom profilu u albumu
 

branko-

Član
Tu od
8 Ožu 2012
Poruka
63
i ja sam nekakav majstor danas to pocinjem rasklapati nema druge pa cemo vidjeti dokle ce se stici znam ja da je to ogroman posao ali sta mozemo kada vozimo ruske traktore i rusija je velika .
 

ZgeNbo

Član
Tu od
15 Lis 2011
Poruka
147
kakva ti je to zadnja lijeva guma i jel i desna ista ?
kod mene jedna 13.6 druga 15.5, a počeo mi je zaglavljivati mjenjač nakon što sam stavio desnu širu..jel moguće da razlika u gumama može biti jedan od uzroka ?

ako nebudeš mogao rastavit rusa popola probaj ovako : http://www.youtube.com/watch?v=U4uvmW0AqqY
 
Posljednje uređivanje:

branko-

Član
Tu od
8 Ožu 2012
Poruka
63
ma to ti je posebna vrsta traktora sa gumama 14.9x30 cola ne bi trebalo da ima veze i da je to uzrok sto zaglavljuje mjenjac

danas sam malo rastavljao i nisam naisao ni na sta dobro stradao je reduktor spori brzina slomljene su osovinice od ona tri zupcanicica na donjom snopu u mjenjacu stradali su zupcanici pod rednim broje 74,75,78,a na gornjem snopu broj 40 stvarno velika havarija imali iko predstavu koliko bi to moglo kostati normalno moze i polovno

pozdrav za savu zamolio bih te ako mozes da mi napises koliko ovi zupcanici imaju zubi na snopovima donjem i gornjem jer kao sto sam ti pricao raspored brzina nije isti kao u standardni t40 pa da uporedim jeli isto hvala unapred
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,087
e sad , nisam siguran da znam napamet brojeve zuba koji te zanimaju , moraš mi reći tačno koji zupčanici od koje brzine te zanimaju i ja ću pokušati da nađem to u evidenciji
znači mogu naći podatke za standardni model ali sam prilično ubijeđen da je to isto i kod tebe

cijene dijelova zavise od onoga šta ti treba , iskreno za T40 dijelovi i nisu baš jeftini , jeftine su one gluposti (sitnice)
krupnije stvari su možda i malo više cijenjene nego što i ja smatram realnim
 

branko-

Član
Tu od
8 Ožu 2012
Poruka
63
pozdrav malo bolje sam proucio sliku i stanje u traktoru stanje na slici i u traktoru je isto izbrojio sam zube na donjoj osovini pozicija 74 40 zubi pozicija 76 35 zubi pozicija 75 manji zupcanik 27 zubi na gornjoj osovini pozicija 40 20 zubi jedino sto me buni na gornjoj osovini je pozicija 39 kod mene je nema a neznam sta je to tako i na donjoj osovini pozicija 77 kod mene je nema u traktoru
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,087
Pozicije 39 i 77 su seger osigurači , seger 77 pri montaži pravi tolike probleme da ga je neko vjerovatno i izbacio pošto ga nije mogao montirati
problem se javlja da seger pri montaži mora da stoji tik pored kanala a nesmije da upadne dok se ne sastavi donji snop , tek se onda gurne u svoj kanal

znači tebi trebaju pozicije
74-40 zuba
75-27 zuba (dupli)
40-20 zuba
78-35 zuba
jeli ovo konačna lista ?
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,087
auh , sada je već komplikovano :mad: postoje 3 vrste mjenjača za T40
po ovome katalogu koji je dostupan na autosoft.ru ako gledamo pozicija 74 ima 39 zuba :confused:

tvoj mjenjač je definitivno ta rijetka serija i teško će biti da se ubace zupčanici koje ti tražiš , jer teško mogu da se nabave
ali je moguće da se ubace zupčanici u parovima i da to opet funkcioniše , znači onda bi morao da mijenjaš i neke zupčanike koji su ti zdravi da bi ispoštovao brojeve zuba i prenosne odnose što automatski povećava investiciju :cry:
 

zagorec

Član
Tu od
16 Svi 2011
Poruka
99
3 vrste mjenjača na t40, kak veli savo, jedino ovo moje magare nema sporohodne brzine:madmana:
iako mi je prva tolko spora da sporije ne može, neznam kak bi to izgledalo u "sporima":confused:
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,087
Iskreno ni ja nisam znao do danas za te tri vrste mjenjača :(

uglavnom većina ruskih traktora ima mogućnosti da se možeš poigrati sa prenosnim odnosima pojedinačnih brzina

recimo ja sam kod vladimirca složio mjenjač po svojoj želji i potrebama , kasnije sam ''provalio'' da mogu uraditi još prepravki na njemu koje bi ga učinile još efikasnijim ali dobar je i takav , sličan slučaj je i sa T40
 

zagorec

Član
Tu od
16 Svi 2011
Poruka
99
to je problem kod mene
1 i 2 su ok, 3 i 4 nemrem uopće razlikovat-nema razlike u brzini, 5 je več jako brza , a 6 !!! tu sam probal samo dva puta po asfaltu-to nije za vožnju , to nemreš vozit kak je brza
največi problem je VELIKA razlika između 4 i 5
vozim po šumi- 4 je relativno prespora a u petoj je prebrz-ta je več za asfalt
 

branko-

Član
Tu od
8 Ožu 2012
Poruka
63
sve sto vise upoznajes ruske masine sve se vise cudis uzmi samo diferencijal ima ga i nema pa izlaz prednje vuce cudo jedno volan baska prica zupcanici mjenjaca koda su rucno pravljeni ali sve u svemu izuzetno dobar traktor dok sluzi ja sam stvarno sa njim dosta posla uradio za male pare sam ga nabavio ali mogu rec kad se pocne kvarit treba ga se rjesavat jer nema vise kvalitetni dijelova sve je to kucna radinost
 

branko-

Član
Tu od
8 Ožu 2012
Poruka
63
Evo nekoliko slika:

evo da pogledate kako izgledaju kocnice na ovome traktoru ja sam pokusao da nadjem takve ali bez uspjeha pa sam to prepravio i sluzi me pravo
 

Prilozi

  • 100_2857.jpg
    100_2857.jpg
    84.9 KB · Pregleda: 1,405
  • 100_2854.jpg
    100_2854.jpg
    47.9 KB · Pregleda: 877
  • 100_2851.jpg
    100_2851.jpg
    85.1 KB · Pregleda: 1,188
  • kocnica 1.jpg
    kocnica 1.jpg
    64.8 KB · Pregleda: 1,059
  • kocnica 2.jpg
    kocnica 2.jpg
    86.4 KB · Pregleda: 799
  • kocnica 3.jpg
    kocnica 3.jpg
    85.1 KB · Pregleda: 704
  • kocnica 4.jpg
    kocnica 4.jpg
    85.7 KB · Pregleda: 646
Posljednje uređivanje od moderatora:

zagorec

Član
Tu od
16 Svi 2011
Poruka
99
slika 1
ručka u podu ispod kuplunga?
to je nekaj naknadno ili?
ja toga nemam
 

zagorec

Član
Tu od
16 Svi 2011
Poruka
99
ja imam kompresor al cijelo vrijeme puše
nema ručke za iskopčavanje
bemti prijašnjeg vlasnika,taj je sve rastural kaj se dalo:madmana:
 

Najnoviji postovi

Na vrh