• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Lucerna

KREÅ O

Član
Tu od
10 Lis 2011
Poruka
532
Dal se može radit sjenaža od lucerne. Veli susjed da nema dosta (ne znam čega) da se obavi kemijski proces za sjenažu.
 

Institut

Član
Tu od
18 Sij 2009
Poruka
158
Dal se može radit sjenaža od lucerne. Veli susjed da nema dosta (ne znam čega) da se obavi kemijski proces za sjenažu.


Sjenaza moze bez problema, silaza je malo problematicnija zbog malog sadrzaja suhe tvari, velikog pufernog kapaciteta i malo secera pa ti korisni mikroorganizmi ne mogu dovoljno brzo zakiseliti silazu te dojde do kvarenja. Rjesenje je raditi sjenazu tj. dati lucerni da provene na 50 do 60 % vlage i to je to.
 

Institut

Član
Tu od
18 Sij 2009
Poruka
158
@Institut;ne razumijem u vezi lucerna kak radit s njom silažu?

Pa eto lucerna se pored visokog sadrzaja proteina i malog sadrzaja secera ipak moze uspjesno silirati i to ako biljke nakon kosnje ostavis u polju da uvenu na sadrzaj suhe tvari oko 30-35% i tada ju prikupis, sjeckas (0,8 - 1,5cm) i sabijas. Procese fermentacije mozes stimulirati dodavanjem melase, repinih rezanaca, prekrupa kukuruza, a mozes i napraviti dobru silazu za svinje s kuhanim krumpirom u odnosu 1:1..... itd.

Ne kuzim pitanje kak raditi silazu, pa zar nisi nikad radio silazu od lucerne?
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Silažu nikad,kod mene se silaža zove samo kad se silira kukuruz,a ljulj,lucerna,to baliramo u bale i to sve je sjenaža..

Možda se nismo baš dobro razumjeli ali shvatio sam sad..
Valjda ste mislili da se lucerna prikuplja sa sjenažnom prikolicom ili silokombajnom pa se gazi u silos i otuda taj naziv silaža??
 

Institut

Član
Tu od
18 Sij 2009
Poruka
158
Silažu nikad,kod mene se silaža zove samo kad se silira kukuruz,a ljulj,lucerna,to baliramo u bale i to sve je sjenaža..

Možda se nismo baš dobro razumjeli ali shvatio sam sad..
Valjda ste mislili da se lucerna prikuplja sa sjenažnom prikolicom ili silokombajnom pa se gazi u silos i otuda taj naziv silaža??

Imas 3 pojma, sjeno, sjenaza i silaza i sva tri su razlicita. Silaza lucerne (kao i kod kukuruza) se radi kod vlage od 70% u biljci tj 30% suhe tvari i onda ju lijepo nagazis u silosu ili kako vec imas to sredjeno. Silaza je po kvaliteti najbolja jer je najvise slicna zelenoj masi svjeze biljke tj nije doslo do propadanja bjelancevina, razgradnje karotina i ugljikohidrata tj. najkvalitetnija krma po sastavu.
Sjenaza je nesto drugo, ona se nalazi izmedju silaze i sjena. Sjenazu radis s vlagom od 50 do 60% tj. suhe tvari 40 - 50%. Takva vlaga je u stanici vezana jakim tlakom i nije dostupna mikroorganizmima (pljesni) i takva se masa obicno balira ili sprema u silotornjeve.

I na kraju imas sjeno koje je dosta vazno u ishrani radi zdravlja zeluca ali je po kvaliteti (sadrzaju bjelancevina) najlosije.

Preporuka je kod lucerne raditi sjenazu jer je lakse, krave je rado jedu (vise od silaze) a po hranjivoj vrijednosti je odlicna.
 

KREÅ O

Član
Tu od
10 Lis 2011
Poruka
532
I mislio sam na silažu. Krivo sam napisao. To sam pitao jer mi je teško prvi i zadnji odkos osušit. Ako zamotam u bale imam problem, jer se radi o dvije krave. Silaža bi mi jeftinije ispala za napravit, a dobio bi nešto hrane i za zimu. Ne isplati mi se puno ulagat u hranu, jer to hranim za sebe. Hvala na odgovoru.
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Istjeran stajski djubar po parceli negdje oko 7 dunuma...(zamastio sam je poprilicno dobro)... e sad koliko bih trebao ovog umjetnog ...kod mene uglavnom ima samo ovog 3 x 15...e sad u kojim kolicinama...

