• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Lucerna

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Imam u planu sijati lucernu negdje oko ral ili ral i pol....na prvoj stranici od bogeca sam procitao post da se ona sije 30 kg / ha...To mi se cini nekako jaaaaaaako malo sjemena.

Inace mislim odraditi analizu zemlje i dati joj sve potrebne uslove za pravilan rast, mislim kako je i napisano na prvoj stranici valjati prije i poslije sjetve, da li je stvarno dovoljno tih 30 kg po hektaru....jer kod mene svi siju 50-70 kg po hektaru...doduše niko ne valja samo prodrljaju i posiju ...mozda rijetki povaljaju, ali ispod 5 kila po dunumu odnosno 50 kila po hektaru niko ne sije.....

Meni se cini da je uz svu moguću tehnologiju obrade tla i propisno đubrenje koje mislim uraditi ipak nekako malo 30 kg...ne bih se zelio zeznuti u sjemenu pa da ga posijem premalu količinu ako odradim tlo sve kako treba....

Inace tlo je blago nagnuto prema istočnoj strani u tu je bila pšenica...
 
M

MOCO

Guest
Meni se cini da je uz svu moguću tehnologiju obrade tla i propisno đubrenje koje mislim uraditi ipak nekako malo 30 kg...ne bih se zelio zeznuti u sjemenu pa da ga posijem premalu količinu ako odradim tlo sve kako treba....

na pakovanju mora pisati koliko se sije dotične sorte po ha, ako misliš da ti je malo onda posij više, ali nemoj pretjerivati!
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
na pakovanju mora pisati koliko se sije dotične sorte po ha, ako misliš da ti je malo onda posij više, ali nemoj pretjerivati!

Ok. onda stavljam 35 do 40 kila na hektar....

Da li je potrebno prije sijanja lucerne rastresti stajski đubar ???

Vidjeću u prodavnici koliko je ide na hektar , iako sjeme mislim kupovati od jednog tipa koji sjeme kupuje u Novom Sadu pa ga dotjera oko tonu u prodaje po 3,5 eura...dok je u prodavnici oko 5 eura...Sjeme sam donosio u stavljao ga u vaznu s cvjecem...klijavost je bila dobra.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
Pozdrav Emy,35kg na hektar puna mjera,jer ako je zemlja dobra za lucernu nema potrebe sijati gušče,ove velike količine ti serviraju trgovci jer njima je bit prodaja,pogledaj u jednom postu da za lucernu najbitnije ne sijati u frišku zemlju jer sjeme duboko propadne i ne nikne,neki pojedinci su čak znali zemlju povaljati pa onda siju lucernu,samo ti nabavi preciznu mašinku za sijanje da ne rasipaš sjeme i bude sigurno dosta i ova količina sjemena negdje je netko izašao sa podatkom da se ponegdje u stranim zemljama ide na razmak veči od 20 cm i izlazi to nekih 20 kg po hektaru i bude dobro:gitarist::supz:
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Pozdrav Emy,35kg na hektar puna mjera,jer ako je zemlja dobra za lucernu nema potrebe sijati gušče,ove velike količine ti serviraju trgovci jer njima je bit prodaja,pogledaj u jednom postu da za lucernu najbitnije ne sijati u frišku zemlju jer sjeme duboko propadne i ne nikne,neki pojedinci su čak znali zemlju povaljati pa onda siju lucernu,samo ti nabavi preciznu mašinku za sijanje da ne rasipaš sjeme i bude sigurno dosta i ova količina sjemena negdje je netko izašao sa podatkom da se ponegdje u stranim zemljama ide na razmak veči od 20 cm i izlazi to nekih 20 kg po hektaru i bude dobro:gitarist::supz:


Ja sam mislio povaljati rpije i poslije sijanja, samo nisam siguran bi li trebao orati ili je dovoljno tanjuranje, ali vidjeću kad padne kiša jer je sad prepretvrdo...ipak bih uradio oranje jer hocu da mi ispadne kako treba, ne zelim vise karafeke po njivi...malo me zeza sjetva jer mašine za sijati su preskupe dok ti posiju hektar moras ih platiti koliko i sjeme ili vise, pa sam si nabavio malu ručnu mašinu za sijanje DTS-a i s njom cu ravnomjerno posijati, bice nas vise na njivi tako a se ne zeznem pa da negdje posijem duplo a negdje nista....ali kad se povalja prije sjetve jasno se vide tragovi kuda sam išao dok sam sijao....
Ova ručna radi nesto poput sijača za đubar samo dosta manje, jer razbaciva sjeme u rasponu od 2-3 metra ispred mene i hvata ugao od od 120 stepeni, dakle pokriva kompletan prostor ispred mene....

