• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Lucerna

Bracika

Aktivni član
Tu od
23 Ožu 2011
Poruka
232
Evo početak 9. mjeseca je, optimalni rok za sjetvu lucerne, ali nema kiše, neće plug u zemlju...no dobro valjda će biti poštene kiše u idućih dva tjedna, ali ja imam još jedan problem. Ne mogu nikako nabaviti sjeme lucerne, zapeo sam za osječku 66, ali navodno da oni ove godine uopće ne budu imali sjemena lucerne za prodaju.
Jel ima netko neku preporuku za područje Bilogore koju sortu posijati?

imam ja osječke 66 za prodaju sjemena, ali smo si malo daleko. ma osječki institut je i proljetos imo jako malo sjemena lucerne, pa joj se cijena popela i na 60 kuna/kg. a sad kod nas dosta ljudi ima svog sjemena za prodaju, sad je potražnja nikakva jer nema kiše pa se može naći i po 25 kn.
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Kod mene je kiša ispada pravo dobro, e sad pošto je 20.09. da li su rokovi za sadnju lucerne prešišani i da li bi se moglo na brzinu šta baciti u zemlju....recimo sutra je već sušnije vrijeme tako da bi se u roku dan -dva dalo orati i pripremiti sve za lucernu...mislim nije li kasno za nju ????
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
kako da ne do prave zime još 3 mjeseca dotad se lucerna bude ustabilila:axe::axe:
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
...neznam,ja se sad nebi baš usudil ići i sijanje lucerne,barem ne na ovu količinu kiše koja je pala kod nas,jer ak ju sad posiješ,ona donekle iznikne jer ima ono malo vlage koju je sad dobila,a više nebude kiše bude ti sve propalo.

...po meni,puno bolje rešenje je posijati u proljeće,na zimsku brazdu dok ima dosta vlage i po njoj još ubaciti malo zobi tak da brzo imaš solidan prvi otkos(zob kosiš zelenu dok počne bacati metlice)...
 

davor22

Član
Tu od
24 Lis 2009
Poruka
700
ja išao danas probati tanjurat za sjetvu lucerne,ali sam morao odustati ,poorano je poslije skidanja zobi i to plitko-sunce pržilo cijelo ljeto i ovo malo kiše što je palo nije dovoljno,zemlja je i dalje suha,još ću vidjeti idući tjedan,ak ne bude kiše ,ujesen još jednom preoremisjat ću u proljeće
 

Andrej

Član
Tu od
24 Stu 2009
Poruka
34
bracika kojim kombajnom ste vršili lucernu meni nešto nisu mogli ovršitistavili su sito od repice što još treba namjestiti ako znaš
 

Johny

Član
Tu od
15 Lis 2011
Poruka
135
Bavim se uzgojem kunića, imam komad vrta 15x10 slobodan, pa bi na njega posijao lucernu. Zanima me koliko mi sjemena treba i da li ga se može kupiti u manjem pakiranju i gdje? Hvala
 

drmr

Član
Tu od
28 Ruj 2009
Poruka
688
Bavim se uzgojem kunića, imam komad vrta 15x10 slobodan, pa bi na njega posijao lucernu. Zanima me koliko mi sjemena treba i da li ga se može kupiti u manjem pakiranju i gdje? Hvala

Imas u polj.trgovinama. Od semenarne ljubljane ima pakovanje manje to ce tebi biti i previse.
Samo neces to sad valjda sijat?
 

Johny

Član
Tu od
15 Lis 2011
Poruka
135
Imas u polj.trgovinama. Od semenarne ljubljane ima pakovanje manje to ce tebi biti i previse.
Samo neces to sad valjda sijat?

Ma ne, u proljeće. Hvala.
 

drmr

Član
Tu od
28 Ruj 2009
Poruka
688
Odlicna lucerna,pa i covjek bi je jeo. Jesi je odmah i kosio u tom stadiju?

Ja da svoju zemlju podignem do 6pH barem da bude koliko toliko za lucernu dobra trebao bi ulozit masu para. a da dodem do optimalnih 7pH mogu samo sanjat. Iako imam to u dugorocnom planu ;)

Radio sam kalcizaciju par puta,zelena gnojidba,ali jako jako je kisela zemlja.
Imao sam mali pokus sa lucernom,odnosno nije narasla ni 5 cm.

Tako imam jednog covjeka u selu koji drzi krave i muku muci sa lucernom,jer nigdje mu ne moze uspjet zbog kisele zemlje.

Gdje je dobra zemlja,bit ce sve dobro. Hocu reci,nije lucerna za sve povrsine nazalost.
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
da to je bilo slikano prije košnje, iza je traktor sa kosom al se ne vidi na slikama, iza toga je košen još jedan otkos.
hm ja nisam radio kalcizaciju, zemlja je kisela, vožen je stajski gnoj i to je to, prve godine košnje je bilo malo izgledalo kao drač ali nisam forsirao košnju tako da se lucerna mogla ukorjenit da bude jaka i kad sam ju očistio tera samo lucerna ko šašava.
na ovom polju je lucerna tri godine
 
K

Ketty

Guest
Mi smo ovog proljeća posijali 5 jutara lucerne i dobro da jesmo jer smo čitavu godinu hranili krave s njom. Jedno jutro smo jesenas preorali (tu je sad grašak s pšenicom) jer je bila jako slaba i ambrozija je bila puno jača, veća i naprednija od nje. Zadnji otkosi su u silosu za zimu.
Mogu samo reći da je lucerna stvarno zakon.:supz:
 

drmr

Član
Tu od
28 Ruj 2009
Poruka
688
Prije 2 god. sam nosio na vguk na analizu i dobio sam ph oko 3,4-4,0 na dvije parcele.