I da li ga pobacati prije oranja ili u brazdu pa prodrljati ili posebno prije oranja a posebno u brazdu...dajte malo objasnjenja konkretno...

Sijem prvi put...pretkultura tritikal sklonjen prosle godine...(njivu sam samo dobio tako da ne znam cime je covjek i da li je uopste prskao tritikal ), zemlja je dobra, ravna i bez pjeska...ali i pod uglom od nekih 10 stepeni .... (nece voda stajati na njoj)

Naso sam sjeme po 7 KM (27 kuna po kili) sjeme je Novi Sad.
 
W

wastland

Guest
Rok za proljetnu sjetvu

Do kada bi bilo potrebno najkasnije završiti sa sjetvom u proljetnom roku?
 

Bracika

Aktivni član
Tu od
23 Ožu 2011
Poruka
232
Do kada bi bilo potrebno najkasnije završiti sa sjetvom u proljetnom roku?

a već je trebalo posijati, kažu do 15.3., ali svejedno ti je kad nema kiše nije mogla poniknuti ni ona koja je posijana početkom mjeseca. ako kasnije posiješ ništa se strašno neće dogoditi, samo će ti prvi otkos doći malo kasnije(ako bude kiše da uspije poniknuti). mislim da bi je krajem 6. mj. mogo kositi ako sad posiješ i ako bude dobro niknula
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Ja sam posijal lucernu 10.3 i nevidim baš da ima šta na pomolu koliko sam kopao po zemlji mislim da je bačen novac sva sreča šta nisam išao puno saditi .
 

Bracika

Aktivni član
Tu od
23 Ožu 2011
Poruka
232
Istjeran stajski djubar po parceli negdje oko 7 dunuma...(zamastio sam je poprilicno dobro)... e sad koliko bih trebao ovog umjetnog ...kod mene uglavnom ima samo ovog 3 x 15...e sad u kojim kolicinama...

I da li ga pobacati prije oranja ili u brazdu pa prodrljati ili posebno prije oranja a posebno u brazdu...dajte malo objasnjenja konkretno...

Sijem prvi put...pretkultura tritikal sklonjen prosle godine...(njivu sam samo dobio tako da ne znam cime je covjek i da li je uopste prskao tritikal ), zemlja je dobra, ravna i bez pjeska...ali i pod uglom od nekih 10 stepeni .... (nece voda stajati na njoj)

Naso sam sjeme po 7 KM (27 kuna po kili) sjeme je Novi Sad.

hmm..to znaći nije poorano još? pa ja mislim da ti i ne treba umjetnog ako si dobro nađubrio, ali ako hoćeš možeš baciti ~150 kg 15-ice po jutru i to po mom mišljenju nakon oranja, jer u brazdi već ima đubreta. ali posij što prije, po mogućnosi isti dan kad pooreš, odma pripremi i posij da dođe u vlažno i OBAVEZNO povaljaj!
ali po mom iskustvu nije dobro pregnojiti(može proći i bez da baciš umjetno gnojivo), jer ako je previše nagnojeno lucerna ima jako debelu stabljiku pa ju je teško osušiti, ali naravno bude i više mase.
 

Bracika

Aktivni član
Tu od
23 Ožu 2011
Poruka
232
Ja sam posijal lucernu 10.3 i nevidim baš da ima šta na pomolu koliko sam kopao po zemlji mislim da je bačen novac sva sreča šta nisam išao puno saditi .

ma bez brige, ako padne kiša bit će ona super, jer sjeme može dugo stojati u zemlji, jedino je problem ako je bilo vlage kad je posijano pa je pustila klicu i onda zasušilo...onda će biti rijetka dosta, to se meni desilo prošle godine
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Bracika danas sam tek poorao...medjutim zemlja puna busena, zato sutra mislim prvo poredati tanjiraču do tanjirače (nastojacu dobiti sto vise mrvičastu strukturu) a onda mislim da nece biti potrebe drljati, samo pripremiti valjak, i čim povaljam odmah sjetva i opet valjanje...vidi se po oranju da zemlja ima vlage, onako solidno...ali ne previse za nicanje.