Kad budem krenuo u sjetvu slikaću i postavljati sliku po sliku tako da ima i za druge, ali cu prije toga napisati koji je pH zemlje s analize....bice to jedno dobro virtualno ogledno polje....cak nebi bilo lose postaviti novi post na tu temu ...:D
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
ako budeš sijao sa tom malom,nemoj valjati prije sjetve,ljepo trag po trag i to bude to,pa koliko kod vas košta sijanje po hektaru i sa čime se sije:madmana:
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
ako budeš sijao sa tom malom,nemoj valjati prije sjetve,ljepo trag po trag i to bude to,pa koliko kod vas košta sijanje po hektaru i sa čime se sije:madmana:

Ok....

Sijanje za hektar bi bilo oko 500 kuna ... ok. nije bas kao cjena sjemena ali mi se čini preskupo ...jedino ako se ručna sjetva ne preporuča onda ću morati naći novac i za mašinsku sjetvu
 

Bracika

Aktivni član
Tu od
23 Ožu 2011
Poruka
232
Imam u planu sijati lucernu negdje oko ral ili ral i pol....na prvoj stranici od bogeca sam procitao post da se ona sije 30 kg / ha...To mi se cini nekako jaaaaaaako malo sjemena.

Meni se cini da je uz svu moguću tehnologiju obrade tla i propisno đubrenje koje mislim uraditi ipak nekako malo 30 kg...ne bih se zelio zeznuti u sjemenu pa da ga posijem premalu količinu ako odradim tlo sve kako treba....

Inace tlo je blago nagnuto prema istočnoj strani u tu je bila pšenica...

30 kg po hektaru je previše po mom iskustvu! moji siju lucernu već 50 godina, zadnjih 10 godina i ja sam u to uključen, uvijek smo sijali 12 kg po jutru!!! dakle to je 21 kg po hektru
a tata mi je pričao da su neki prije rata sijali i 7 kg po jutru, zamislite 7 kg i bude dobro.
neznam kakvi su kod vas uvjeti ali garantiram da je za svaku zemlju normalne kvalitete ovih 20 kg dovoljno, ajde najviše 25 PO HEKTRU! ako uzmeš u obzir da će jedan dio sjemena propasti dublje pa neće niknuti, a ono što bude na površini će se osušiti klica pa isto neće biti ništa.

sječam se na faksu da nam je profesor Stjepanović govorio kako je radio pokuse s količinom sjemena lucerne i da je u drugoj godini iza sjetve sklop uvijek manje više isti, dakle bez obzira posijali 15 ili 50 kg po hektaru, u drugoj godini će biti isti sklop

ali svakako moraš poorati, idealno na 30 cm dubine, zatim sjetvospremačem joko dobro pripremiti, to je najbitnije od svega i iza sjetve povaljati. moglo bi proći i bez valjanja ako se očekuje dosta kiše poslje sjetve, al bolje je povaljati.

problem je s lucernom taj što treba imati jako dobre uvjete, znači da sad padne dobra kiša da se može obraditi zemlja i da se posije u optimalnom roku, dakle kraj 8. i početak 9. mjeseca. u 10.mj. je prekasno i najčešće je ubije mraz, znam iz iskustva.

i da nije mi jasno s čim to siju da naplaćuju 500 kn?!
pa može se sijati sa svakom sijačicom s kojom se sije žito, ali se mora dobro uštimati,, tj. zatvoriti skoro do kraja, da što manje curi. ja sam proljetos nabavio novu sijačicu i nisam je baš uspio uštimati pa mi je sijala 13-14 kg po jutru i bilo je pregusto, mogo sam proći i sa manja sjemena,
a kod nas se plaća 120 kn po jutru sijanja, ko i žito
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Eto prijatelju...kod vas iako je standard duplo veći cjene su daleko povoljnije ...da je kod mene tih 120 kuna platio bi ih iz topa i jos dao na piće...ovako...nisam siguran dal se isplati...usput kod nas je 500 kuna po hektaru bez obzira sta se sije...zito, trave, kukuruz...ovo ili ono....