Ma izvezemo i gnoj,ali samo svinjski. Budemo morali uzet od ovog pravog govedeg.

Ali ove godine je nisam sijao,to mi zao.
Budem jedan mali dio zemlje prepremio za nju u proljece pa cu je pustiti tako neka raste samo jedno vrijeme da ojaca.
Budem napravio i predsjetvenu bakterizaciju sjemena sojevima bakterija (Sinorhizobium meliloti).
To cu uzet tu u Os.
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
hm nije trebalo lucernu uništit jer je ambrozija bila jača, trebalo ju je samo očistit u jesen i ostavit da prezimi, iduće godine bi bila u dobrom stanju.
lucerna je podosta spora dok ne ojača, čak izgleda u večini slučajeva katastrofalno, samo joj treba dati vremena nek ona napravi svoje
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
lucerna vam kod Bogeca uspijeva zato što on ima na raspolaganju puno neobradive zemlje pa on obilazi polje i gdje se slabo ratarilo proteklih godina, on uzima u zakup i onda privede tu zemlju redu ali onda se pojavljuju nazovimo ih padobranci i kad vide da na toj zemlji ima uroda uzimaju zemlju sebi pa ju opet zajebu,zato bi trebalo uvesti puno više reda u razbacivanje sa poticajem jer ga mnogi ne zaslužuju,a oni koji drže zemlju u redu njima još da plate zakup ovima padobrancima,nažalost je tako ,meni isto fali ove godine lucerna ali budem probao na prolječe posijati barem neki komad jer kraljica je zakon a sve ostalo su sluge:prayer:
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Ja bih je isto sijao u proljeće...ali mi ovdje kažu da mogu prvi otkos očekivati tek u jesen....te mi s toga ode parcela u 6 mjeseci u periodu kad može rasti nešto drugo i da to drugo oberem u jesen i onda ju u jesen posijem...ove jeseni sam bio u svađi s novčanikom i nije se moglo...
 

anđelko

Član
Tu od
5 Lip 2011
Poruka
172
Ja bih je isto sijao u proljeće...ali mi ovdje kažu da mogu prvi otkos očekivati tek u jesen....te mi s toga ode parcela u 6 mjeseci u periodu kad može rasti nešto drugo i da to drugo oberem u jesen i onda ju u jesen posijem...ove jeseni sam bio u svađi s novčanikom i nije se moglo...

Nije ti to istina da je 1. otkos tek u jesen. Ja sam ove godine sijao lucernu na veliku subotu pred Uskrs i kosio sam ju 3 puta. Treći puta sam ju pokosio negdje oko 10. studenog s time da je između 2. i 3. otkosa bilo oko 50 dana. Malo sam ju kosio više, oko 10 cm tak da mi je ostalo nešto lišća na stabljici.Lucerište izgleda zadovoljavajuće. Preostali listovi još nisu otpali.:rolleyess:
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
ajmo redom
ajkula, to je zemlja u grabaru koju radim već preko 10 godina, na toj zemlji je slika lucerne
istina je kad ljudi vide da negdje nešto rodi da žele uzet zemlju,ali zemlja traži novac, znanje i ulaganje, a da traži slugu to ne trebam pričat.
ima zemlje , ali i jako loših gospodara, ne da sebe uzdižem jer nije tema o tome, ali ljudi rade sranja na kubik a ne na kvadrat.

evo malo slika sa tog istog polja od 2008 do danas, obratite pozornost na grmlje i drveće u pozadini da shvatite da je riječ o istom komadu zemlje, stoga znači lucerna uspjeva jako dobro i kad je jako brza izmjena kultura, a sad lucerna odmara zemlju jer se provode procesi humifikacije a ne mineralizacije, ima toga za pisat al bumo to poslje riješili

pikčr nambr van
sječate se mog graška na tom polju, nisam još imao balirku i veliki traktor



Uploaded with ImageShack.us

a sječate se iza toga te iste godine kukuruza koje sam kombajnirao sa tog polja



Uploaded with ImageShack.us

a evo iduće godine tj 2009 sirka koje je nevreme povaljalo, ista je parcela



Uploaded with ImageShack.us

i od 2010 je lucerna sve do sada
slika od rujna ove godine



Uploaded with ImageShack.us

joj što volim polurazbijeni fotić koji sve dokumentira weeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee
 
K

Ketty

Guest
Imali smo puno ulaganja u jesensku sjetvu (grašak i pšenica, talijan, englez, pšenica) pa nismo gnojili lucernu jesenas. Što i koliko bi bilo najbolje dati lucerki u rano proljeće?
 

Najnoviji postovi

Na vrh