Mada nesto razmisljam da povaljam i pripremim sve a da sa sjetvom sačekam kišu, a dobro ce doci i da se tlo jos malo slegne..sta ti mislis ???

Jos nesto moram dodati...kupio sam neku bočicu nekog preparati 100 mililitara pa poprskam sjeme lucerke košralo je 4 marke oko 16 kuna...na bocčici pise navodno da ce ubrzati rast i "ljepljenje" bakterija za sjeme u zemlji...pa eto i to cu uraditi.
 
Posljednje uređivanje:

Bracika

Aktivni član
Tu od
23 Ožu 2011
Poruka
232
Bracika danas sam tek poorao...medjutim zemlja puna busena, zato sutra mislim prvo poredati tanjiraču do tanjirače (nastojacu dobiti sto vise mrvičastu strukturu) a onda mislim da nece biti potrebe drljati, samo pripremiti valjak, i čim povaljam odmah sjetva i opet valjanje...vidi se po oranju da zemlja ima vlage, onako solidno...ali ne previse za nicanje.

Mada nesto razmisljam da povaljam i pripremim sve a da sa sjetvom sačekam kišu, a dobro ce doci i da se tlo jos malo slegne..sta ti mislis ???

Jos nesto moram dodati...kupio sam neku bočicu nekog preparati 100 mililitara pa poprskam sjeme lucerke košralo je 4 marke oko 16 kuna...na bocčici pise navodno da ce ubrzati rast i "ljepljenje" bakterija za sjeme u zemlji...pa eto i to cu uraditi.

e sad neznam, mislim da bi bilo bolje posijati pa onda čekat kišu, navodno bi trebala doći krajem tjedna. jer ako čekaš kišu a ne posiješ, opet ćeš morat čekat i da se malo prosuši, pa onda možda opet neće bit dovoljno vlage da iznikne. to je moje mišljenje.
ja ove godine nisam sijao jer imam već i više lucerne nego što mi treba, ali sam repu sijao i začudio sam se što je dosta dobro ponikla iako je zemlja suha.
po mom iskustvu najbitnije je da dobro povaljaš tako da sjeme ima dobar kontakt sa zemljom pa može povući vlagu

a to bi trebalo biti sredstvo za bakterizaciju, svakako nije loše ali može i bez toga, jer se na korjenu ionako stvore bakterije koje iskorištavaju dušik iz zraka, tako da ne treba bacati puno dušika. a to sredstvo malo ubrza formiranje bakterija na korjenčiću pa će brže i rasti, samo to moraš pomješati sa sjemenom par sati prije sjetve, ako dugo stoji bakterije propadnu na zraku.
a neznam oće bit problem sa sijačicom ako je sjeme vlažno, možda bi moglo lijepiti....
 

Draško

Dobro znana faca
Tu od
20 Sij 2012
Poruka
981
Danas posijo 1000 čhv lucerne, neka Nizozemska, ali nisam stigao povaljati. Taman završio drljanje kad ono krenu debele kapi kiše, ali samo toliko da se vidle fleke na traktoru, kišaaaaa......:prayer:
 

Bracika

Aktivni član
Tu od
23 Ožu 2011
Poruka
232
Danas posijo 1000 čhv lucerne, neka Nizozemska, ali nisam stigao povaljati. Taman završio drljanje kad ono krenu debele kapi kiše, ali samo toliko da se vidle fleke na traktoru, kišaaaaa......:prayer:

ma sad i ne trebaš, ide kiša, javljaju na Foreci..noćas možda malo, a u nedjelju sigurno(95%) i to dosta, tako da bi sad sve moralo poniknuti
 

Draško

Dobro znana faca
Tu od
20 Sij 2012
Poruka
981
ma sad i ne trebaš, ide kiša, javljaju na Foreci..noćas možda malo, a u nedjelju sigurno(95%) i to dosta, tako da bi sad sve moralo poniknuti

Ipak budem sutra kad dođem s posla, jer se bolje poravna teren i lakše se kosi.
 

Najnoviji postovi

Na vrh