Cjena sjetve i cjena usluzen košnje je ista ...

S toga sam mislio kupiti onu oltovu dvorednu za kukuruz...pa sijati, kod nas se krecu oko 200 eura....ne znam posto su kod vas...


Posto sijes lucernu toliko dugo de mi reci da li je dobro prije sjetve istjerati stajskki đubar i zaorati....Znači da li stajski đubar lose djeluje na lucernu ???
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
Ovi vaši zbilja znadu cijeniti usluge za sjetvu,ti garant izdaju i račun,što se tiče sadilice OLT mehanička stara tipa oko 100eur,sijačica mala za žito olt Gama 14 redova od 250-400eur,zavisi kod koga kupiš,možeš za manje šuške proći bolje,a što se tiče lucerne i stajnjaka ne znam ima neko da zna bolje,ja više volim za nju npk iz vreče:axe:(ako te zanimaju kakve cijene,javi se pp,rado ti iznesem)
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Tako je to prijatelju....:D a za stajnjak pitam iz razloga jer ga imam, međutim ako ne pšaše za lucernu da ga dzaba ne istjeravam da sve to ostavim za neku drugu kulturu a da za lucernu ipak koristim NPK
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
stajnjak bude dobro došao za kukuruz ili žito ,bitno da ga ima,jer pojedinci koji nemaju u dovoljnim količinama imaju zemlju u lošijem stanju jer i uz najbolju gnojidbu stajnjak je uvjek poželjan suradnik,lucernu slabo sijem i vjerujem da oni koji ju siju imaju povratnu informaciju o utjecaju stajnjaka na lucernu,prije nekih3-4 godine kupio sam plug u Ferdinandovcu i nagledao sam se predivne lucerne tamo po poljima,svaka čast PODRAVCI:partyman:
 

Bracika

Aktivni član
Tu od
23 Ožu 2011
Poruka
232
Eto prijatelju...kod vas iako je standard duplo veći cjene su daleko povoljnije ...da je kod mene tih 120 kuna platio bi ih iz topa i jos dao na piće...ovako...nisam siguran dal se isplati...usput kod nas je 500 kuna po hektaru bez obzira sta se sije...zito, trave, kukuruz...ovo ili ono....

Cjena sjetve i cjena usluzen košnje je ista ...

S toga sam mislio kupiti onu oltovu dvorednu za kukuruz...pa sijati, kod nas se krecu oko 200 eura....ne znam posto su kod vas...


Posto sijes lucernu toliko dugo de mi reci da li je dobro prije sjetve istjerati stajskki đubar i zaorati....Znači da li stajski đubar lose djeluje na lucernu ???

cijene su vam stvarno pretjerane....da je kod nas tako ja nebi ništa drugo ni radio, samo usluge8)
a što se tiće stajnjaka.......uuuuuuff nepitaj! kad nađubriš sa stajnjakom i posiješ lucernu, i onda još da bude dosta kiše lucerna je strašna. :supz:
mi smo na jednoj njivi prije jedno 3-4 godine dobro nađubrili i onda smo 1 godinu imali repu, a zatim posijali lucernu. to treba vidjeti. ove godine ta lucerna je nisam siguran 2 ili 3 godina, a prvi otkos je bila meni do laktova kad hodam kroz nju, (a visok sam 190). sad smo prije 15ak dana skinuli treći otkos i na tih 1,5 jutra je bilo 19 rolo bala (trećeg otkosa!)

tako da je to pun pogodak, ali moram priznati da mi nismo baš često bacali đubre za lucernu, jer ga nememo baš previše, a lucerna je dobra i sa ovim umjetnim npk,iako je nađubriti pa posijati pun pogodak, sigurno nećeš požaliti,, barem iz ovoga što ja znam,.tj. u ovim uvjetima kod mene
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
hvala na dobroj informaciji jer ako igra kod vas mora i kod nas na brijegu biti dobro,kakvom kosom kosiš svoju lucernu i kako ide ako radite suho?:partyman:
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Znači stajski svakako, jer ga imam podosta i nemam gdje s njima sve do sjetve kukuruza...a do kukuruza ce ga biti jos ovoliko....

Pitao sam iz razloga jer su mi u prodavnici rekli da nikako ne smijem stajnjak zbog tzv "dušične depresije" pa sam ipak pitao vas koji radite s tim
 

Andrej

Član
Tu od
24 Stu 2009
Poruka
34
bracika daj mi reci u kojoj fazi kosiš djetelinu za kombajniranje kod mene je 3 otkos bio sam juče pužiči su još zeleni samo je pokoji suh i vidim da je u njima sjeme zrelo
 

M.M.

Član
Tu od
3 Stu 2008
Poruka
442
Evo početak 9. mjeseca je, optimalni rok za sjetvu lucerne, ali nema kiše, neće plug u zemlju...no dobro valjda će biti poštene kiše u idućih dva tjedna, ali ja imam još jedan problem. Ne mogu nikako nabaviti sjeme lucerne, zapeo sam za osječku 66, ali navodno da oni ove godine uopće ne budu imali sjemena lucerne za prodaju.
Jel ima netko neku preporuku za područje Bilogore koju sortu posijati?
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
susjed do mog polja imao je prije tri godine Europa,mila majka od lucerne,a ako ne bude sjemena morače se potegnuti za domačim ili ono daj šta ima:partyman:
 

Bracika

Aktivni član
Tu od
23 Ožu 2011
Poruka
232
bracika daj mi reci u kojoj fazi kosiš djetelinu za kombajniranje kod mene je 3 otkos bio sam juče pužiči su još zeleni samo je pokoji suh i vidim da je u njima sjeme zrelo

e sori što nisam prije odgovorio, silaža me pritisla ovi dana i još svašta, pa nisam ni sjeo za komp.uopće.
evo baš je jutros stari pokosio, možda nebi bilo loše da je još koji dan ostala jer ima malo zelene ali javljaju kišu idući tjedan, a i kreće žetva suncokreta pa mi nitko više neće htjet skidat adapter kad jednom stavi za suncokret.
a neznam šta da ti kažem, ako su ti zeleni onda ti je još rano za košnju, moraju većinom biti suhi, osim onih na vrhu jer njima treba jako dugo da sazriju i ako ih čekaš naletit će kiša i sve će propast.
ali i ovako je problem ako se zaredaju kiše može lako propasti, meni se to znalo desiti, zato je bolje ostaviti drugi otkos, al šta je tu je
 

Bracika

Aktivni član
Tu od
23 Ožu 2011
Poruka
232
hvala na dobroj informaciji jer ako igra kod vas mora i kod nas na brijegu biti dobro,kakvom kosom kosiš svoju lucernu i kako ide ako radite suho?:partyman:

ma stajnjak je zakon, samo ako ga ima dovoljno. kod mene imamo godišnje 70 i više prikolica, ali uvijek ga fali kad je dosta zemlje, a nešto se i proda kad uvijek fali novaca i tako..

a kosu imam rotacionu sa 4 diska, mislim da je 1.6m zahvat. a ne kužim šta si mislio kako ide ako radimo suho? ako misliš koliko dugo se suši to jako puno ovisi o vremenu, ako je temperatura 35 onda za 3 dana bude suha i bez razbacivanja, a opet prvi otkos bude jako velik, i u to doba (početak 5.mj) večinom bude kiše pa ga je jako teško osušit. zato je najbolje 1.otkos u sjenažu. meni se ove godine puno bala 1.otkosa upalilo, jer nije bila dovoljno suha,a 10 dana je stajala pokošena, a morali smo ju balirati jer su najavili puno kiše
 

Najnoviji postovi

Na vrh